IZVJESTAJ DEMOKRATA

Demokrate, koje u Predstavnickom domu vode istragu o opozivu predsjednika Donalda Trampa, objavile su izvjestaj u kojem su navele da je Tramp trazio strano mijesanje u americke izbore da bi poboljsao svoje sanse za reizbor, da je podrio nacionalnu bezbjednost i nalozio kampanju bez presedana za opstrukciju Kongresa, prenosi Glas Amerike.

“Istraga o opozivu razotkrila je visemjesecne napore predsjednika Trampa da koristi svoj polozaj da bi trazio strano mijesanje u izbore 2020. godine, u svoju korist. Predsjednikov plan podrio je americku spoljnu politiku prema Ukrajini i nasu nacionalnu bezbjednost u korist dvije politicki motivisane istrage koje bi pomogle njegovoj kampanji za reizbor”, navodi se u izvjestaju na 300 strana.

Kako se dodaje, “predsjednik je trazio od novoizabranog ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da javno objavi istragu politickog rivala, koga se po svemu sudeci najvise plasio, bivseg potpredsjednika Dzoa Bajdena i diskreditovane teorije da se Ukrajina, a ne Rusija, mijesala u predsjednicke izbore 2016. godine”.

Demokrate optuzuju Trampa da je iskoristio americku vojnu pomoc i mogucnost za posjetu Bijeloj kuci da bi natjerao svog ukrajinskog kolegu da sprovede istrage, od kojih bi americki lider imao politicku korist.

“Predsjednik je svoje licne i politicke interese stavio iznad nacionalnih interesa SAD, pokusao da podrije integritet americkog izbornog procesa i ugrozio americku nacionalnu bezbjednost”, navodi se u izvjestaju koji je Odbor za obavjestajna pitanja, koji je istragu vodio od septembra, usvojio u utorak uvece.

U izvjestaju se Tramp takode optuzuje da je ometao sprovodenje istrage kategorickim odbijanjem da dostavi trazena dokumenta i dozvoli svojim savjetnicima da svjedoce, bezuspjesnim pokusajima da sprijeci dugogodisnje vladine sluzbenike da svjedoce i zastrasivanjem svjedoka.

“Donald Tramp je prvi predsjednik u istoriji Sjedinjenih Drzava koji je pokusavao da u potpunosti opstruise istragu o opozivu u Predstavnickom domu”, isticu demokrate u izvjestaju i porucuju da su dokazi za “predsjednikove prestupe i opstrukciju Kongresa ubjedljivi”.

Predsjedavajuci Odbora za obavjestajna pitanja Adam Sif rekao je na konferenciji za novinare da je Tramp “predsjednik koji vjeruje da je iznad optuznice, opoziva, bilo kakve odgovornosti i zaista iznad zakona”.

Uoci objavljivanja izvjestaja, Tramp je na marginama samita NATO u Londonu, kritikovao istragu kao “veoma nepatriotsku”.

Bijela kuca saopstila je poslije objavljivanja izvjestaja da predsjedavajuci odbora Adam Sif i demokrate nijesu uspjeli da nadu niti jedan dokaz da je predsjednik Tramp uradio nesto pogresno, a da je izvjestaj “odraz njihove frustracije”.

“Izvjestaj predsjedavajuceg Sifa je kao nepovezani govor blogera iz podruma koji pokusava da dokaze nesto za sta nema dokaza”, saopstila je portparolka Bijele kuce Stefani Grisam.

Izvjestaj je predat Odboru za pravosude, pred kojim ce se voditi stranacka debata o tome da li bi trebalo utvrditi predlog za Trampov opoziv, o kojem bi se zatim izjasnjavao Predstavnicki dom u punom sastavu.

Ako bi taj predlog bio usvojen, u Senatu, koji kontrolisu republikanci, bilo bi odrzano sudenje na kojem bi bila donijeta odluka o tome da li bi Tramp trebalo da bude smijenjen.

Za donosenje odluke o Trampovoj smjeni potrebna je dvotrecinska vecina.

Analiticari za sada sumnjaju da ce republikanci u Senatu donijeti odluku o Trampovoj smjeni, iako su pojedini clanovi Kongresa izneli ideju o javnom ukoru predsjednika da bi se osudili njegovi potezi, ali bez rizika da bude smijenjen, navodi Glas Amerike.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Odbor direktora Regionalnog vodovoda usvojio godišnji izvještaj o radu
    on 03/05/2025 at 09:02

    Odbora direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje, jednoglasno je usvojio godišnji izvještaj o radu ovog tijela za 2024. godinu, navodi se u saopštenju tog preduzeća.

  • Ponude za zakup crnogorskih aerodroma naredne sedmice
    on 03/05/2025 at 07:00

    Ponude za zakup crnogorskih aerodroma dostavljaju se do kraja naredne sedmice, a sredinom sljedeće predstavnici Vlade i opština Tivat i Zeta potpisuju sporazum o upotrebi novca od koncesija. U sindikatu tog preduzeća smatraju da je cijeli postupak netransparentan, da se i pored obećanja, kako kaže za naš Radio predsjednik sindikata Damjan Radulović, dovodi u pitanje poštovanje postojećeg kolektivnog ugovora, koji je, prema njegovim riječima nezakonit. Stava je i da je pravi trenutak da poslanici podrže inicijativu Unije slobodnih sindikata i donesu Zakon o zaštiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu, koji bi obezbijedio da se u slučaju promjene vlasničke strukture u preduzeću organizuje referendum.