Donijeta Uredba o carinskoj tarifi za 2020.
VLADA CRNE GORE
Vlada je, na sjednici održanoj u četvrtak, donijela Uredbu o carinskoj tarifi za narednu godinu kojom se, kako je saopšteno, utvrđuje visina carinskih stopa za taj period.
Vlada je usvojila i Informaciju o Ugovoru o garanciji između Evropskog Investicionog Fonda kao garanta i Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore kao korisnika – EaSi garancija i dala saglasnost na Ugovor.
Iz Vlade su podsjetili da je garantni instrument EaSi posebno namijenjen mikrofinansiranju i socijalnom preduzetništvu.
Kako su kazali, jedan od njegovih ključnih ciljeva je povećanje dostupnosti i pristupa finansijama pripadnicima ugroženih grupa koji žele da pokrenu sopstveni biznis, mikro-preduzeća i socijalna preduzeća.
„EIF je odbrio ukupan obim portfelja od pet miliona eura, sa periodom dostupnosti od početka naredne do kraja drugog kvartala 2024. godine“, kaže se u saopštenju
Usvojena je i Informacija o polaznim osnovama za pregovore sa Međunarodnom bankom za obnovu i razvoj (IBRD) u vezi Garancije zasnovane na javnoj politici (PBG-Policy Based Guarantee).
„Polazeći od pozitivnog iskustva vezanog za prvu garanciju zasnovanu na javnoj politici (PBG 2), o kojoj se pregovaralo tokom 2017. godine, a koja je rezultirala zaključenjem veoma uspješnog kreditnog aranžmana vrijednog 250 miliona eura, Crna Gora i IBRD su, tokom prošle i ove godine, nastavile pregovore u vezi sa realizacijom druge ovakve garancije“, kazali su iz Vlade.
Kako su naveli, imajući u vidu da je proaktivnim djelovanjem finansiranje naredne godine gotovo zaokruženo putem emisije euroobveznica u ovoj godini, ideja je da se kroz PBG 2 aranžman obezbijede sredstva za finansiranje budžeta u 2021. godini.
„Takođe, potrebno je istaći da je Predlogom zakona o budžetu za 2020. godinu predviđeno zaduženje u iznosu do 250 miliona eura uz podršku PBG 2 aranžmana“, dodaje se u saopštenju.
Vlada je prihvatila Aneks 2 Ugovora o zakupu zemljišta i izgradnji vjetroelektrane na lokalitetu Možura.
„Imajući u vidu da su nastupile nepredviđene okolnosti zbog kojih je došlo do kašnjenja u izgradnji vjetroelektrane, kao i da je investitor uredno i blagovremeno izvršio sve svoje ugovorne obaveze, Aneksom 2 je predviđeno da se period zakupa automatski produžava za 12 mjeseci i ističe 7. juna 2036. godine“, navodi se u saopštenju.
Na sjednici je donijet i Plan davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za narednu godinu.
Navodi se da se koncesije daju radi obezbjeđenja odgovarajućeg javnog interesa, unaprjeđenja rudarske djelatnosti, obezbjeđenja održivog korišćenja neobnovljivog mineralnog resursa zasnovanog na njegovom dugoročnom korišćenju, veće zaposlenosti, kao i racionalnog, ekonomičnog, pravilnog i efikasnog korišćenja prirodnih bogatstava, tehničko-tehnološkog unaprjeđenja i očuvanja životne sredine.
Vlada je usvojila i Informaciju o nastavku implementaciji Uredbe o dodjeli sredstava za podsticanje direktnih investicija i unapređenje konkurentnosti privrede.
Kako je saopšteno, u skladu sa metodologijom i definisanom procedurom, konstatovano je da su obje prijave pristigle na Javni poziv zadovoljile definisane kriterijume, i njihovim vrednovanjem su se stvorili uslovi za početak procedure odobravanja dodjele sredstava za podsticaj investicija.
„Investicionim projektom kompanije Uniprom iz Nikšića planirano je zapošljavanje 70 radnika na proizvodnim kapacitetima, tako da ukupna vrijednost sredstava za podsticanje direktne investicije koja mogu biti dodijeljena iznosi 1,23 miliona EUR“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je projektom kompanije Stomatološki centar Nikčević iz Nikšića planirano zapošljavanje 17 novozaposlenih radnika na pružanju stručnih stomatoloških usluga, pa ukupna vrijednost sredstava za podsticanje direktne investicije koja mogu biti dodijeljena iznosi 68 hiljada eura.
Usvojena je i Informacija o aktivnostima na sprovođenju Odluke o kriterijumima, načinu i postupku izbora lica koje može steći crnogorsko državljanstvo prijemom radi realizacije posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore, za četvrti kvartal ove godine.
Vlada je usvojila i Informaciju o aktivnostima na realizaciji prioritetnih projekata iz oblasti turizma, za period jul – decembar ove godine.
Kako su kazali, prema podacima koji su prezentovani u Informaciji može se konstatovati da se većina projekata koji se realizuju u primorskom dijelu Crne Gore odvijaju u skladu sa ugovorenom dinamikom, to jest obavezama iz ugovora i Investicionih programa.
„Takođe, u proteklom periodu, Država je kroz usvajanje prostorno planskih dokumenata stvorila neophodne preduslove za razvoj sjevera Crne Gore i započela projekte razvoja planinskih centara Kolašin 1600, Cmiljača, Žarski, kao i lokaliteta Savin kuk na Žabljaku“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da se, kada je riječ o projektnim aktivnostima koje se realizuju na sjeveru Crne Gore i finansiraju kroz Kapitalni budžet, može konstatovati povećanje efikasnosti realizacije.
„Kako se Vlada u inicijalnoj fazi, u cilju privlačenja renomiranih stranih investitora, opredijelila za razvoj tri skijališta na području Bjelasice i Komova – Kolašin 1600, Žarski i Cmiljača, planirana su značajna ulaganja u razvoj infrastrukture na ovim lokalitetima, čija vrijednost po Investicionim elaboratima iznosi blizu 70 miliona eura“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su kapitalnim budžetom za ovu godinu, za sva tri lokaliteta, ostvarena ukupna ulaganja od 10,6 miliona eura.
0 comments