Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1780. rođen je pruski general Karl Marija fon Klauzevic, jedan od najpoznatijih vojnih teoretičara 19. vijeka. Zbog neslaganja s politikom vodećih krugova Pruske prema francuskom caru Napoleonu I, u Napoleonovim ratovima (1812-1814) bio je u službi ruske vojske. Poznato je Klauzevicevo djelo „O ratu“, u kome je izložio glavne ideje o ratnoj strategiji i taktici.

1804 – Rođen je ruski kompozitor Mihail Ivanovič Glinka, tvorac ruskog muzičkog nacionalnog stila, koji je na uspješan način uskladio izraz tadašnjih zapadnoevropskih pravaca s elementima ruskog i istočnjačkog folklora.  Njegova glavna djela, opere „Ivan Susanjin“, naziv pod pritiskom cenzure na premijernom izvođenju u Petrogradu 1836. promijenjen u “Život za cara”, te “Ruslan i Ljudmila” odredile su razvoj opere u Rusiji.

1863 – Akcionarsko društvo za izgradnju gostionice na Cetinju donijelo je odluku da se u crnogorskoj prijestonici podigne ugostiteljski objekat poznat kao Velika lokanda, odnosno Grand hotel. Akcionarsko društvo na čijem je čelu bio vojvoda Mirko Petrović izdvojilo je za podizanje Lokande 10.000 fiorina u cvancikama. Već naredne godine hotel je bio osposobljen za prijem gostiju. Imao je restoran i osam spavaćih soba. Po kazivanju Ljube Nenadovića, „svagda je bio pun stranaca“, tako da su jednoga dana za stolom nabrojali  pripadnike devet narodnosti i devet jezika.

1926 – Rođena je američka filmska glumica Norma Džin Mortenson, poznata kao Merlin Monro, jedna od najvećih zvijezda i seks simbola američkog filma pedesetih godina 20. vijeka. Merlin Monro izvršila je samoubistvo 1962. godine.

1928 – Umro je na Cetinju poznati crnogorski prosvjetni i naučni radnik Lazo Đ. Popović. Rođen je 1872. u Donjem kraju kod Cetinja. Tokom studija na Duhovnoj akademiji u Kijevu napisao je monografiju o  Petru I i raspravu “Crnogorske vladike pri kraju XIX vijeka”,  a po povratku na Cetinje i dva udžbenika. Putujući po Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini prikupljao je izvornu građu i narodna predanja. Iz tog opusa nastala je rasprava “Smrt Samil-age Čengića”.

1946 – U Službenom listu Crne Gore objavljen je Zakon o uvođenju obaveznog sedmogodišnjeg školovanja u Narodnoj Republici Crnoj Gori.

1956 – Otvorena je pošta u Ćeklićima kod Cetinja. Prvi poštar bio je Božo Muhadinović.

1958 – General Šarl de Gol postao je francuski premijer  u jeku krize oko budućnosti francuskih kolonija u Sjevernoj Africi. U decembru iste godine, De Gol je prvi put izabran za predsjednika države.

1993 – Smijenjen je predsjednik SR Jugoslavije Dobrica Ćosić, prvi predsjednik SRJ, izabran u junu 1992. Novi predsjednik SRJ postao je 25. juna visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije Zoran Lilić.

2006 – U kompleksu Hidroelektrane „Buk Bijela“ u blizini Foče, otkrivena je masovna grobnica sa oko 30 tijela Bošnjaka koji su ubijeni u tom kraju 1992. godine.

2010 – U Moskvi je, u 78. godini, umro istaknuti sovjetski i ruski pjesnik i prozaista Andrej Voznesenski. Voznesenski je često gostovao na književnim manifestacijama u SFRJ, a 1984. na Struškim večerima poezije u Makedoniji, dobio je nagradu „Zlatni vijenac“. Poznata djela: „Parabola“, „Antisvjetovi“, „Ahilovo srce“, „Rusija“.

2011 – Radovima Marine Abramović, Ilije Šoškića i Natalije Vujošević, pod zajedničkim nazivom „Obod i bistre vode“, Crna Gora je predstavljena na 54. Bijenalu savremene umjetnosti u Veneciji. Selektori izložbe bili su Petar Ćuković i Svetlana Racanović.

2012 – Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je kritike Sjedinjenih Američkih Država da Rusija snabdijeva oružjem sirijsku vladu da bi ugušila pobunu. Nakon sastanka s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel ponovio je da Moskva ne podržava ni jednu stranu u, kako je kazao, „krajnje opasnoj“ situaciji u Siriji i naglasio da je neophodno strpljenje da bi se političko rješenje postiglo.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1198 – Vizantijski car Aleksije III Anđeo odobrio je velikom srpskom županu Stefanu Nemanji i njegovom sinu monahu Savi da na ruševinama Hilandariona podignu novi manstir Svete Gore,  srpski manastir Hilandar.

1880 – U Sjedinjenim Američkim Državama instalirana je prva javna telefonska kabina  u svijetu, u zgradi “Jejl banke” u Nju Hejvnu.

1969 – Kandidat degolista Žorž Pompidu izabran je za predsjednika Francuske nakon što je Šarl de Gol podnio ostavku.

1973 – Premijer grčke vojne vlade Georgios Papadopulos ukinuo je monarhiju i proglasio republiku.

1976 – Izašao je prvi broj “Bjelopoljskih novina”, čiji je urednik bio Marko Šebek. Prethodio im je list “Bjelopoljska komuna”, koji je izlazio samo dvije godine (1961. i 1962.).

1988 – Počelo je emitovanje programa Radio-Budve.  Početni petosatni program bio je, uglavnom, posvećen turizmu. Prvi glavni urednik Radio-Budve bio je Velibor Čović.

2001 – Nepalski prijestolonasljednik, princ Dipendra ubio je u kraljevskoj palati u Katmanduuu svoje roditelje, kralja Birendru i kraljicu Ajsvaraju i još sedam članova porodice, a potom izvršio samoubistvo. Državna komisija koja je istraživala masakr, saopštila je 14. juna da je princ bio pod uticajem alkohola i droge.

2005 – Holandski glasači odbacili su na referendumu ustav Evropske unije. Prema izlaznoj anketi, protiv je bilo 63, a za ustav je glasalo 37 odsto.

2006 – Na sastanku ministara spoljnih poslova SAD, Britanije, Francuske, Njemačke, Rusije i Kine, kao i visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Havijera Solane, u Beču je usvojen paket političkih i ekonomskih mjera prema Iranu radi obustavljanja spornog nuklearnog programa u toj zemlji.

2007 – Delegacija Nacionalnog centralnog biroa Podgorica prvi put je prisustvovala konferenciji Interpola u bugarskom gradu Varni.

2008 – Na vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji, na desetak biračkih mjesta, izbili su incidenti u kojima je jedna osoba poginula, a devet je povrijeđeno.

2009 – Avion kompanije  Er Frans s 228 putnika i članova posade srušio se u Atlantski okean nakon što je uletio u oluju na putu od Rio de Žaneira do Pariza. Niko nije preživio nesreću. 

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.