Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1837. u Napulju je umro italijanski pisac Đakomo Leopardi, najveći lirski pjesnik italijanskog romantizma i jedan od najznačajnijih pjesnika evropske poezije 19. vijeka. Pisao je i prozu. I u stihu i u prozi stvorio je nov snažan i moderan jezik. Uspješno se odupro pretjeranom romantičarskom rimovanju, dajući svom izrazu muzikalnost, a melanholičnosti i pesimizmu filozofsko određenje. Poznata djela: “Dijalozi i eseji” , “Zibaldon”, “Silviji “, dnevnik “Misli”.

1904 – Umro je srpski pisac i ljekar Jovan Jovanović Zmaj, jedna od najmarkatnijih ličnosti srpskog društva u drugoj polovini 19. vijeka. Borac za nacionalno i političko oslobođenje, član Srpske kraljevske akademije i dramaturg Narodnog pozorišta u Beogradu. Jovan Jovanović Zmaj najpoznatiji je kao dječiji pjesnik i autor elegičnih ličnih ispovijesti „Đulići“ i „Đulići uveoci“.

1915 – U toku Prvog svjetskog rata, crnogorska vojska pod komandom generala Radomira Vešovića zauzela je Skadar bez borbe. Taj čin, koji srpskoj vojnoj komandi nije bio po volji, za crnogorske odrede bio je veoma značajan, jer je njime otvoren slobodan prolaz za snabdijevanje hranom vojske i stanovništva.

1928 – Rođen je argentinski političar i revolucionar Ernesto Če Gevara. Kao beskompromisni borac za pravdu stekao je veliku popularnost, posebno među mladima. Učestvovao je u Kubanskoj revoluciji i bio ministar u Kastrovoj vladi od 1961. do 1965. U novembru 1966. postao je lider gerilaca u Boliviji, a u oktobru naredne godine zarobljen je i ubijen. Napisao je više djela a najpoznatija su „Dnevnik iz Bolivije“, „Uspomene na kubansku revoluciju“ i „Gerilsko ratovanje“.

 

1936 – Umro je ruski pripovjedač, romansijer i dramski pisac Maksim Gorki, pravo ime Aleksej Maksimovič Pješkov. Imao je izuzetno značajnu ulogu u političkom i kulturnom životu sovjetske Rusije i smatra se osnivačem socijalističkog realizma u ruskoj književnosti. Njegov bogati opus, prozni i dramski, predstavlja, u suštini, kritički izraz i bunt protiv malograđanske uskogrudosti, inertnosti, i njenih „obezduhovljenih ambicija“, zasnovanih na primjeru ruskog društva s početka 20. vijeka.  Nakon 1917. „polemisao je s Lenjinom i boljševičkim prvacima, kritikujući stav sovjetske vlasti prema inteligenciji, borbu za političku dominaciju, i manifestacije anarhične i sebične seljačke mase u godinama građanskog rata…“ Aktivno je učestvovao u duhovnoj obnovi zemlje, a u literaturi tragao za istinom i pravednošću; propagirao čovjeka aktivnih načela i, posebno u dramskim djelima, bjekstvo iz „učmale i konzervativne realnosti u svijet slobode…“ Poznata djela: “Makar Čudra” , “Mati” , “Na dnu”.

1966 – Vatikan je objavio aboliciju na Indeks zabranjenih knjiga (Index librorum prohibitorum). Popis djela koje katolički vjernici po crkvenoj  zabrani nijesu smjeli čitati objavio je 1559. papa Pavle IV.

1968 – Umro je italijanski pjesnik Salvatore Kvazimodo, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1959. Rođen je 20. avgusta 1901. Osnovnu školu pohađao je u Ćeli, a nakon katastrofalnog zemljotresa 1908. preselio se s ocem u razorenu Mesinu. U Palermu je završio srednju tehničku školu, a 1919. u Rimu upisao Tehnički fakultet. Zbog nemaštine napušta studije i posvećuje se pisanju poezije. U Firenci 1929. upoznaje Montalea i Bonsatija koji će mu 1930. u časopisu „Solaria“ objaviti prve značajnije stihove. Salvatore Kvazimodo, pjesnik usamljenosti i prolaznosti stvari, predavao je italijansku književnost na Muzičkom konzervatorijumu u Milanu, prevodio Šekspira, Euripida, Nerudu, Argezija i druge. Poznata djela: “Vode i zemlje”, “Život nije san”, “Potopljena oboa”, a njegove sabrane pjesme, eseji i prevodi objavljeni su 1971. pod naslovom „Pjesme i rasprave o poeziji“.

1986 – Umro je argentinski pjesnik i pripovjedač, profesor anglosaksonske književnosti, kritičar i višegodišnji direktor Nacionalne biblioteke u Buenos Ajresu Horhe Luis Borhes, jedan od najvećih i najuticajnijih književnika 20. vijeka. Presudno je obilježio hispanoameričku literaturu i značajno uticao na svjetske književne tokove. Introspektivnog duha, enciklopedijski obrazovan, stvorio je osoben izraz kratke priče između fantastike i stvarnosti. Rođen je 1899. u Buenos Ajresu, gdje je proveo najranije djetinjstvo. Početkom I svjetskog rata preselio se s porodicom u Švajcarsku, u kojoj je živio do 1919. Potom je nekoliko narednih godina proveo u Španiji, gdje je započeo književnu karijeru kao ultraistički pjesnik. Nakon toga vratio se u Argentinu i u njoj proveo duži dio života pišući pjesme, kratke priče, eseje. Njegova djela „predstavljaju knjige o knjigama; pisanje koje proističe iz čitanja drugih knjiga“. Zato se za njega obično kaže da je „književnik bez domovine“, jer njegovo je djelo proisteklo iz „beskonačnog prostora i beskrajnog vremena svijeta književnosti“. Poznata Borhesova djela: “Univerzalna istorija beščašća”, “Maštarije”, “Alef”, “Pješčana knjiga”.

2005 – U Podgorici je umro poznati crnogorski prevodilac i slavista Savo Rašović, profesor na Katedri za rusku književnost Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Prevodio je djela Čehova, Grigorija Baklanova, Jurija Poljakova, Tatjane Tolstoj i drugih.

2006 – Suverenu i nezavisnu Crnu Goru priznale su Kina, Njemačka, Grčka, Švedska, Italija, Singapur i Bosna i Hercegovina.

2007 – U 67. godini umro je jedan od najznačajnijih savremenih hrvatskih pjesnika Boris Maruna. Iz Hrvatske je emigrirao 1960, a vratio se nakon demokratskih promjena i hrvatskog osamostaljenja 1991. Objavio je desetak zbirki pjesama.

2013 – Island je zbog opadanja povjerenja svojih građana u Evropsku uniju suspendovao pregovore s Unijom na neodređeno vrijeme.

Na današnji dana dogodilo se i sljedeće:

1777 – Kongres Sjedinjenih Američkih Država prihvatio je zastavu “zvijezda i pruga” kao zvanično državno znamenje.

1798 – Rođen je češki istoričar i političar František Palacki, vođa češkog preporoda u 19. vijeku. Kao lider federalističke stranke zalagao se, u skladu sa svojom idejom austroslavizma, za federativno preuređenje Austrougarske.

1907 – Crna Gora je potpisala  Haški međunarodni protokol iz 1899, o mirnom rješavanju sporova među državama.

1940 – Zastava sa kukastim krstom podignuta je na Ajfelovoj kuli dok su trupe nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu ulazile u centar Pariza.

1941 – Predsjednik SAD Frenklin Ruzvelt naredio je zamrzavanje imovine Njemačke i Italije u Americi.

1943 – U bici na Sutjesci u Drugom svjetskom ratu poginuo je srpski publicista, novinar i prevodilac  Veselin Masleša.

1946 – Umro je škotski pronalazač Džon Logi Berd, koji je 1923. izveo prvi prenos TV slike, a 1928. prvi prekookeanski TV prenos između Londona i Hortsdejla u Sjedinjenim Američkom Državama.

1962 – U Parizu je osnovana Evropska organizacija za istraživanje svemira.

1980 – U Nikšiću je završen festival dramskih amatera Crne Gore na kojem je prva nagrada pripala dramskoj družini iz Nikšića za predstavu “Čekajući Godoa”, u režiji Gorana Bulajića. Taj ansambl KUD-a “Zahumlje” prerastao je u Dramski studio Centra za kulturu koji je imao značajnu ulogu u pozorišnom životu Nikšića i formiranju profesionalne pozorišne scene.

1993 – Tansu Čiler postala je prva žena premijer u istoriji Turske.

2007 – U 88. godini umro je Kurt Valdhajm, bivši generalni sekretar Ujedinjenih Nacija i predsjednik Austrije, čiji je ugled doveden u pitanje nakon što je otkriveno da je služio u vojsci nacističke Njemačke.

2008 – Za predsjednika prvog Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori izabran je profesor doktor istorijskih nauka Šerbo Rastoder.

2009 – Ostrvo pacova koje pripada Aljasci oslobođeno je pacova, 229 godina nakon što su ti štetni glodari iz olupine japanskog broda stigli na ostrvo Alutijan, uništivši na njemu ptičiju populaciju.

2013 – U Iranu su održani predsjednički izbori na kojima je pobijedio umjereni konzervativac Hasan Rohani.  

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Gorčević: Uskoro prva tranša iz Plana rasta, jun u znaku zatvaranja poglavlja
    on 12/05/2025 at 14:12

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je u Skupštini Crne Gore da Evropska unija želi proširenje zbog stabilnosti i prosperiteta, a da Crna Gora predvodi proces. Na dnevnom redu parlamenta su bili polugodišnji izvještaji o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija.

  • Vujović: Nastavlja se Mandićeva sabotaža EU puta Crne Gore
    on 12/05/2025 at 13:14

    Predsjednik SDP-a i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ističe da se nastavlja Mandićeva sabotaža EU puta Crne Gore, jer u susretu sa šefovima parlamenata zemalja EU ne govori o reformama, već o državljanstvu.

  • Mandić i Metsola: Najavljena posjeta predsjednice Evropskog parlamenta Crnoj Gori
    on 12/05/2025 at 13:08

    Predsjednik crnogorske skupštine Andrija Mandić rekao je da će mu biti čast da bude domaćin predsjednici Evropskog parlamenta Roberti Metsoli prilikom njene posjete Crnoj Gori, koja će se, kako je saopštila, realizovati uskoro.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Đeljošaj: Saradnja sa Japanom otvara nove razvojne šanse za Crnu Goru
    on 12/05/2025 at 13:57

    Partnerska saradnja sa japanskim kompanijama podstiče dinamično ekonomsko okruženje u Crnoj Gori, stvarajući mogućnosti za rast i razvoja, izjavio je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj na sastanku sa ambasadorom Japana u Crnoj Gori, NJ.E. Akirom Imamurom.

  • Akcionar Vektra Boke: Upravnik i direktor donosili loše odluke, a uzimali velike plate
    on 12/05/2025 at 13:40

    Račun hotelske kompanije Vektra Boka već sedam godina je u blokadi, a imovina je nakon privatizacije 2008. godine desetkovana. Vektra Montenegro, kao većinski vlasnik, napravila je ogromne dugove zalažući i rasprodajući imovinu Vektra Boke, podsjetio je vlasnik Elena Grupe Danilo Matijašević, koji raspolaže sa 33 od 100 akcija u preduzeću. Nezadovoljan je radom Odbora direktora i izvršnog direktora Milana Popovića.

  • Zogović: Bulevar Vojislavljevića jedan u nizu uspješnih projekata Vlade
    on 12/05/2025 at 13:26

    Potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj Milun Zogović prisustvovao je ceremoniji početka izgradnje prve faze Bulevara Vojislavljevića, od kružnog toka kod Vodovoda do nekadašnje fabrike „19. decembar”. Zogović je rekao da će na toj dionici biti izgrađeno šest raskrsnica, sa tri kružna toka.

  • URA: Vlada uspjela da kompromituje i tender za Aerodrome, francuski konzorcijum odustao
    on 12/05/2025 at 13:21

    Iz Građanskog pokreta URA komentarišući otvaranja koncesije za aerodrome Podgorica i Tivat, da je nevjerovatno da Vlada Milojka Spajića nijedan posao ne može privesti kraju na ozbiljan način i bez kompromitacija koje štete međunarodnom ugledu države.

  • Laketić: Siva ekonomija i dalje ozbiljan izazov, potreban sistemski pristup
    on 12/05/2025 at 13:08

    U Crnoj Gori siva ekonomija i dalje predstavlja ozbiljan izazov, a suzbijanje tog problema zahtijeva sistemski pristup, jačanje institucija, digitalizaciju, edukaciju građana i stimulativan poreski okvir, poručio je direktor Poreske uprave, Sava Laketić.

  • Spajić: Počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića
    on 12/05/2025 at 12:15

    Premijer Milojko Spajić kazao je da danas počinje izgradnja Bulevara Vojislavljevića, te da je to veliki korak ka rješavanju jednog od najkritičnijih saobraćajnih problema Podgorice, ali i šire.

  • Uprava carina ostvarila rast naplate prihoda od 7,49 odsto
    on 12/05/2025 at 11:57

    Uprava carina (UC) je u periodu od početka januara do kraja aprila 2025. godine ostvarila značajan rast naplate carinskih prihoda, čime doprinosi uvećanju ukupnih budžetskih prihoda.

  • Radulović: Našli rješenje za Crnogorsku plovidbu, niko neće ostati bez posla
    on 12/05/2025 at 09:09

    Ministar pomorstva Filip Radulović istakao je da je stanje u kompaniji Crnogorska plovidba loše. Duguju državi više od 37 miliona eura, uz to, imaju i dug ka banci, ali su uspjeli da nađu rješenje u saradnji sa Barskom plovidbom, te da niko neće ostati bez posla, a sačuvaće i dva broda.

  • Ministar finansija u službenoj posjeti Velikoj Britaniji
    on 12/05/2025 at 08:18

    Delegacija Ministarstva finansija, predvođena ministrom Novicom Vukovićem, učestvovaće na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), koji će se održati u Londonu od 13. do 16. maja 2025. godine.

  • Eurostat: Crna Gora među zemljama sa jeftinom cijenom struje
    on 12/05/2025 at 06:22

    U drugoj polovini 2024. godine, Crna Gora se svrstala među evropske zemlje sa najnižim cijenama električne energije za domaćinstva, pokazuju najnoviji podaci Eurostata. Sa prosječnom cijenom od 16,49 do 18,16 eura za 100 kilovat-sati (kWh), crnogorska domaćinstva plaćaju znatno manje nego prosjek Evropske unije, koji iznosi 28,49 eura.