DPS GLAVNOG GRADA

Uništavanje državne zastave u Osnovnoj školi “Vlado Milić” u Donjoj Gorici je sramotan i protivzakonit čin i direktna je posljedica napada na državu Crnu Goru, kamufliranog u litije Srpske crkve i prosrpske opozicije, poručeno je iz Podgoričkog odbora DPS-a.

Najveća je krivica za cijepanje zastave je onih koji su, kako kažu u DPS-u, bez hrabrosti da sami to učine i snose odgovornost, prvo stvorili atmosferu u kojoj je dozvoljeno uništavati državne simbole, a potom gurnuli djecu u bezakonje i politički ih zloupotrijebili, bilo da je riječ o roditeljima, političarima.

“Sramota je jednaka za sve njih, a najlakše će je shvatiti i ispraviti djeca. Odraslima koji su ih gurnuli u nečasne rabote teško da ima ikakve pomoći. Jer, vaspitavati djecu na mržnji i destrukciji, kršenju zakona i pohvalama tome, problem je čitavog društva, koje će dugo morati da ispravlja posljedice takvog ponašanja”, stoji u saopštenju DPS Glavnog grada.

Još opasnija je, kako kažu, evidentna zloupotreba djece u političke svrhe kojoj, u različitim oblicima, svjedočimo ovih dana.

“Nemoć da se bore političkim argumentima u areni predviđenoj za to, očigledno je natjerala našu političku konkurenciju da koristi najniža sredstva manipulacije i propagande. Osim što je protivzakonito, sramota je u bilo kom kontekstu isturati djecu ispred sebe za ostvarivanje političkih ciljeva i nikad nije bilo svojstveno građanima Crne Gore”, navode u DPS-u.

U podgoričkom Odboru DPS-a, kažu da su sigurni da će nadležne državne institucije obaviti svoj posao do kraja i utvrditi ko su počinioci i ko su inspiratori ovakvog vandalizma i huliganstva među maloljetnicima.

“Ovo nije mladost Crne Gore, i sigurni smo da će ova sramota poslužiti kao oponema svima. Uvjereni smo da ovakav izuzetak zapravo potvrđuje pravilo da crnogorska omladina oduvijek okuplja umjesto dijeli, brani umjesto napada, uvažava umjesto vrijeđa i voli svoju državu umjesto da je ruši, te da će i roditelji maloljetnih izgrednika shvatiti da su im djeca zloupotrijebljena za tuđe interese”, navodi se u saopštenju Demokratske partije socijalista Glavnog grada.

DPS GLAVNOG GRADA

Uništavanje državne zastave u Osnovnoj školi “Vlado Milić” u Donjoj Gorici je sramotan i protivzakonit čin i direktna je posljedica napada na državu Crnu Goru, kamufliranog u litije Srpske crkve i prosrpske opozicije, poručeno je iz Podgoričkog odbora DPS-a.

Najveća je krivica za cijepanje zastave je onih koji su, kako kažu u DPS-u, bez hrabrosti da sami to učine i snose odgovornost, prvo stvorili atmosferu u kojoj je dozvoljeno uništavati državne simbole, a potom gurnuli djecu u bezakonje i politički ih zloupotrijebili, bilo da je riječ o roditeljima, političarima.

“Sramota je jednaka za sve njih, a najlakše će je shvatiti i ispraviti djeca. Odraslima koji su ih gurnuli u nečasne rabote teško da ima ikakve pomoći. Jer, vaspitavati djecu na mržnji i destrukciji, kršenju zakona i pohvalama tome, problem je čitavog društva, koje će dugo morati da ispravlja posljedice takvog ponašanja”, stoji u saopštenju DPS Glavnog grada.

Još opasnija je, kako kažu, evidentna zloupotreba djece u političke svrhe kojoj, u različitim oblicima, svjedočimo ovih dana.

“Nemoć da se bore političkim argumentima u areni predviđenoj za to, očigledno je natjerala našu političku konkurenciju da koristi najniža sredstva manipulacije i propagande. Osim što je protivzakonito, sramota je u bilo kom kontekstu isturati djecu ispred sebe za ostvarivanje političkih ciljeva i nikad nije bilo svojstveno građanima Crne Gore”, navode u DPS-u.

U podgoričkom Odboru DPS-a, kažu da su sigurni da će nadležne državne institucije obaviti svoj posao do kraja i utvrditi ko su počinioci i ko su inspiratori ovakvog vandalizma i huliganstva među maloljetnicima.

“Ovo nije mladost Crne Gore, i sigurni smo da će ova sramota poslužiti kao oponema svima. Uvjereni smo da ovakav izuzetak zapravo potvrđuje pravilo da crnogorska omladina oduvijek okuplja umjesto dijeli, brani umjesto napada, uvažava umjesto vrijeđa i voli svoju državu umjesto da je ruši, te da će i roditelji maloljetnih izgrednika shvatiti da su im djeca zloupotrijebljena za tuđe interese”, navodi se u saopštenju Demokratske partije socijalista Glavnog grada.

PREDSTAVNIK SZO

Crna Gora preduzima adekvatne mjere, postoji veoma dobar koordinacioni mehanizam i snažna politička posvećenost države, kada je riječ o vanrednoj situaciji na međunarodnom nivou u vezi obolijevanja od koronavirusa, saopštio je na sastanku sa ministrom zdravlja Kenanom Hrapovićem predstavnik subregionalnog centra Svjetske zdravstvene odranizacije (SZO) za pripremljenost i odgovor Abebauehu Asefa Mengistu.

Sastanak je upriličen sa šeficom kancelarije SZO za Crnu Goru Minom Brajović, kao završna aktivnost dvodnevne ekspertske posjete Crnoj Gori, koju SZO realizuje obilazeći države regiona sa ciljem sagledavanja trenutne situacije i nacionalnih kapaciteta, kao i definisanjem pomoći SZO u vidu aktivnosti i mjera koje će značajno doprinjeti unaprijeđenju pandemijske spremnosti u regionu.

Tokom boravka u Crnoj Gori, eksperti SZO posjetili su granične prelaze, aerodrom Podgorica, kao i zdravstvene ustanove, i sa Nacionalnim koordinacionim timom za pripremljenost i odgovor u vanrednim situacijama razmatrali set mjera i aktivnosti koje su već preduzete, ali i onih koje mogu uslijediti, u odnosu na aktuelni epidemiološki momenat.

„Generalno govoreći, imam dobar utisak o mjerama koje Vlada preduzima. Takođe veoma je dobar koordinacioni mehanizam u zemlji. Ono što je najvažnije jeste to da postoji na nivou zemlje snažna politička posvećenost ovom pitanju. Svi planovi i koordinacioni mehanizmi su aktivirani, što je jako dobro. Koordinacija aktivnosti i činjenica da postoji poseban operativni plan za pripravnost i odgovor, sve to je zaista jako dobro. Što se tiče otkrivanja, nadzora i laboratorije, oni su na visokom nivou“, ocijenio je ekspert SZO.

Pozitivno su ocijenjene i mjere koje su preduzete na graničnim prelazima kao i na aerodromu, gdje se dešava najveća frekvencija putnika u međunarodnom saobraćaju. Predložen je set mjera koje će značajno unaprijediti odgovor države u izazovima sa javnozdravstvenim hazardima, gdje će nam strateški partner biti SZO. Posebno je istaknuto da je potrebno obezbijediti dovoljna finansijska sredstva kako bi se osigurao optimalan nivo pripremljenosti za ovu prepoznatu zdravstvenu prijetnju visokog rizika, jer komparativna praska upućuje da su višestruko isplative investicije u pripremljenost, u odnosu na odgovor na ovakve prijetnje.

Hrapović zahvalio je ekspertskom timu SZO na pozitivnim ocjenama o pripremljenosti naše države za odgovor na prijetnju izazvanu koronavirusom. Istakao je da će i u narednom periodu nesmanjenim intenzitetom biti sprovođene aktivnosti u cilju zaštite javnog zdravlja, uz uključenost svih relevantnih subjekata u državi i uz snažnu podršku SZO.

PREDSTAVNIK SZO

Crna Gora preduzima adekvatne mjere, postoji veoma dobar koordinacioni mehanizam i snažna politička posvećenost države, kada je riječ o vanrednoj situaciji na međunarodnom nivou u vezi obolijevanja od koronavirusa, saopštio je na sastanku sa ministrom zdravlja Kenanom Hrapovićem predstavnik subregionalnog centra Svjetske zdravstvene odranizacije (SZO) za pripremljenost i odgovor Abebauehu Asefa Mengistu.

Sastanak je upriličen sa šeficom kancelarije SZO za Crnu Goru Minom Brajović, kao završna aktivnost dvodnevne ekspertske posjete Crnoj Gori, koju SZO realizuje obilazeći države regiona sa ciljem sagledavanja trenutne situacije i nacionalnih kapaciteta, kao i definisanjem pomoći SZO u vidu aktivnosti i mjera koje će značajno doprinjeti unaprijeđenju pandemijske spremnosti u regionu.

Tokom boravka u Crnoj Gori, eksperti SZO posjetili su granične prelaze, aerodrom Podgorica, kao i zdravstvene ustanove, i sa Nacionalnim koordinacionim timom za pripremljenost i odgovor u vanrednim situacijama razmatrali set mjera i aktivnosti koje su već preduzete, ali i onih koje mogu uslijediti, u odnosu na aktuelni epidemiološki momenat.

„Generalno govoreći, imam dobar utisak o mjerama koje Vlada preduzima. Takođe veoma je dobar koordinacioni mehanizam u zemlji. Ono što je najvažnije jeste to da postoji na nivou zemlje snažna politička posvećenost ovom pitanju. Svi planovi i koordinacioni mehanizmi su aktivirani, što je jako dobro. Koordinacija aktivnosti i činjenica da postoji poseban operativni plan za pripravnost i odgovor, sve to je zaista jako dobro. Što se tiče otkrivanja, nadzora i laboratorije, oni su na visokom nivou“, ocijenio je ekspert SZO.

Pozitivno su ocijenjene i mjere koje su preduzete na graničnim prelazima kao i na aerodromu, gdje se dešava najveća frekvencija putnika u međunarodnom saobraćaju. Predložen je set mjera koje će značajno unaprijediti odgovor države u izazovima sa javnozdravstvenim hazardima, gdje će nam strateški partner biti SZO. Posebno je istaknuto da je potrebno obezbijediti dovoljna finansijska sredstva kako bi se osigurao optimalan nivo pripremljenosti za ovu prepoznatu zdravstvenu prijetnju visokog rizika, jer komparativna praska upućuje da su višestruko isplative investicije u pripremljenost, u odnosu na odgovor na ovakve prijetnje.

Hrapović zahvalio je ekspertskom timu SZO na pozitivnim ocjenama o pripremljenosti naše države za odgovor na prijetnju izazvanu koronavirusom. Istakao je da će i u narednom periodu nesmanjenim intenzitetom biti sprovođene aktivnosti u cilju zaštite javnog zdravlja, uz uključenost svih relevantnih subjekata u državi i uz snažnu podršku SZO.

SAVJET PORUČIO

Upotreba video kamera u privatnom vozilu, tokom učešća u saobaraćaju, nijednim propisom nije zabranjena, ali se mora voditi računa o određenim ograničenjima, saopštili su iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Iz tog tijela su kazali da su nakon obraćanja više građana, usvojili mišljenje o korišćenju video kamera u privatnim vozilama.

Građani su, kako su naveli, kod građanskog nadzora policije interesovali da li policija može da ih kazni, ako u svom privatnom vozilu imaju ugrađenu digitalnu video kameru koja snima sve što se događa ispred ili iza vozila.

Savjet je o tom pitanju diskutovao sa Upravom policije i Agencijom za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka od ličnosti.

U vezi sa trenutnim korišćenjem auto kamera u motornim vozilima, Savjet je građanima ukazao da upotreba istih nijednim propisom nije zabranjena ali da se mora voditi računa o određenim ograničenjima.

„Auto kamera, ukoliko nije na kontrolnoj tabli, ne bi smjela biti postavljena na vjetrobranskom staklu na način da se ograničava odgovarajuća vidjivost, a pri nabavci i postavljanju auto kamere, treba povesti računa da ista bude podešena na smanjenu rezoluciju, da vizuelni ugao koji pokriva ne smije i da se tako prikupljeni podaci ne čuvaju duže od nekoliko dana“, pojasnili su iz Savjeta.

Video zapis nastao tom kamerom, po mišljenju Savjeta, je u ovom trenutku strogo ograničene, isključivo privatne upotrebe što znači da bi smio da se širi putem društvenih mreža i postavlja na Internet.

„Eventualno objavljivanje snimka na kojem se vide treća osoba moglo bi da se tumači kao nenajavljeno i neovlašćenno snimanje i da je posrijedi povreda zaštite ličnih podataka i privatnosti“, istakli su iz tog tijela.

Prema njihovim riječima, Savjet nema pozitivna saznanja o tome da se video zapis nastao na dati način u crnogorskoj sudskoj praksi prihvata kao dokaz.

Oni su podsjetili na napomene iz Uprave policije, koje se odnose na to kada bi se građanin mogao naći u zoni eventualne prekršajno-krivične odgovornosti.

„To u praksi znači da građanin koji u vozilu ima instaliranu tu kameru treba prekinuti snimanje ili promjeniti vizuelni ugao koji pokriva kamera dok prolazi pored vojnih objekata i rejona uz njih“, kazali iz Savjeta.

Iz tog tijela su rekli da su već ukazali na osjetljivo pitanje zapisa na kojima se nalaze i vide treće osobe, a čijim se objavljivanjem, bitno zadire u privatnost što podliježe i krivičnoj odgovornosti, po privatnoj tužbi.

U odnosu na snimanje kontrole u saobraćaju i policijskih službenika tokom te kontrole, iz Savjeta su podsjetili na saopšteno mišljenje, da građani imaju pravo da slikom i zvukom, snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti.

Istraživanja, kako su naveli, pokazuju da u brojnim evropskim državama, nedostaju jasni i konkretni zakonski propisi o upotrebi tih kamera.

Diskusija o predmetnoj temi je u još uvijek u početnoj fazi, pa su moguće i pravne promjene u pojedinim državama, a građani koji se odluče na putovanje sa postavljenom kamerom izvan Crne Gore trebaju da provjere tamošnje propise kako ne bi bili sankcionisani.

Iz Savjeta su podsjetili da su podržali peticiju kojom se traže dopune i izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, a grupa građana koja okuplja i porodice stradalih je pokrenula inicijativu o unapređivanju tog zakona.

Kao jednu od objektivnijih mjera u sagledavanju okolnosti koje dovode do saobraćajnih nezgoda i nesreća, predlaže se zakonska obaveza uvođenja auto kamera koje bi snimale dešavanja tokom vožnje.

Iz Savjeta su kazali da bi dobijeni snimci isključivo bili korišćeni u procedurama vještačenja i kao jedan od ključnih dokaza u sudskim postupcima.

„Savjet nastavlja da podržava Upravu policije i Ministrastvo unutrašnjih poslova (MUP) da iniciraju izmjene i dopune ovog propisa koje bi išle u pravcu omogućavanja upotrebe zapisa sa kamera u vozilima kao dokaza u postupcima“, zaključuje se u saopštenju.

SAVJET PORUČIO

Upotreba video kamera u privatnom vozilu, tokom učešća u saobaraćaju, nijednim propisom nije zabranjena, ali se mora voditi računa o određenim ograničenjima, saopštili su iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Iz tog tijela su kazali da su nakon obraćanja više građana, usvojili mišljenje o korišćenju video kamera u privatnim vozilama.

Građani su, kako su naveli, kod građanskog nadzora policije interesovali da li policija može da ih kazni, ako u svom privatnom vozilu imaju ugrađenu digitalnu video kameru koja snima sve što se događa ispred ili iza vozila.

Savjet je o tom pitanju diskutovao sa Upravom policije i Agencijom za slobodan pristup informacijama i zaštitu podataka od ličnosti.

U vezi sa trenutnim korišćenjem auto kamera u motornim vozilima, Savjet je građanima ukazao da upotreba istih nijednim propisom nije zabranjena ali da se mora voditi računa o određenim ograničenjima.

„Auto kamera, ukoliko nije na kontrolnoj tabli, ne bi smjela biti postavljena na vjetrobranskom staklu na način da se ograničava odgovarajuća vidjivost, a pri nabavci i postavljanju auto kamere, treba povesti računa da ista bude podešena na smanjenu rezoluciju, da vizuelni ugao koji pokriva ne smije i da se tako prikupljeni podaci ne čuvaju duže od nekoliko dana“, pojasnili su iz Savjeta.

Video zapis nastao tom kamerom, po mišljenju Savjeta, je u ovom trenutku strogo ograničene, isključivo privatne upotrebe što znači da bi smio da se širi putem društvenih mreža i postavlja na Internet.

„Eventualno objavljivanje snimka na kojem se vide treća osoba moglo bi da se tumači kao nenajavljeno i neovlašćenno snimanje i da je posrijedi povreda zaštite ličnih podataka i privatnosti“, istakli su iz tog tijela.

Prema njihovim riječima, Savjet nema pozitivna saznanja o tome da se video zapis nastao na dati način u crnogorskoj sudskoj praksi prihvata kao dokaz.

Oni su podsjetili na napomene iz Uprave policije, koje se odnose na to kada bi se građanin mogao naći u zoni eventualne prekršajno-krivične odgovornosti.

„To u praksi znači da građanin koji u vozilu ima instaliranu tu kameru treba prekinuti snimanje ili promjeniti vizuelni ugao koji pokriva kamera dok prolazi pored vojnih objekata i rejona uz njih“, kazali iz Savjeta.

Iz tog tijela su rekli da su već ukazali na osjetljivo pitanje zapisa na kojima se nalaze i vide treće osobe, a čijim se objavljivanjem, bitno zadire u privatnost što podliježe i krivičnoj odgovornosti, po privatnoj tužbi.

U odnosu na snimanje kontrole u saobraćaju i policijskih službenika tokom te kontrole, iz Savjeta su podsjetili na saopšteno mišljenje, da građani imaju pravo da slikom i zvukom, snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti.

Istraživanja, kako su naveli, pokazuju da u brojnim evropskim državama, nedostaju jasni i konkretni zakonski propisi o upotrebi tih kamera.

Diskusija o predmetnoj temi je u još uvijek u početnoj fazi, pa su moguće i pravne promjene u pojedinim državama, a građani koji se odluče na putovanje sa postavljenom kamerom izvan Crne Gore trebaju da provjere tamošnje propise kako ne bi bili sankcionisani.

Iz Savjeta su podsjetili da su podržali peticiju kojom se traže dopune i izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, a grupa građana koja okuplja i porodice stradalih je pokrenula inicijativu o unapređivanju tog zakona.

Kao jednu od objektivnijih mjera u sagledavanju okolnosti koje dovode do saobraćajnih nezgoda i nesreća, predlaže se zakonska obaveza uvođenja auto kamera koje bi snimale dešavanja tokom vožnje.

Iz Savjeta su kazali da bi dobijeni snimci isključivo bili korišćeni u procedurama vještačenja i kao jedan od ključnih dokaza u sudskim postupcima.

„Savjet nastavlja da podržava Upravu policije i Ministrastvo unutrašnjih poslova (MUP) da iniciraju izmjene i dopune ovog propisa koje bi išle u pravcu omogućavanja upotrebe zapisa sa kamera u vozilima kao dokaza u postupcima“, zaključuje se u saopštenju.

SVJETSKI KUP

Njemac Tomas Dresen pobjednik je spusta koji je za Svjetski kup alpskih skijaša vožen danas u Zalbah-Hinterglemu.

On je do trećeg trijumfa ove sezone, ukupno petog u Svjetskom kupu, došao u vremenu minut, 32 sekunde i 96 stotinki.

Njemac je ove sezone u istoj disciplini pobijedio u Lejk Luizu i Garmiš-Partenkirhenu.

Sa zaostatkom od sedam stotinki drugo mjesto zauzeo je Švajcarac Beat Fojc, dok je treći bio njegov sunarodnik Mauro Kavizel sa devet stotinki slabijiom vremenom od pobjednika.

Uspješan dan skijaškog skijanja upotpunili su četrvrtoplasirani Karlo Janka i Nils Hinterman.

U istom vremenu trku su, na diobi šestog mjesta, završili Norvežanin Kjetil Jansrud i Austrijanac Vinsent Krihmajer.

Fojc je vodeći u plasmanu spusta sa 600 bodova.

Dresen je preuzeo drugo mjesto sa 406, dok je treći Dominik Paris, koji nije učestvovao u trci, sa 384 boda.

U generalnom plasmanu na čelu je Henrik Kristofersen sa 903 boda.

Slijede ga Aleksandar Omot Kilde sa 882 i Aleksis Panturo sa 842 boda.

Svjetski kup biće nastavljen sjutra superveleslalomom skijaša.

SVJETSKI KUP

Njemac Tomas Dresen pobjednik je spusta koji je za Svjetski kup alpskih skijaša vožen danas u Zalbah-Hinterglemu.

On je do trećeg trijumfa ove sezone, ukupno petog u Svjetskom kupu, došao u vremenu minut, 32 sekunde i 96 stotinki.

Njemac je ove sezone u istoj disciplini pobijedio u Lejk Luizu i Garmiš-Partenkirhenu.

Sa zaostatkom od sedam stotinki drugo mjesto zauzeo je Švajcarac Beat Fojc, dok je treći bio njegov sunarodnik Mauro Kavizel sa devet stotinki slabijiom vremenom od pobjednika.

Uspješan dan skijaškog skijanja upotpunili su četrvrtoplasirani Karlo Janka i Nils Hinterman.

U istom vremenu trku su, na diobi šestog mjesta, završili Norvežanin Kjetil Jansrud i Austrijanac Vinsent Krihmajer.

Fojc je vodeći u plasmanu spusta sa 600 bodova.

Dresen je preuzeo drugo mjesto sa 406, dok je treći Dominik Paris, koji nije učestvovao u trci, sa 384 boda.

U generalnom plasmanu na čelu je Henrik Kristofersen sa 903 boda.

Slijede ga Aleksandar Omot Kilde sa 882 i Aleksis Panturo sa 842 boda.

Svjetski kup biće nastavljen sjutra superveleslalomom skijaša.

CDT

Onlajn mediji u Crnoj Gori često ne prepoznaju ruske propagande pamflete koji su maskirani u novinarske izvještaje, pa ih objavljuju i tako doprinose njihovom širenju, zaključci su analize medijskog sadržaja o prisustvu ruske propagande koju je uradio Centar za demokratsku tranziciju .

Ruske propagandne narative objavljuju gotovo svi onlajn mediji, bez obzira na deklarisanu uređivačku politiku medija u dijelu spoljnopolitičkih pitanja. 

To su zaključci analize medijskog sadržaja o prisustvu ruske propagande koju je uradio Centar za demokratsku traniziciju (CDT).

CDT je analizirao oko 200 tekstova koji se bave ruskim oružjem i vojnom moći, a koji su u periodu od decembra 2015. do decembra 2018. objavljeni u crnogorskim medijima (TVCG, TV Vijesti, TV Prva, TV Nova, ND Vijesti, Pobjeda, Dan, Dnevne novine, list Informer, Portal Analitika, Vijesti online, Antena M, CDM i IN4s).

Cilj ove analize je bio da se utvrdi koji nam se narativ plasira odnosno kakvu nam priču pričaju mediji.

“Narativ o ruskom oružju nije kreiran u Crnoj Gori već u tabloidima iz regiona i na mnogobrojnim proruskim i desničarskim portalima. Te informacije ne moraju nužno biti netačne, ali mediji prilikom objavljivanja mogu koristiti različite manipulacije ili ne poštovati osnovne principe profesionalnog izvještavanja. Priče o ruskom oružju koje se dominantno prenose na onlajn medijima u Crnoj Gori, a manje na televiziji i u štampi, zbog specifičnog, znatno zahtjevnijeg procesa pripreme priloga i tekstova,” navodi se u studiji.

Analiza je pokazala da su akteri ili izvori informacija koje sadrže narativ o svemoćnom ruskom oružju i koji nam prenose poruke, dominantno ruski.

“Rusko oružje u analiziranim tekstovima predstavlja se kao: zastrašujuće, nepobjedivo, superiorno i najpouzdanije. Tekstovi mahom ne nude dovoljno činjenica koje bi se omogućile da se provjeri da li je objavljeni sadržaj zaista tačan. Narativ o ruskom oružju koji se gotovo svakodnevno širi ima za cilj da usmjeri stavove i zaključke čitalaca tih sadržaja u određenom smjeru koji odgovara političkom i ideološkom opredjeljenju onih koji takav sadržaj kreiraju ili naručuju,” ističe se u studiji CDT-a.

CDT

Onlajn mediji u Crnoj Gori često ne prepoznaju ruske propagande pamflete koji su maskirani u novinarske izvještaje, pa ih objavljuju i tako doprinose njihovom širenju, zaključci su analize medijskog sadržaja o prisustvu ruske propagande koju je uradio Centar za demokratsku tranziciju .

Ruske propagandne narative objavljuju gotovo svi onlajn mediji, bez obzira na deklarisanu uređivačku politiku medija u dijelu spoljnopolitičkih pitanja. 

To su zaključci analize medijskog sadržaja o prisustvu ruske propagande koju je uradio Centar za demokratsku traniziciju (CDT).

CDT je analizirao oko 200 tekstova koji se bave ruskim oružjem i vojnom moći, a koji su u periodu od decembra 2015. do decembra 2018. objavljeni u crnogorskim medijima (TVCG, TV Vijesti, TV Prva, TV Nova, ND Vijesti, Pobjeda, Dan, Dnevne novine, list Informer, Portal Analitika, Vijesti online, Antena M, CDM i IN4s).

Cilj ove analize je bio da se utvrdi koji nam se narativ plasira odnosno kakvu nam priču pričaju mediji.

“Narativ o ruskom oružju nije kreiran u Crnoj Gori već u tabloidima iz regiona i na mnogobrojnim proruskim i desničarskim portalima. Te informacije ne moraju nužno biti netačne, ali mediji prilikom objavljivanja mogu koristiti različite manipulacije ili ne poštovati osnovne principe profesionalnog izvještavanja. Priče o ruskom oružju koje se dominantno prenose na onlajn medijima u Crnoj Gori, a manje na televiziji i u štampi, zbog specifičnog, znatno zahtjevnijeg procesa pripreme priloga i tekstova,” navodi se u studiji.

Analiza je pokazala da su akteri ili izvori informacija koje sadrže narativ o svemoćnom ruskom oružju i koji nam prenose poruke, dominantno ruski.

“Rusko oružje u analiziranim tekstovima predstavlja se kao: zastrašujuće, nepobjedivo, superiorno i najpouzdanije. Tekstovi mahom ne nude dovoljno činjenica koje bi se omogućile da se provjeri da li je objavljeni sadržaj zaista tačan. Narativ o ruskom oružju koji se gotovo svakodnevno širi ima za cilj da usmjeri stavove i zaključke čitalaca tih sadržaja u određenom smjeru koji odgovara političkom i ideološkom opredjeljenju onih koji takav sadržaj kreiraju ili naručuju,” ističe se u studiji CDT-a.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.