Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1431. u Ruanu u Francuskoj spaljena je na lomači francuska nacionalna heroina Jovanka Orleanka, nakon što je po nalogu Engleza pred crkvenim sudom optužena da je jeretik i vještica. Rehabilitovana je na reviziji procesa 1456, a odlukom pape Benedikta XV 1920. proglašena je za sveticu.

1498 – Kristofer Kolumbo isplovio je sa šest brodova iz španske luke Sanlukar, na treće putovanje u Novi svijet, tokom kojeg je otkrio Trinidad i obale Južne Amerike.

1593 – U tučnjavi u jednoj londonskoj taverni ubijen je Kristofer Marlo, najznačajniji dramski pisac  engleske renesanse prije Šekspira, autor drama “Tamerlan Veliki” , “Dr Faustus ” i “Jevrejin s Malte”. Usavršio je jampski deseterac i otvorio put Šekspiru.

1640 – U Antverpenu je umro flamanski barokni slikar Peter  Paul Rubens. Njegovo djelo imalo je ogroman uticaj na evropsko slikarstvo. Kao uglednom građaninu povjeravane su mu i diplomatske misije u Parizu, Londonu i Madridu. Jedan je od najvećih majstora baroknog slikarstva; slike su mu pune dramatičnosti, patosa, čulnosti, raskoši kostima i sjaja boja. Bio je izuzetno svestran i radio je od istorijskih i mitoloških kompozicija, do portreta i pejzaža. Uticao je na formiranje mladog Velaskeza. Poznata djela: „Skidanje s krsta“, „Otmica kćeri Leukipovih“, „Bitka amazonki“ i „Sud Parisov“.

1778 – Umro je francuski filozof, pisac i istoričar Fransoa Volter, jedan od najznačajnijih mislilaca evropskog prosvjetiteljstva u 18. vijeku. Veliki protivnik crkvenog mračnjaštva i klerikalizma, ali ne i ateist. Saradnik čuvene „Enciklopedije“. Dugo je živio u izgnanstvu u Njemačkoj i Švajcarskoj.  Poznata Volterova djela: “Kandid”, “Esej o običajima i duhu nacija”, “Filozofska pisma”, “Traktat o metafizici”.

1814 – Rođen je ruski revolucionar,  anarhist Mihail Aleksandrovič Bakunjin. Zbog širenja liberalnih ideja ruski Senat ga je 1844. lišio plemićke titule i osudio na robiju u Sibiru, odakle je uspio da pobjegne u zapadnu Evropu, gdje je nastavio revolucionarne aktivnosti.

1814 – Sklopljen je Pariski mir multilateralnim ugovorom između pobijeđene Francuske, s jedne, i Austrije, Velike Britanije, Rusije i Pruske, s druge strane. Tim ugovorom Boka Kotorska dodijeljena je Austriji.

1863 – Ruski mitropolit Isidor rukopložio je u čin episkopa dotadašnjeg arhimandrita Cetinjskog manstira Ilariona Roganovića. Ilarion Roganović je kao duhovni poglavar Crnogoraca ubrzo po rukopoloženju započeo značajne reforme u okviru Crnogorske pravoslavne crkve.

1889 – Na svečanom ručku u Peterhofu povodom vjeridbe crnogorske princeze Milice Petrović i velikog knjaza Petra Nikolajeviča Romanova, ruski car Aleksandar III podigao je čuvenu zdravicu: “Pijem u zdravlje Knjaza crnogorskog, jedinog iskrenog i vjernog prijatelja Rusije”.  Zdravica koja je izražavala počast, rezervisanu samo za vladare ovjenčane slavom na bojnom polju, sa dosta tjeskobe  i zaziranja primljena je u zvaničnom Beogradu i u Sofiji.

1913 – Zaključen je mirovni ugovor u Londonu između članica Balkanskog saveza (Bugarske, Srbije, Crne Gore i Grčke) i Turske , kojim je okončan Prvi balkanski rat. Turska je tim ugovorom izgubila sve balkanske posjede. Na Evropskom tlu ostao joj je samo Carigrad s okolinom. Crna Gora je u Prvom balkanskom ratu dobila dio  Sandžaka i gradove: Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Plav, Gusinje, kao i Peć i Đakovicu u Metohiji.

1960 – Umro je ruski pisac Boris Leonidovič Pasternak, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1958. Najveći uspjeh kod publike i književne kritike donio mu je roman “Doktor  Živago”, objavljen u inostranstvu nakon čega je Pasternak isključen iz ruskog Saveza pisaca. U Sovjetskom Savezu roman “Doktor Živago” štampan je tek 1988.

2006 – U Podgorici je otvoren Prvi međunarodni sajam knjiga. Na toj sedmodnevnoj smotri, svojim izdanjima predstavilo se više od 100 izdavača iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Italije, Velike Britanije, SAD, Irana, Albanije i drugih zemalja. Organizatori prvog podgoričkog Međunarodnog sajma bili su Opština Podgorica, Gradska knjižara, Nova knjiga i Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“, a pokrovitelji Vlada Crne Gore i Opština Podgorica. Sajam je otvorila ministrica kulture i medija u Vladi Republike Crne Gore Vesna Kilibarda.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1994 – Umro je srpski nuklearni fizičar i hemičar Pavle Savić. Doprinio je razvijanju  procesa nuklearne fisije.

2006 – U Beogradu su se sastali predsjednici Crne Gore i Srbije Filip Vujanović i Boris Tadić i počeli razgovore o podjeli vojske i diplomatije.

2008 – Sudsko vijeće Županijskog suda u Zagrebu oslobodilo je prvooptuženog u sudskom procesu za ratne zločine protiv civila u vojnoj akciji Medački džep, Rahima Ademija, dok je drugooptuženi Mirko Norac osuđen na sedam godina zatvora. Obojici penzionisanih generala sudilo se po komandnoj odgovornosti za ratne zločine protiv civila u vojnoj akciji Medački džep u kojoj su, prema optužnici, ubijena 23 srpska civila i pet zarobljenika, od kojih su neki okrutno mučeni i masakrirani, dok je razoreno više od trista kuća i drugih objekata, ubijena stoka i opljačkana vrijedna imovina. Postupak protiv Ademija i Norca hrvatsko pravosuđe preuzelo je od Haškog suda.

2010 – Pobijedivši rusku reprezantaciju 31:28, rukometašice Crne Gore uspješno su završile kvalifikacije za Evropsko prvenstvo. Istoga dana na put oko svijeta krenuli su na motorima Podgoričani: 35-godišnji Blažo Milić, 40-godišnji Nikola Bojić i 35-godišnji Vladimir Jovičić.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.