Opozicija da napravi minimum uslova za izbore
JOKOVIC
Opozicija bi konacno trebalo da sjedne za sto i napravi minimum uslova bez kojih nece ici na izbore, odnosno da napravi dobar izborni zakon i odredi kandidate za pregovore sa vlascu. Ako vlast ne prihvati te uslove, opozicija ne bi trebalo da izade na izbore, kazao je za Pobjedu Vladimir Jokovic, predsjednik SNP-a, porucujuci i da opozicija ne moze izaci na izbore “ako neko hoce da otima imovinu Mitropolije crnogorsko-primorske”.
Jokovic je kazao da Odbor za izbornu reformu, i da nije prekinuo rad, “ne bi donio nikakvo rjesenje”.
“DPS nema volje da se to dovede do kraja i da izborni proces bude transparentan. Samo lakovjerni su mogli da povjeruju u suprotno”, rekao je Jokovic.
Na pitanje da prokomentarise to sto su Demokrate napustile Odbor zbog Prijedloga zakona o slobodi vjeroispovijesti, iako taj akt nema veze sa izbornim zakonodavstvom, Jokovic je kazao da “tako vlast radi – jedan po jedan zakon i nema veze”.
Zakon povuci iz procedure
“Sve ima veze sa Crnom Gorom i ambijentom u njoj. Ova vlast nema potpuni legitimitet. Ona je stecena na dan drzavnog udara koji nije postojao i kupovinom glasova. Na snimku se vidi kako Migo Stijepovic uzima novac za kupovinu glasova u Zeti. Sve ima veze jedno sa drugim”, rekao je Jokovic.
Komentarisuci Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, Jokovic je rekao da bi taj akt trebalo povuci iz procedure.
“To je nedemokratski zakon koji se svodi na puko otimanje imovine Srpskoj pravoslavnoj crkvi i koji nije ‘prosao’ javnu raspravu. Samo na jedan razgovor su pozvani predstavnici Mitropolije crnogorsko-primorske i nijedan njihov zahtjev nije usvojen. Nas stav o zakonu cemo saopstiti 21. decembra, kada svo rukovodstvo i nasi organi, kao i mnogi simpatizeri, budu u Niksicu na protestnom skupu. Ne mozemo mi na izbore ako neko hoce da otima imovinu Mitropolije crnogorsko-primorske. Zamislimo da do 1918. kao crkva nista nije imala, i ako je neko nesto poklonio ili ako je dobrovoljnim prilozima crkva izgradila hramove, sad bi trebalo sve da bude drzavno i nekome je palo na pamet da uzme crkvi imovinu”, rekao je Jokovic.
Na pitanje ocekuje li da ce crkveno pitanje ujediniti opoziciju, posto do sada nista drugo nije moglo, Jokovic je rekao da ne vjeruje u to zbog onih koji ne podrzavaju SPC.
“Moramo, i jedni i drugi, i oni koji podrzavaju Mitropoliju crnogorsko-primorsku i oni koji je ne podrzavaju, i vlast i opozicija, o svakom pitanju donositi demokratska prihvatljiva rjesenja, a ne rjesenja koja ce trajati onoliko koliko je jedan covjek ili partija na vlasti. Nije u redu donositi zakone za dnevno-politicke interese, a da njihova dugotrajna odrzivost nije moguca “, rekao je Jokovic.
Jonicina partija – neprebol rezultata Kongresa
Komentarisuci osnivanje partije Socijalisti Crne Gore, ciji je osnivac nekadasnja funkcionerka SNP-a Snezana Jonica, Jokovic je rekao da je to “neprebol rezultata Kongresa”.
“To je neprebol onoga sto neko nije ostvario kroz SNP, a pitanje je sa svojim ponasanjem i radom da li je takav ikada mogao pripadati SNP-u. Mi nemamo problema zbog osnivanja takvih partija, koje nijesu opozicione vec koriste vlasti. To je jedna od kombi partijica koja sluzi da nanese stetu opoziciji. To su partije koje su dobrodosle ako DPS-u zatreba”, dodao je Jokovic.
0 comments