Skup benzin povlači i rast cijena namirnica
[#item_full_content]
[#item_full_content]
Južnokorejska korporacija "Hanva" će povećati proizvodnju plovila u brodogradilištu u Filadelfiji za čak deset puta. Južnokorejska vlada je odlučna da pomogne SAD da obnove svoju posrnulu brodogradnju i ublaže zaostatak za Kinom u toj industrijskoj grani.
Poslije duge i teške bolesti, juče u Podgorici, u 76. godini, preminuo je naš dragi kolega Žarko Papić.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da novi bilans žrtava masovnog ruskog napada na Kijev iznosi 14, uključujući troje djece, i osudio "užasan i namjerni masakr civila".
Sindikat prosvjete Crne Gore (SPCG) podržava centralizovani obračun zarada zaposlenima u tom sektoru, ali bez umanjivanja plata, kazao je predsjednik te radničke organizacije Radomir Božović.
Poslanik Demokrata Momčilo Leković reagovao je na saopštenje Kabineta predsjednika Jakova Milatovića, u kojem se, između ostalog, navodi da napadi na civilni sektor posebno pokazuju da neki djelovi vlasti rade na isti način kao i bivši režim i ukazuju na to koliko su daleko od evropskog puta. Leković ocjenjuje da je licemjerno da Milatović dio vlasti uporedi sa bivšim režimom, kad je upravo on, kako kaže, sa strankama bivšeg režima pregovarao o rušenju vlasti.
Crkva Uspenije presvete Bogorodice u Reževićima proslavila je danas slavu. Prisustvovali su brojni gosti iz Crne Gore, kao i pravoslavni vjernici iz inostranstva.
Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore (ZHMS) nabavio je vrhunski sidescan sonar Edgetech 4125i. Ovaj sofisticirani instrument, vrijedan više od 50.000 eura, kako ističu, značajan je iskorak u modernizaciji opreme i omogućava detaljnije i preciznije mapiranje morskog dna.
Predstavnici podgoričkog Vodovoda i kanalizacija, rukovodstvo starog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, sa inženjerima nadzora i izvođačem radova, boravili su tokom prošle sedmice u Turskoj gdje je testiran dio opreme proizveden u fabrici Astim u Istanbulu, za potrebe buduće postrojenja u Podgorici. Posjeta je obuhvatila i obilazak postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u mjestu Atakoj, kojim upravlja kompanija "Kuzu Group", izvođač radova na budućem sistemu u Podgorici.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) ušao je u fazu „političkog haosa” nakon što je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa smijenila direktorku Suzan Monarez, mjesec dana nakon što je stupila na dužnost, piše „Gardijan”.
Rusija je u četvrtak ujutro pogodila zgradu u kojoj se nalazi delegacija Evropske unije u Kijevu, prouzrokujući značajnu štetu.
Njemačka je prošlost, vrijeme je za okršaj sa još jednim gigantom - naši košarkaši u 2. kolu Eurobasketa igraju protiv Litvanije, petak od 15.30h
Kako joj je rekao da će ponovo doći kod njega i zatražio da o svemu ne govori nikome, tužiteljka zaključuje da postoji opravdana bojazan da bi S.B., ukoliko se nađe na slobodi, mogao ponoviti krivično djelo ili izvršiti slično
Mujović je saopštio da je postojao sastanak njega, predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića, šefe delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Johana Satlera, Kneževića i predsjednika Skupštine Crne Gore Mandića u zgradi Glavnog grada "Može li biti tajan sastanak u zgradi gde je 50 posto zaposlenih u Demokratskoj partiji socijalista (DPS)"?, istakao je Mujović
Poslanik Demokrata Momčilo Leković reagovao je na saopštenje Kabineta predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića u kojem se kaže da “napadi na civilni sektor posebno pokazuju da neki djelovi vlasti rade na isti način kao i bivši režim i ukazuju na to koliko su daleko od evropskog puta”.
Među 26 stranih šefova država i vlada koji prisustvuju ne nalazi se nijedan značajan zapadni ili lider iz Evropske unije (EU), osim premijera Slovačke Roberta Fica, navelo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova
Vuković je vizu za Tokio izborila kao 25. na rang listi najboljih takmičarki u skoku uvis
Prema tom predlogu, stranim državljanima koji posjeduju studentske vize ne bi bilo dozvoljeno da borave u Sjedinjenim Američkim Državama duže od četiri godine
Amerikanac produžio ugovor, pa će i naredne sezone igrati za Budućnost Voli
"Moje misli su sa ukrajinskim žrtvama i sa osobljem delegacije EU, čija je zgrada oštećena tom namjernom ruskom napadu", napisao je predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta na mreži Iks
"Kada je riječ o trenutnom statusu projekta, glavni projekat završen je i odobren od strane Revizione komisije u decembru 2024. godine, dok je Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu, nakon dorade prema komentarima zainteresovanih javnosti, ponovo predat krajem jula 2025.", navodi se u saopštenju preduzeća "Sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda Podgorica" (OVPG)
Poslanik Demokrata Momčilo Leković reagovao je na saopštenje Kabineta predsjednika Jakova Milatovića, u kojem se, između ostalog, navodi da napadi na civilni sektor posebno pokazuju da neki djelovi vlasti rade na isti način kao i bivši režim i ukazuju na to koliko su daleko od evropskog puta. Leković ocjenjuje da je licemjerno da Milatović dio vlasti uporedi sa bivšim režimom, kad je upravo on, kako kaže, sa strankama bivšeg režima pregovarao o rušenju vlasti.
Skupština Glavnog grada usvojila je na današnjoj sjednici Program uređenja prostora Glavnog grada Podgorica za 2025. godinu, sa Programom urbane sanacije, kao i Polugodišnji izvještaj o ukupno ostvarenim primicima i izvršenim izdacima, iskazanim u skladu sa organizacionom, funkcionalnom i ekonomskom klasifikacijom.
Građani nijesu ničije vlasništvo, ni partija, ni visokih državnih funkcionera, poručeno je iz Kabineta predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića.
Kineski proizvođači čipova planiraju da u narednoj godini utrostruče proizvodnju čipova za vještačku inteligenciju (AI), nastojeći da smanje zavisnost od Nvidije, piše Financial Times.
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić i direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost Ivica Janović, sastali su se sa šefom SIS UK (MI6) Sir Ričardom Murom.
Poslanik Demokrata Momčilo Leković, reagovao je na izjavu predsjednika države Jakova Milatovića, koji je izjavio da svaka vlast mora da zna da je napad na civilni sektor opasan i nedozvoljen.
Odbornik i predsjednik OO SNP Plav, Ranko Stijovic, saopštio je da daje apsolutnu podršku Dragoslavu Šćekiću, koji je prema njegovim riječima prvi zapalio luču slobode i to se, navodi, mora poštovati.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove dr Filip Ivanović sastao se u Parlamentu Estonije sa predsjednikom Odbora za EU poslove i predsjednikom parlamentarne Grupe prijateljstva Estonije i Crne Gore, Peterom Talijem. Na sastanku je, piše u saopštenju, potvrđena podrška Estonije evropskoj perspektivi Crne Gore i istaknuta spremnost za jačanje saradnje u oblasti digitalne transformacije.
Tenzije oko uklanjanja spomenika komadantu Pavlu Đurišiću u beranskom selu Zaostro je sjajno nabacivanje lopte klanu Mila Đukanovića, smatra predsjednik Centra realne politike i analitičar Vojin Grubač.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i šef Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković kazao je da je iznenađen dešavanjima u toj partiji i činjenicom koliko su se ljudi pozitivno okrenuli i podržalo njegovu kandidaturu.
Tokom ljetnje turističke sezone, Poreska uprava intenzivirala je aktivnosti inspekcisjkog nadzora, s ciljem suzbijanja neformalne ekonomije, jačanja poreske discipline i unapređenja zakonitosti poslovanja. Posebna pažnja usmjerena je na poreske obveznike koji posluju u sektoru ugostiteljstva i trgovine, te izrekla više od 2.3 miliona eura kazni.
Evropska unija od 12. oktobra uvodi novi elektronski sistem evidencije ulazaka i izlazaka stranih državljana, koji obuhvata i građane Crne Gore. Putovanja će i dalje biti bezvizna, ali će se na granici sprovoditi biometrijska registracija uz otiske prstiju i fotografiju lica. Novi sistem donosi bržu kontrolu i strožu evidenciju boravka, kažu iz Ministarstva vanjskih poslova.
Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za asfaltiranje lokalnog puta Kovren-Gorice, u Bijelom Polju.
Ministarstvo javnih radova raspisalo je javnu nabavku za adaptaciju stare zgrade Vlade, koja će biti namijenjena Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijalnom policijskom odjeljenju, saopštila ej ministarka javnih radova Majda Adžović.
Pozivamo na hitnu reakciju nadležnih organa, Gradonačelnika i SDT-a: Odmah objaviti ponudu firme iz Niša i sve relevantne dokumente postupka - bez odlaganja zbog završetka istog, napisao je odbornik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Glavnog grada, Filip Terzić, povodom javne nabavke kamiona gradskog preduzeća "Čistoća".
Evropska komisija (EK) je zvanično odobrila isplatu prve tranše sredstava Crnoj Gori u okviru Instrumenta EU za reforme i rast, čime je nastavljen pozitivan trend u sprovođenju Plana rasta za Zapadni Balkan i potvrđena posvećenost evropskoj perspektivi Crne Gore.
Predstavnici hotela Rivijera u Petrovcu pozvali su privrednika Žarka Rakčevića da odustane od preuzimanja tog porodičnog hotela i dodali da ta sporna kupovina ugrožava egzistenciju desetina porodica.
Sindikat kontrole letenja je u štrajku od 19. avgusta u 23 sata. Prema najavi, štrajk će trajati do 30. septembra. U tom sindikati su rekli za "Euronjuz Srbija" da ne daju izjave za medije. Rukovodstvo Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA), kako se navodi na njihovom sajtu, smatra da je štrajk neracionalan, neutemeljen i štetan po sve učesnike u vazdušnom saobraćaju, pa i za sve zaposlene u kompaniji.
Za dostojanstven život četvoročlane porodice danas su potrebne dvije prosječne zarade. Dok akcija limitiranih cijena više ne važi, građani strahuju da će se poskupljenja samo nastaviti i da će teret inflacije dodatno pritiskati njihove budžete. Na to ukazuju podaci Centra za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja (CEISI), prema kojima je potrošačka korpa 2.010 eura. Iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) upozoravaju da čak 70 odsto domaćinstava ima manji priliv od tog iznosa.
Građani očekuju da vlada što prije preduzme konkretne korake i obuzda rast cijena ne samo prehrambenih proizvoda već i pojedinih usluga, čije su cijene iz mjeseca u mjesec sve više. Odgovora na primjedbe nema, pa je neizvjesno hoće li uopšte biti nastavka akcije limitirane cijene. Sa druge strane, zbog poskupljenja inflacija raste, pa je prema Monstatu u junu premašila 4%.