Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1599. rođen je španski slikar Dijego Rodrigez de Silva Velaskez, jedan od najvećih u istoriji slikarstva, dvorski slikar španskog kralja Felipea IV. S pravom nazvan „slikar kraljeva i kralj slikara“, Velaskez je aristokratskim motivima davao prirodnost i jednostavnost, a jednostavnim aristokratsku otmjenost. Njegova djela: “Predaja Brede”, “Venera s ogledalom”, “Prelje”, “Dvorske dame” i portreti članova kraljevske porodice, dvorskih budala, kepeca i ljudi iz naroda, predstavljaju dragocjena svjedočanstva o vremenu, društvu i genijalnosti umjetnika. Najveći broj djela Dijega Velaskeza nalazi se u madridskom muzeju Prado.

1606 – Rođen je francuski pjesnik i dramski pisac Pjer Kornej, tvorac klasične francuske tragedije koju je oslobodio od izvještačenosti, dajući junacima snagu dubokog unutrašnjeg proživljavanja. Jedan je od najznačajnijih predstavnika klasicizma u evropskoj književnosti, a njegova drama “Sid” smatra se prvom velikom dramom francuskog klasicizma.

1799 – Rođen je ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin. Pjesnik buntovnog duha često je bio na udaru cenzure, a zbog stihova posvećenih slobodi prognan je iz Moskve na jug Rusije. Umro je u 38. godini od rana zadobijenih u dvoboju s jednim francuskim avanturistom. Puškinova lirika odlikuje se osjećajnošću, mjerom i krajnjom jednostavnošću izraza, a ljubavni motivi su domimantni. Najpoznatije Puškinovo djelo je roman u stihovima “Evgenije Onjegin”, za koje je Bjelinski rekao da predstavlja enciklopediju ruskog života.

1875 – Rođen je njemački pisac Tomas Man, jedan od najznačajnijih njemačkih i svjetskih književnika u 20. vijeku. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1929. Emigrirao je u Švajcarsku 1933, a u Sjedinjene Američke Države 1939. Od 1944. bio je američki  državljanin. Tomas Man je predstavnik psihološkog romana; stvarao je pod uticajem Šopenhauera, Ničea, Vagnera i velikih ruskih pisaca XIX vijeka. Najpoznatija djela: “Budenbrokovi”, “Čarobni brijeg” , “Doktor Faustus”, “Smrt u Veneciji”.

1877 – U okviru Veljeg rata, u Crnoj Gori je počela bitka, poznata kao Devet krvavih dana, koja se do l4. juna vodila dolinom Zete – od Ostroga do Spuža. Prema turskim izvorima okršaji su trajali sedam dana i nijesu, kako je Sulejman-paša predviđao, išli naruku planovima tog dijela sultanove vojske da se sastane s vojskom na južnoj strani već sjutradan. O ishodu tih borbi izvještaji se ne podudaraju, ali većina austrijskih, kao i izvještaj Artura  Evansa govore o snažnom otporu crnogorske, i velikim gubicima turske vojske.

1903 – Rođen je jermenski kompozitor Aram Iljič Hačaturjan, koji je u svom djelu spojio elemente folklorne muzike Jermenije sa savremenom evropskom muzikom. Njegovo djelo odlikuje se ritmičkim bogastvom i raskošnim instrumentalnim bojama. Poznata djela: baleti “Spartak” i “Gajane”,  konceti za klavir, za violinu, simfonije, kamerna muzika.

1909 – Zaključen je ugovor o kovanju novca za potrebe Crne Gore između predstavnika Ministarstva Kraljevine Crne Gore i  francuske kovnice novca “Bertran i Beržer”.

1921 – U Botunu u Zeti, rođen je publicista, advokat i profesor Univerziteta Petar Stojanović, autor poznatog djela „Pravni položaj  žene u XIX vijeku“. Bavio se proučavanjem pravne istorije Crnogoraca i o tome objavio preko 60 studija u domaćim i inostranim  publikacijama. Realizator je i nekoliko naučnih projekata CANU, od kojih najvažniji “Normativna aktivnost crnogorske države (1850 – 1918) i “Nasljedno-običajno pravo u Crnoj Gori, Svjernoj Albaniji i Boki”.

1944 – Savezničke snage u Drugom svjetskom ratu iskrcale su se u Normandiji u najvećem desantu u istoriji, nazvanom Dan D.  Brojnim manifestacijama, uz prisustvo 17 šefova država i vlada, osam hiljada ratnih veterana i 15.000 gostiju, u Francuskoj je 2004. obilježena 60-godišnjica Dana D, istorijskog iskrcavanja savezničkih snaga u Normandiji kojim su počele završne operacije poraza Hitlerove armije u Drugom svjetskom ratu.

1961 – Umro je švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung, jedan od najpoznatijih svjetskih naučnika. U početku je bio Frojdov učenik, psihoanalitičar, a nakon raskida s njim postaje začetnik „kompleksne psihologije“ u kojoj se razlikuju dva sloja podsvjesnog – individualno i kolektivno. Poznata Jungova djela: “Psihološki tipovi”, “Psihologija i religija” , “Simbolika duha” i “Studija o arhetipovima”.

2001 – Poslanica Liberalnog saveza Crne Gore Vesna Perović postala je predsjednica Skupštine Crne Gore, prva žena u crnogorskoj istoriji izabrana na tu funkciju. Perovićeva je rođena 1954. u Beogradu, gdje je završila Pravni fakultet, a potom radila u Opštinskom tužilaštvu i Ustavnom sudu Srbije. Nakon dolaska u Crnu Goru, radila je u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kotoru. Bila je portparol i poslanica Liberalnog saveza Crne Gore u republičkom parlamentu 1998. Dužnost predsjednice Skupštine Crne Gore obavljala je do 2002.

2008 – U Podgorici je svečano otvoreno stalno predstavništvo Evropske komisije. Predstavništvo su otvorili generalni direktor Generalne direkcije za proširenje Evropske komisije Majk Li i crnogorski premijer Milo Đukanović.

2011 – Na poziv oba Doma Parlamenta Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić boravio je u Londonu. U Domu lordova razgovarao je s predsjednicom Doma Helen Valeri Hejmen, koja je pohvalila napredak Crne Gore u ispunjenju evropskih obaveza.

2012 – U godišnjem izvještaju organizacije „Fridom haus“ o stepenu demokratije u zemljama tranzicije, Crna Gora je svrstana u poludemokratske evropske zemlje. Od 2004, otkad „Fridom haus“ mjeri stepen demokratije, Crna Gora je najbolji rezultat ostvarila 2010. Izvještaj „Fridom hausa“ o stepenu demokratije objavljuje se jednom godišnje, ocjene su od jedan do sedam, pri čemu veće brojke  predstavljaju niži stepen demokratije.  

2012 – U Skupštini Crne Gore usvojen je zakon o pomilovanju, prema kojem predsjednik države može pomilovati osuđenika uz mišljenje Ministarstva pravde, koje ga ne obavezuje pri donošenju odluke.

2012 – U Los Anđelesu je, u 91. godini, umro slavni pisac naučne fantastike Rej Bredberi. Začetnik je žanrova horora i SF-a, a najpoznatiji po romanu „Farenhajt 451“ u kome je opisao budućnost u kojoj su sve knjige zabranjene. Među poznata Bredberijeva djela ubrajaju se i „Marsovske hronike“, „Ilustrovani čovjek“, „Prasak groma“, „Nešto zlo nam se prikrada“, „Ukleti kompjuter i androidski papa“. Veliki broj romana i priča, od kojih su mnoge pretočene u filmove i televizijske serije, ostali su iza autora koji nije završio čak ni srednju školu i koji je imao mnogo imena. Bredberi se potpisivao i kao Leonard Daglas, Vilijam Eliot, Daglas Spalding i Leonard Spaldnig.

2013 – Nakon što je Tajni sud za spoljni obavještajni nadzor u Sjedinjenim AmeričkimDržavama izdao nalog FBI-ju 25. aprila, dajući vladi neograničeno ovlašćenje da uzima podatke o telefonskoj komunikaciji miliona Amerikanaca, iz Bijele kuće je saopšteno da je to od „vitalnog značaja“ za zaštitu nacije od terorističkih prijetnji. Političari i aktivisti za građanske slobode, međutim, ocijenili su da takva praksa, koju je otkrio list Gardian, predstavlja najveći upad američke vlade u privatne podatke.

2013 – Američka teniserka Serena Vilijams osvojila je nakon više od deset godina i drugi trofej na Rolan Garosu pobijedivši u finalu ruskinju Mariju Šarapovu 2:0 u setovima. Pobjeda je Vilijamsovoj, pored pehara „Suzan Lenglan“, donijela i milion i po eura.

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1683 – U Oksfordu u Engleskoj otvoren je prvi javni muzej u svijetu – muzej “Ešmolien”.

1954 – Prenosom manifestacije “Festival cvijeća” iz Švajcarske, počela je da radi Evrovizija, televizijska mreža evropskih zemalja.

1996 – Poljoprivredni institut Podgorica organizovan je kao Biotehnički institut sa sjedištem u glavnom gradu Crne Gore.

2008 – Međunarodno vijeće Okružnog suda u Kosovskoj Mitrovici osudilo je na 40 godina zatvora Albanca Fljorima Ejupija zbog podmetanja eksploziva pod autobus kod Podujeva u februaru 2001, kada je poginulo 11 i ranjeno 10 Srba.

2010 – Građani Slovenije su na referendumu odobrili arbitražni sporazum sa Hrvatskom za rješenje graničnog spora. Sporazum je podržalo 51,6 odsto izašlih birača, dok je 48,4 bilo protiv.

2010 – Rukometašice Budućnost T-Mobilea savladale su u finalu Hipobanku 30:29 i osvojile Regionalnu ligu. Bio je to treći pehar rukometašica Budućnosti u 2010.

 2013 – Tridesetogodišnja švedska princeza Madlen, najmlađa od troje djece kralja Karla XVI Gustava i kraljice Silvije, udala se za američkog bankara Kristofera O’ Nila.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Češka ne vjeruje Putinu i nastavlja isporuke municije Ukrajini
    on 11/05/2025 at 15:44

    Češki premijer Petr Fijala izjavio je danas da ruski predsjednik Vladimir Putin samo traži izgovore da izbjegne primirje koje predlaže Ukrajina i zapadna "koalicija voljnih", i zato Češka nastavlja sa svojom Inicijativom za municiju u kojoj posreduje u snabdijevanju Ukrajine artiljerijskom municijom iz trećih zemalja.

  • Pet-a-Tet pruža utočište napuštenim životinjama u Crnoj Gori
    on 11/05/2025 at 15:27

    Crna Gora bi za suočavanje sa problemom napuštenih životinja mogla iskotistiti pomoć organizacije Pet-a-tet, koja je nedavno izgradila azil u Podgorici u koji smješta i liječi napuštene životinje i na kraju im pronalazi dom, uglavnom u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

  • U Kotoru 3,71 hiljada turista
    on 11/05/2025 at 15:15

    U Kotoru trenutno boravi 3,71 hiljada gostiju, od kojih 2,18 hiljada u privatnom smještaju, saopšteno je iz lokalne Turističke organizacije (TO).

  • Na Cetinju sjutra prijem povodom Dana crnogorske diplomatije
    on 11/05/2025 at 15:04

    Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović organizovaće sjutra prijem povodom Dana crnogorske diplomatije.

  • Zabranjeni proizvodi sa gazdinstva zaraženog brucelozom
    on 11/05/2025 at 14:54

    Iz Uprave za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove saopštavaju da je bolest bruceloza pronanađena na poljoprivrednom gazdinstvu u selu Bioče nadomak Podgorice. Bolest prešla i na čovjeka.

  • Auto-put od početka godine opslužio 860,8 hiljada vozila
    on 11/05/2025 at 14:43

    Auto-putem Princeza Ksenija je od početka ove godine prošlo 860,8 hiljada vozila, pokazuju podaci sa sajta Monteputa.

  • Trampova "specijalna ponuda" Grenlandu: Vojna zaštita u zamjenu za američku autonomiju
    on 11/05/2025 at 13:55

    Predsjednik SAD-a Donald Tramp planira ponuditi liderima Grenlanda "specijalni status", čime bi došao do određene kontrole nad najvećim ostrvom na svijetu, piše britanski Gardian.

  • Lažne dojave, ali kazne prave
    on 11/05/2025 at 13:46

    U više srednjih škola u Nikšiću i Podgorici ovih dana su na službene mejlove stigle dojave o postavljenim eksplozivnim napravama, za koje je utvrđeno da su lažne. Uprave škola i policija smatraju da su dojave povezane sa eksternim provjerama znanja. Iz Uprave policije apeluju na podršku roditelja i saradnju u cilju očuvanja bezbjednosti djece, nastavnika i nesmetanog završetka školske godine.

  • Jovanović: Povećanje cijena uticaće negativno na sezonu; Golubović: Situacija nije katastrofalna
    on 11/05/2025 at 13:39

    Povećanje cijena kupališta, kao i PDV-a za smještaj vodi povećanju cijena usluga i dovodi u pitanje opstanak turističkih poslenika, kazali su u emisiji "Okvir" predsjednik opštine Budva Nikola Jovanović i privrednik Dragan Purko Ivančević. Specijalista turizma Petar Golubović kaže da ako iz komparativne analize broja gostiju u posljednje tri godine izbacimo državljane Rusije, vidjećemo da podaci nijesu tako katastrofalni. Predstavnik Nacionalne turističke organizacije (NTO) Amel Dedeić upozorio je da Crna Gora spada u tri odsto zemalja sa najmanjim budžetom za promociju turizma u Evropi.

  • Jedan od poslednjih živih osuđenika iz Alkatraza o Trampovom planu da ponovo otvori zatvor
    on 11/05/2025 at 13:24

    Čarli Hopkins je bio zatvoren u Alkatrazu 1950-ih, gde je proveo tri „usamljene" godine.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.

  • Prave spisak slučajeva za Anketni odbor o švercu cigareta
    on 10/05/2025 at 06:29

    Anketni odbor Skupštine za istraživanje šverca cigareta treba da ima jasan spisak slučajeva kojima će se baviti, saopšteno je Portalu RTCG iz crnogorskog parlamenta. Kako su istakli, stoga je neophodno da se prije njegovog konstituisanja Ministarstvu pravde dostavi jasno strukturirana lista konkretnih slučajeva, da bi se utvrdilo postoji li za njih zakonska prepreka.