APEL VLADI

Nevladina organizacija Grin houm (Green Home) apelovala je na Vladu Crne Gore da više pažnje posveti zaštiti mora i da što prije uspostavi okvire za proglašenje zaštićenih područja.

Predstavnica te nevladine organizacije, Milica Kandić kazala je agenciji MINA da je nedopustivo da Crna Gora, kao ekološka država nema uspostavljeno zaštićeno područje u moru (ZPM).

“Prema nacionalnim strateškim dokumentima, područja koja su predviđena za zaštitu odnosno mapirana kao buduća ZPM su ostrvo Katič i Sveta Neđelja, Platamuni i ostrvo Stari Ulcinj”, rekla je Kandić.

Ona je podsjetila da je Crna Gora, pored Bosne i Hercegovine jedina država Mediterana koja nema uspotavljneno ZPM, i da prema ciljevima Konvencije o biološkoj raznovrsnosti deset odsto obalnih i morskih područja treba da bude zaštićeno.

„Imajući u vidu intenzivan razvoj turizma na obali, prisustvo krivolova, zagađenja mora otpadnim vodama, komunalnim otpadom, najavljene eksploatacije nafte i gasa u crnogorskom dijelu podmorja, prisustvo invazivnih vrsta povećan je i rizik od ozbiljnih trajnih posljedica koje pomenute ljudske aktivnosti imaju na morske resurse”, rekla je Kandić.

Kako je kazala, svrha zaštićenog područja isključivo zaštita vrsta, područja i resursa.

„U nekim situacijama turizam može nadopuniti ciljeve zaštite jer se edukacijom i popularizacijom često lakše sprovodi zaštita mora, ali turizam nikad nije primaran cilj uspostavljanja ZPM “, kazala je Kandić.

ZPM, kako je navela, omogućavaju obnovu ribljeg fonda i služe kao inkubatori za vrste koje se u drugim zonama ekonomski valorizuju.

Kako je rekla, ZPM prepoznato je brojnim strateškim dokumentima države poput Nacionalne strategije održivog razvoja 2030, Nacionalne strategija biodiverziteta sa Akcionim planom.

„Shodno navedenim strategijama ali i ciljevima Konvencije o biodiverzitetu čija je Crna Gora potpisnica, deset odsto obalnih i morskih područja treba da bude očuvano. Ovaj procenat znači da oko 130 km2 površine mora i treba da bude proglašeno za zaštićeno morsko područje u Crnoj Gori“, precizirala je Kandić

Povećana zaštita mora, kako je istakla, mogla bi dovesti do povećanja broja radnih mjesta, resursa i usluga koje daleko nadmašuju troškove.

„U periodu od 2018. do 2021. godine sprovešće se projekat vrijednosti od oko dva miliona EUR koji je finansirao Globalni fond za životnu sredinu a realizuje ga MORT i UNEP. Očekujemo da će kraj ovog projekta rezultirati uspostavljenjem zaštićenih područja u moru“, dodala je Kandić

Efikasno upravljanje zaštićenim područjima u moru, prema njenim riječima, isključivo zavisi od uključenosti i podrške lokalne zajednice.

„Grin houm u saradnji sa partnerskim organizacijama Mediteranski centar za ekološki monitoring i Crnogorsko društvo ekologa sprovodi značajne aktivnosti u smislu jačanja kapaciteta lokalne zajednice a u smislu važnosti uspostavljanja ZPM, kazala je Kandić.

Iz Ministarstva održivog razvoja i turizma agenciji MINA su kazali da je uspostavljanje zaštićenih područja veoma zahtjevan proces.

Kako su naveli neophodno je identifikovati efikasan model upravljanja i osposobiti upravljačke kapacitete kako područja ne bi ostala proglašena samo na papiru bez mogućnosti upravljanja i zaštite.

„Ovaj proces je posebno zahtjevan kada je u pitanju morsko područje. Iako je bilo značajnih aktivnosti na prikupljanju podataka kao podrška kroz različite međunarodne projekte, do sada nije pripremljena potpuna dokumentacija za proglašenje ZPM“, kazali su iz MORT-a.

Značajniji izazov, kako su naveli, predstavlja uspostavljanje kapaciteta za adekvatno upravljanje ovim područjima koje podrazumijeva izgradnju kadrovskih kapaciteta kao i opremanje upravljača.

„Jos uvijek se nisu stekli uslovi za unaprjeđenje kadrovskih kapaciteta u smislu zapošljavanja dodatnog adekvatnog broja stručnih lica za upravljanje područjima u moru“, naveli su u MORT-u.

Iz MORT-a su kazali da je predviđena je izrada dokumentacije definisane Zakonom o zaštiti prirode čime će se stvoriti uslovi za proglašenje tri morska zaštićena područja i to: Katič, Platamuni i ostrvo Stari Ulcinj.

Projekat se realizuje u saradnji Ministarstva održivog razvoja i turizma i Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu.

„Vrijednost navedenog projekta iznosi 1,6 miliona USD i finansira se iz sredstava Globalnog fonda za životnu sredinu. Ukupan iznos za cjelokupno upravljanje nije jednostavno procijeniti i takva procjena do sada nije rađena“, zaključili su iz MORT-a.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.