NASILJE U PORODICI

Za adekvatnu zaštitu žrtava nasilja u porodici neophodno je, pored izricanja zaštitne mjere udaljenja iz stana, da se izda i zabrana približavanja ili po potrebi zabrana uznemiravanja i uhođenja, kako bi se onemogućilo ponovno uspostavljanje kontakta počinioca i žrtve i preveniralo nasilje.

To je saopšteno na okruglom stolu “Zaštitne mjere i mjere bezbjednosti u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici”, koji je organizovao SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Podgorice u okviru projekta “Efikasan pristup pravdi i pravnoj zaštiti za osobe sa iskustvom nasilja u porodici”, a koji je finansijski podržalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Direktorica SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, Biljana Zeković, saopštila je da su u okviru projekta, pored analize statističkih podataka, realizovani i intervjui sa službenicima policije, sudijama za prekršaje, zaposlenima u centrima za socijalni rad, kao i sa žrtvama nasilja.

“Na osnovu toga, prepoznato je da, na nivou policijskih službi, zdravstevnih ustanova i sudova za prekršaje, komunikacija u smislu razmjene informacija, obavještavanja i sl. nije razvijena u potrebnoj mjeri”, navela je Zeković.

Ona je pojasnila da je ta organizacija obradila podatke vezane za krivična djela, za djela u prekršaju, kao i zaštitne mjere za period 2017. i 2018. godine, što je sastavni dio monitoring studije izrađene u okviru projekta.

“Sudovi za prekršaje u toku 2017. godine imali ukupno u radu 1.790 predmeta iz oblasti Zakona o zaštiti nasilja u porodici, dok je 2018. taj broj bio veći i iznosio je 1.972”, navela je Zeković.

Ona je pojasnila da Zakon zaštite od nasilja u porodici propisuje zaštitne mjere udaljenja iz stana, zabranu približavanja, zabranu uznemiravanja i uhođenja, koje sprovodi Uprava policije, kao i obavezno liječenje od zavisnosti i obavezni psihosocijalni tretman, koje se, kako je navela, sprovode u zdravstvenim ustanovama.

“Tokom 2017. godine izrečene su 302 zaštitne mjere, dok su u toku 2018. izrečene 408 zaštitne mjere. Zaštitna mjera udaljenja iz stana u 2017. izrečena je u 31 predmetu, dok je u 2018. godini izrečena u 65 predmeta. Svakako je došlo do povećanja, što je pozitivno”, kazala je Zeković.

Ona je navela da je zaštitna mjera zabrana uznemiravanja i uhođenja, mjera koja se najčešće izriče.

“Na osnovu našeg dugogodišnjeg praćenja statističkih podataka, zaključili smo da je ta mjera do 2017. godine bila izdata u više od 70 odsto predmeta. Tokom 2017. godine je izrečena u skoro 50 odsto predmeta, dok u 2018. dolazi do pada i mjera zabrana uznemiravanja i uhođenja je izdata u 37,7 odsto predmeta. Primjećujemo da, kako se smanjuje broj ove mjere, tako se povećava broj druge dvije zaštitne mjere koje su prioritetne za žrtve nasilja u porodici”, kazala je Zeković.

Ona je navela da, za adekvatnu zaštitu žrtve nasilja u porodici, nije dovoljno izdavanje samo jedne zaštitne mjere

“Nije dovoljno izdati mjeru udaljenje iz stana, ukoliko se ne izda i mjera zabrane približavanja. Ukoliko se samo jedna mjera izda, onda se obesmišljava zaštita žrtve”, ocijenila je Zeković.

Govoreći o zaštitinim mjerama koje se sprovode u zdravstvenim ustanovama, ona je kazala da je obavezno psihijatrijsko liječenje i liječenje od zavisnosti mjera koja se najčešće izriče.

Zeković je rekla da se zaštitna mjera obavezni psihosocijalni tretmat nasilnika rijetko izriče jer je, kako je ocijenila, teško sprovesti.

“Pravilo je da se na nivou Centara za mentalno zdravlje formiraju timovi koji će se time baviti, a u Crnoj Gori trenutno postoji trenutno pet takvih timova. Zabrinjavajuće je što ne postoji jasan pravilnik šta su dužnosti zaposlenih u zdravstvenim ustanovama i program psihosocijalnog tretmana nasilnika. Čim ne postoji program, imamo kadar koji nije obučen za rad sa nasilnikom”, pojasnila je Zeković.

Ona je kazala da se posljednjih godina bilježi loša praksa, kada je u pitanju mjera obaveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi.

“Zbog nedostatka kapaciteta na nivou zdravstvenih ustanova, posebno u Kotoru, sve manje sudija se odlučuje za izdavanje mjere obaveznog liječenja u zdravstvenoj ustanovi. Sudije treba da izriču ove mjere, ako procjenjuju da treba da budu sprovedene, jer će jedino na taj način Ministarstvo zdravlja riješiti problem deficita kapaciteta”, smatra Zeković.

Ona je poručila da je važno da žrtve budu informisane o mogućnostima izricanja zaštitnih mjera, kao i da ih mogu same tražiti.

Koordinator linije rada za oblast nasilja porodici i maloljetničku delikvenciju u Centru bezbjednosti u Nikšiću, Slavko Milić, kazao je da mjere bezbjednosti nijesu u dovoljnoj mjeri iskorišćene.

“Nekada sudovi i drugi nadležni organi u krivičnom i prekršajnom postupku ne donose mjere zaštite u mjeri u kojoj u kojoj bismo mi, kao policijski službenici, smatrali da je neophodno. Jedna od ključnih stvari jeste ta što se mjere ne izvršavaju sada i uvijek, već se čeka pravosnažnost sudske presude, što u praksi može predstavljati jako veliki problem, da zaštitimo žrtvu u krivičnom postupku”, naveo je Milić.

On je ocijenio da su mjere zaštite koje sprovodi Uprava policije moćna sredstva, da se žrtve nasilja u porodici zaštite na adekvatan način, naročito kada je u pitanju mjera udaljenje iz stana.

“Međutim, kod druge dvije mjere često imamo raskorak, jer sudovi ne odlučuju uvijek da izreknu zaštitne mjere u dualitetu, već ih izriču kao posebne mjere. Mjera udaljenja iz stana, ukoliko nije izrečena zaštitna mjera zabrana približavanja ili zabrana uznemiravanja i uhođenja, nije najefikasnije rješenje, jer učinioci nađu mogućnost da uspostave kontakt sa žrtvom”, pojasnio je Milić.

Sutkinja u Višem sudu za prekršaje, Maja Živaljević, kazala je da je pojava nasilja u porodici rasprostranjena pojava, koja zahtijeva međusektorsku saradnju vladinog i nevladinog sektora.

“Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, kao jednu od vrsta prekršajno-pravnih sankcija, predviđa izricanje zaštitnih mjera čija je svrha da se, njihovom primjenom, spriječi nasilje u porodici, osigura nužna zaštita zdravlja i sigurnosti osobe izložene nasilju, te otklone okolnosti koje pogađaju ili podsticajno djeluju na činjenje novog prekršaja”, rekla je Živaljević.

Ona je kazala da međunarodni standardi i najbolja praksa u oblasti borbe protiv nasilja u porodici, podstiču države da omoguće žrtvama da podnesu zahtjev za izricanje zaštitne mjere.

“Neke države dopuštaju da takve zahtjeve podnose treća lica, ali naš zakon propisuje da zahtjev za izricanje zaštitne mjere može podnijeti žrtva, njen zastupnik, policija, tužilaštvo ili druga ustanova socijalne i dječije zaštite. Uprkos ovom širokom krugu lica ovlašćenih, zahtjev za izricanje zaštitne mjere najčešće podnosi policija”, navela je Živaljević.

Ona je poručila da je neophodno praćenje izvršenja zaštitnih mjera, kako bi se osiguralo da se učinilac pridržava istih, a eventualno nepridržavanje sankcionisalo.

“Takođe, zaštitne mjere bi trebalo da budu lako dostupne, a zahtjevi za njihovo izricanje brzo riješeni što se promoviše i u međunarodnim standardima o zaštiti žrtve. Praksa naglašava da se određene mjere, kao što su udaljenje iz stana ili drugog stambenog prostora i zabrana približavanja žrtvi nasilja, mogu izricati po hitnom postupku, bez saslušanja, kada postoji neposredna opasnost od nasilja”, istakla je Živaljević.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Milatović na Samitu Evropske političke zajednice u Tirani
    on 15/05/2025 at 13:19

    Predsjednik države Jakov Milatović učestvovaće u petak, 16. maja, na šestom Samitu Evropske političke zajednice koji će biti održan u Tirani, saopšeno je iz njegovog kabineta.

  • Vlada usvojila više kadrovskih pitanja
    on 15/05/2025 at 13:00

    Vlada Crne Gore je, na danas održanoj sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, razmotrila više kadrovskih pitanja.

  • Smailović: Nema mjesta nervozi, konstituenti vlasti se obavezali na poštovanje nezavisnosti Kosova
    on 15/05/2025 at 12:28

    Nema mjesta nervozi — Crna Gora je priznala nezavisnost Republike Kosovo, a svi konstituenti vlasti obavezali su se na puno poštovanje te činjenice, kazao je poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović.

  • Belan: Ova Vlada nas neće uvesti u EU
    on 15/05/2025 at 12:03

    Ispravno glasanje MVP Ibrahimovića u Komitetu ministara SE po pitanju članstva Kosova u SE koje je izazvalo oštru reakciju Andrije Mandića, ključne figure aktuelne parlamentarne većine i 44. Vlade, po ko zna koji put osvjetljuje politike koju ZBCG i Mandić sprovode, ali i ponovo dokazuje da nas ova Vlada neće uvesti u Evropsku uniju, saopštio je Vatroslav Belan, predsjednik Liberalne partije i jedan od lidera Evropskog saveza.

  • Radovanić: Vajs stiže u Crnu Goru - podrška u odbrani Velike plaže i Solane
    on 15/05/2025 at 11:57

    Intenzivna komunikacija koju su predstavnici Građanskog pokreta URA imali sa poslaničkim klubom Zelenih Evrope u vezi zaštite prirodnih dobara naše zemlje, rezultiraće dolaskom Tomasa Vajsa u Crnu Goru, saopštio je generalni sekretar tog pokreta Mileta Radovanić.

  • Košta i Lajen večeras sa liderima iz regiona
    on 15/05/2025 at 11:35

    Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsjednik Evropskog savjeta Antonio Košta večeras će se sastati sa liderima šest zemalja Zapadnog Balkana, u Tirani.

  • Ivanović: Mobilnost radne snage ključan faktor u izgradnji jedinstvenog tržišta
    on 15/05/2025 at 10:55

    Crna Gora, kao mala i otvorena ekonomija, nastoji da pristupi strateški i odgovorno, kroz migracionu politiku koja je dio šire evropske integracione agende, sa fokusom na odgovorno upravljanje, zaštitu prava radnika i razvoj tržišta rada prilagođenog savremenim izazovima, kazao je potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove, Filip Ivanović.

  • Vuković: Imamo istorijsku priliku da budemo dio EU; Satler: Ne dozvolite da vas podjele udaljavaju od cilja
    on 15/05/2025 at 10:00

    Crna Gora ima istorijsku priliku da do kraja ove decenije postane dio Evropske unije i opozicija će da stoji uz svaku odluku Vlade koja nas približava tom putu, kazao je predsjednik Odbora za evropske integracije Ivan Vuković na sastanku članova skupštinskog Odbora za evropske integracije sa šefom Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Johanom Satlerom i ambasadorima država članica EU.

  • "Ibrahimović osporio koalicioni sporazum, ugrozio odnose sa Srbijom"
    on 15/05/2025 at 08:50

    Predsjednik Skupštine Crne Gore i predsjednik Nove srpske demokratije (NSD), Andrija Mandić, komentarisao je jučerašnje glasanje ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića, na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope. Mandić je kazao da je Ibrahimović direktno osporio koalicioni sporazum, te ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom.

  • Članovi Odbora za evropske integracije sa ambasadorima država EU
    on 15/05/2025 at 07:56

    Članovi skupštinskog Odbora za evropske integracije danas će sa šefom Delegacije Evropske unije (EU) u Podgorici Johanom Satlerom i ambasadorima država članica EU razgovarati o politici proširenja u kontekstu nove geopolitičke realnosti.

  • Spajić: Crnoj Gori uplaćeno skoro 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:38

    EU je Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta, saopštio je na društvenoj mreži "X" premijer Milojko Spajić.

  • Gorčević: EU Crnoj Gori uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:10

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je na mreži X da je Evropska unija (EU) Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta. Time je, kako je navela, prepoznata vrijednost reformske agende koju je Vlada kandidovala prošle godine.

  • Vuković: Vlada posvećena evropskim integracijama i održivom ekonomskom razvoju
    on 15/05/2025 at 12:00

    Prioriteti Crne Gore kao države podudaraju se sa prioritetima EBRD-a, a to su unapređenje ekonomskog upravljanja, razvoj zelene ekonomije i ulaganje u ljudske resurse, uključujući rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, poručio je ministar  Novica Vuković na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koji se održava u Londonu.

  • Opština Tivat: Plaže neuređene jer postupci zakupa nijesu okončani
    on 15/05/2025 at 11:29

    Neuređenost plaža u Tivtu i činjenica da postupci zakupa još nisu okončani što buduće zakupce onemogućava da pristupe uređenju plaža – najveći je izazov na pragu ljetnje sezone u Tivtu, saopšteno je iz te opštine.

  • Alabar: Ne preuzimam plaže, one su javno dobro kome svi treba da imaju pristup
    on 15/05/2025 at 09:32

    Osnivač i izvršni direktor kompanija Emaar Properties i Eagle Hills, Mohamed Alabar istakao je da djeluje u skladu sa pravilima i da je posvećen održivim i transparentnim investicijama. Glavni je govornik na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) danas i sjutra u hotelu Hilton u Podgorici. Kako je naglasio, ne preuzima plaže jer su one javno dobro i pripadaju svima.

  • Crna Gora dobija novac za predfinansiranje u okviru Plana rasta
    on 15/05/2025 at 09:30

    Crna Gora danas će dobiti novac za predfinansiranje u okviru Plana rasta, saznaje RTCG u Briselu.

  • Pitanju koncesije za aerodrome ozbiljno pristupiti
    on 15/05/2025 at 06:00

    Ponude za zakup aerodroma otvorene su krajem prošle sedmice. Pristigle su dvije američke i južnokorejske, ili jedna manje u odnosu na raniji period.

  • Mugoša: Ekonomski rast niži od planiranog, Vlada mora mijenjati pristup
    on 14/05/2025 at 19:05

    Poslanik SD-a Boris Mugoša saopštio je da je u martu upozorio premijera na premijerskom satu na problematiku projektovanih niskih stopa rasta crnogorske ekonomije, nedovoljnih za suštinski razvoj i održivost. Međunarodne institucije u najnovijim prognozama, kako kaže, potvrđuju ono na šta je ukazivao.

  • VIDEO Nimanbegu: Novi protest u Ulcinju sjutra
    on 14/05/2025 at 14:20

    Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu najavio je da će sjutra u toj opštini biti održan protest zbog najavljenih investicija iz UAE i sporazuma sa tom državom, tvrdeći da se gradnja na Velikoj plaži, u ovom trenutku i na najavljen način, ne može dozvoliti. To je Nimanbegu najavio na konferenciji za medije u kabinetu predsjednika Opštine Ulcinj.

  • EBRD snizila prognozu rasta crnogorske ekonomije
    on 14/05/2025 at 11:30

    Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) snizila je u najnovijem izvještaju prognozu ovogodišnjeg rasta crnogorske ekonomije na 2,6 odsto.