21. LUCINDANSKI SUSRETI

U Zagrebu su danas, u Studentskom centru, odrzani 21. Lucindanski susreti i obiljezeno 100 godina od podizanja Bozicnog ustanka i osnivanja Rovacke republike.

To je bio jos jedan vazan dogadaj za Crnogorce u Hrvatskoj, koji je podsjetio na istorijsku borbu za slobodu, ali i na vaznost njegovanja nacionalnih vrijednosti.

Na ovogodisnjoj manifestaciji, kojoj su prisustvovali i predstavnici i clanovi udruzenja Crnogoraca iz Slovenije, BiH i Srbije, svojom bogatom kulturnom i turistickom ponudom predstavio se grad Kolasin.

Predsjednik Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske Danilo Ivezic ponosan je na dvije decenije trajanja manifestacije.

“Kontinuitet pokazuje progamske opravdanosti manifestacije. Lucindanski susreti su pokazatelj ugleda i duha nase zjednice u Hrvatskoj, ispricali smo dio crnogorske proslosti, ali i odgovorili na pitanje sa cim ce Crna Gora u Evropu, jer smo dio nase kulture pokazali ovdje u Hrvatskoj koja je dio EU”, istakao je Ivezic, koji je napomenuo da crnogorska manjina svojim karakteristikama obogacuje zivljenje grada Zagreba i Hrvatske uopste.

Kako je istakao, manifestacija je znacajna jer se vezuje za Petra I Petrovica Njegosa i obiljezavaju se veliki datumi crnogorske istorije.

“Ove godine obiljezavamo 100 godina od Bozicnog ustanka i osnivanja Rovacke republike, koja je neopravdano zapostavljena. Veliki datumi su i velika obaveza”, naveo je Ivezic.

Takode, znacajno je sto se dio duha crnogorskih gradova donosi u Zagreb.

“Do sada 11 gradova, a ovogodisnji gost je Kolasin, ratna prijestonica Crne Gore, u kojem su donijete vazne odluke u crnogorskoj istoriji. Danas, Kolasin gradi imidz turistickog centar koji reputaciju siri i van Crne Gore i regiona”, rekao je Ivezic.

Predsjednik Opstine Kolasin Milosav Bulatovic je kazao da su Lucindanski susreti prilika da se predstavi njihov grad i Crna Gora.

On je predstavio karakteristike kolasinske opstine, prirodna bogastva – rijeke Taru i Moracu, NP Biogradsku Goru, oazu netaknute prirode, brojna planinska jezera.

Naglasio je da Kolasin ima i istorijsku posebnost, a da Bozicni ustanak i Rovacka republika daju poseban pecat toj posebnosti.

Tu je i sadasnjost Kolasina.

“Danas su skijaliste Kolasin 1600 i autoput veliki drzavni projekti u nasoj opstini”, dodao je Bulatovic.

A spomenuo je i bogatu ljetnu i zimsku turisticku ponudu, sumski potencijal, hidroenergiju, kao i kolasinski lisnati sir koji je proglasen crnogorskim brendom.

Bulatovic je naveo da je Kolasin ostvario kontakt sa brojnim regionalnim gadovima.

“U Hrvatskoj su to Belisce i Cavle. To je nacin da se ostvari kulturna, obrazovna i ekonomska saradnja”, zakljucio je prvi covjek Kolasina.

Ivan Ivanovic, generalni sekretar Matice crnogorske kazao je da je obnovi drzave i cuvanju identiteta, pored vjekovne borbe, doprinijela i kultura koju je promovisala Matica.

“Zadatak matice je okupljanje intelektualaca u zemlji i inostranstvu koji vide Crnu Goru kao njihovu zemlju, kao i jacanje saradnje sa udruzenjima u dijaspori, posebno u domenu kulture”, naglasio je Ivanovic.

Gradonacelnik Zagreba Milan Bandic zbog obaveza nije prisustvovao prvom dijelu manifestacije, ali je na kraju rekao da je odusevljen programom koji je vidio.

On je, pozdravljajuci zvanice i goste i isticuci dobre odnose hrvatskog i crnogorskog naroda, poslao poruku inspirisanu Njegosevim stihom: “Boj ne bije svijetlo oruzje, vec boj bije srce u junaka.”

“Prijateljstvo kuje dva srca u junaka hrvatskog i crnogorskog”, porucio je Bandic.

Milana Vukovic Runjic, izaslanica gradonacelnika Zagreba porucila je da crnogorska zajednica cuva svoj nacionalni identitet, ali i gradi mostove izmedu Crne Gore i Hrvatske.

“Lucindan je prilika da se svake godine podsjetimo slavne istorije, ali i da pogledamo u buducnost. Grad Zagreb i Nacionalna zajednica Crnogoraca svojom saradnjom doprinose ne samo medusobnom uvazavanju nego i podsticu druge nacionalne manjine”, rekla je ona.

Aleksandar Tolnauer, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine u Hrvatskoj zahvalio je zajednici Crnogoraca zbog rada na upoznavanju istorije Crnogoraca, ali i promovisanju Hrvata u Crnoj Gori.

Veseli ih, kako je rekao, sto Crnogorci novcem iz budzeta Hrvatske realizuju projekte koji su vezani, ne samo za istoriju, nego i za promovisanje evropskih vrijednosti.

“Put u Evropu trazi i izgradnju dobrosusjedskih odnosa, odbacajuci ono cemu smo bili svjedoci – mrznju i netrpeljivost. Nase manjine igraju ogromnu ulogu u tome”, rekao je Tolnauer, uz poruku da Savjet prepoznaje programe crnogorske zajednice i da ce se ti programi ostvariti.

Boris Bastijancic, izaslanik crnogorskog predsjednika Mila Dukanovica zahvalio je crnogorskoj zajednici u Hrvatskoj sto “ponosno cuvaju blago Crne Gore i sto utiru put potomcima, ne samo u Hrvatskoj nego i sirom svijeta”.

“Supokroviteljtvo predsjednika Mila Dukanovica i hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarovic, kada je u pitanju projekat “Putevima bokoljskih Hrvata”, pokazuju volju dvije drzave da razvijaju postovanje prema nacionalnim manjinama”, rekao je Bastijancic.

Crnogorski ambasador u Hrvatskoj Boro Vucinic rekao je za RTCG nakon dogadaja, da je sve sto se vidjelo na Lucindanskim susretima promocija kulturnih i istorijskih vrijednosti Crne Gore.

“Ovo je jedan od ljepsih dana koji se svake godine obiljezava u Zagrebu. Dogadaj poput ovog, na kojem prisustvuju ugledni Crnogorci, pravi su most izmedu dvije zemlje koje imaju zajednicke puteve i koje treba jos tjesnje da saraduju”, kazao nam je Vucinic.

Tokom manifestacije, nastupio je KUD Mijat Maskovic iz Kolasina, te glumci i mladi muzicari koji imaju znacajna priznanja sa medunarodnih takmicenja.

Ozren Zogovic

* Vise fotografija sa 21. Lucindanskih susreta pogledajte u fotogaleriji.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • I večeras gužve na pumpama uoči poskupljenja goriva
    on 09/03/2026 at 19:45

    Već sinoć su počele gužve na pumpama širom Crne Gore. Dio građana puni rezervoare automobila, a neki prave i zalihe. Reporteri TVCG iz tri crnogorska grada javljaju kakva je situacija na pumpama.

  • Šahmanović: Građani da ne stvaraju paniku i nepotrebne zalihe goriva
    on 09/03/2026 at 15:01

    Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović poručio je građanima da nema razloga za brigu, da snabdjevenost gorivom nije ugrožena, kao i da imamo dovoljne količine.

  • Božović: Razmotriti privremeno smanjenje akciza na gorivo zbog rasta cijena
    on 09/03/2026 at 14:04

    Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Bogdan Božović saopštio je da bi, u svjetlu rasta cijena goriva, trebalo razmotriti dodatne mehanizme koji bi pomogli zaštiti životnog standarda građana, među kojima i privremeno smanjenje akciza.

  • Grupacija distributera nafte PKCG: Uspostaviti model privremenog formiranja cijena goriva
    on 09/03/2026 at 13:56

    Kako bi se odgovorilo sve izazovnijoj situaciji u snabdijevanju tržišta gorivom, Grupacija distributera nafte i naftnih derivata Privredna komora Crne Gore pozvala je na hitno formiranje radnog tijela koje bi činili predstavnici Ministarstvo energetike Crne Gore, Ministarstvo finansija Crne Gore, Uprava carina Crne Gore i distributeri goriva.

  • Nema nestašice nafte, moguća promjena obračunskog perioda za formiranje cijena
    on 09/03/2026 at 13:37

    Interesi građana i stabilno snabdijevanje tržišta ostaju apsolutni prioritet, uz nastojanje da se kroz dijalog sa privredom pronađu održiva rješenja, poručeno je nakon sastanka Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima, koji je danas održan na inicijativu ministra energetike i rudarstva Admira Šahmanovića. Sastanak je održan uz učešće stalnih članova Savjeta i predstavnika većine naftnih kompanija koje posluju u Crnoj Gori, uključujući i predstavnike Udruženja naftnih kompanija.

  • Radulović: Aerodromi spremni za ljetnju sezonu, Crna Gora povezana sa nikad više destinacija
    on 09/03/2026 at 13:21

    Crnogorski aerodromi spremni su za predstojeću ljetnju turističku sezonu, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović tokom posjete Aerodromu u Golubovcima. 

  • Od ponoći eurodizel skuplji 16, a benzin sedam centi
    on 09/03/2026 at 13:07

    U Crnoj Gori će od ponoći litar obje vrste benzina biti skuplje za sedam centi, a eurodizela 16, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva (MER).

  • Mugoša: Vlada može kroz privremenu korekciju akciza korigovati rast cijena goriva
    on 09/03/2026 at 13:02

    U konačnoj cijeni goriva koju plaćaju građani oko 50% učestvuju dažbine državi (akcize, PDV u čiju osnovicu za obračun ulaze i akcize, naknada državi za strateške rezerve nafte), naveo je poslanik SD Boris Mugoša.

  • Striković: Nema razloga za brigu ali Vlada mora da liberalizuje cijene goriva
    on 09/03/2026 at 08:16

    Mala je mogućnost od potpune nestašice goriva u Crnoj Gori, ali pojedine pumpe već nemaju derivate euro dizela koji je najtraženiji, rekao je u jutarnjem programu TVCG Draško Striković iz Udruženje naftnih kompanija Crne Gore. On je istakao da nema razloga za brigu, da građani moraju racionalno razmišljati, te da ne treba praviti nikakve zalihe goriva. Problem je u tome što naftne kompanije ne mogu da nabave gorivo po tržišnim cijenama jer bi bile u gubitku. Zbog svega ovoga to Udruženje i naftne kompanije će danas imati sastanak u okviru Privredne komore kako bi se našlo najbolje rješenje za novonastalu situaciju. Striković kaže da se cijene moraju liberalizovati i apeluje na Vladu da to učini.

  • MER: Nema nestašica goriva
    on 08/03/2026 at 20:29

    U Crnoj Gori nema nestašice naftnih derivata niti postoji rizik od poremećaja u snabdijevanju tržišta, saopštili su iz Ministarstva energetike i rudarstva (MER) povodom informacija koje su se pojavile u javnosti o navodnoj nestašici goriva.