BIJELA KUCA POTVRDILA

Bijela kuca je prosle noci potvrdila da nece ucestvovati na sjednici o pripremi formalne optuznice za smjenjivanje predsjednika Donalda Trampa.

Bijela kuca se o tome izjasnila na isteku roka koji joj je odredio Odbor Predstavnickog doma Kongresa SAD za pravosude.

Bijela kuca je taj proces u Predstavnickom domu americkog Kongresa nazvala “saradom”.

“Kao sto znate, vasa istraga o pokretanju optuznice je potpuno neosnovana”, napisao je advokat Bijele kuce Pet Sipoloni u pismu poslaniku Demokrata Dzeriju Nedleru, predsjedavajucem Odbora donjeg domu americkog Kongresa za pravosude.

Bijela kuca koja je do sada odbila da saraduje u istrazi Demokrata o opozivu predsjednika imala je rok do petka uvece da se izjasni da li ce ucestvovati, preko advokata, na sjednici o pisanju zvanicnog predloga Odbora za pravosude za njegov opoziv.

U dva pasusa pisma o tome se izricito ne kaze da Bijela kuca odbija da ucestvuje, ali, po jednom visokom zvanicniku administracije, to jeste znacenje tog teksta, navodi agencija AP.

U pismu advokat Bijele kuce optuzuje Demokrate da “trace vrijeme Amerike” s “tom saradom” i navodi da bi usvajanje zvanicnog predloga za opoziv predsjednika Trampa bilo ravno “nesmotrenoj zloupotrebi vlasti” za sta kriticari optuzuju Trampa.

Sipoloni je u pismu citirao Trampovu Tviter poruku poslatu ranije ove nedjelje: “Ako hocete da me opozovete, uradite to sada, brzo, da mozemo da imamo fer sudenje u Senatu i da nasa zemlja moze da se vrati radu”.

Odluka je donijeta dan posto je predsjednica Predstavnickog doma Nensi Pelosi objavila da je zatrazila od predsjedavajucih odbora koji vode istragu o Trampovim odnosima sa Ukrajinom da pocnu pisanje optuznice zbog “zloupotrebe polozaja”, jer on “ponovo pokusava da kompromituje izbore u sopstvenu korist”.

Glasanje o opozivu bi moglo da u Predstavnickom domu bude prije bozicnog raspusta, te bi, ako tekst tu prode, na redu pocetkom iduce godine bio Senat, gdje vecinu imaju Trampovi Republikanci.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.

  • Manja površina korišćenog poljoprivrednog zemljišta
    on 03/05/2025 at 16:02

    Korišćeno poljoprivredno zemljište u prošloj godini iznosi 248,23 hiljade hektara, što je 5,8 odsto manje u odnosu na 2023, pokazuju preliminarni podaci Monstata.