OTVORENO PISMO

Predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) Tomas Bah apelovao je na
olimpijski pokret širom svijeta kako bi pokrenuo sveobuhvatnu raspravu o izazovima sa kojima se suočavaju sportisti i mogućnostima koje imaju. On je, u otvorenom je pismu pod nazivom Olimpizam i Korona, poručio kako situacija sa pandemijom treba svu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost.

Bah je pozvao i sve učesnike olimpijskog pokreta na izradu novog kalendara sportskih događaja koji je u potpunosti uništen zbog pandemije koronavirusa i zaustavljanja sporta.

“Sa globalnom pandemijom COVID-19 svi živimo u velikoj neizvjesnosti. U ovom trenutku, ta nesigurnost je daleko od toga da se smanjuje. Svi tek počinjemo razumijevati dalekosežne posljedice koronavirusne krize širom svijeta. Ono što je sigurno, jeste da je ova pandemija bitno uticala i da će bitno uticati na sva područja društva, uključujući sve nas u svijetu sporta,” kazao je Bah.

On je naglasio da je sasvim jasno da niko neće moći da sprovede sve planirane aktivnosti prije krize.

“Stoga svi trebamo pažljivo pogledati koji su prioriteti i sve ih prilagoditi novoj situaciji. Finansijski pritisak, takođe, zahtijeva od nas da se prilagodimo. Ova nova situacija trebaće svu našu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost. Svi bi trebalo da činimo žrtve i kompromise”, rekao je Bah.

Prema njegovim riječima, vanredne okolnosti zahtijevaju i vanredne mjere.

“Ova situacija zahtijeva da svako od nas učini svoj dio, a to se odnosi na sve nas, uključujući i MOK”, rekao je Bah.

Predsjednik MOK-a, kazao je da zajednička radna grupa sa simboličnim nazivom “Evo nas” već radi punom brzinom na vrlo profesionalan način.

On je precizirao da je utvrdila prioritete i strategiju upravljanja kako bi odgođene Olimpijske igre u Tokiju mogle biti održane i biti uspješne.

“Ti prioriteti uključuju prije svega stvaranje sigurnog okruženja za zdravlje svih učesnika. Ovdje se možemo i dalje oslanjati na savjete Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) o prilagođavanju u organizaciji masovnih okupljanja”, rekao je Bah.

On je kazao da će trenutna zdravstvena kriza dovesti i do duge i duboke ekonomske krize, navodeći da uticaj na sport može biti različit od zemlje do zemlje.

“To će uveliko zavisiti o važnosti koju će vlade dati ogromnom društvenom kapitalu koji predstavlja sport kada je riječ o dodjeli finansijske pomoći koju im pružaju za oporavak društva. Nedavna studija u Evropi je pokazala da sport doprinosi s više od dva posto BDP-u, što sport čini ekonomski važnijim od većine tradicionalnih društvenih sektora”, rekao je Bah.

On je naglasio da sport nije dio problema, ali može biti dio rješenja.

“Da bi se to postiglo, vlade moraju uključiti sport u svoje programe ekonomske podrške,” smatra prvi čovjek svjetskog sporta, dodavši kako MOK “pregleda proračun i prioritete MOK-a”, rekao je Bah.

OTVORENO PISMO

Predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) Tomas Bah apelovao je na
olimpijski pokret širom svijeta kako bi pokrenuo sveobuhvatnu raspravu o izazovima sa kojima se suočavaju sportisti i mogućnostima koje imaju. On je, u otvorenom je pismu pod nazivom Olimpizam i Korona, poručio kako situacija sa pandemijom treba svu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost.

Bah je pozvao i sve učesnike olimpijskog pokreta na izradu novog kalendara sportskih događaja koji je u potpunosti uništen zbog pandemije koronavirusa i zaustavljanja sporta.

“Sa globalnom pandemijom COVID-19 svi živimo u velikoj neizvjesnosti. U ovom trenutku, ta nesigurnost je daleko od toga da se smanjuje. Svi tek počinjemo razumijevati dalekosežne posljedice koronavirusne krize širom svijeta. Ono što je sigurno, jeste da je ova pandemija bitno uticala i da će bitno uticati na sva područja društva, uključujući sve nas u svijetu sporta,” kazao je Bah.

On je naglasio da je sasvim jasno da niko neće moći da sprovede sve planirane aktivnosti prije krize.

“Stoga svi trebamo pažljivo pogledati koji su prioriteti i sve ih prilagoditi novoj situaciji. Finansijski pritisak, takođe, zahtijeva od nas da se prilagodimo. Ova nova situacija trebaće svu našu solidarnost, kreativnost, odlučnost i fleksibilnost. Svi bi trebalo da činimo žrtve i kompromise”, rekao je Bah.

Prema njegovim riječima, vanredne okolnosti zahtijevaju i vanredne mjere.

“Ova situacija zahtijeva da svako od nas učini svoj dio, a to se odnosi na sve nas, uključujući i MOK”, rekao je Bah.

Predsjednik MOK-a, kazao je da zajednička radna grupa sa simboličnim nazivom “Evo nas” već radi punom brzinom na vrlo profesionalan način.

On je precizirao da je utvrdila prioritete i strategiju upravljanja kako bi odgođene Olimpijske igre u Tokiju mogle biti održane i biti uspješne.

“Ti prioriteti uključuju prije svega stvaranje sigurnog okruženja za zdravlje svih učesnika. Ovdje se možemo i dalje oslanjati na savjete Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) o prilagođavanju u organizaciji masovnih okupljanja”, rekao je Bah.

On je kazao da će trenutna zdravstvena kriza dovesti i do duge i duboke ekonomske krize, navodeći da uticaj na sport može biti različit od zemlje do zemlje.

“To će uveliko zavisiti o važnosti koju će vlade dati ogromnom društvenom kapitalu koji predstavlja sport kada je riječ o dodjeli finansijske pomoći koju im pružaju za oporavak društva. Nedavna studija u Evropi je pokazala da sport doprinosi s više od dva posto BDP-u, što sport čini ekonomski važnijim od većine tradicionalnih društvenih sektora”, rekao je Bah.

On je naglasio da sport nije dio problema, ali može biti dio rješenja.

“Da bi se to postiglo, vlade moraju uključiti sport u svoje programe ekonomske podrške,” smatra prvi čovjek svjetskog sporta, dodavši kako MOK “pregleda proračun i prioritete MOK-a”, rekao je Bah.

ZVANIČNO

Čelnici Košarkaškog kluba Mornar uveliko prave tim za narednu sezonu – nakon što su angažovali Aleksandra Lazića i produžili ugovor sa Ajzeom Vajthedom, Barani su danas postigli dogvovor o produžetku saradnje sa Džejkobom Pulenom.

Amerikanac ostaje u Baru do 2022. godine.

Ove sezone je u ABA ligi imao prosjek od 16,2 poena, pet asistencija i 2,1 skok.

Pulen je uz Marka Simonovića iz Mehe i Brajona Alena iz Zadra najbolji strijelac lige, a šesti asistent.

On je prije dolaska u Bar igrao, između ostalog, za Filadelfiju, Barselonu, Hapoel, Bolonju, Himki, Brindizi i Cedevitu.

ZVANIČNO

Čelnici Košarkaškog kluba Mornar uveliko prave tim za narednu sezonu – nakon što su angažovali Aleksandra Lazića i produžili ugovor sa Ajzeom Vajthedom, Barani su danas postigli dogvovor o produžetku saradnje sa Džejkobom Pulenom.

Amerikanac ostaje u Baru do 2022. godine.

Ove sezone je u ABA ligi imao prosjek od 16,2 poena, pet asistencija i 2,1 skok.

Pulen je uz Marka Simonovića iz Mehe i Brajona Alena iz Zadra najbolji strijelac lige, a šesti asistent.

On je prije dolaska u Bar igrao, između ostalog, za Filadelfiju, Barselonu, Hapoel, Bolonju, Himki, Brindizi i Cedevitu.

MINISTAR SPORTA ITALIJE

Ministar sporta Italije Vinćenco Spadafora upozorio je danas da će Vlada prekinuti šampionat Serije A, ako se ne postigne dogovor o bezbjednosnom protokolu u vezi sa korona virusom.

Protokol koji je dostavio Fudbalski savez Italije uključuje izolaciju igrača po povratku treninzima, redovno uzimanje briseva i testiranje na korona virus, analizu krvi, obavezne sanitarne preglede i ograničen broj osoblja na stadionu.

Međutim, Naučni odbor italijanske vlade smatra da je taj protokol nedovoljan.

“Ovakva je situacija – ako se o protokolu dogovore sve strane, treninzi će se nastaviti i to će imati pozitivan uticaj na mogući nastavak sezone. Suprotno – ako ne bude postignut dogovor o bezbjednosnom protokolu, Vlada će donijeti odluku, zbog vanredne situacije u zdravstvu, da je sezona završena, čak iako to znači stvaranje uslova da fudbalski svijet ne pretrpi mnogo oštećenja”, rekao je Spadafora za Rai 3, prenijeli su italijanski mediji.

“U suštini, mi ćemo preuzeti odgovornost”, dodao je ministar.

On je to rekao poslije izjave predsjednika Fudbalskog saveza Italije Gabrijelea Gravine da bi “prekid sezone bio smrt za fudbal”.

Prethodnom odlukom nadležnih, ekipe ne mogu da se vrate u trening centre do 18. maja, što ljuti klubove, trenere i Udruženje igrača, koje tvrdi da je nelogično da sportisti mogu da trče u javnim parkovima od 4. maja, ali da im nije dozvoljeno da to rade u trening centru.

“Moramo da uputimo apel Seriji A da zaustavimo polemiku i sukobe. Fudbal mora biti simbol radosti, strasti i sporta, a trebalo bi samo da nas dijeli navijajnje za naše klubove”, dodao je on.

Od 20 klubova Serije A 18 žele da nastave sezonu, a tome se protive samo Breša i Torino.

MINISTAR SPORTA ITALIJE

Ministar sporta Italije Vinćenco Spadafora upozorio je danas da će Vlada prekinuti šampionat Serije A, ako se ne postigne dogovor o bezbjednosnom protokolu u vezi sa korona virusom.

Protokol koji je dostavio Fudbalski savez Italije uključuje izolaciju igrača po povratku treninzima, redovno uzimanje briseva i testiranje na korona virus, analizu krvi, obavezne sanitarne preglede i ograničen broj osoblja na stadionu.

Međutim, Naučni odbor italijanske vlade smatra da je taj protokol nedovoljan.

“Ovakva je situacija – ako se o protokolu dogovore sve strane, treninzi će se nastaviti i to će imati pozitivan uticaj na mogući nastavak sezone. Suprotno – ako ne bude postignut dogovor o bezbjednosnom protokolu, Vlada će donijeti odluku, zbog vanredne situacije u zdravstvu, da je sezona završena, čak iako to znači stvaranje uslova da fudbalski svijet ne pretrpi mnogo oštećenja”, rekao je Spadafora za Rai 3, prenijeli su italijanski mediji.

“U suštini, mi ćemo preuzeti odgovornost”, dodao je ministar.

On je to rekao poslije izjave predsjednika Fudbalskog saveza Italije Gabrijelea Gravine da bi “prekid sezone bio smrt za fudbal”.

Prethodnom odlukom nadležnih, ekipe ne mogu da se vrate u trening centre do 18. maja, što ljuti klubove, trenere i Udruženje igrača, koje tvrdi da je nelogično da sportisti mogu da trče u javnim parkovima od 4. maja, ali da im nije dozvoljeno da to rade u trening centru.

“Moramo da uputimo apel Seriji A da zaustavimo polemiku i sukobe. Fudbal mora biti simbol radosti, strasti i sporta, a trebalo bi samo da nas dijeli navijajnje za naše klubove”, dodao je on.

Od 20 klubova Serije A 18 žele da nastave sezonu, a tome se protive samo Breša i Torino.

DIBALA KAO PRIMJER

Bivši napadač Barcelone Havier Saviola upozorava napadača Intera Lautara Martineza da sa Lionelom Mesijem nije tako lagano igrati kao što se čini te je naveo izjavu Paola Dibale kao najbolji primjer toga.

Martinez se posljednjih mjeseci često dovodi u vezu s prelaskom u Barselonu, a pored Nejmara ovaj igrač je najveća želja katalonskog kluba.

Ovaj napadač se odlično uklopio s Mesijem u reprezentaciji Argentine, ali bivši igrač Barselone – Havier Saviola, upozorava da s Mesijem nije tako jednostavno igrati kao što se čini jer on uvijek od svojih saigrača traži da su maksimalno koncentrisani.

“Mislim da je Lautaro Martinez igrač koji bi se mogao dobro uklopiti u ekipu Barselone”, kaže Saviola pa nastavlja:

“Sjećam se da je Dibala rekao da je teško igrati s Mesijem i ja ga iskreno podržavam u tome. Mesi uvijek traži najviši nivo koncentracije i doprinosa, na prvu djeluje da je lagano igrati s njim, ali nije tako”, kazao je Saviola.

Saviola je za Barselonu igrao od 2001. do 2007. godine, a nakon toga nastupio je još za Real Madrid, Benfiku, Malagu, Olimpijacos, Veronu, River Platu i futsal tim Enkamp.

DIBALA KAO PRIMJER

Bivši napadač Barcelone Havier Saviola upozorava napadača Intera Lautara Martineza da sa Lionelom Mesijem nije tako lagano igrati kao što se čini te je naveo izjavu Paola Dibale kao najbolji primjer toga.

Martinez se posljednjih mjeseci često dovodi u vezu s prelaskom u Barselonu, a pored Nejmara ovaj igrač je najveća želja katalonskog kluba.

Ovaj napadač se odlično uklopio s Mesijem u reprezentaciji Argentine, ali bivši igrač Barselone – Havier Saviola, upozorava da s Mesijem nije tako jednostavno igrati kao što se čini jer on uvijek od svojih saigrača traži da su maksimalno koncentrisani.

“Mislim da je Lautaro Martinez igrač koji bi se mogao dobro uklopiti u ekipu Barselone”, kaže Saviola pa nastavlja:

“Sjećam se da je Dibala rekao da je teško igrati s Mesijem i ja ga iskreno podržavam u tome. Mesi uvijek traži najviši nivo koncentracije i doprinosa, na prvu djeluje da je lagano igrati s njim, ali nije tako”, kazao je Saviola.

Saviola je za Barselonu igrao od 2001. do 2007. godine, a nakon toga nastupio je još za Real Madrid, Benfiku, Malagu, Olimpijacos, Veronu, River Platu i futsal tim Enkamp.

POBJEDNIKU MILION DOLARA

Teniserke Serena Vilijams, Naomi Osaka i Marija Šarapova će uz ostale poznate ličnosti igrati turnir u igri Mario Tennis Aces, koji će biti emitovan uživo.

Vrhunski teniseri i teniserke će zajedno sa slavnim ličnostima igrati igru Mario Tennis Aces na konzoli Nintendo Switch, a to i nije iznenađenje jer je eSport doživio procvat tokom karantina uvedenog zbog smrtonosne pandemije koronavirusa.

Virtuelni turnir će uživo prenositi Facebook Gaming, a to je još jedan od poteza Facebooka koji sve više podržava online gaming.

Među parovima koji će se takmičiti na tirniru su Serena Vilijams i Điđi Hadid, Naomi Osaka i Hejli Biber, Marija Šarapova i Karli Klos, Kevin Anderson i Rajan Tenehil, Venus Vilijams i Deandre Hopkins, Kei Nišikori i Stiv Aoki, Medison Kiz i Sil, te Tejlor Fritz i Adison Rae.

Prenosima virtuelnih takmičenja se pokušava da se kompenzuje nedostatak sporta u vrijeme mjera uvedenih zbog korona virusa. Takve događaje već održavaju engleski Premijeršip, Formula 1, NBA liga i drugi.

Pobjednik takmičenja će osvojiti milion dolara s tim da novac treba donirati u dobrotvorne svrhe po svom izboru. Ostali učesnici će dobiti po 25.000 dolara takođe za donacije.

Facebook je pokrenuo svoju aplikaciju za gaming prošle sedmice kako bi iskoristio popularnost igara tokom akrantina. Aplikacija omogućava korisnicima da gledaju nadmetanja uživo, da prate druge gamere i komentarišu igre bez ulaska na Facebookove druge platforme.

Live streamingom uglavnom dominiraju Twitch, Mixer i YouTube.

Pomenuti turnir počinje 3. maja.

POBJEDNIKU MILION DOLARA

Teniserke Serena Vilijams, Naomi Osaka i Marija Šarapova će uz ostale poznate ličnosti igrati turnir u igri Mario Tennis Aces, koji će biti emitovan uživo.

Vrhunski teniseri i teniserke će zajedno sa slavnim ličnostima igrati igru Mario Tennis Aces na konzoli Nintendo Switch, a to i nije iznenađenje jer je eSport doživio procvat tokom karantina uvedenog zbog smrtonosne pandemije koronavirusa.

Virtuelni turnir će uživo prenositi Facebook Gaming, a to je još jedan od poteza Facebooka koji sve više podržava online gaming.

Među parovima koji će se takmičiti na tirniru su Serena Vilijams i Điđi Hadid, Naomi Osaka i Hejli Biber, Marija Šarapova i Karli Klos, Kevin Anderson i Rajan Tenehil, Venus Vilijams i Deandre Hopkins, Kei Nišikori i Stiv Aoki, Medison Kiz i Sil, te Tejlor Fritz i Adison Rae.

Prenosima virtuelnih takmičenja se pokušava da se kompenzuje nedostatak sporta u vrijeme mjera uvedenih zbog korona virusa. Takve događaje već održavaju engleski Premijeršip, Formula 1, NBA liga i drugi.

Pobjednik takmičenja će osvojiti milion dolara s tim da novac treba donirati u dobrotvorne svrhe po svom izboru. Ostali učesnici će dobiti po 25.000 dolara takođe za donacije.

Facebook je pokrenuo svoju aplikaciju za gaming prošle sedmice kako bi iskoristio popularnost igara tokom akrantina. Aplikacija omogućava korisnicima da gledaju nadmetanja uživo, da prate druge gamere i komentarišu igre bez ulaska na Facebookove druge platforme.

Live streamingom uglavnom dominiraju Twitch, Mixer i YouTube.

Pomenuti turnir počinje 3. maja.

  • Mekalister: Šest mjesta u Evropskom parlamentu već čeka Crnu Goru
    on 27/06/2026 at 18:57

    U Evropskom parlamentu već su rezervisana mjesta za nove članice Evropske unije (EU). Crnu Goru čeka šest fotelja. To je TVCG-u potvrđeno u Briselu, iz kojeg kažu da naša zemlja definitivno ulazi u završnu fazu. EU, kako poručuju, biće uz nas u prevazilaženju i posljednjih prepreka procesa proširenja, ali pozivaju na oprez.

  • Perić: Skupština će biti otvorenija prema građanima i medijma, pred odbornicima uskoro obiman dnevni red
    on 27/06/2026 at 18:55

    Nešto više od sedam dana nakon što je izabran za predsjednika Skupštine Glavnog grada, Srđan Perić najavljuje da bi naredne sedmice trebalo da pristignu materijali za zakazivanje prve sjednice lokalnog parlamenta u novom sazivu. Ističe da će dnevni red biti obiman, kao i da će Skupština Glavnog grada u narednom periodu biti dopstupnija svima.

  • Čapuni: Kosovo nije djelovalo protiv Crne Gore
    on 27/06/2026 at 18:05

    Poslanik Albanske alijanse Ilir Čapuni reagovao je na jučerašnje stavove predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića, ocjenjujući da nije stekao utisak da je Kosovo imala namjeru da naruši odnose sa Crnom Gorom.

  • Vučić: Knežević mi poklonio sliku Cetinjskog manastira u ime grupe Srba sa Cetinja
    on 27/06/2026 at 17:22

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da mu je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević poklonio sliku na kojoj je Cetinjski manastir, kako navodi, u ime grupe Srba sa Cetinja.

  • Skupštinska delegacija učestvovala na Ljetnjem zasjedanju PSSE
    on 27/06/2026 at 14:20

    Otpornost evropskih institucija počiva na jedinstvu, odgovornosti i dosljednoj zaštiti temeljnih vrijednosti Savjeta Evrope (SE), poručeno je sa Ljetnjeg zasjedanja Parlamentarne skupštine SE (PSSE), na kojem je učestvovala delegacija crnogorskog parlamenta. 

  • Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan
    on 27/06/2026 at 13:23

    Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

  • Mandić: Sloboda se brani otvorenošću, zabrana ulaska nije put kojim treba da idemo
    on 27/06/2026 at 06:36

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić poručio je da Crna Gora treba da ostane zemlja sloboda i da u potpunosti raskine sa praksama bivše vlasti koje su, kako je naveo, narušavale ljudska prava i slobode. On je naveo da je Nova srpska demokratija saznala da se, mimo znanja njihovih funkcionera u izvršnoj vlasti, navodno prave spiskovi osoba kojima bi trebalo zabraniti ulazak u Crnu Goru, a takve inicijative, ocjenjuje Mandić, mogu narušiti ambijent koji je Crna Gora gradila kao država koja poštuje slobode i ljudska prava, ali i otežati odnose u regionu.

  • Milatović: Nastavak izgradnje autoputa jedan je od najvažnijih razvojnih prioriteta Crne Gore
    on 26/06/2026 at 20:44

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da je nastavak izgradnje autoputa među ključnim razvojnim prioritetima države, ističući da će bolje povezivanje Crne Gore sa regionom i zemljama Centralne Evrope doprinijeti ravnomjernijem regionalnom razvoju, jačanju ekonomije i otvaranju novih prilika za građane i privredu.

  • Živković: Permanentni haos u državi zbog djelovanja parlamentarne većine
    on 26/06/2026 at 19:36

    DPS nije opozicija državi, kaže za RTV Nikšić predsjednik partije Danijel Živković. Napominje da nije suština samo kritikovati nekoga, ali da zbog djelovanja opozicije danas imamo permanentni haos u Crnoj Gori.

  • Mandić: Kurtijeve odluke neće pokvariti odnose Srba i Albanaca u Crnoj Gori
    on 26/06/2026 at 18:33

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ocijenio je da zabrana ulaska na Kosovo i Metohiju za predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića i predsjednicu Skupštine opštine Berane Vidu Ivanović neće narušiti odnose srpskih i albanskih političkih predstavnika u Crnoj Gori. Poručio je da odgovor ne treba da budu recipročne mjere, već dijalog i očuvanje regionalne stabilnosti.

  • Domaće je i dalje na cijeni: Familija Božović iz Mojkovca širi proizvodnju
    on 27/06/2026 at 16:41

    Familija Božović iz Mojkovca proizvodi uvijek tražene domaće proizvode. Kažu da prodaja povrća ide dobro jer potrošači više cijene domaće nego industrijske proizvode. A uz podršku lokalne uprave i resornog ministarstva šire i kapacitete.

  • Đeljošaj: Mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta
    on 27/06/2026 at 12:09

    Snažna mikro, mala i srednja preduzeća predstavljaju temelj održivog ekonomskog rasta i prosperiteta Crne Gore, saopštio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj i najavio nastavak gradnje partnerstva sa privredom.

  • Pekari najavili poskupljenje hljeba, od jula rastu i cijene cigareta
    on 27/06/2026 at 06:12

    Iz Udruženja pekara najavljuju poskupljenje osnovne vrste hljeba za pet centi počev od 11. jula, a to je minimalno povećanje imajući u vidu rashode, kazao je član Udruženja Hasan Ramović. Poskupiće u julu i cigarete, a u skladu s akciznim kalendarom. Pogodiće poskupljenje i siromašnije pušače, a pretpostavka nadležnih je da će mladi osloboditi se zavisnosti od duvanskog dima. Ipak, iskustvo je pokazalo da naglo povećanje akciza stvara prostor i za sivo tržište.

  • Stižu nova poreska pravila: Jača kontrola akciza, PDV-a i poreskih prevara
    on 26/06/2026 at 18:40

    Vlada je na današnjoj sjednici u cilju usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom Evropske unije, utvrdila predloge seta poreskih zakona.

  • Đeljošaj: Predložen Zakon o robnim rezervama, Uprava će se formirati do kraja godine
    on 26/06/2026 at 14:11

    Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je istakao da je Vlada danas utvrdila Predlog zakona o robnim rezervama čime će država moći da brzo reaguje u slučaju nepredviđenih velikih poremećaja i nestabilnosti na tržištu.

  • Dukaj: Javna uprava mora biti servis građana, a ne administrativna prepreka
    on 26/06/2026 at 13:03

    Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da Crna Gora mora graditi javnu upravu koja će biti bliža građanima, efikasnija i otvorenija za njihove inicijative, ističući da su reforma lokalne samouprave, digitalizacija i profesionalizacija administracije ključni prioriteti resora kojim rukovodi.

  • Vukićević: Ponosna sam što sam učestvovala u pokretanju izgradnje druge dionice auto-puta
    on 26/06/2026 at 12:30

    Crna Gora danas započinje izgradnju druge dionice auto-puta, najvažnijeg infrastrukturnog projekta u oblasti saobraćajne infrastrukture, napisala je na svom Fejsbuk profilu potpredsjednica DNP-a Maja Vukićević, bivša ministarka saobraćaja.

  • EU projekti za održivu plavu ekonomiju Crne Gore
    on 26/06/2026 at 11:56

    U Crnoj Gori se trenutno realizuje veliki broj projekata koji doprinose razvoju plave ekonomije, pri čemu je potrebno otvoriti prostor za nove inicijative koje će doprinijeti održivom razvoju Jadrana i konkurentnosti crnogorske privrede, ocijenjeno je iz Privredne komore (PKCG).

  • Ljiljanić: Kineski konzorcijum ispunio uslove, počinju pripremni radovi
    on 26/06/2026 at 11:26

    Glavni radovi na trasi auto-puta Mateševo-Andrijevica očekuju se sredinom 2027. godine, kazao je gostujući u Jutarnjem programu TVCG Milan Lliljanić, izvršni direktor Monteputa.

  • Vlada usvojila Predlog zakona o socijalnoj ekonomiji
    on 26/06/2026 at 11:04

    Vlada Crne Gore je na sjednici 25. juna usvojila Predlog zakona o socijalnoj ekonomiji, koji predstavlja prvi sistemski pravni okvir za razvoj socijalne ekonomije u Crnoj Gori. kako je saopšteno iz Vlade Predlog zakona predviđa uspostavljanje Registra subjekata socijalne ekonomije, formiranje Savjeta za socijalnu ekonomiju, kao i mehanizme koji će doprinijeti većoj transparentnosti, odgovornosti i efikasnijoj koordinaciji javnih politika u ovoj oblasti.