ŽELI NASTAVAK SEZONE

Vlasnik fudbalskog kluba Breša Masimo Čelino rekao je da sada želi nastavak sezone, ali uz uslov da se utakmice ne igraju na neutralnim terenima.

Čelino je bio jedan od najglasnijih zagovornika među predsjednicima klubova Serije A o prekidu sezone, ali se od tada svih 20 klubova dogovorilo da se sezona nastavi i završi preostalim utakmicama.

“Predomislio sam se i prilagodio konsenzusu. Moramo da pokušamo da nastavimo sezonu, inače će svi ovdje ostati bez posla”, rekao je Čelino za Republiku.

Čelino, koji je bio zaražen korona virusom, rekao je da Breša neće igrati kao domaćin na tuđem stadionu.

“Naravno i dalje je teško obavljati medicinske testove u Lombardiji, ali ako ponovo počnemo da igramo, ostaćemo na Rigamontiju. Ne želim da idem na neutralni teren”, naveo je Čelino.

SANITARNA ZAŠTITA

Pandemija korona virusa prekinula je sportska takmičenja širom svijeta, a mnogi se pitaju da li će spriječiti sportiste da pljuju na teren tokom utakmica.

Zabranjen na trotoarima, u zatvorenom i zabranjen u pristojnom društvu, taj grumen pljuvačke i šta još sve ne, upropastio je sport.

U jeku pandemije, ekipama se uskraćuje privilegija izbacivanja klica koje pretvaraju travnate terene, klupe, bokserske ringove u potencijalna mesta biološke opasnosti.

Od sada će biti zabranjeno dijeliti peškire, kape, palice, rukavice i flašice sa vodom. To znači da će se zlatna era pljuvanja i iskašljavanja završiti.

“Bilo je vrijeme da urade nešto”, rekao je Bobi Valentajn, koji je igrao i trenirao bejzbol ekipe 40 godina, uključujući i u Japanu.

“Tamo sam bio sedam godina i vjerovatno bih na prste jedne ruke mogao da izbrojim koliko puta sam vidio igrača da pljuje. Oni čak ne uzimaju ni žvakaće gume”, dodao je on.

Valentajn se prisjetio kada je prije 30 godina bio trener Rendžersa i slike sa mnogih utakmica.

“Mora da je tamo bilo 200 plastičnih čaša i svega drugog. Recimo da je đubre bilo svuda okolo. Čak i tada sam se pitao zašto momci ne mogu da počiste za sobom”, naveo je on.

Žvakanje duvana i sjemenki, pljuvanjem pokazivali mačizam

Bejzbol je počeo kao sport radničke klase na peskarama i prašnjavom dijamantskom terenu. Mnogi igrači žvakali su duvan, a zatim gumu i sjemenke suncokreta. To je, u ne tako kratkom periodu, postalo institucija.

Pljuvanje je nekima pomoglo da smanje nervozu, da pokažu mačizam ili prezir ili samo da obilježe svoju teritoriju, kao psi. To je postajalo problem samo onda kada se protivnik našao na putu.

Naravno, ne radi se samo o bejzbolu, već se na teren pljuje i tokom fudbalskih utakmica, a kada je postalo moguće da se pored terena uzme i flašica sa vodom, to se razvilo u formu umjetnosti.

Ali, ne očekuju se nova remek djela.

Seizmičke kulturne promjene

Takmičenje u njemačkoj Bundesligi trebalo bi da počne narednog vikenda, ali predsjednik ljekarske komisije Fifa Mišel D’Hoge snažno se protivi nastavku fudbala do jeseni.

Pljuvačka i znoj lete na sve strane tokom teniskih mečeva, košarka i hokej se igraju na zatvorenom, ali samo jedan od tih sportova zabranjuje pljuvanje. Ne može se od hokejaša očekivati da proguta malo krvi koja se pojavi kada mu protivnik izbije zub i nije iznenađujuće vidjeti kako na klupu svi oni dijele krv, suze i znoj, ali i ne treba zaboraviti da se u hokejaškoj ligi prethodnih godina u dva navrata pojavila epidemija zauški.

Ali i to će se uskoro promijeniti. Korona virus će promijeniti sport, a bolja sanitarna zaštita ne bi trebalo da zahtijeva seizmičke kulturne promjene.

U korejskoj bejzbol ligi temperatura igrača se mjeri dva puta dnevno, treneri i sudije moraju da nose zaštitne maske i rukavice, zabranjeno je pljuvanje, rukovanje, pozdravljanje u bilo kojem obliku i možda i najupadljivije, prisustvo publike.

Navijače su zamijenile fotografije ljudi koji takođe nose maske, postavljene u svakom redu.

Den Strejli, koji igra u Južnoj Koreji, rekao je da ga utakmice bez publike podsjećaju na utakmice koje se radnim danima igraju u Oklendu. On je, međutim, imao jednu žalbu.

“Želim da mi neko pronađe jednu utakmicu u istoriji u kojoj bejzbol igrači nijesu pljunuli na teren”, rekao je Strejli za NPR.

SANITARNA ZAŠTITA

Pandemija korona virusa prekinula je sportska takmičenja širom svijeta, a mnogi se pitaju da li će spriječiti sportiste da pljuju na teren tokom utakmica.

Zabranjen na trotoarima, u zatvorenom i zabranjen u pristojnom društvu, taj grumen pljuvačke i šta još sve ne, upropastio je sport.

U jeku pandemije, ekipama se uskraćuje privilegija izbacivanja klica koje pretvaraju travnate terene, klupe, bokserske ringove u potencijalna mesta biološke opasnosti.

Od sada će biti zabranjeno dijeliti peškire, kape, palice, rukavice i flašice sa vodom. To znači da će se zlatna era pljuvanja i iskašljavanja završiti.

“Bilo je vrijeme da urade nešto”, rekao je Bobi Valentajn, koji je igrao i trenirao bejzbol ekipe 40 godina, uključujući i u Japanu.

“Tamo sam bio sedam godina i vjerovatno bih na prste jedne ruke mogao da izbrojim koliko puta sam vidio igrača da pljuje. Oni čak ne uzimaju ni žvakaće gume”, dodao je on.

Valentajn se prisjetio kada je prije 30 godina bio trener Rendžersa i slike sa mnogih utakmica.

“Mora da je tamo bilo 200 plastičnih čaša i svega drugog. Recimo da je đubre bilo svuda okolo. Čak i tada sam se pitao zašto momci ne mogu da počiste za sobom”, naveo je on.

Žvakanje duvana i sjemenki, pljuvanjem pokazivali mačizam

Bejzbol je počeo kao sport radničke klase na peskarama i prašnjavom dijamantskom terenu. Mnogi igrači žvakali su duvan, a zatim gumu i sjemenke suncokreta. To je, u ne tako kratkom periodu, postalo institucija.

Pljuvanje je nekima pomoglo da smanje nervozu, da pokažu mačizam ili prezir ili samo da obilježe svoju teritoriju, kao psi. To je postajalo problem samo onda kada se protivnik našao na putu.

Naravno, ne radi se samo o bejzbolu, već se na teren pljuje i tokom fudbalskih utakmica, a kada je postalo moguće da se pored terena uzme i flašica sa vodom, to se razvilo u formu umjetnosti.

Ali, ne očekuju se nova remek djela.

Seizmičke kulturne promjene

Takmičenje u njemačkoj Bundesligi trebalo bi da počne narednog vikenda, ali predsjednik ljekarske komisije Fifa Mišel D’Hoge snažno se protivi nastavku fudbala do jeseni.

Pljuvačka i znoj lete na sve strane tokom teniskih mečeva, košarka i hokej se igraju na zatvorenom, ali samo jedan od tih sportova zabranjuje pljuvanje. Ne može se od hokejaša očekivati da proguta malo krvi koja se pojavi kada mu protivnik izbije zub i nije iznenađujuće vidjeti kako na klupu svi oni dijele krv, suze i znoj, ali i ne treba zaboraviti da se u hokejaškoj ligi prethodnih godina u dva navrata pojavila epidemija zauški.

Ali i to će se uskoro promijeniti. Korona virus će promijeniti sport, a bolja sanitarna zaštita ne bi trebalo da zahtijeva seizmičke kulturne promjene.

U korejskoj bejzbol ligi temperatura igrača se mjeri dva puta dnevno, treneri i sudije moraju da nose zaštitne maske i rukavice, zabranjeno je pljuvanje, rukovanje, pozdravljanje u bilo kojem obliku i možda i najupadljivije, prisustvo publike.

Navijače su zamijenile fotografije ljudi koji takođe nose maske, postavljene u svakom redu.

Den Strejli, koji igra u Južnoj Koreji, rekao je da ga utakmice bez publike podsjećaju na utakmice koje se radnim danima igraju u Oklendu. On je, međutim, imao jednu žalbu.

“Želim da mi neko pronađe jednu utakmicu u istoriji u kojoj bejzbol igrači nijesu pljunuli na teren”, rekao je Strejli za NPR.

ŠPANSKA LIGA

Španska fudbalska liga neće promijeniti planove o nastavku takmičenja, iako su petorica fudbalera iz klubova prve i druge lige zaraženi korona virusom.

Španska liga je danas potvrdila pet pozitivnih slučajeva, ali je navela da neće promijeniti protokol povratka treninzima koji je počeo da se primjenjuje prošle nedjelje. Fudbaleri većine klubova počeli su prošle nedjelje sa individualnim treninzima u trening centrima, poslije skoro dva mjeseca pauze izazvane pandemijom korona virusa.

Taj protokol odborili su nadležni kako bi se “garantovala maksimalna bezbjednost fudbalera, trenera i zaposlenih u klubovima”.

Liga je saopštila da je upozorila sve da se pridržavaju zdravstvenih i bezbjednosnih mjera koje su odredili nadležni, kako bi broj zaraženih igrača “ostao na niskom nivou”.

Nijedan od petorice nije imao simptome novog virusa i biće im dozvoljeno da treniraju u centrima ako na naredna dva uzastopna testiranja njihovi nalazi budu negativni.

Liga nije navela o kojim igračima je riječ, niti iz kojih su klubova. Španski mediji prenijeli su da se radi o trojici igrača iz prve i dvojici iz druge lige. Nijedan od zaraženih, navodno, nije iz Barselone i Real Madrida.

“Svi ostali fudbaleri bili su negativni”, navodi se u saoštenju.

Zaraženi igrači moraju da budu u karantinu i u svojim kućama će samostalno trenirati. Liga će ponuditi testiranje i njihovim porodicama.

Poslije individualnih treninga, igrači će trenirati u manjim grupama, a zatim se očekuje da će početi sa ekipnim punim treninzima.

Liga želi da ekipe zajedno treniraju mjesec dana prije nego što se nastavi takmičenje.

Fudbal u Španiji prekinut je sredinom marta, a u Primeri se nadaju da će se sezona nastaviti u junu.

ŠPANSKA LIGA

Španska fudbalska liga neće promijeniti planove o nastavku takmičenja, iako su petorica fudbalera iz klubova prve i druge lige zaraženi korona virusom.

Španska liga je danas potvrdila pet pozitivnih slučajeva, ali je navela da neće promijeniti protokol povratka treninzima koji je počeo da se primjenjuje prošle nedjelje. Fudbaleri većine klubova počeli su prošle nedjelje sa individualnim treninzima u trening centrima, poslije skoro dva mjeseca pauze izazvane pandemijom korona virusa.

Taj protokol odborili su nadležni kako bi se “garantovala maksimalna bezbjednost fudbalera, trenera i zaposlenih u klubovima”.

Liga je saopštila da je upozorila sve da se pridržavaju zdravstvenih i bezbjednosnih mjera koje su odredili nadležni, kako bi broj zaraženih igrača “ostao na niskom nivou”.

Nijedan od petorice nije imao simptome novog virusa i biće im dozvoljeno da treniraju u centrima ako na naredna dva uzastopna testiranja njihovi nalazi budu negativni.

Liga nije navela o kojim igračima je riječ, niti iz kojih su klubova. Španski mediji prenijeli su da se radi o trojici igrača iz prve i dvojici iz druge lige. Nijedan od zaraženih, navodno, nije iz Barselone i Real Madrida.

“Svi ostali fudbaleri bili su negativni”, navodi se u saoštenju.

Zaraženi igrači moraju da budu u karantinu i u svojim kućama će samostalno trenirati. Liga će ponuditi testiranje i njihovim porodicama.

Poslije individualnih treninga, igrači će trenirati u manjim grupama, a zatim se očekuje da će početi sa ekipnim punim treninzima.

Liga želi da ekipe zajedno treniraju mjesec dana prije nego što se nastavi takmičenje.

Fudbal u Španiji prekinut je sredinom marta, a u Primeri se nadaju da će se sezona nastaviti u junu.

DRUGOLIGAŠ U KARANTINU

Direktor fudbalskih liga Njemačke, Kristijan Sajfert, potvrdio je da pozitivni testovi dvojice igrača drugoligaša Dinama iz Drezdena neće ugroziti nastavak takmičenja.

Sajfert je dodao da je tako nešto bilo i očekivano, tako da su napravili i plan B, da se u tom slučaju igra i u julu, a prvobitno je planirano da se sezona završi do 30. juna.

Nakon dvomjesečne pauze, Njemci narednog vikenda kreću sa utakmicama, a Dinamo će propustiti dva kola jer je cijeli tim u izolaciji.

“Ne tumačim ovo kao neku prepreku za nastavak sezone jer je bilo kristalno jasno da se može dogoditi. Trenutno smo tek na početku povratka fudbala. Uvijek smo govorili da ćemo pokušati završiti sezonu do 30. juna, a znamo i da teoretski možemo igrati i u julu. Takođe, imamo šansu i da igramo tokom sedmice”, rekao je Sajfert u studijskoj emisiji ZDF-a i nastavio:

“U Drugoj Bundesligi preostalo je da se odigra 81 meč. To znači da Dinamo neće moći da igra naredna dva meča. Vidjećemo kako da riješimo tu situaciju, ali naše ciljeve nećemo promijeniti”.

DRUGOLIGAŠ U KARANTINU

Direktor fudbalskih liga Njemačke, Kristijan Sajfert, potvrdio je da pozitivni testovi dvojice igrača drugoligaša Dinama iz Drezdena neće ugroziti nastavak takmičenja.

Sajfert je dodao da je tako nešto bilo i očekivano, tako da su napravili i plan B, da se u tom slučaju igra i u julu, a prvobitno je planirano da se sezona završi do 30. juna.

Nakon dvomjesečne pauze, Njemci narednog vikenda kreću sa utakmicama, a Dinamo će propustiti dva kola jer je cijeli tim u izolaciji.

“Ne tumačim ovo kao neku prepreku za nastavak sezone jer je bilo kristalno jasno da se može dogoditi. Trenutno smo tek na početku povratka fudbala. Uvijek smo govorili da ćemo pokušati završiti sezonu do 30. juna, a znamo i da teoretski možemo igrati i u julu. Takođe, imamo šansu i da igramo tokom sedmice”, rekao je Sajfert u studijskoj emisiji ZDF-a i nastavio:

“U Drugoj Bundesligi preostalo je da se odigra 81 meč. To znači da Dinamo neće moći da igra naredna dva meča. Vidjećemo kako da riješimo tu situaciju, ali naše ciljeve nećemo promijeniti”.

JANOVIĆ

Ministar sporta i mladih Nikola Janović poručio je da je Crna Gora i u doba krize izazvane koronavirusom, stala iza svojih sportista i sportskih saveza.

Janović je, gostujući u Dnevniku TVCG, kazao da su pojedine zemlje regiona već smanjile izdvajanja za sport, ali da je Crna Gora opredijeljena da podrži sportiste.

“Pa tako svi naši sportisti, pogotovo oni koji su stipendirani kao talentovani, oko 300 njih će dobiti sve stipendije do kraja godine kako je i predviđeno”, poručio je Janović.

On je ponovio da su Vlada i resorno ministarstvo stali iza COK-a i nacionalnih saveza.

“Moram da kažem da su savezi pokazali odgovornost i solidarnost, da je tu nekih oko pola miliona eura koji će biti u naredna dva mjeseca opredijeljena klubovima”, kazao je Janović.

Ministar je najavio i pomoć za dječji sport, odnosno subvencioniranje članarine u određenim sportovima.

“Već u sledećih mjesec ćemo raspisati javni poziv i na taj način pomažemo roditeljima i njihov budžet i pomažemo da se što više djece bavi sportom”, rekao je Janović i dodao da je samo Crna Gora preduzela takvu mjeru.

“Ministarstvo sporta i mladih je preko 40 sportskih terena rekonstruisalo, takođe u narednom periodu do kraja godine želimo između 15 i 20 i sportskih terena i sportskih staza, što znači da želimo da upravo djeci koju pominjemo da se na što adekvatniji i što bolji način bave sportskim aktivnostima”, naveo je Janović.

Vlada je prihvatila i prijedlog Ministarstva za formiranje Zavoda za sportsku medicine.  

“Godinama unazad imamo i slušali smo o problemima kada je u pitanju zdravstvena zaštita sportista, ljekarska uvjerenja. Samim formiranjem Ministarstva sporta i mladih došli smo do saznanja da smo imali mnogo žalbi i roditelja i sportista da se uvjerenja izdaju na divlje, da sportski pregledi nijesu adekvatni i da su skupi. Formiranje takve institucije koja bi bila znači državna institucija, imaćemo adekvatne preglede za naše sportisti, jer kao što znate, sport nije kao svaka druga profesija i pregledi znači moraju za sportiste za takvu vrstu napora da budu specifični, pa tako jedan pregled mora da predviđa i ne samo ultrazvuk srca, već i test opterećenja i spirometriju i sve druge neke bitne okolnosti, gdje je potrebno da se utvrdi zdravstvena sposobnost i da dijete koje počelo da se bavi sportom, može da dobije dozvolu praktično, da se bez bilo kakve bojazni, za bilo kakvim tragičnim slučajem u nekoj budućnosti da izbegnemo. To je jako značajno. Zavod za sportsku medicinu je institucija formalno pravno osnovana prije nekoliko dana, praktično Vlada je usvojila taj naš predlog i očekujem da početkom naredne godine krene sa radom. On će imati adekvatne preglede i za sportiste i biće besplatni. To jedna velika priča i na taj način Vlada pokazuje kako vodi računa o svojim sportistima”, poručio je Janović.

Ministar sporta je podsjetio da su, nakon skoro dvomjesečne pauze, krenuli individualni treninzi, za 8 dana će i kolektivni, a od 1. juna takmičenja, ali bez publike.

JANOVIĆ

Ministar sporta i mladih Nikola Janović poručio je da je Crna Gora i u doba krize izazvane koronavirusom, stala iza svojih sportista i sportskih saveza.

Janović je, gostujući u Dnevniku TVCG, kazao da su pojedine zemlje regiona već smanjile izdvajanja za sport, ali da je Crna Gora opredijeljena da podrži sportiste.

“Pa tako svi naši sportisti, pogotovo oni koji su stipendirani kao talentovani, oko 300 njih će dobiti sve stipendije do kraja godine kako je i predviđeno”, poručio je Janović.

On je ponovio da su Vlada i resorno ministarstvo stali iza COK-a i nacionalnih saveza.

“Moram da kažem da su savezi pokazali odgovornost i solidarnost, da je tu nekih oko pola miliona eura koji će biti u naredna dva mjeseca opredijeljena klubovima”, kazao je Janović.

Ministar je najavio i pomoć za dječji sport, odnosno subvencioniranje članarine u određenim sportovima.

“Već u sledećih mjesec ćemo raspisati javni poziv i na taj način pomažemo roditeljima i njihov budžet i pomažemo da se što više djece bavi sportom”, rekao je Janović i dodao da je samo Crna Gora preduzela takvu mjeru.

“Ministarstvo sporta i mladih je preko 40 sportskih terena rekonstruisalo, takođe u narednom periodu do kraja godine želimo između 15 i 20 i sportskih terena i sportskih staza, što znači da želimo da upravo djeci koju pominjemo da se na što adekvatniji i što bolji način bave sportskim aktivnostima”, naveo je Janović.

Vlada je prihvatila i prijedlog Ministarstva za formiranje Zavoda za sportsku medicine.  

“Godinama unazad imamo i slušali smo o problemima kada je u pitanju zdravstvena zaštita sportista, ljekarska uvjerenja. Samim formiranjem Ministarstva sporta i mladih došli smo do saznanja da smo imali mnogo žalbi i roditelja i sportista da se uvjerenja izdaju na divlje, da sportski pregledi nijesu adekvatni i da su skupi. Formiranje takve institucije koja bi bila znači državna institucija, imaćemo adekvatne preglede za naše sportisti, jer kao što znate, sport nije kao svaka druga profesija i pregledi znači moraju za sportiste za takvu vrstu napora da budu specifični, pa tako jedan pregled mora da predviđa i ne samo ultrazvuk srca, već i test opterećenja i spirometriju i sve druge neke bitne okolnosti, gdje je potrebno da se utvrdi zdravstvena sposobnost i da dijete koje počelo da se bavi sportom, može da dobije dozvolu praktično, da se bez bilo kakve bojazni, za bilo kakvim tragičnim slučajem u nekoj budućnosti da izbegnemo. To je jako značajno. Zavod za sportsku medicinu je institucija formalno pravno osnovana prije nekoliko dana, praktično Vlada je usvojila taj naš predlog i očekujem da početkom naredne godine krene sa radom. On će imati adekvatne preglede i za sportiste i biće besplatni. To jedna velika priča i na taj način Vlada pokazuje kako vodi računa o svojim sportistima”, poručio je Janović.

Ministar sporta je podsjetio da su, nakon skoro dvomjesečne pauze, krenuli individualni treninzi, za 8 dana će i kolektivni, a od 1. juna takmičenja, ali bez publike.

ČEKA GA POVRATAK U TIM

Ole Gunar Solskjer, menadžer Mančester junajteda uvjeren je da će Paul Pogba ostati u klubu i u sezoni 2020/21, uprkos mnogim medijiskim spekulacijama o njegovom odlasku sa Old Traforda.

Sjajnog francuskog fudbalera najviše povezuju sa odlaskom u Real Madrid, a posljednjih dana i povratkom u Juventus. No, uprkos tome što je trener “kraljevskog kluba“ Zinedin Zidan konstantno zainteresovan za 27-godišnjeg zemljaka, Junajted želi da ga zadrži.

Solskjer je razgovoru za britanske medije istakao kako se raduje što će uskoro imati priliku da upari Pogbu sa januarskim pojačanjem Brunom Fernandešom.

“Dobri igrači uvijek mogu pronaći zajednički put, tako da je vrlo pozitivno imati obojicu. Pogba je imao tešku sezonu zbog povreda, ali ponovno pokretanje sezone mu nudi šansu da ima jednaku startnu poziciju kao i drugi igrači, ako ne i bolju“, smatra Solskjer.

Bivši fudbaler Juventusa imao je problema sa formom i povredom do prekida sezone 2019/20 zbog pandemije korona virusa. Zbog dvije povrede zgloba bio je samo pet puta u startnoj postavi Junajteda u Premier ligi.

Dolazak Fernandeša probudio je uspavanog diva sa Old Traforda, a uz njega su proigrali i ostali vezni igrači Fred, Skot Mektominej i Nemanja Matić, tako da Pogba čeka težak put do povratka u tim.

Zidan i dalje želi da dovede Pogbu i sigurno će pratiti situaciju. Francuzov trenutni ugovor sa Mančester junajtedom traje do juna 2021. godine, s tim da Solskjer ima mogućnost da produži za još 12 mjeseci.

  • Dodijeljene nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi
    on 28/06/2026 at 09:13

    Ovogodišnji dobitnici nagrada za najbolje prakse u javnoj upravi svojim rezultatima pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu.

  • Povratak na selo: Mladi Mojkovčanin od porodične ideje napravio uspješnu turističku priču
    on 28/06/2026 at 08:53

    Dok mnogi mladi budućnost traže u gradovima ili van granica Crne Gore, Pavle Vuković odlučio je da krene suprotnim putem. Nakon školovanja van države i rada u Podgorici, vratio se u rodnu Štitaricu kod Mojkovca, uvjeren da upravo selo nudi priliku za život i razvoj.

  • Hrvatska prošla u nokaut fazu, Modrića čeka Ronaldo
    on 28/06/2026 at 08:41

    Hrvatska je ušla među 32 najbolje reprezentacije sveta i u nokaut fazi je čeka Portugal 3. jula u Torontu.

  • Zemljotres magnitude 6,1 na sjeveroistoku Japana, nema upozorenja na cunami
    on 28/06/2026 at 08:34

    Zemljotres jačine 6,1 stepen pogodio je jutros sjeveroistok Japana, saopštila je Japanska meteorološka agencija, što je najnoviji u nizu snažnih potresa koji su pogodili taj region.

  • Ivančević: Rast broja gostiju ne podrazumijeva veći prihod
    on 28/06/2026 at 08:11

    Tvrdnje da je aktuelna turistička sezona „rekordna“, preuranjene su i stručno neutemeljene, jer se njen puni učinak još ne može sagledati, ocijenio je član Odbora za turizam Privredne komore (PKCG) Dragan Ivančević. 

  • Kenija: Epidemija nestanaka dece?
    on 28/06/2026 at 08:07

    Neizvesnost i očaj zbog toga što ne znaju gde im je dete stvarnost je s kojom se suočava sve više roditelja u Keniji. Tako je i sa roditeljima 17-godišnjeg Remzija Karanija. On je nestao iz svog doma u Kajoleu, gusto naseljenoj stambenoj četvrti kenijskog glavnog grada Najrobija. „Remzi inače nikada ne izlazi iz kuće. Molimo se da se vrati“, kaže njegova majka Doris Kamati.

  • AMSCG: Tokom dana pojačan intezitet saobraćaja
    on 28/06/2026 at 07:49

    Na putevima u Crnoj Gori danas se očekuje pojačan intezitet saobraćaja na putevima koji vode ka turističkim centrima i na pojedinim graničnim prelazima. kazali su iz Auto moto saveza (AMSCG).

  • Sjutra potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve
    on 28/06/2026 at 07:37

    Predstavnici kompanija Monteput i BRIV Construction potpisaće sjutra ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, odnosno prve faze obilaznice oko Budve.

  • Uživo na Portalu RTCG: Stanje na graničnim prelazima, naplatnim rampama i kretanje gradskog prevoza u Podgorici
    on 28/06/2026 at 07:21

    Ukoliko idete na put, važno je da pogledate da li ima gužve i kakvo je stanje na graničnim prelazima, tunelu Sozina i auto-putu Princeza Ksenija. Pripremili smo za vas linkove na kojima možete uživo pratiti video snimke sa svih najprometnijih tačaka u zemlji.

  • Koncesionari u Plavu traže 50 miliona "izgubljene dobiti"
    on 28/06/2026 at 06:25

    Iako su počinili težak ekocid kada su u srcu Nacionalnog parka Prokletije u Plavu izgradili dvije male hidroelektrane, grupaciji kompanija okupljenih oko “Kronora” nije smetalo da podnesu protiv države tužbu zbog toga što im je onemogućeno da još jednu hidroelktranu naprave na rijeci Komarači u ovom sjevernom gradu.

  • Mekalister: Šest mjesta u Evropskom parlamentu već čeka Crnu Goru
    on 27/06/2026 at 18:57

    U Evropskom parlamentu već su rezervisana mjesta za nove članice Evropske unije (EU). Crnu Goru čeka šest fotelja. To je TVCG-u potvrđeno u Briselu, iz kojeg kažu da naša zemlja definitivno ulazi u završnu fazu. EU, kako poručuju, biće uz nas u prevazilaženju i posljednjih prepreka procesa proširenja, ali pozivaju na oprez.

  • Perić: Skupština će biti otvorenija prema građanima i medijma, pred odbornicima uskoro obiman dnevni red
    on 27/06/2026 at 18:55

    Nešto više od sedam dana nakon što je izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić najavljuje da bi naredne sedmice trebalo da pristignu materijali za zakazivanje prve sjednice lokalnog parlamenta u novom sazivu. Ističe da će dnevni red biti obiman, kao i da će Skupština Glavnog grada u narednom periodu biti dopstupnija svima.

  • Čapuni: Kosovo nije djelovalo protiv Crne Gore
    on 27/06/2026 at 18:05

    Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni reagovao je na jučerašnje stavove predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ocjenjujući da nije stekao utisak da je Kosovo imala namjeru da naruši odnose sa Crnom Gorom.

  • Vučić: Knežević mi poklonio sliku Cetinjskog manastira u ime grupe Srba sa Cetinja
    on 27/06/2026 at 17:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da mu je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poklonio sliku na kojoj je Cetinjski manastir, kako navodi, u ime grupe Srba sa Cetinja.

  • Skupštinska delegacija učestvovala na Ljetnjem zasjedanju PSSE
    on 27/06/2026 at 14:20

    Otpornost evropskih institucija počiva na jedinstvu, odgovornosti i dosljednoj zaštiti temeljnih vrijednosti Savjeta Evrope (SE), poručeno je sa Ljetnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine SE (PSSE), na kojem je učestvovala delegacija crnogorskog parlamenta. 

  • Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan
    on 27/06/2026 at 13:23

    Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

  • Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrana ulaska nije put kojim treba da idemo
    on 27/06/2026 at 06:36

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

  • Milatović: Nastavak izgradnje autoputa jedan je od najvažnijih razvojnih prioriteta Crne Gore
    on 26/06/2026 at 20:44

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da je nastavak izgradnje autoputa među ključnim razvojnim prioritetima države, ističući da će bolje povezivanje Crne Gore sa regionom i zemljama Centralne Evrope doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju, jačanju ekonomije i otvaranju novih prilika za građane i privredu.

  • Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine
    on 26/06/2026 at 19:36

    DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

  • Mandić: Kurtijeve odluke neće pokvariti odnose Srba i Albanaca u Crnoj Gori
    on 26/06/2026 at 18:33

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ocijenio je da zabrana ulaska na Kosovo i Metohiju za predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića i predsjednicu Skupštine opštine Berane Vidu Ivanović neće narušiti odnose srpskih i albanskih političkih predstavnika u Crnoj Gori. Poručio je da odgovor ne treba da budu recipročne mjere, već dijalog i očuvanje regionalne stabilnosti.

  • Sjutra potpisivanje ugovora za prvu fazu obilaznice oko Budve
    on 28/06/2026 at 07:37

    Predstavnici kompanija Monteput i BRIV Construction potpisaće sjutra ugovor o projektovanju i izgradnji dionice Markovići – Lastva Grbaljska, odnosno prve faze obilaznice oko Budve.

  • Notari pod lupom: Milionski ugovori, a kontrolisan tek svaki stoti zapis
    on 28/06/2026 at 06:12

    Iako notari zaključuju ugovore vrijedne stotine hiljada, pa i milione eura, kontrola njihovog rada je, kako pokazuju podaci, ograničena i nedovoljno transparentna. U Agenciji za sprječavanje korupcije ističu za RTCG da bi uključivanje notara u provjere bilo od posebnog značaja kako bi se obezbijedio visok nivo odgovornosti i transparentnosti. Iako notari sami kažu da podliježu trostrukoj kontroli, i u civilnom sektoru smatraju da bi pažnja državnih organa, kada je riječ o notarima, trebalo da bude značajno veća.

  • Domaće je i dalje na cijeni: Familija Božović iz Mojkovca širi proizvodnju
    on 27/06/2026 at 16:41

    Familija Božović iz Mojkovca proizvodi uvijek tražene domaće proizvode. Kažu da prodaja povrća ide dobro jer potrošači više cijene domaće nego industrijske proizvode. A uz podršku lokalne uprave i resornog ministarstva šire i kapacitete.

  • Đeljošaj: Mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta
    on 27/06/2026 at 12:09

    Snažna mikro, mala i srednja preduzeća predstavljaju temelj održivog ekonomskog rasta i prosperiteta Crne Gore, saopštio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj i najavio nastavak gradnje partnerstva sa privredom.

  • Pekari najavili poskupljenje hljeba, od jula rastu i cijene cigareta
    on 27/06/2026 at 06:12

    Iz Udruženja pekara najavljuju poskupljenje osnovne vrste hljeba za pet centi počev od 11. jula, a to je minimalno povećanje imajući u vidu rashode, kazao je član Udruženja Hasan Ramović. Poskupiće u julu i cigarete, a u skladu s akciznim kalendarom. Pogodiće poskupljenje i siromašnije pušače, a pretpostavka nadležnih je da će mladi osloboditi se zavisnosti od duvanskog dima. Ipak, iskustvo je pokazalo da naglo povećanje akciza stvara prostor i za sivo tržište.

  • Stižu nova poreska pravila: Jača kontrola akciza, PDV-a i poreskih prevara
    on 26/06/2026 at 18:40

    Vlada je na današnjoj sjednici u cilju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije, utvrdila predloge seta poreskih zakona.

  • Đeljošaj: Predložen Zakon o robnim rezervama, Uprava će se formirati do kraja godine
    on 26/06/2026 at 14:11

    Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je istakao da je Vlada danas utvrdila Predlog zakona o robnim rezervama čime će država moći da brzo reaguje u slučaju nepredviđenih velikih poremećaja i nestabilnosti na tržištu.

  • Dukaj: Javna uprava mora biti servis građana, a ne administrativna prepreka
    on 26/06/2026 at 13:03

    Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da Crna Gora mora graditi javnu upravu koja će biti bliža građanima, efikasnija i otvorenija za njihove inicijative, ističući da su reforma lokalne samouprave, digitalizacija i profesionalizacija administracije ključni prioriteti resora kojim rukovodi.

  • Vukićević: Ponosna sam što sam učestvovala u pokretanju izgradnje druge dionice auto-puta
    on 26/06/2026 at 12:30

    Crna Gora danas započinje izgradnju druge dionice auto-puta, najvažnijeg infrastrukturnog projekta u oblasti saobraćajne infrastrukture, napisala je na svom Fejsbuk profilu potpredsjednica DNP-a Maja Vukićević, bivša ministarka saobraćaja.

  • EU projekti za održivu plavu ekonomiju Crne Gore
    on 26/06/2026 at 11:56

    U Crnoj Gori se trenutno realizuje veliki broj projekata koji doprinose razvoju plave ekonomije, pri čemu je potrebno otvoriti prostor za nove inicijative koje će doprinijeti održivom razvoju Jadrana i konkurentnosti crnogorske privrede, ocijenjeno je iz Privredne komore (PKCG).