Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1860. na molbu crnogorskog knjaza Danila Petrovića, ruska vlada uputila je u Crnu Goru iskusnog inžinjera, kapetana Barminskog čiji je zadatak bio projektovanje i gradnja puteva u Crnoj Gori.

1910 – U Pragu je zaključen ugovor između Odsjeka pošta i telegrafa Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore i Akcionarskog društva “Laurin i Klement” iz Češke. Ugovorom je bio predviđen prevoz poštanskih pošiljki i putnika na linijama Cetinje-Kotor, Cetinje- Podgorica, Podgorica-Nikšić i Podgorica-Plavnica. Za prevoz poštanskih pošiljki i putnika na tim linijama bilo je angažovano deset automobila koji su se kretali brzinom do 30 km na sat.

1937 – Umro je austrijski psiholog Alfred Adler, jedan od Frojdovih sljedbenika. Od Frojda se odvojio 1912. osnivanjem pravca individualne psihologije.  Po Adleru, proces formiranja ličnosti (karaktera) i bolesna psihička stanja proizilaze iz unutrašnjeg otpora protiv „osjećanja manje vrijednosti“, dok pokretačku snagu psihičkog života svakog pojedinca čini „težnja za moći“. Poznata Adlerova djela: Praksa i teorija individualne psihologije, “Poznavanje čovjeka”, “O nervoznom karakteru”.

1976 – Puštena je u redovan saobraćaj željeznička pruga Beograd-Bar, koja je s prekidima građena 24 godine. Dužina pruge iznosi 476 kilometara, a najviša tačka je u Kolašinu 1.032 metra. Najveći uspon je na dionici Podgorica- Bijelo Polje 25 promila. Pruga ima 254 tunela, od kojih je najduži Sozina između Virpazara i Sutomora – 6.170 metara. Na pruzi postoje i 234 mosta, među kojima i  most na Maloj rijeci, visine 200 metara, najviši željeznički most u Evropi.

1999 – Nakon pojačanja napada NATO avijacije na SR Jugoslaviju, jugoslovenski predsjednik Slobodan Milošević prihvatio je poslije razgovora s ruskim ministrom inostranih poslova Černomirdinom, uslove zapadnih zemalja za prekid bombardovanja.

2002 – U vojnoj bazi Pratika di Mare, južno od Rima, lideri NATO-a i Rusije osnovali su Savjet za saradnju u oblasti bezbjednosti. Novim Savjetom NATO-Rusija, završeno je hladnoratovsko neprijateljstvo, a Moskva je dobila ravnopravan glas u ključnim bezbjednosnim pitanjima.

2006 – Papa Benedikt XVI posjetio je Aušvic, kako je ocijenjeno, kao „sin Njemačke“. Papina posjeta logoru smrti, u kome je stradalo milion i po ljudi, oživjela je kompleksne teme katoličko-jevrejskih i poljsko-njemačkih odnosa, posebno i zbog činjenice da je Benedikt bio prisilno učlanjen u organizaciju „Hitlerova omladina“, a krajem Drugog svjetskog rata regrutovan u anti-vazdušnu jedinicu.

2007 – Predsjedniku i potpredsjedniku DPS-a Milu Đukanoviću i Svetozaru Maroviću uručena su u elitnom budvanskom hotelu Splendid priznanja Internacionalne lige humanista sa sjedištem u Sarajevu. Đukanoviću je uručena Povelja mira za doprinos mirnom rješavanju državnog pitanja, a Svetozaru Maroviću zvanje “počasnog ambasadora mira”. Protiv dodjeljivanja humanističkih priznanja Đukanoviću i Maroviću javno je protestovalo devetnaest crnogorskih intelektualaca, kao i predstavnici dvadesetak crnogorskih nevladinih organizacija, zbog, kako je istaknuto, savezništva ta dva političara sa Slobodanom Miloševićem ratnih devedesetih. Naredna dva dana u Splendidu je održana Prva međunarodna konferencija Internacionalne lige humanista “Jugoistočna Evropa i Evropska unija”, sa koje su predsjednici Crne Gore, Makedonije, Albanije, Hrvatske, Bugarske i predsjedavajući Predsjedništva BIH – Vujanović, Crvenkovski, Mojsiju, Mesić, Parvanov i Radmanović poslali zajedničku poruku Briselu, da region Zapadnog Balkana treba da bude dio Evropske unije.

2008 – Direktor Generalnog direktorata za proširenje u Evropskoj komisiji za zemlje Zapadnog Balkana Pjer Mirel uručio je ministru inostranih poslova Crne Gore Milanu Roćenu tekst Mape puta za ukidanje viza crnogorskim građanima za zemlje Evropske unije. Mirel je tom prilikom kazao da će progres u okviru dijaloga o eliminaciji viza zavisiti od brzine ispunjavanja zahtjeva preciziranih u Mapi puta i podsjetio da je Mapa puta važan korak ka integraciji Crne Gore u Evropsku uniju.

2008 – Svjetska banka saopštila je da je Crnoj Gori i Albaniji odobrila 4,5 miliona dolara pomoći za projekat Integralnog upravljanja eko- sistemom Skadarskog jezera. Crnoj Gori je od tog iznosa pripalo 2,5 miliona dolara, a novac će, kako je precizirano, dvjema državama omogućiti da efikasnije urede jezersko područje, na način koji podrazumijeva viši stepen očuvanja životne sredine i promovisanje održivog razvoja.

2011 – U intervjuu dnevnom listu „Vijesti“, beogradska istoričarka Latinka Perović ocijenila je da Crna Gora, pet godina od sticanja nezavisnosti, nije napravila ni jednu ozbiljnu političku grešku u odnosima sa Srbijom. „Čini mi se, kazala je Latinka Perović, da je to politika sa dosta takta. Prvenstveno mislim da crnogorski političari to rade zbog interesa same Crne Gore jer su shvatili da je njihov interes stabilna zemlja. Veliko je pitanje koliko je Srbija prihvatila realnost da je Crna Gora nezavisna zemlja imajući u vidu raznorazne strategije koje vode politiku da je Srbija staratelj nad srpskim narodom ne samo u Crnoj Gori nego i u drugim zemljama“, ocijenila je Perović.

2011 – U Bijelom Polju je, u 67. godini, umro istaknuti humanista, društveni i kulturni radnik i privrednik, doktor Sabro Šabanović. Šabanović je bio jedan od utemeljivača i organizatora tradicionalnog bjelopoljskog Festivala tamburaških orkestara i Međunarodnog kajakaškog kupa „Lim“.

2012 – Četiri najveće grčke banke primile su 18 milijardi eura u okviru prve rate dokapitalizacionog plana iz drugog paketa pomoći dogovorenog s Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom.

2013 – Skupština Crne Gore usvojila je izmjene zakona o teritorijalnoj organizaciji kojim se Petnjici vraća status opštine. Za odluku je glasalo pedeset poslanika, dok je uzdržano bilo osam poslanika SNP-a, zbog odbijanja njihovih amandmana, kojima je traženo da se precizira razgraničenje s Beranama, kao i da se, osim u Petnjici, organizuju novi lokalni izbori u Beranama. Petnjica, nova, 22. opština u Crnoj Gori, prva je opština formirana na osnovu novog zakona o teritorijalnoj organizaciji.

2013 – U Portugalu je, u 88. godini, umro kontroverzni austrijski slikar Oto Mil, jedan od osnivača pokreta bečki akcionizam i ultraljevičarske komune Fridvihshof.

 

2013 – Crnogorski atletičar Danijel Furtula i Slađana Perunović osvojili su zlatne medalje na Igrama malih zemalja Evrope u Luksemburgu. Furtula je bio najbolji u bacanju kugle, s novim crnogorskim rekordom: 18m i 43cm, dok je Perunovićeva bila najbrža na 10 hiljada metara s vremenom 35minuta i 21 sekund. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1834 –  U Kneževini Srbiji uveden je srpski jezik kao službeni u prepisci s turskim vlastima, koja je dotad vođena isključivo na turskom jeziku.

1884 –  Rođen je češki državnik Eduard Beneš, osnivač moderne čehoslovačke države 1918. i njen predsjednik od 1936. do 1938. kada je pred njemačkom okupacijom izbjegao u London. Poslije Drugog svjetskog rata ponovo je bio šef države do dolaska komunista na vlast 1948. godine.

1961 – Ukinut je “Orijent-ekspres”, voz koji je 78 godina saobraćao na liniji Pariz – Istanbul.

1993 – U Crnogorskom narodnom pozorištu premijerno je izvedena scenska balada “Maj nejm iz Mitar”, tekst Vide Ognjenović, u režiji Božidara Đurovića. Uloge su tumačili Branislav Vuković, Zef -Bato Dedivanović, Čedo Vukanović, Budimir Sekulović,  Nataša Ivančević i drugi.

1995 – Na Filmskom festivalu u Kanu, jugoslovenski reditelj Emir Kusturica  dobio je “Zlatnu palmu” za film “Podzemlje – bila jednom jedna zemlja”.

2003 – Na finalnoj utakmici protiv Juventusa, AC Milan osvojio je u Mančesteru Ligu šampiona. Milan je titulu osvojio golom Ševčenka iz penala, nakon što je utakmica završena u regularnom roku 0:0. Meč je ušao u istoriju kao prvo finale LŠ u kome su igrala dva italijanska kluba.

2006 – Na 59. Filmskom festivalu u Kanu, Zlatnu palmu dobio je britanski reditelj Ken Louč za film „Vjetar koji njiše ječam“, dramu o irskoj borbi za nezavisnost dvadesetih godina prošlog vijeka.

2007 – Rumunski reditelj Kristian Mungiu, dobio je na 60. Filmskom festivalu u Kanu “Zlatnu palmu” za film “Četiri mjeseca, tri nedjelje i dva dana”.

2010 – Na redovnim parlamentarnim izborima u Češkoj, najviše glasova osvojila je Češka socijaldemokratska stranka, ali pravo da sastave vladu pripalo je strankama desnice koje su, u poslaničkom domu od dvjesta poslanika, zajedno osvojile 117 mandata.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.