Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1759. umro je Vilijam Kolins jedan od najznačajnijih engleskih lirskih pjesnika 18. vijeka.  U njegovim odama izraženo je romantičarsko interesovanje za tajanstveno, legendarno i fantastično, kao i izvjesno demokratsko osjećanje. Poznata Kolinsova djela: “Veče”, “Škotske praznovjerice”, “Sloboda”.

1814 – Crnogorske trupe s Petrom I Petrovićem, nakon zaposjedanja Herceg Novog i Kotora od strane Austrijanaca, definitivno su napustile Boku Kotorsku.

1907 – Datiran je falsifikovani ugovor između Crne Gore i Austrije , koji su navodno potpisali austrijski ministar spoljnih poslova i doktor Lazar Tomanović. Taj krivotvoreni ugovor zloupotrebljavala je srpska vlada u namjeri da Crnu Goru diskredituje kod saveznika.

1915 – U toku Prvog svjetskog rata, predsjednik Opštinskog savjeta u Skadru Prenk Bib Doda uputio je poruku generalu Radomir Vešoviću da sa svojim odredom umaršira u Skadar i spriječi dalje nerede. Tim gestom, Doda je želio da parališe srpske i italijanske okupacione planove. Tri dana kasnije crnogorske trupe su ušle u  Skadar i nije zabilježen ni jedan slučaj pljačke, niti bilo kakvog nasilja. Time je crnogorskoj vojsci omogućeno jednostavnije snabdijevanje hranom i drugim potrepštinama.

1929 – Rođena je Ana Frank, autorka Dnevnika o stradanju Jevreja u okupiranom Amsterdamu u Drugom svjetskom ratu, koji je pisala u tajnom skrovištu.  Ana Frank ubijena je u martu 1945. u  nacističkom logoru Bergen – Belzen. Od porodice Frank rat je preživio jedino Anin otac.

1942 – U selu Smriječno u Pivi formirana je Peta crnogorska narodnooslobodilačka brigada u čiji su sastav ušli  prvi, drugi i treći  bataljon nikšićkog i četvrti bataljon zetskog narodnooslobodilačkog odreda.  Za komandanta Pete proleterske postavljen je Sava Kovačević.

2006 – Sjedinjene Američke Države priznale su nezavisnu Crnu Goru. U pismu upućenom  šefu crnogorske diplomatije  Miodragu Vlahoviću, američki državni sekretar Kondoliza Rajs izjavila je tim povodom: „Zadovoljstvo mi je da Vas obavijestim da Vlada Sjedinjenih Američkih Država priznaje Republiku Crnu Goru kao suverenu i nezavisnu državu, u saglasnosti sa zahtjevom Vaše Vlade i voljom naroda Crne Gore“. Pored Sjedinjenih Američkih Država potvrda priznanja crnogorske nezavisnosti stigla je i iz Brisela, odnosno sa zasjedanja šefova diplomatija Evropske unije u Luksemburgu, zatim od Hrvatske, Makedonije, Švajcarske, Austrije, Češke, Bugarske, Turske, Mađarske, Letonije i Malte.

2006 – Umro je slavni austrijski kompozitor mađarskog porijekla Đerđ Ligeti. Stvarao je muziku kaleidoskopske polifonije u divergentnom stilu. Poznata djela: „Nuvel aventur“, „Rekvijem“, „Luks eterna“, Hamburški koncert za hornu i kamerni orkestar“.

2008 – Vlada Crne Gore usvojila je Predlog zakona o svojinsko-pravnim odnosima, kojim su uvedena određena ograničenja za strance. Novim zakonskim rješenjima predviđeno je da strana lica ne mogu imati pravo svojine nad prirodnim bogatstvima i dobrima od opšte upotrebe, poljoprivrednim zemljištem, šumama i šumskim zemljištem, spomenicima kulture od izuzetnog značaja, te nepokretnim stvarima na području koje je radi zaštite interesa i bezbjednosti zemlje zakonom proglašeno područjem u kojem stranac ne može imati pravo svojine.

2010 – U Beogradu je osnovano Crnogorsko nacionalno vijeće. Za predsjednika Vijeća izabran je prof. dr Milenko Perović.

2011 – Crnogorski pisac Ognjen Spahić, autor romana „Hansenova djeca“, primio je međunarodnu nagradu „Ovidije“ za najboljeg mladog pisca u 2010, koju mu je dodijelilo Udruženje književnika Rumunije i Rumunski institut za kulturu. Na isti dan, šest godina ranije (2005) Spahiću je za isti roman dodijeljena prestižna bosanska nagrada “Meša Selimović”. Nagrađeni Spahićev roman objavljen je u izdanju zagrebačkog (Durieux) Dirjea i Otvorenog kulturnog foruma sa Cetinja.

2013 – Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) završila je svoj program u Crnoj Gori, što je obilježeno svečanim prijemom u Vladinom domu na Cetinju koji je priredila američka ambasada u Podgorici. Ambasadorka Sju Kej Braun kazala je tom prilikom da je Crna Gora napravila pomak u oblastima ekonomskog razvoja i demokratije, te da su „Sjedinjene Američke Države ponosne što su bile dio tih dostignuća“ kao njeni dugogodišnji partneri. Braun je pročitala i pismo američkog predsjednika Baraka Obame u kome je kazao da „završetak pomoći USAID-a u Crnoj Gori predstavlja početak nove faze u bilateralnim odnosima između Crne Gore i SAD. Na putu tranzicije od primaoca razvojne pomoći ka snažnoj, stabilnoj evropskoj demokratiji, uvjeren sam da će Crna Gora imati sve veću i uticajniju ulogu u širokoj evroatlantskoj zajednici“, dodao je Obama. Direktorka misije USAID-a Suzan Fric rekla je povodom završetka programa da se misija u Crnoj Gori završava u velikom stilu, te da su ponosni što su svojim programima pomogli crnogorskom sjeveru da unaprijedi ekonomiju i državnim institucijama da bolje rade svoj posao, a pravosuđu olakšali rad. Podrška i rad USAID-a trajali su dvanaest godina, a obezbijeđena novčana pomoć iznosila je 243 miliona dolara. Na svečanosti zatvaranja programa USAID-a prikazan je film o rezultatima njegovog dvanaestogodišnjeg rada u Crnoj Gori.

2013 – Rukometaši Crne Gore pobijedili su njemačku reprezentaciju u Sportskom centru „Morača“ 13:11 i izborili plasman na Evropsko prvenstvo u Danskoj. Za reprezentativca Petra Kapisodu bio je to oproštajni meč, čijem je rezultatu doprinio sa dva gola. Tridesetogodišnjem Kapisodi saigrači su za oproštaj poklonili sliku Dimitrija Popovića „Njegoš“. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1667 – Žan Batist Deni, ljekar Luja XIV izveo je prvu uspješnu transfruziju krvi petnaestogodišnjem dječaku, koristeći krv ovce.

1991 – Boris Jeljcin izabran je za predsjednika Rusije na prvim neposrednim predsjedničkim izborima u toj zemlji. Drugi predsjednički mandat Jeljcin je osvojio u julu 1996. da bi se u decembru 1999. dobrovoljno povukao s vlasti i za svog nasljednika predložio Vladimira Putina.

1995 – Umro je italijanski muzičar Arturo Benedeti Mihalanđeli, jedan od najvećih pijanista 20 vijeka.

1999 – Na Kosovu i Metohiji počelo je razmještanje međunarodnih bezbjednosnih snaga (KFOR) na osnovu rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

2005 – Kuvajćanka Masuma al-Mubarak, postala je prva žena ministar u istoriji Kuvajta.

2007 – Haški tribunal osudio je bivšeg predsjednika Republike Srpske Krajine Milana Martića na 35 godina zatvora.

2008 – U okviru svoje posljednje evropske turneje, američki predsjednik Džordž Buš stigao je u Italiju. Buša je u Rimu dočekalo 2.000 demonstranata, koji su mu uzvikivali „idi kući“. Osvrnuvši se na hladan doček, Buš je novinarima kazao da je to posljedica, kako je rekao, „dezinformacija i propagande“ protiv SAD.

2009 – Na predsjedničkim izborima u Iranu pobijedio je predsjednik Mahmud Ahmadinedžad, dok je njegov rival, umjereni bivši premijer Mirhosein Musavi prijavio neregularnost izbora i sam proglasio pobjedu.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.