STRAH OD KORONAVIRUSA

Fudbaler Čelsija Ngolo Kante dobiće odobrenje kluba da trenira kod kuće zbog straha od korona virusa.

Klubovima u Premijer ligi je od utorka dozvoljeno da treniraju u trening centrima, a igrači su radili u manjim grupama. Kante je u utorak trenirao, ali je od tada tražio da ne dolazi na treninge zbog straha od zaraze korona virusom, a klub je to podržao.

Zbog Kantea su 2018. godine svi u klubu bili zabrinuti kada se onesvijestio poslije treniga. Njegov brat je iste godine umro od srčanog udara.

U utorak je saopšteno da je šest osoba zaraženo novim virusom, nakon testiranja obavljenim u premijerligaškim klubovima.

Kako je prenio BBC, u Čelsiju ne znaju kada Kante planira da se vrati treninzima, koji se odvijaju uz poštovanje distance. U klubu razumiju njegovu zabrinutost i nijesu ga pritiskali da promijeni odluku.

Sezona u Premijer ligi prekinuta je 13. marta, a u ligi se nadaju da bi mogla da se nastavi sredinom juna.

Čelsi je četvrti na tabeli i ostalo mu je još devet utakmica.

STRAH OD KORONAVIRUSA

Fudbaler Čelsija Ngolo Kante dobiće odobrenje kluba da trenira kod kuće zbog straha od korona virusa.

Klubovima u Premijer ligi je od utorka dozvoljeno da treniraju u trening centrima, a igrači su radili u manjim grupama. Kante je u utorak trenirao, ali je od tada tražio da ne dolazi na treninge zbog straha od zaraze korona virusom, a klub je to podržao.

Zbog Kantea su 2018. godine svi u klubu bili zabrinuti kada se onesvijestio poslije treniga. Njegov brat je iste godine umro od srčanog udara.

U utorak je saopšteno da je šest osoba zaraženo novim virusom, nakon testiranja obavljenim u premijerligaškim klubovima.

Kako je prenio BBC, u Čelsiju ne znaju kada Kante planira da se vrati treninzima, koji se odvijaju uz poštovanje distance. U klubu razumiju njegovu zabrinutost i nijesu ga pritiskali da promijeni odluku.

Sezona u Premijer ligi prekinuta je 13. marta, a u ligi se nadaju da bi mogla da se nastavi sredinom juna.

Čelsi je četvrti na tabeli i ostalo mu je još devet utakmica.

“ADRIA TOUR”

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković okupio je vrhunske asove “bijelog sporta” koji će da se predstave publici na regionalnom “Adria Tour” događaju od 13. juna do 5. jula.

“Adria Tour” će biti održan u gradovima širom Balkana, a prvi turnir kreće iz Beograda, na terenima TC Novak (13/14. jun), da bi se potom preselio u Zadar (20/21. jun), zatim u Crnu Goru (27/28. jun) i u Banja Luku (3/4. jul). Uz to, planiran je i odlazak u Sarajevo, u nedjelju, 5. jula, gdje će Novak i Damir Džumhur da odigraju egzibicioni meč.

Pored Đokovića, koji će igrati sve turnire, najveća zvijezda ove sportske manifestacije biće 26-godišnji Austrijanac Dominik Tim, treći teniser planete, trostruki grend slem finalista, osvajač 16 ATP pehara, uključujući i jedan iz masters 1000 serije u Indijan Velsu.

Učešće na “Adria Tour” u Beogradu je potvrdio i Bugarin Grigor Dimitrov, teniser kome je treća pozicija na rang listi bila najbolji plasman, a trenutno je 19. igrač na svijetu. U karijeri je do sada osvojio osam titula u singlu, i jedan je od najkvalitetnijih takmičara sa ovih prostora.

Od domaćih igrača, igraće i Viktor Troicki, član zlatne srpske generacije iz 2010. koja je osvojila Dejvis kup.

Još velikih imena iz Evrope najavilo je dolazak na dobrotvorni turnir koji je osmišljen kako bi se prikupila sredstva za humanitarne projekte širom regiona, među kojima su i programi “Novak Đoković” fondacije za programe ranog razvoja i obrazovanja djece. Ujedno, želja organizatora je da se pomogne teniserima da se vrate u formu i takmičarski ritam usljed situacije sa koronavirusom.

Sistem koji će se primjenjivati je “Round Robin”, što znači da će svako da igra sa svakim u dvije grupe, od po četiri igrača. Konkretno, u subotu svaki teniser će imati po dva meča, a u nedelju još jedan meč u grupi, da bi se potom igralo finale između dvojice najboljih. Predviđeno je da se igra na dva dobijena seta, do četiri gema.

U slučaju da bude omogućeno prisustvo publike, ulaznice će moći da se obezbijede za dvije sesije po danu, a termini će biti naknadno objavljeni. Program će biti upotpunjen i dublovima sa poznatim ličnostima, kao i teniskim manifestacijama za djecu. 

“ADRIA TOUR”

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković okupio je vrhunske asove “bijelog sporta” koji će da se predstave publici na regionalnom “Adria Tour” događaju od 13. juna do 5. jula.

“Adria Tour” će biti održan u gradovima širom Balkana, a prvi turnir kreće iz Beograda, na terenima TC Novak (13/14. jun), da bi se potom preselio u Zadar (20/21. jun), zatim u Crnu Goru (27/28. jun) i u Banja Luku (3/4. jul). Uz to, planiran je i odlazak u Sarajevo, u nedjelju, 5. jula, gdje će Novak i Damir Džumhur da odigraju egzibicioni meč.

Pored Đokovića, koji će igrati sve turnire, najveća zvijezda ove sportske manifestacije biće 26-godišnji Austrijanac Dominik Tim, treći teniser planete, trostruki grend slem finalista, osvajač 16 ATP pehara, uključujući i jedan iz masters 1000 serije u Indijan Velsu.

Učešće na “Adria Tour” u Beogradu je potvrdio i Bugarin Grigor Dimitrov, teniser kome je treća pozicija na rang listi bila najbolji plasman, a trenutno je 19. igrač na svijetu. U karijeri je do sada osvojio osam titula u singlu, i jedan je od najkvalitetnijih takmičara sa ovih prostora.

Od domaćih igrača, igraće i Viktor Troicki, član zlatne srpske generacije iz 2010. koja je osvojila Dejvis kup.

Još velikih imena iz Evrope najavilo je dolazak na dobrotvorni turnir koji je osmišljen kako bi se prikupila sredstva za humanitarne projekte širom regiona, među kojima su i programi “Novak Đoković” fondacije za programe ranog razvoja i obrazovanja djece. Ujedno, želja organizatora je da se pomogne teniserima da se vrate u formu i takmičarski ritam usljed situacije sa koronavirusom.

Sistem koji će se primjenjivati je “Round Robin”, što znači da će svako da igra sa svakim u dvije grupe, od po četiri igrača. Konkretno, u subotu svaki teniser će imati po dva meča, a u nedelju još jedan meč u grupi, da bi se potom igralo finale između dvojice najboljih. Predviđeno je da se igra na dva dobijena seta, do četiri gema.

U slučaju da bude omogućeno prisustvo publike, ulaznice će moći da se obezbijede za dvije sesije po danu, a termini će biti naknadno objavljeni. Program će biti upotpunjen i dublovima sa poznatim ličnostima, kao i teniskim manifestacijama za djecu. 

JEDVA ČEKAJU UTAKMICE

Trener Real Madrida Zinedin Zidan poručio je da se raduje povratku utakmica u španskom šampionatu i da njegovi igrači u preostalih 11 utakmica žele da prestignu Barselonu na tabeli i osvoje titulu šampiona.

“Kraljevski klub” trenutno se nalazi na drugom mjestu tabele s dva boda manje od Barselone, a posljednju titulu prvaka osvojili su 2017. godine.

Zidan kaže da je srećan zbog povratka na trening, ali da se još više nada povratku utakmica. Takođe, rekao je da Real Madrid ne odustaje od titule prvaka, prenosi Klix.

“Srećni smo što treniramo, ali više volimo da igramo i nadamo se da će se to desiti uskoro. Ostalo nam je još 11 utakmica u ligi i svi igrači su željni uspjeha i pobjeda, a moram reći i da svi želimo da osvojimo titulu jer je to jednostavno u klupskom DNK”, rekao je Zidan.

Pretpostavlja se da će španska Primera biti nastavljena sredinom juna, a Real još uvijek nije završio ni takmičenje u Ligi šampiona s obzirom na to da su prvi meč osmine finala izgubili od Manchester sitija sa 2:1 i još imaju šanse da preokretom u revanšu dođu među osam najboljih u Evropi.

Liga šampiona bi, prema trenutnim najavama, trebala da se nastavi u avgustu.

JEDVA ČEKAJU UTAKMICE

Trener Real Madrida Zinedin Zidan poručio je da se raduje povratku utakmica u španskom šampionatu i da njegovi igrači u preostalih 11 utakmica žele da prestignu Barselonu na tabeli i osvoje titulu šampiona.

“Kraljevski klub” trenutno se nalazi na drugom mjestu tabele s dva boda manje od Barselone, a posljednju titulu prvaka osvojili su 2017. godine.

Zidan kaže da je srećan zbog povratka na trening, ali da se još više nada povratku utakmica. Takođe, rekao je da Real Madrid ne odustaje od titule prvaka, prenosi Klix.

“Srećni smo što treniramo, ali više volimo da igramo i nadamo se da će se to desiti uskoro. Ostalo nam je još 11 utakmica u ligi i svi igrači su željni uspjeha i pobjeda, a moram reći i da svi želimo da osvojimo titulu jer je to jednostavno u klupskom DNK”, rekao je Zidan.

Pretpostavlja se da će španska Primera biti nastavljena sredinom juna, a Real još uvijek nije završio ni takmičenje u Ligi šampiona s obzirom na to da su prvi meč osmine finala izgubili od Manchester sitija sa 2:1 i još imaju šanse da preokretom u revanšu dođu među osam najboljih u Evropi.

Liga šampiona bi, prema trenutnim najavama, trebala da se nastavi u avgustu.

“IZ LIČNIH RAZLOGA”

Nakon osam mjeseci provedenih za kormilom rukometnog kluba Zagreb, trener Veselin Vujović podnio ostavku iz ličnih razloga.

Vujović je u Zagreb došao u septembru 2019. godine i zadržao se svega osam mjeseci na poziciji glavnog trenera, piše agencija Hina.

Za to vrijeme klub se plasirao na Fajnal-for SEHA lige, a grupnu fazu Lige šampiona završio je na sedmom mjestu sa pet osvojenih bodova.

Zbog pandemije izazvane virusom COVID-19, hrvatsko prvenstvo i Kup se nijesu igrali.

“Nažalost, zbog ličnih razloga i privatnog problema koji ne mogu da riješim odsustvom iz Srbije, moram da napustim Zagreb. Žao mi je što napuštam Zagreb, ali ne mogu biti na dva mjesta u isto vrijeme. Kada riješim problem koji imam, ako Zagreb to bude htio, rado ću se vratiti”, rekao je Vujović.

To je drugi odlazak Vujovića iz Zagreba nakon što je ekipu hrvatskog prvaka vodio i od 2014. do 2016. godine.

“Zahvaljujem rukovodstvu kluba na razumijevanju i žao mi je što sam ih doveo u nezahvalnu poziciju ovom odlukom. Nadam se da je igračima rad sa mnom koristio u njihovom napretku. Pratiću ih svakako i navijati za njih, ali i za klub. Meni je Zagreb drugi dom i ukoliko situacije budu dozvoljavale ja sam uvijek spreman za povratak”, rekao je on.

“IZ LIČNIH RAZLOGA”

Nakon osam mjeseci provedenih za kormilom rukometnog kluba Zagreb, trener Veselin Vujović podnio ostavku iz ličnih razloga.

Vujović je u Zagreb došao u septembru 2019. godine i zadržao se svega osam mjeseci na poziciji glavnog trenera, piše agencija Hina.

Za to vrijeme klub se plasirao na Fajnal-for SEHA lige, a grupnu fazu Lige šampiona završio je na sedmom mjestu sa pet osvojenih bodova.

Zbog pandemije izazvane virusom COVID-19, hrvatsko prvenstvo i Kup se nijesu igrali.

“Nažalost, zbog ličnih razloga i privatnog problema koji ne mogu da riješim odsustvom iz Srbije, moram da napustim Zagreb. Žao mi je što napuštam Zagreb, ali ne mogu biti na dva mjesta u isto vrijeme. Kada riješim problem koji imam, ako Zagreb to bude htio, rado ću se vratiti”, rekao je Vujović.

To je drugi odlazak Vujovića iz Zagreba nakon što je ekipu hrvatskog prvaka vodio i od 2014. do 2016. godine.

“Zahvaljujem rukovodstvu kluba na razumijevanju i žao mi je što sam ih doveo u nezahvalnu poziciju ovom odlukom. Nadam se da je igračima rad sa mnom koristio u njihovom napretku. Pratiću ih svakako i navijati za njih, ali i za klub. Meni je Zagreb drugi dom i ukoliko situacije budu dozvoljavale ja sam uvijek spreman za povratak”, rekao je on.

KLUBOVI ČEKAJU POTVRDU

Nešto je konačno jasno, u svoj toj neizvjesnosti koja okružuje NBA ligu – košarkaši vjeruju da će ponovo igrati ove sezone.

Očigledna pitanja – kako, gdje, kada… za sada ostaju bez odgovora. Testiranje, dio takozvane “nove normale” u eri koronavirusa, biće ključna komponenta bilo kojeg plana za nastavak šampionata, koji osmisli NBA liga.

Diznijev kampus, u blizini Orlanda na Floridi, potpuno ima smisla, s obzirom na to da je ogroman, da ima više košarkaših terena i da je povezan sa televizijskim partnerom lige ESPN-om. A što prije utakmice počnu, prije će započeti i proces utvrđivanja šta će biti sa sljedećom sezonom.

Nekoliko osoba bliskih detaljima razgovora potvrdili su AP-u ove nedjelje da je košarkašima širom NBA lige rečeno da počnu da se mentalno i fizički pripremaju za trening kampove, koji bi mogli da počnu za nekoliko nedjelja. Možda to još nije jednoglasno potvrđeno, ali dva i po mjeseca otkad je sezona prekinuta zbog pandemije Kovida 19, NBA je – kako izgleda – konačno spremna da krene napred, piše Glas Amerike.

“Imam povjerenje u Adama Silvera (komesara lige, prim. nov) i NBA timove… neće nas pozvati da se vratimo ukoliko postoji pitanje da li će nam se nešto desiti”, rekao je Džered Dadli iz Los Anđeles Lejkersa ove nedjelje.

“A to su testiranje, briga da sve bude čisto i da urade sve ono što očekujemo da urade da bi mi bili bezbjedni”.

Više planova za nastavak lige

Izaberite bilo koji plan za nastavak sezone i neko ga je sigurno već čuo. Povratak svih 30 timova i nastavak ligaškog dijela je jedna opcija. Druga je da se vrati 20-ak timova i da se organizuje neka vrsta proširenog plej-ofa, nešto slično onome o čemu NHL priča ovih dana. Razmatra se i manje obiman plej-of.

Posljednji znak da se nešto dešava – vlasnik Milvokija Mark Lesri, izjavio je za kablovsku televiziju CNBC da će se bord guvernera NBA lige ponovo sastati sljedeće nedjelje i da on vjeruje “da bi u narednih šest do osam nedjelja košarka trebalo da se igra”.

Silver, komesar NBA lige, koji se u posljednje vreme suočio sa nekoliko turbulentnih događaja, počev od zatezanja odnosa sa Kinom u predsezoni, preko smrti svog prethodnika Dejvida Šterna i legende Lejkersa Kobija Brajanta u januaru, do aktuelne pandemije, koja će sigurno uticati na fiskalno zdravlje lige u narednih nekoliko godina – speman je da sasluša svaku ideju.

“Direktiva koju je liga dobila od naših timova je da su sva pravila ukinuta u ovom trenutku, s obzirom na to u kakvoj smo situaciji, u kakvoj je situaciji zemlja”, rekao je Silver prošlog mjeseca.

“Ukoliko bude prilike da se sezona nastavi, čak i ako bude izgledala drugačije nego što je to bio slučaj u prošlosti, trebalo bi da se prilagodimo”.

Kalendar diktira da će te odluke biti donijete uskoro, a tome u prilog ide i činjenica da je Silver košarkašima prije dvije nedjelje rekao da želi da bude spreman da iznese plan za nastavak sezone u naredne “dvije do četiri nedjelje”. Ako je vjerovati tom vremenskom okviru, taj prozor sada treba da se otvori.

“Stvarno sam uzbuđen u vezi sa mogućnošću da se sezona nastavi”, rekao je krilni centar Klivlend Kavalirsa u prenosu, koji je objavljen na Tviter nalogu NBA lige ove nedjelje.

“Mislim da ima mnogo toga dobrog što može da potekne iz ovoga. Ljudima je potrebno bekstvo, a kao sportisti, mi takođe želimo da se vratimo onome što najviše volimo”.

Bez navijača, na neutralnom terenu

Biće drugačije. Navijači neće prisustvovati utakmicama, ukoliko ne dođe do nevjerovatne promjene u razmišljanju. Prednost domaćeg parketa neće postojati, jer će se utakmice skoro sigurno igrati na neutralnim terenima. Čak ni Orlando Medžik neće imati prednost domaćeg parketa; možda će moći da spavaju kod svojih kuća, ako se bude igralo u centralnoj Floridi, ali utakmice se neće igrati u njihovoj dvorani.

A neko će sigurno biti pozitivan na koronavirus kada se sezona nastavi. Ukoliko se to dogodi, ta igrač će skoro sigurno morati da pauzira najmanje dvije nedjelje. Ako se utakmice u plej-of seriji igraju svaki drugi dan, to znači da kada neko bude pozitivan, nema šanse da će ponovo igati u toj seriji. Zamislite ako Lebron Džejms ili Janis Antetokumpo budu pozitivni; šanse Lejkersa ili Milvoki Baksa da osvoje titulu – praktično bi nestale istog trenutka.

Međutim, u sezoni u kojoj će NBA svakako biti na gubitku, vrlo moguće milijardu dolara ili više, postoji očigledan apetit da se svi “vrate na posao”, ako može da se osigura bezbjednost.

“Ovo je kao da smo neki nervozni klinac, koji želi nešto da uradi, ali ne može, ili pas kojem kažeš da sjedne, a on te gleda u smislu ‘Molim te, brate’ i njegov rep počinje da se mrda, jer je toliko uzbuđen”, pokušao je da objasni Ol-star centar Majami Hita Bam Adebajo i zaključio:

“Prošli smo kroz toliko toga nepoznatog i i dalje prolazimo”.

KLUBOVI ČEKAJU POTVRDU

Nešto je konačno jasno, u svoj toj neizvjesnosti koja okružuje NBA ligu – košarkaši vjeruju da će ponovo igrati ove sezone.

Očigledna pitanja – kako, gdje, kada… za sada ostaju bez odgovora. Testiranje, dio takozvane “nove normale” u eri koronavirusa, biće ključna komponenta bilo kojeg plana za nastavak šampionata, koji osmisli NBA liga.

Diznijev kampus, u blizini Orlanda na Floridi, potpuno ima smisla, s obzirom na to da je ogroman, da ima više košarkaših terena i da je povezan sa televizijskim partnerom lige ESPN-om. A što prije utakmice počnu, prije će započeti i proces utvrđivanja šta će biti sa sljedećom sezonom.

Nekoliko osoba bliskih detaljima razgovora potvrdili su AP-u ove nedjelje da je košarkašima širom NBA lige rečeno da počnu da se mentalno i fizički pripremaju za trening kampove, koji bi mogli da počnu za nekoliko nedjelja. Možda to još nije jednoglasno potvrđeno, ali dva i po mjeseca otkad je sezona prekinuta zbog pandemije Kovida 19, NBA je – kako izgleda – konačno spremna da krene napred, piše Glas Amerike.

“Imam povjerenje u Adama Silvera (komesara lige, prim. nov) i NBA timove… neće nas pozvati da se vratimo ukoliko postoji pitanje da li će nam se nešto desiti”, rekao je Džered Dadli iz Los Anđeles Lejkersa ove nedjelje.

“A to su testiranje, briga da sve bude čisto i da urade sve ono što očekujemo da urade da bi mi bili bezbjedni”.

Više planova za nastavak lige

Izaberite bilo koji plan za nastavak sezone i neko ga je sigurno već čuo. Povratak svih 30 timova i nastavak ligaškog dijela je jedna opcija. Druga je da se vrati 20-ak timova i da se organizuje neka vrsta proširenog plej-ofa, nešto slično onome o čemu NHL priča ovih dana. Razmatra se i manje obiman plej-of.

Posljednji znak da se nešto dešava – vlasnik Milvokija Mark Lesri, izjavio je za kablovsku televiziju CNBC da će se bord guvernera NBA lige ponovo sastati sljedeće nedjelje i da on vjeruje “da bi u narednih šest do osam nedjelja košarka trebalo da se igra”.

Silver, komesar NBA lige, koji se u posljednje vreme suočio sa nekoliko turbulentnih događaja, počev od zatezanja odnosa sa Kinom u predsezoni, preko smrti svog prethodnika Dejvida Šterna i legende Lejkersa Kobija Brajanta u januaru, do aktuelne pandemije, koja će sigurno uticati na fiskalno zdravlje lige u narednih nekoliko godina – speman je da sasluša svaku ideju.

“Direktiva koju je liga dobila od naših timova je da su sva pravila ukinuta u ovom trenutku, s obzirom na to u kakvoj smo situaciji, u kakvoj je situaciji zemlja”, rekao je Silver prošlog mjeseca.

“Ukoliko bude prilike da se sezona nastavi, čak i ako bude izgledala drugačije nego što je to bio slučaj u prošlosti, trebalo bi da se prilagodimo”.

Kalendar diktira da će te odluke biti donijete uskoro, a tome u prilog ide i činjenica da je Silver košarkašima prije dvije nedjelje rekao da želi da bude spreman da iznese plan za nastavak sezone u naredne “dvije do četiri nedjelje”. Ako je vjerovati tom vremenskom okviru, taj prozor sada treba da se otvori.

“Stvarno sam uzbuđen u vezi sa mogućnošću da se sezona nastavi”, rekao je krilni centar Klivlend Kavalirsa u prenosu, koji je objavljen na Tviter nalogu NBA lige ove nedjelje.

“Mislim da ima mnogo toga dobrog što može da potekne iz ovoga. Ljudima je potrebno bekstvo, a kao sportisti, mi takođe želimo da se vratimo onome što najviše volimo”.

Bez navijača, na neutralnom terenu

Biće drugačije. Navijači neće prisustvovati utakmicama, ukoliko ne dođe do nevjerovatne promjene u razmišljanju. Prednost domaćeg parketa neće postojati, jer će se utakmice skoro sigurno igrati na neutralnim terenima. Čak ni Orlando Medžik neće imati prednost domaćeg parketa; možda će moći da spavaju kod svojih kuća, ako se bude igralo u centralnoj Floridi, ali utakmice se neće igrati u njihovoj dvorani.

A neko će sigurno biti pozitivan na koronavirus kada se sezona nastavi. Ukoliko se to dogodi, ta igrač će skoro sigurno morati da pauzira najmanje dvije nedjelje. Ako se utakmice u plej-of seriji igraju svaki drugi dan, to znači da kada neko bude pozitivan, nema šanse da će ponovo igati u toj seriji. Zamislite ako Lebron Džejms ili Janis Antetokumpo budu pozitivni; šanse Lejkersa ili Milvoki Baksa da osvoje titulu – praktično bi nestale istog trenutka.

Međutim, u sezoni u kojoj će NBA svakako biti na gubitku, vrlo moguće milijardu dolara ili više, postoji očigledan apetit da se svi “vrate na posao”, ako može da se osigura bezbjednost.

“Ovo je kao da smo neki nervozni klinac, koji želi nešto da uradi, ali ne može, ili pas kojem kažeš da sjedne, a on te gleda u smislu ‘Molim te, brate’ i njegov rep počinje da se mrda, jer je toliko uzbuđen”, pokušao je da objasni Ol-star centar Majami Hita Bam Adebajo i zaključio:

“Prošli smo kroz toliko toga nepoznatog i i dalje prolazimo”.

  • Vraneš: Zabranjen mi je ulazak na Kosovo
    on 28/06/2026 at 17:27

    Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš saopštio je kako mu je danas zabranjen ulazak na Kosovo.

  • Knežević: Vojska Srbije najjača na Balkanu, nadam se da će joj se crnogorska pridružiti
    on 28/06/2026 at 14:51

    Lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, naveo je društvenoj mreži Iks da je danas imao čast da prisustvuje vojnoj vježbi na Pasuljanskim livadama, kao i da se još jednom uvjerio da je Vojska Srbije, kako je kazao, najjača na Balkanu.

  • Mekalister: Šest mjesta u Evropskom parlamentu već čeka Crnu Goru
    on 27/06/2026 at 18:57

    U Evropskom parlamentu već su rezervisana mjesta za nove članice Evropske unije (EU). Crnu Goru čeka šest fotelja. To je TVCG-u potvrđeno u Briselu, iz kojeg kažu da naša zemlja definitivno ulazi u završnu fazu. EU, kako poručuju, biće uz nas u prevazilaženju i posljednjih prepreka procesa proširenja, ali pozivaju na oprez.

  • Perić: Skupština će biti otvorenija prema građanima i medijma, pred odbornicima uskoro obiman dnevni red
    on 27/06/2026 at 18:55

    Nešto više od sedam dana nakon što je izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić najavljuje da bi naredne sedmice trebalo da pristignu materijali za zakazivanje prve sjednice lokalnog parlamenta u novom sazivu. Ističe da će dnevni red biti obiman, kao i da će Skupština Glavnog grada u narednom periodu biti dopstupnija svima.

  • Čapuni: Kosovo nije djelovalo protiv Crne Gore
    on 27/06/2026 at 18:05

    Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni reagovao je na jučerašnje stavove predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ocjenjujući da nije stekao utisak da je Kosovo imala namjeru da naruši odnose sa Crnom Gorom.

  • Vučić: Knežević mi poklonio sliku Cetinjskog manastira u ime grupe Srba sa Cetinja
    on 27/06/2026 at 17:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da mu je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poklonio sliku na kojoj je Cetinjski manastir, kako navodi, u ime grupe Srba sa Cetinja.

  • Skupštinska delegacija učestvovala na Ljetnjem zasjedanju PSSE
    on 27/06/2026 at 14:20

    Otpornost evropskih institucija počiva na jedinstvu, odgovornosti i dosljednoj zaštiti temeljnih vrijednosti Savjeta Evrope (SE), poručeno je sa Ljetnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine SE (PSSE), na kojem je učestvovala delegacija crnogorskog parlamenta. 

  • Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan
    on 27/06/2026 at 13:23

    Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

  • Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrana ulaska nije put kojim treba da idemo
    on 27/06/2026 at 06:36

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

  • Milatović: Nastavak izgradnje autoputa jedan je od najvažnijih razvojnih prioriteta Crne Gore
    on 26/06/2026 at 20:44

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da je nastavak izgradnje autoputa među ključnim razvojnim prioritetima države, ističući da će bolje povezivanje Crne Gore sa regionom i zemljama Centralne Evrope doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju, jačanju ekonomije i otvaranju novih prilika za građane i privredu.

  • Uprava carina spremna za bespapirno poslovanje, privreda se još prilagođava
    on 28/06/2026 at 18:51

    Prvi naredni veliki korak koji bi Crna Gora trebalo da ostvari jeste članstvo u Evropskoj uniji. Iz Uprave carina saopštavaju da se nalazimo na samom pragu ispunjavanja svih završnih mjerila u okviru pregovaračkog poglavlja 29 – Carinska unija. Spremni su, kažu, i administrativno i tehnički za potpuni prelazak na bezpapirno poslovanje.

  • BS: Novim zakonom partnerke preduzetnika dobijaće materijalnu naknadu
    on 28/06/2026 at 16:56

    Poslanici Bošnjačke stranke i drugih partija iz vlasti predali su u skupštinsku proceduru Predlog izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim se uvodi novo materijalno davanje – naknada za materinstvo za suprugu, odnosno životnu partnerku lica koja se bave preduzetničkom djelatnošću.

  • Monstat: Rast jediničnih vrijednosti izvoza robe
    on 28/06/2026 at 14:48

    Jedinične vrijednosti izvoza robe u periodu od januara do decembra prošle godine bilježe rast od 4,8 odsto u odnosu na 2024, pokazuju podaci Monstata.

  • Sjutra potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve
    on 28/06/2026 at 07:37

    Predstavnici kompanija Monteput i BRIV Construction potpisaće sjutra ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, odnosno prve faze obilaznice oko Budve.

  • Notari pod lupom: Milionski ugovori, a kontrolisan tek svaki stoti zapis
    on 28/06/2026 at 06:12

    Iako notari zaključuju ugovore vrijedne stotine hiljada, pa i milione eura, kontrola njihovog rada je, kako pokazuju podaci, ograničena i nedovoljno transparentna. U Agenciji za sprječavanje korupcije ističu za RTCG da bi uključivanje notara u provjere bilo od posebnog značaja kako bi se obezbijedio visok nivo odgovornosti i transparentnosti. Iako notari sami kažu da podliježu trostrukoj kontroli, i u civilnom sektoru smatraju da bi pažnja državnih organa, kada je riječ o notarima, trebalo da bude značajno veća.

  • Domaće je i dalje na cijeni: Familija Božović iz Mojkovca širi proizvodnju
    on 27/06/2026 at 16:41

    Familija Božović iz Mojkovca proizvodi uvijek tražene domaće proizvode. Kažu da prodaja povrća ide dobro jer potrošači više cijene domaće nego industrijske proizvode. A uz podršku lokalne uprave i resornog ministarstva šire i kapacitete.

  • Đeljošaj: Mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta
    on 27/06/2026 at 12:09

    Snažna mikro, mala i srednja preduzeća predstavljaju temelj održivog ekonomskog rasta i prosperiteta Crne Gore, saopštio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj i najavio nastavak gradnje partnerstva sa privredom.

  • Pekari najavili poskupljenje hljeba, od jula rastu i cijene cigareta
    on 27/06/2026 at 06:12

    Iz Udruženja pekara najavljuju poskupljenje osnovne vrste hljeba za pet centi počev od 11. jula, a to je minimalno povećanje imajući u vidu rashode, kazao je član Udruženja Hasan Ramović. Poskupiće u julu i cigarete, a u skladu s akciznim kalendarom. Pogodiće poskupljenje i siromašnije pušače, a pretpostavka nadležnih je da će mladi osloboditi se zavisnosti od duvanskog dima. Ipak, iskustvo je pokazalo da naglo povećanje akciza stvara prostor i za sivo tržište.

  • Stižu nova poreska pravila: Jača kontrola akciza, PDV-a i poreskih prevara
    on 26/06/2026 at 18:40

    Vlada je na današnjoj sjednici u cilju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije, utvrdila predloge seta poreskih zakona.

  • Đeljošaj: Predložen Zakon o robnim rezervama, Uprava će se formirati do kraja godine
    on 26/06/2026 at 14:11

    Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je istakao da je Vlada danas utvrdila Predlog zakona o robnim rezervama čime će država moći da brzo reaguje u slučaju nepredviđenih velikih poremećaja i nestabilnosti na tržištu.