Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1776. rođen je engleski slikar Džon Konstebl, jedan od tvoraca modernog pejzaža u evropskom slikarstvu. Među prvima je izašao iz ateljea i slikao neposredno u prirodi, unoseći u slikarstvo do tada nepoznatu poeziju atmosfere. Njegove slike karakterišu jednostavnost motiva, slobodan potez i prozračnost atmosfere. Slikar „čiste sunčeve svjetlosti i njenih efekata na kućama ispranih kišom i okupanim travnjacima“, zapisao je: „Nema ista dva dana, a kamoli dva ista sata! Sve je djelo svjetlosti“. Smatra se pretečom Vilijema Tarnera i francuskih impresionista. Poznata djela: „Vajvenhou park“, „Katedrala u Solzberiju“, „ Zaliv Vejmont“.

1859 – Umro je austrijski državnik knez Klemens Meternih, najuticajnija ličnost u Evropi tokom gotovo 40 godina, koliko je bio šef diplomatije i kancelar Austrije. Smatra se oličenjem apsolutističkog režima. S ruskim carem Aleksandrom osnovao je Svetu alijansu čiji je osnovni cilj bio gušenje nacionalnih pokreta u Evropi.

1864 – Rođen je njemački kompozitor i dirigent Rihard Štraus, direktor Bečke opere. Predstavnik je poznog romantizma, mada njegova djela iz posljednjeg stvaralačkog perioda korespondiraju s umjetničkim pravcima 20. vijeka – ekspresionizmom i neoklasicizmom. Poznata djela: “Til Ojlenšpigel” , “Saloma”, “Kavaljer s ružom”.

1877 – Došlo je do poznate bitke kod Moračkog manastira, između turske vojske predvođene Ali-pašom i crnogorske, pod komandom Miljana Vukova.  U znak priznanja za pobjedu izvojevanu u tom boju, Miljan Vukov dobio je na dar sablju Mahmut-paše Bušatlije, čuvenog turskog vojskovođe koji je poginuo u bici na Krusima.

1903 – Grupa oficira pod vođstvom Dragutina Dimitrijevića Apisa ubila je kralja Aleksandra Obrenovića i kraljicu Dragu Mašin. Na srpski prijesto vratila se dinastija Karađorđević; kralj Srbije postao je Petar I Karađorđević.

1910 – Rođen je francuski okeanograf Žak Iv Kusto, pronalazač ronilačkog aparata “vodena pluća” i kamere za podvodno snimanje. Kusto, član Francuske akademije i veliki borac za zaštitu čovjekove okolone, zainteresovao se za podvodno snimanje 30-ih godina prošlog vijeka u Indokini kao mornarički oficir, poslije završetka Pomorske akademije u Brestu. Prvi dokumentarni film „Deset hiljada metara pod morem“ snimio je 1943, a nakon njega su se ređali  dokumentarci i televizijske serije o podvodnom životu i svijetu, koje je Kusto snimao  krstareći morima i okeanima svojim brodom-laboratorijom „Kalipso“. Osnovao je društvo za zaštitu podvodnog svijeta „Kustoovo društvo“. Dobitnik je tri Oskara i “Zlatne palme” u Kanu 1956. za film “Svijet tišine”, koji je snimio s Lujom Malom. Napisao je i više knjiga, od kojih napoznatije „Živo more“, „Delfini“, „Svijet okeana“. Umro je 25. juna 1997.

1915 – Sastali su se u okolini Budve crnogorski princ Petar i austrijski major Gustav fon Kupke. Cilj sastanka bio je postizanje dogovora o prestanku bombardovanja crnogorskih gradova, kako bi se spriječila eventualna crnogorska odmazda prema drugim gradovima koji su bili pod kontrolom Austrije. Taj susret, motivisan humanitarnim pobudama protumačen je  od strane srpskog pukovnika i načelnika štaba Vrhovne komande Petra Pešića, kao plod navodnog tajnog sporazuma između Crne Gore i Austrije. Cilj takvih glasina bio je kompromitacija dinastije Petrović i crnogorske vlade.

1936 – U Moskvi je uhapšeno, osuđeno na tajnom suđenju, i potom pogubljeno osam visokih sovjetskih vojnih rukovodilaca, uključujući ruskog maršala i vojnog teoretičara Mihaila Tuhačevskog. Bio je to početak masovne čistke u vojnom vrhu Sovjetskog Saveza.

2001 – Savezna Republika Jugoslavija, postala je član Banke za međunarodna poravnanja u Bazelu. Na Skupštini banke izvršena je podjela akcija, zlata i deviznih sredstava bivše Jugoslavije, koje su čuvane u toj banci.

2010 – Ordenima za hrabrost države Crne Gore, odlikovani su Đorđije Vujičić, Dragutin Vujović i Marko Blečić, članovi Planinarsko-smučarskok kluba Javorak iz Nikšića, koji su 23. maja osvojili najviši vrh svijeta – Mont Everest. Planinarima je ordene uručio predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.

2011 – Crnogorski premijer Igor Lukšić sastao se u Budvi s američkim senatorom i zamjenikom predsjednika Komiteta američkog Senata za pitanja oružanih snaga Džonom Mekejnom. Lukšić i Mekejn razgovarali su o ostvarivanju strateških ciljeva ulaska Crne Gore u Evropsku uniju i NATO. Mekejn je ocijenio da Crna Gora može biti primjer drugim zemljama u tranziciji, ne samo u regionu, i obećao podršku njenim evroatlantskim integracijama.

2012 – Novi predsjednik Srbije Tomislav Nikolić zvanično je inaugurisan na svečanoj ceremoniji koju je bojkotovala većina regionalnih lidera. Lideri Hrvatske, BIH, Slovenije i Makedonije nijesu prisustvovali ceremoniji u Beogradu nakon što je Nikolić negirao da se u Srebrenici 1995. dogodio genocid. U intervjuu jednom njemačkom listu on je takođe kazao da je Vukovar „bio srpski grad“ i da Hrvati „tamo nemaju šta da se vraćaju“. Od lidera iz regiona, svečanosti su prisustvovali predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsjedništva BIH Nebojša Radmanović.

 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1509 – Engleski kralj Henri VIII vjenčao se s prvom od šest žena, Katarinom Aragonskom. Zbog odbijanja pape da kasnije poništi taj brak, kralj je raskinuo s Vatikanom i 1534. osnovao Anglikansku crkvu.

1880 – Rođena je američka  pacifistkinja Dženet Renkin, prva žena koja je postala član Kongresa Sjedinjenih Američkih Država. Kao ubijeđeni antimilitarista, u američkom parlamentu jedina je glasala protiv objave rata Japanu poslije bombardovanja Perl Harbura 1941.

1919 –  Na Cetinju je izašao prvi broj lista  Nezavisne demokratske omladine “Narodna riječ”. Odogovorni urednik bio je Neško Radović, a vlasnik, u ime Saveza omladinskih organizacija u Crnoj Gori, Stevo Bogdanović.

1928 – Na Cetinju je osnovan Savez za efikasniji prevoz putnika i turista. Bila je to centralna turistička organizacija ondašnje zetske oblasti, i ubrzo je prerasla u Društvo za saobraćaj putnika i turista, pod novim imenom “Putnik – Cetinje”.

2008 – Na lokaciji Pusti lisac u opštini Nikšić, završeno je uništavanje 1.500 raketa zemlja-vazduh „Strela 2M“, koje je počelo 10. aprila.

2008 – Skupština Kosova usvojila je himnu, čiji je autor  Mendi Mendići.

2010 – Svečanošću na stadionu „San Siti“ u Johanesburgu, u Južnoj Africi, otvoreno je 19. Svjetsko prvenstvo u fudbalu i prvo koje je održano na afričkom kontinentu.

2013 – Učesnici desetodnevnih demonstracija na Istanbulskom trgu Taksim odbili su zahtjev premijera Tajipa Erdogana da napuste trg, nakon čega je turska policija upotrijebila suzavac i vodene topove kako bi ih rastjerala. Turski nobelovac Orhan Pamuk podržao je demonstrante.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Radulović: Našli rješenje za Crnogorsku plovidbu, niko neće ostati bez posla
    on 12/05/2025 at 09:09

    Ministar pomorstva Filip Radulović istakao je da je stanje u kompaniji Crnogorska plovidba loše, te da duguju državi preko 37 miliona eura. Uz to, imaju i dug ka bankama, ali su uspjeli da nađu rješenje u niko neće ostati bez posla u toj kompaniji, a sačuvaće i dva broda.

  • Najljepše pismo napisala učenica iz Tivta Neda Vraneš
    on 12/05/2025 at 09:02

    Na ovogodišnjem Takmičenju za najljepše pismo 2025. koje organizuje Pošta Crne Gore u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija na temu: ,,Zamisli da si okean. Napiši pismo nekome u kojem objašnjavaš zašto i kako treba da vodi računa o tebi”, pobijedila je Neda Vraneš, učenica osmog razreda JU OŠ „Drago Milović“, Tivat. 

  • Putevi suvi, oprezno zbog odrona
    on 12/05/2025 at 08:31

    U Crnoj Gori jutros se saobraća na suvim putevima, kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG) upozorili da na dionicama kroz usjeke i klisure ima sitnijih odrona.

  • Dva zemljotresa pogodila Grčku
    on 12/05/2025 at 08:28

    Tokom noći dva zemljotresa pogodila su Grčku, a potresi su se dogodili u blizini dva poznata ljetovališta – Halkidiki i Krit, zabilježio je Republički seizmološki zavod.

  • Ministar finansija u službenoj posjeti Velikoj Britaniji
    on 12/05/2025 at 08:18

    Delegacija Ministarstva finansija, predvođena ministrom Novicom Vukovićem, učestvovaće na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji će se održati u Londonu od 13. do 16. maja 2025. godine.

  • U Londonu danas sastanak evropskih ministara o Ukrajini
    on 12/05/2025 at 08:13

    Ministri spoljnih poslova nekoliko ključnih evropskih zemalja sastaće se danas u Londonu na razgovorima o Ukrajini, dva dana nakon što su ukrajinski saveznici postavili Moskvi ultimatum da prihvati prekid vatre.

  • Nezvanični rezultati: Trijumf Socijalističke partije Edija Rame
    on 12/05/2025 at 07:39

    Prema prvim rezultatima izbora koje su objavili Albanian Post i Klan Kosova, ubjedljivu pobjedu na parlamentarnim izborima u Albaniji odnijela je Socijalistička partija premijera Edija Rame, koja je osvojila 79 mandata.

  • Da li će roba sa Temua preplaviti Evropu?
    on 12/05/2025 at 07:30

    Poslovni model kineskih platformi za elektronsku trgovinu Temu i Šejn (Shain) je razbijen, a priliv njihove jeftine robe u Sjedinjene Države ugušen, nakon što je američki predsednik Donald Tramp ukinuo rupe u zakonu o bescarinskom režimu.

  • Njemačka i Izrael: Jubilej u debeloj sjenci
    on 12/05/2025 at 07:22

    Pre šest decenija, 12. maja 1965. godine, Nemačka i Izrael su uspostavili diplomatske odnose. Bile su potrebne duže pripreme za to.

  • Netanjahu: Oslobađanje jednog taoca neće dovesti do prekida vatre
    on 12/05/2025 at 07:21

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas da oslobađanje izraelsko-američkog taoca koje je najavio palestinski pokret Hamas neće dovesti do prekida vatre u Pojasu Gaze niti do oslobađanja palestinskih zatvorenika.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.