DEMOKRATE OCIJENILE

Losa politika DPS u koriscenju prirodnih resursa, prema misljenju Demokrata, narocito je ostavila traga u sektoru industrije drveta.

“Od zemlje sa regionalno prepoznatljivim razlicitim proizvodima od drveta, Crna Gora je sada izvoz finalnih proizvoda svela na statisticku gresku, a visestruko uvecala uvoz. Doslo je do dramaticnog smanjenja broja zaposlenih u ovoj oblasti, sto je uticalo na pad standarda gradana, narocito na sjeveru drzave. Strategije koje je usvajala Vlada Crne Gore u ovoj oblasti ostale su samo mrtvo slovo na papiru” istice se u saopstenju Demokrata.

Kako podsjecaju, prije trideset godina Crna Gora je imala kapacitete za preradu drveta i snazan izvozni potencijal. Proizvodila je i gradevinsku stolariju, montazne kuce i parkete, posjedovala kapacitete za proizvodnju svih vrsta namjestaja. Sve to u kolicinama i kvalitetu neophodnim za izvoz. Desetine hiljada gradana je bilo egzistencijalno oslonjeno na ovu privrednu granu.

“Politika DPS-a je sumska bogatstva i vodeci pogon za preradu drveta, povjerila Draganu Brkovicu, a rezultat njegovog gazdovanja sumama pokazao se nakon raskida koncesionog ugovora, kada je konstatovano da je suseno 80 hiljada kubika sume zbog izostanka adekvatnog odrzavanja. Takode umjesto planirane sadnje 3.143 hektara novih suma, Brkoviceva kompanija je zasadila svega 319 hektara. Nagomilani dugovi u visemilionskim iznosima po osnovu koncesija, poreza i drugih dazbina, kao i visemjesecna dugovanja prema zaposlenima, pokazuju da je rijec o potpunom kolapsu vodece kompanije u drvnoj industriji”, napominju u Demokratama.

Zvanicna statistika pokazuje, dodaje se, da je u 2018. godini Crna Gora izvezla drvnu sirovinu u vrijednosti od 27 miliona eura. Istovremeno je uvezla 28 miliona eura proizvoda od drveta i 61,5 miliona eura namjestaja i njihovih djelova. Ovakav trend je nastavljen i u 2019. godini prema podacima Monstata. Poredenja radi BiH izvozi oko 480 miliona proizvoda od drveta i namjestaja, dok Crna Gora izvozi svega 766 hiljada eura vrijednosti namjestaja.

“U Crnoj Gori je DPS unistio drvnu industriju, a sada izvozom sirovina razvija regionalne. Naravno, potrebno je izdvojiti svijetle primjere manjih preradivaca, kojima je izostala adekvatna podrska drzave, dok su se milioni usmjeravali prema Draganu Brkovicu. Potpuno je jasno da su pogresna politika, i drzavna strategija, korupcija, privilegovanje pojedinaca iz vrha vlasti, doveli do potpune katastrofe u drvopreradivackoj industriji Crne Gore. Dakle, problem je potrebno rijesiti u korijenu, a to je jedino moguce smjenom DPS-a, cime bi se presjekli usko interesni kanali i izgradila ozbiljna drzavna strategija u ovoj oblasti u skladu sa interesima Crne Gore i njenih gradana”, zakljucuju Demokrate.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • UPCG: Nijesmo za skraćeno radno vrijeme, to bi bio ozbiljan budžetski problem
    on 09/05/2025 at 05:56

    Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) nije za skraćenje radne nedjelje jer smatra da to nije efikasan način za povećanje produktivnosti radne snage, naprotiv - takva mjera bi, prema njihovoj ocjeni, mogla dovesti do smanjenja ukupne produktivnosti, rekli su oni za Portal RTCG.

  • Pad nezaposlenosti u Crnoj Gori
    on 08/05/2025 at 22:15

    U Crnoj Gori je na kraju aprila bilo 29,15 hiljada nezaposlenih, 2,7 odsto manje nego u martu, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Prosječna plata veća u Šavniku nego u Ulcinju
    on 08/05/2025 at 17:40

    Prema najnovijim podacima Monstata, prosječna zarada u opštini Ulcinj iznosi svega 836 eura, što je svrstava među najsiromašnije opštine u Crnoj Gori. To, kažu u Alternativi, Ulcinj definitivno ne zaslužuje sa svim svojim potencijalima.

  • Đeljošaj: Država nije kriva u slučaju "Svetog Stefana", zakupac da otvori hotele
    on 08/05/2025 at 12:04

    Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je na današnjoj konferenciji da su na današnjoj sjednici Vlade Crne Gore usvojena dva programa - Program za unapređene konkuretnosti privrede za 2025 i Program za razvoj i promociju zanatstva za 2025. godinu.

  • Ugovorena izrada idejnog rješenja brze saobraćajnice od Podgorice do Danilovgrada
    on 08/05/2025 at 09:53

    Iz kompanije Monteput saopšteno je da je izabrao kao najpovoljniju zajedničku ponudu kompanija Louis Berger i Decom group, sa podugovaračem Geostandard, na tenderu za izradu idejnog rješenja brze saobraćajnice Podgorica-Danilovgrad.

  • Do 2028. godine Crnoj Gori na raspolaganju do 383,5 miliona eura
    on 08/05/2025 at 07:36

    Potpisivanjem Sporazuma o zajmu sa Evropskom unijom, Vlada Crne Gore je, kroz koordinaciju Ministarstva finansija, napravila ključni korak ka povlačenju prvih sredstava iz Plana rasta Evropske unije, koji donosi rekordnih 383,5 miliona eura za reforme, ekonomski razvoj i jačanje institucija, saopšteno je iz MF.

  • U pripremi tehnički rebalans budžeta za ovu godinu
    on 08/05/2025 at 07:21

    Ministarstvo finansija počelo je pripreme za izmjene Zakona o budžetu za ovu godinu, koje se, prema dobijenim informacijama iz tog resora, dominantno odnose na tehničke korekcije u skladu sa novom organizacijom državne uprave i unapređenjem kapitalnog budžeta.

  • Cijene zemljišta rastu, ne zna se ko sve kupuje
    on 08/05/2025 at 05:39

    Cijene zemljišta na Jelovici u konstantnom su porastu od kada je napravljen put od Berana preko te planine do Kolašina, i trenutno dostižu i trinaest hiljada eura za jedan ar, mada se ne zna ko su najveći novi vlasnici.

  • Crna Gora ima izuzetan razvojni potencijal
    on 07/05/2025 at 19:54

    Crna Gora posjeduje izuzetan razvojni potencijal, naročito u kontekstu regionalne integracije i povezivanja, ocijenila je američka ambasadorka u Podgorici, Judy Rising Reinke i dodala da je važno da država bude prepoznata i integrisana u evropske saobraćajne i infrastrukturne tokove.

  • Spajić: Novac od koncesije za aerodrome koristio bi se isključivo za velike projekte u Zeti i Tivtu
    on 07/05/2025 at 15:07

    Vlada Crne Gore i opštine Zeta i Tivat sporazumom bi definisale da sredstva, koja bi bila opredijeljena opštinama ukoliko se dogovori koncesija aerodroma, budu korišćena samo za realizaciju kapitalnih projekata na njihovim teritorijama.  Ovaj pristup osigurava da novac bude namijenjen razvoju lokalnih zajednica, pravilno raspoređen i korišćen za poboljšanje infrastrukturnih i drugih ključnih sektora u ovim opštinama. To je zaključak sastanaka premijera Milojka Spajića i predsjednika opština Željka Komnenovića i Mihaila Asanovića.