STUDENTSKI PARLAMENT

Polozaj studenata u Crnoj Gori je posljednjih godina znacajno unaprijeden, ocijenio je predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) Danilo Jelovac, navodeci da kontinuirano treba raditi da se smanji broj nezaposlenih sa stecenom diplomom.

Jelovac je, povodom Medunarodnog dana studenata – 17. novembra, kazao da bi ulaganje u obrazovanje trebalo da bude osnovno polaziste svim donosiocima odluka, kako bi studenti imali mjesto u drustvu kakvo zasluzuju.

“Polozaj studentske populacije u Crnoj Gori je znacajno unaprjeden posljednjih godina, ali postoji veliki prostor za napredak u narednom periodu”, rekao je Jelovac agenciji MINA.

On je porucio da treba kontunirano raditi na tome da studenti dobiju jos bolji polozaj u drustvu.

“To se prije svega odnosi na cinjenicu da se mora svim snagama raditi na tome da se smanji broj nezaposlenih sa stecenom diplomom, ali i da studenti budu ukljuceni u sve drustvene procese i da u pravom smislu predstavljaju snagu koja je pokretac crnogorskog drustva”, naveo je Jelovac.

Upitan da li su studenti dovoljno ukljuceni u procese odlucivanja u Crnoj Gori, Jelovac je odgovorio potvrdno, navodeci da i u tom pogledu ima mjesta za napredak.

On je istakao da glas mladih moze i mora da se cuje vise nego sto je to sada slucaj i da nije dovoljno samo deklarativno zalaganje za njihovo ucesce u svim procesima.

Jelovac je naglasio da mladi treba aktivnije da budu ukljuceni u sve procese i da ih svojim idejama usmjeravaju, jer ce se te odluke i mjere, u buducnosti, ticati upravo najvise njih.

“Moraju se preduzeti konkretne mjere za bolji polozaj mladih, ali i odrediti parametri kako bi se moglo zakljuciti kakvi su rezultati i efekti tih mjera onih koji su donosioci odluka”, dodao je Jelovac.

On smatra da kvalitet visokog obrazovanja nije na adekvatnom nivou, odnosno na nivou na kojem svi teze da bude.

Kako je naveo Jelovac, prostor za napredak postoji i upravo je jedan od prioritenih ciljeva ovog saziva SPUCG podizanje kvaliteta studija na svim univerzitetskim jedinicama.

On je dodao da je u proteklom periodu bilo mnogo izazova i problema sa kojima su se susreli, a cijem rjesavanju su znacajno doprinijeli.

Jelovac je podsjetio da je konkretan problem, koji je bio aktuelan u proteklom period, bio regulisanje statusa studenata postdiplomskih studija i produzetak roka na upis za specijalisticke studije.

On je naglasio da je hiperprodukcija diploma pojava kojoj se mora stati na put.

“Imamo podatak da je 20 hiljada diploma uvezeno od 2011. godine, zbog cega apelujemo na to da radna grupa, koja ce raditi na uvodenju standarda za priznavanje inostranih diploma, mora kvalitetno da odradi svoj posao”, naveo je Jelovac.

Kako je dodao, iako imaju clana u radnoj grupi, informisani su da njihova predstavnica nije dobila nikakav materijal, niti je bilo sastanka na kome bi se raspravljalo o pravnom aktu koji bi regulisao to pitanje.

“Stava smo da se moraju utvrditi jasni standardi sto su to kredibilne ustanove visokog obrazovanja iz regiona”, kazao je Jelovac.

Kako je dodao, osim hiperprodukcije, postoji i problem rangiranja univerziteta – zakonska obaveza koja je postojala i u prethodnom i u sadasnjem zakonskom rjesenju, odnosno Zakonu o visokom obrazovanju.

Jelovac je rekao da rangiranje univerziteta nikada nije sprovedeno.

On je kazao da se studentski paralament zalaze i za uvodenje prijemnog ispita na svim univerzitetskim jedinicima, jer smatraju da ce to poboljsati kvalitet upisne politike na univerzitetu.

Govoreci o mobilnosti studenta, Jelovac je naveo da nikad nije bilo vise mogucnosti za odlazak i studiranje u inostranstvu, kao i veci broj studenata korisnika tih programa.

On je posebno istakao programe Erasmus i CePUS, preko kojih najveci broj studenata odlazi na privremeno skolovanje u nekoj drugoj drzavi.

Jelovac je kazao da se programi mobilnosti ne koriste u punom, mozda ni priblizno punom kapacitetu, sa obzirom na to koliko ih ima.

Cinjenica je, kako je istakao, da i odlazna, a narucito dolazna mobilnost mogu da budu na vecem nivou.

“Mobilnost studenata je veoma znacaja za studentsku populaciju iz rzloga sto im sami cin razmjene pruza nova iskustva, upoznavanje sa nacinom zivota i funkcionisanja u drugim drzavama, sticnje novih poznanstava, kao i sagledavanje razlicitih situacija iz nekog drugog ugla”, zakljucio je Jelovac.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Slika koju su ukrali nacisti pronađena u Argentini, pa ponovo...
    on 28/08/2025 at 13:01

    Na jednoj od fotografija dnevne sobe kuće, stavljene uz oglas, primijećena je slika, prepoznata kao umjetničko blago koje su ukrali nacisti tokom Drugog svjetskog rata. Međutim, policija tokom pretresa kuće nije pronašla sliku, ali je zaplijenila oružje, rekao je tužilac Karlos Martinez lokalnim medijima

  • Bakić: Godina velikih ulaganja u infrastrukturu, turizam i selo
    on 28/08/2025 at 12:59

    Obilježen dan Opštine Kolašin

  • Kabinet Milatovića: Prilikom iskazivanja nezadovoljstva ne smije...
    on 28/08/2025 at 12:40

    Kako se navodi u saopštenju, članovi kabineta Predsjednika države, na inicijativu Nezavisnog sindikata policije Crne Gore, primili su predsjednika te organizacije Igora Rmandića i potpredsjednika Đorđija Vukićevića

  • Knežević: Tražiću od kluba odbornika DNP-a da napusti vlast u...
    on 28/08/2025 at 12:29

    "Sa velikim žaljenjem konstatujem da je gradonačelnik Saša Mujović, za kratko vrijeme svog mandata na funkciji prvog čovjeka Podgorice toliko puta promijenio stav oko izgradnje kolektora, da počinjem vjerovati da Saša Mujovića ima najmanje trojica", kazao je Knežević u saopštenju

  • Milan pojačao napad - Nkunku stiže na San Siro
    on 28/08/2025 at 12:20

    Njegov odlazak dio je šire transfer politike Čelsija. Klub iz Londona napreduje u pregovorima sa Mančester junajtedom oko angažovanja Alehandra Garnaća, dok je napadač Nikolas Džekson u razgovorima o prelasku u Bajern Minhen

  • Spremni za Voli akciju? Od 29. avgusta do 10. septembra
    on 28/08/2025 at 12:19

    Da li ste spremni za brzu, uzbudljivu i specijalnu akciju sa omiljenim proizvodima po posebnim cijenama – Uhvati popuste?

  • Đačka torba puna roditeljskih briga: Opremanje djece za novu...
    on 28/08/2025 at 12:16

    Za opremanje đaka uzrasta do trećeg razreda osnovne škole, najjeftinijim osnovnim školskim priborom i garderobom potrebno je izdvojiti oko 130 eura, dok socijalna pomoć za četvoročlanu porodicu trenutno iznosi oko 167 eura Priprema đaka za starije razrede osnovne ili srednju školu, međutim, zahtijeva značajno veća izdvajanja za pribor zbog više školskih predmeta, ali i za garderobu jer su odjevni predmeti većih brojeva po pravilu skuplji

  • 1.septembra poklon za školarce: Raspored časova sa 50 engleskih...
    on 28/08/2025 at 12:15

    Na izmaku avgusta dočekujemo još jedan važan trenutak – početak nove školske godine. Vrijeme je da se posvetimo pripremama, kako bi prvi dani septembra protekli sa što manje gužve i stresa.

  • Rusija zasula Ukrajinu raketama i dronovima: 15 mrtvih , među...
    on 28/08/2025 at 12:14

    Najmanje 38 ljudi je ranjeno u višesatnom napadu na grad, tokom kojeg su oštećene zgrade u sedam okruga Britanski premijer Kir Starmer je osudio napad, napisavši na mreži X: "Moje misli su sa svima pogođenima besmislenim ruskim napadima na Kijev, u kojima je oštećena zgrada Britanskog savjeta. Putin ubija djecu i civile i sabotira nade u mir"

  • Opština Šavnik finansira nabavku školskog pribora za sve učenike
    on 28/08/2025 at 12:12

    "Vaučeri se mogu preuzeti od danas, svakog radnog dana, u kancelariji Sekretarijata za finansije, opštu upravu i društvene djelatnosti (kancelarija br. 5). Realizacija vaučera moguća je u knjižarama Jolly, najkasnije do 9. oktobra 2025. godine", piše u saopštenju Opštine Šavnik

  • Rakčević: Radim po zakonu
    on 28/08/2025 at 13:45

    Hotelsko-turističko preduzeće (HTP) Vile Oliva posluje po zakonu i nema nikakve bojazni za egzistenciju zaposlenih hotela Rivijera i njihovih porodica, saopštio je privrednik Žarko Rakčević.

  • Monstat: Spoljnotrgovinska robna razmjena 2,82 milijarde
    on 28/08/2025 at 12:59

    Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore u prvih sedam mjeseci, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila je 2,82 milijarde eura, što je 5,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

  • Poreska uprava izrekla više od 2,3 miliona eura kazni tokom sezone
    on 28/08/2025 at 08:25

    Tokom ljetnje turističke sezone, Poreska uprava intenzivirala je aktivnosti inspekcisjkog nadzora, s ciljem suzbijanja neformalne ekonomije, jačanja poreske discipline i unapređenja zakonitosti poslovanja. Posebna pažnja usmjerena je na poreske obveznike koji posluju u sektoru ugostiteljstva i trgovine, te izrekla više od 2.3 miliona eura kazni.

  • Bez pečata u pasošu: Crnogorci u EU pod novim elektronskim sistemom
    on 27/08/2025 at 19:25

    Evropska unija od 12. oktobra uvodi novi elektronski sistem evidencije ulazaka i izlazaka stranih državljana, koji obuhvata i građane Crne Gore. Putovanja će i dalje biti bezvizna, ali će se na granici sprovoditi biometrijska registracija uz otiske prstiju i fotografiju lica. Novi sistem donosi bržu kontrolu i strožu evidenciju boravka, kažu iz Ministarstva vanjskih poslova.

  • Raspisana javna nabavka za asfaltiranje puta Kovren-Gorice
    on 27/08/2025 at 18:13

    Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za asfaltiranje lokalnog puta Kovren-Gorice, u Bijelom Polju.

  • Adžović: Skoro dva miliona eura za adaptaciju stare zgrade Vlade, bolji uslovi za SDT i SPO
    on 27/08/2025 at 14:41

    Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za adaptaciju stare zgrade Vlade, koja će biti namijenjena Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju, saopštila ej ministarka javnih radova Majda Adžović.

  • Terzić: Zahtijevamo transparentan proces nabavke novih kamiona za Čistoću
    on 27/08/2025 at 13:27

    Pozivamo na hitnu reakciju nadležnih organa, Gradonačelnika i SDT-a: Odmah objaviti ponudu firme iz Niša i sve relevantne dokumente postupka - bez odlaganja zbog završetka istog, napisao je odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada, Filip Terzić, povodom javne nabavke kamiona gradskog preduzeća "Čistoća".

  • EK odobrila isplatu prve redovne tranše Crnoj Gori iz Plana rasta
    on 27/08/2025 at 12:50

    Evropska komisija (EK) je zvanično odobrila isplatu prve tranše sredstava Crnoj Gori u okviru Instrumenta EU za reforme i rast, čime je nastavljen pozitivan trend u sprovođenju Plana rasta za Zapadni Balkan i potvrđena posvećenost evropskoj perspektivi Crne Gore.

  • "Sporna kupovina hotela Rivijera ugrožava egzistenciju desetina porodica"
    on 27/08/2025 at 12:44

    Predstavnici hotela Rivijera u Petrovcu pozvali su privrednika Žarka Rakčevića da odustane od preuzimanja tog porodičnog hotela i dodali da ta sporna kupovina ugrožava egzistenciju desetina porodica.

  • Štrajk kontrole letenja do 30. septembra: Koji su efekti i zašto u sindikatu ćute o zahtjevima?
    on 27/08/2025 at 12:02

    Sindikat kontrole letenja je u štrajku od 19. avgusta u 23 sata. Prema najavi, štrajk će trajati do 30. septembra. U tom sindikati su rekli za "Euronjuz Srbija" da ne daju izjave za medije. Rukovodstvo Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), kako se navodi na njihovom sajtu, smatra da je štrajk neracionalan, neutemeljen i štetan po sve učesnike u vazdušnom saobraćaju, pa i za sve zaposlene u kompaniji.