KAPISODA PORUČIO

Status stipendiste biće motiv više talentovanim rukometašima i rukometašicama i podstrek za dalji razvoj karijere, kazao je predsjednik Rukometnog saveza Petar Kapisoda.

On je naglasio da je zvanje stipendiste čast, ali i obaveza. Kapisoda je istakao da je ta asocijacija potpisala ugovore o stipendiranju sa deset sportista, sa po pet rukometašica i rukometaša.

Stipendisti Saveza za 2020. godinu su Sara Gugač, Gordana Marsenić, Jelena Vukčević, Milena Vujisić, Anastasija Krivokapić, Vojo Vukić, Luka Vukićević, Darko Pejović, Radojica Čepić i Luka Barjaktarović.

On je kazao da će stipendije biti isplaćivane od sredstava dobijenih na konkursu za sufinansiranje programa sportskih organizacija Ministarstva sporta i mladih

Kapisoda je podsjetio da je Ruklometni savez prošle godine stipendirao osam talentovanih rukometaša.

“Izbor najtalentovanijih izvršen je na predlog direktora muške i ženske reprezentacije, kao i selektora mlađih nacionalnih selekcija, a vjerujem da smo i pored velike konkurencije, napravili pravi izbor”, rekao je Kapisoda na svečanom potpisivanju ugovora.

On je naglasio da je pred stipendistima dug, ali i put koji je pun izazova i iskušenja.

“Siguran sam da imate potencijala, ali i znanja da prevaziđete sve prepreke i u budućnosti postane nosioci igre naših seniorskih reprezentacija”, rekao je Kapisoda.

On je podsjetio da je na proglašenju najboljih u prošloj godini najavio sam da će ove godine sve reprezentativne selekcije učestvovati na velikim takmičenjima, ukoliko juniorke dobiju pozivnicu za Svjetsko prvenstvo.

“To je potvrda da imamo potencijal u mlađim kategorijama, ali i najbolji poziv da vodimo brigu o onima koji su budućnost. Uvjeren sam da su stipendije jedan od načina da podržimo najtalentovanije, koji će to vratiti na najbolji način. Čestitam Sari, Gordani, Jeleni, Mileni, Anastasiji, Voju, Darku, Radojici, Luki Vukićeviću i njegovom imenjaku – Barjaktaroviću”, kazao je Kapisoda.

On je naglasio da je Rukometni savez tu, da ih uz podršku resornog ministarstva, podrži u razvoju i doprinese da ostvarite sve svoje snove, braneći boje Crne Gore.

Prema riječima Gordane Marsenić, stipendije su veliko priznanje za dosadašnji rad i potvrda da Rukometni savez i Ministarstvo sporta i mladih, vode računa o perspektivnim sportistima na kojima počiva budućnost crnogorskog sporta.

“Znamo da nije bilo lako donijeti odluku o izboru stipendista, jer u Crnoj Gori ima mnogo talentovanih igračica i igrača. Zato je privilegija biti u odabranom društvu i motiv više da nastavimo da radimo naporno, kako bi se odužili onima koji su prepoznali naš dosadašnji rad”, rekla je Marsenić.

Ona je u ime stipendista omećala da će se truditi da zalaganjem i napornim radom u klubovima, ali prije svega u dresu reprezentacije, opravdaju taj status .

“Da budemo uzori našim vršnjacima, koji vjerujem imaju iste snove kao i mi – da jednog dana nosimo dres sa državnim grbom na najvećim svjetskim takmičenjima. U ime svih stipendista, želim da se zahvalim na podršci i časti koja nam je ukazana i da najavim da će ovo biti podstrek za još bolje rezultate u budućnosti”, rekla je Marsenić.

NA POZIV IŠINGERA

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović otputovaće danas u Minhen, gdje će učestvovati na 56. Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, na poziv predsjedavajućeg Volfganga Išingera.

 

Najznačajniji svjetski bezbjednosni forum okupiće i ove godine šefove država i vlada, ministre vanjskih poslova i odbrane, visoke predstavnike međunarodnih organizacija, civilnog sektora i medija, kao i eksperte iz raznih oblasti.

Predsjednik Đukanović učestvovaće na okruglom stolu o bezbjednosti Balkana i imati niz bilateralnih susreta.

Teme 56. Minhenske konferencije obuhvataće političke i bezbjednosne izazove sa kojima se suočavaju Evropa i međunarodna zajednica, sa ključnim akcentom na analizi evropskog projekta, odbrambene saradnje i liberalnog međunarodnog poretka u cjelini.

U delegaciji Crne Gore biće i ministar odbrane Predrag Bošković.

CRNOGORSKI TELEKOM

Brzina internet konekcije između Centra informacionog sistema u Rektoratu i svih jedinica Univerziteta Crne Gore (UCG) biće povećana za 100 puta, saopšteno je prilikom potpisivanja Ugovora o saradnji između te ustanove visokog obrazovanja i Crnogorskog Telekoma.

Ugovor o saradnji, koji važi do 2035. godine, potpisali su rektor UCG Danilo Nikolić i izvršna direktorka Crnogorskog Telekoma Dina Cibulaskaja. Vrijednost donacije je 143 hiljade eura godišnje, odnosno 2.1 milon eura u narednih 15 godina.

Crnogorski Telekom će Univerzitetu Crne Gore obezbjeđivati usluge besplatne konekcije, odnosno mreže za povezivanje i razmjenu podataka između centralnog sistema Univerziteta i fakulteta u Podgorici, Bijelom Polju, Nikšiću, Herceg Novom, Kotoru, Beranama i Cetinju, kao i drugih jedinica Univerziteta.

Cibulskaja je kazala da će za potrebe interne komunikacije i razmjene podataka između jedinica Univerziteta, umjesto dosadašnje brzine od 10 Mb/s, Telekom obezbijediti kapacitet do 1 Gbp/s.

„To će značajno unaprijediti kvalitet rada i funkcionisanje fakulteta i Univerziteta u cjelini, budući da, najviše institucije obrazovnog sistema, postaju dio gigabitnog društva i svijeta novih mogućnosti“, rekla je Cibulskaja.

Ona je istakla da tehnologija dramatično mijenja svijet, način na koji se živi, radi, uči i da je pristup kvalitetnom i brzom internetu jedna od osnovnih potreba cijelog društva.

„Crnogorski Telekom je pouzdan partner crnogorskoj državi i društvu u digitalnoj transformaciji. Naša saradnja sa Univerzitetom Crne Gore ne ogleda se samo u ovom i prethodnim ugovorima o saradnji, već se ta saradnja ostvaruje na mnogim poljima. Najveći broj naših stručnjaka, koji su dokazani i u okviru Dojče Telekom grupe, ponikao je upravo sa ovog Univerziteta, a i danas najbolji studenti stiču praksu ili rade u Crnogorskom Telekomu“, istakla je Cibulaskaja.

Ona je dodala da je sigurna da će UCG i ovu donaciju iskoristiti za poboljšanje i naučnih i obrazovnih rezultata.

Nikolić je naglasio da je potpisivanje ugovora sa Crnogorskim Telekomom veoma značajno za akademsku zajednicu i Univerzitet.

„Ovim ugovorom će se brzina konekcije između Centra informacionog Sistema u Rektoratu i svih jedinica Univerziteta povećati za 100 puta, odnosno sa 10Mbps na 1Gbps“, rekao je Nikolić.

On je ocijenio da će zahvaljujući višemilionskoj donaciji Crnogorskog Telekoma, Univerzitet Crne Gore nastaviti sa procesom digitalizacije što je, kako je pojasnio, definisano Strategijom razvoja, u okviru koje Univerzitet planira da razvije mnogobrojne servise za studente i nastavno osoblje.

MINISTARSTVO REAGOVALO

Cijepanje državne zastave nije ponos, nego sramota za djecu, roditelje i crnogorsko društvo, ocijenjeno je iz Ministarstva prosvjete.

Podsjećamo, na društvenim mrežama kruži snimak na kom se vidi kako djeca iz jedne podgoričke osnovne škole cijepaju zastavu Crne Gore.

“Cijepanje državne zastave od strane nekoliko učenika jedne podgoričke osnovne škole u školskom dvorištu nije, nažalost, slučaj kome su potrebne isključivo sankcije, a njih će svakako biti, koliko slučaj koji pokazuje potrebu da prije svih roditelji, a na kraju i škole, razumiju važnost vaspitne uloge. Destrukcija koja je pokazana, a još više činjenica da se bilo ko njome ponosi, je porazna kako za društvo, tako i za djecu koja u njoj učestvuju”, navode iz Ministarstva prosvjete.  

Sve to nas, kako su istakli, tjera na razmišljanje kako je moguće da su mladi, koji su puni stvaralačke energije i radoznalosti, usmjereni na takvo ponašanje.

“Čime se, dakle, otvara veliko pitanje: kakve sjutrašnje odrasle ljude mi vaspitavamo? Jer nasilje, agresija, uništavanje, nepoštovanje i usmjerenje na politiku, nikad ne mogu biti izvorna odlika djece, već nažalost, jasno ogledalo starijih i vaspitanja koje od njih dobijaju. Zato ćemo mi, u saradnji sa školama, insistirati na odgovornosti djece za svoje postupke, jer je to u konačnom u njihovom interesu, ali i usmjeriti dodatne napore na vaspitnu ulogu škole, koja djecu upoznaje sa temeljima civilizovanog svijeta: prihvatanjem različitosti i radu na svojim potencijalima, ali i poštovanju države i njenih osnovnih atributa. Pri čemu smo apsolutno svjesni da škola ne može da nadomjesti ono što kao roditelji propustimo, a ovaj primjer pokazuje da je toga dosta”, navode iz resora Damira Šehovića.

Obrazovne institucije će, kako su poručili, učiniti sve da najmlađima pomognu u kreiranju sistema vrijednosti koji počiva na odgovornosti za sopstvene postupke i obrazovanju.

“A onaj ko dijete, umjesto u svijet ocjena, sporta, druženja, daljeg školovanja, tolerancije, uvodi u svijet razlika među nacijama, vrijeđanja i agresije, treba da se zapita koje dobro u takvom svijetu može čekati bilo koga”, kazali su iz Ministarstva prosvjete.

Predsjednik skupštinskog odbora za prosvjetu, kulturu i sport Radule Novović za Radio Crne Gore saopštio je da taj neprimjeren i nepriličan čin samo govori o kompleksnosti vremena u kojem živimo.

“Naravno nijesu kriva djeca krivi su oni koji su ih naučili da nije strašno to činiti, spaliti zastavu sopstvene zemlje. Moramo pokazati visok stepen odgovornosti i senzibiliteta jer su akteri djeca, da se ovakve pojave suzbiju i da se ne ponove. Želim da vjerujem da je samo riječ o dječijem nestašluku, ali treba analizirati događaj, treba uključiti i nastavnike i roditelje, siguran sam da institucije imaju dovoljno mehanizama da se na pravi način nose sa takvim postupcima. U skupštinskom odboru ćemo svakako pratiti razvoj situacije i saglasno našim nadležnostima preduzeti odgovarajuće postupke,” naveo je Novović.

LP

Ministar prosvjete Damir Šehović mora dobro da povede računa kakav kadar vaspitava djecu i kakvim vrijednostima ih uče, poručili su iz Liberalne partije.

Kako navode, u LP, škole nijesu i ne smiju biti ni na trenutak mjesta za raspirivanje šovinističkih ideologija i političku zloupotrebu djece različitim velikodržavnim frustracijama kojima se unosi razdor, nasilje i agresija među najmlađima.

“Profesor, nastavnik i učitelj koji đake ne uči vrijednostima mira, sloge, građanske države i važnosti znanja već antivrijednostima nacionalizma, agresivnog ponašanja i mržnje prema drugačijem i prema državi, ne smije ni trenutka više biti nastavnik niti se približiti prosvjeti”, navode u LP.

Kako ističu, nakon slučaja zloupotrebe djece u Baru sa zastavama na nastavi i na društvenim mrežama, huškanja na napuštanje nastave radi političkih i vjerskih skupova, spaljivanja crnogorske zastave, opet se ponavljaju takvi sramni događaji.

Podsjećaju da je na društvenim mrežama juče objavljen snimak na kojem đaci, kako ističu u LP, očigledno osnovne škole, agresivno uništavaju i cijepaju crnogorsku zastavu sa škole.

“Tužni smo i zabrinuti za ovakve pojave i Liberalna partija poziva Ministarstvo i ministra Šehovića da hitno preduzme, ne pojedinačne, već sistemske mjere i zaustavi šovinističke pritiske na djecu”, dodali su iz LP.

Pozivaju pedagoge i socijalne službe da upozore roditelje koji sve češće zloupotrebljavaju sopstvenu djecu u svrhe koje djeci nijesu poznate niti razumiju svrhu istih.

“Osim što su necivilizacijski i nehumani, ovi činovi podložni su i određenim zakonskim sankcijama. Obrazovni sistem je temelj i prva stepenica na kojoj se zaustavlja neka buduća stihijska zloupotreba djece i bujanje fašizma u školama. Za takva ponašanja nema tolerancije”, zaključeno je iz LP.

KCCG

Međunarodni dan djece oboljele od raka biće obilježen sjutra, najavljeno je iz Instituta za bolesti djece (IBD) Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

Kako je precizirano, zaposleni će sjutra upoznati zainteresovane roditelje i građane sa problemima koje imaju oboljeli i sa znacima prepoznavanja te bolesti.

Iz KCCG-a su kazali da se sloganom ovogodišnje kampanje “Kancer u djetinjstvu ne zna za granice, ne bi trebalo da ih ima ni liječenje”, poručuje da sva djeca, bez obzira odakle potiču imaju isto pravo na najbolju moguću zdravstvenu zaštitu.

Međunarodni dan djece oboljele od raka, kako su naveli, predstavlja globalnu kampanju koja služi podiznju svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od malignih bolesti.

„Obilježavanjem ovog dana potvrđujemo da smo svjesni neophodnosti da svako dijete, bilo gdje u svijetu, ima pravo na pravovremenu dijagnozu, aktuelne terapijske protokole i najbolju njegu i podršku na putu do ozdravljenja“, kaže se u saopštenju.

VRIJEDNOST 24 MILIONA

Aukcija državnih zapisa sa rokom dospjeća od 182 dana, vrijednih 24 miliona eura, druga ovogodišnja, biće održana u ponedjeljak.

Iz Centralne banke (CBCG) su saopštili da se ponude mogu dostavljati do 12 sati na dan aukcije.

Rok dospjeća zapisa je 182 dana, odnosno 18. avgust.

Prošle godine održano je šest aukcija sa rokom dospjeća od 182 dana.

Državni zapisi su diskontovane kratkoročne hartije od vrijednosti, koje CBCG prodaje u ime Ministarstva finansija, u cilju održavanja tekuće likvidnosti budžeta.

Zapisi se prodaju kao diskontovane hartije, metodom aukcije, po cijeni nižoj od nominalne vrijednosti, dok se otplaćuju po nominali na dan dospijeća. Razlika između nominalne vrijednosti i kupovne cijene predstavlja zarađenu kamatu na investiciji.

Ministarstvo finansija obavezno je da na dan dospijeća isplati obaveze po emitovanim državnim zapisima.

KANDIDATI ZA SAVJET OSI

Kandidati za članove Savjeta za brigu o osobama s invaliditetom (OSI) Marina Vujačić, Goran Macanović i Milenko Vojičić, apelovali su na Vladu da prilikom donošenja odluke o uspostavljanju Savjeta poštuje odredbe međunarodnih dokumenata na koje se obavezala.

Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja ranije su kazali da je u toku konstituisanje Savjeta, i da su kandidati nevladinih organizacija (NVO) sa najvećim brojem predloga Slobodan Vuković, Rasema Hekalo, Mitar Radonjić, Macanović i Vojičić.

Iz tog resora su kazali i da bi Akcionim planom za realizaciju preporuka Komiteta Ujedinjenih nacija za prava OSI, čije usvajanje planirano za drugi kvartal ove godine, trebalo da bude uređena izrada registra OSI.

U reagovanju koje potpisuju Vujačić, Macanović i Vojičić navodi se da su iz Ministarstva, namjerno ili nenamjerno, izostavili vrlo važne činjenice zbog čega se ostavlja prostor nesigurnosti i neuvažavanja iznijetih stavova OSI i njihovih predstavnika, posebno u vezi s konstituisanjem novog Savjeta.

Navodi se da se Akcionim planom ne može „urediti izrada registra OSI“, već samo definisati kao mjera.

„Što je potpuno nepotrebno imajući u vidu da je ona definisana prvi put još 2008. godine i da je u cilju njenog sprovođenja trebalo formirati međusektorsku radnu grupu koja bi izradila Nacrt zakona o jedinstvenom tijelu vještaćenja i izradi registra OSI“, kaže se u reagovanju.

Prema riječima Vujačić, Macanovića i Vojičića, ne može se zanemariti činjenica da je „u istom saopštenju pomenuto i konstituisanje Savjeta za prava OSI na nivou Vlade, koje se očekuje od novembra prošle godine, bez jasnih naznaka ishoda jedne takve odluke“.

Oni navode da se, zbog nemogućnosti ostvarivanja djelotvorne saradnje i sprovođenja adekvatnih odluka, odnosno niskog uticaja koji je Savjet, kao tijelo Ministarstva, imao, a na osnovu zahtjeva organizacija OSI, pristupilo javnom pozivu za predlaganje kanddata za Savjet koji bi se formirao kao savjetodavno tijelo Vlade, što je u skladu s preporukama Komiteta UN o pravima OSI i Evropske komisije.

U reagovanju se navodi da se na listi našao predstavnik NVO koji se javno ne deklariše kao osoba s invaliditetom, niti predstavlja organizaciiju koja se primarno, dominantno ili isključivo bavi OSI, a koji pritom ima veći broj podrški NVO od ostalo dvoje kandidata.

Nakon toga su, kako se navodi, dotadašnji članovi Savjeta, na sjednici održanoj 1. novembra, obavijestili Ministarstvo da neće učestvovati u radu budućeg Savjeta ukoliko u njemu ne budu izabrani isključivo autentični predstavnici OSI u skladu s obavezom države preuzetom iz Konvencije UN o pravima OSI.

Potpisnici reagovanja podsjećaju da Konvencija, kao dokument veće pravne važnosti, ima primat nad domaćim zakonodavstvom, i da je država dužna neposredno je primijeniti, a propise koji su suprotni odredbama Konvencije hitno uskladiti.

„U tom smislu, još jednom, javno apelujemo na Vladu da prilikom donošenja odluke o uspostavljanju Savjeta poštuje odredbe međunarodnih dokumenata na koje se sama obavezala“, kaže se u reagovanju.

U suprotnom, kako se navodi, Vlada treba da bude svjesna činjenice da takav Savjet neće funkcionisati.

„A potpisnici saopštenja će o navedenom informisati međunarodna tijela, među kojima je i Komitet UN o pravima osoba sa invaliditetom“, zaključuje se u reagovanju.

DEMOS SAOPŠTIO

Ozbiljan i odgovoran predsjednik države trebalo bi da bude inicijator i glavni akter javnog dijaloga o suštinskim pitanjima društva, ocijenjeno je danas iz Demosa.

 

Navode da je takva praksa u demokratskim društvima.

Iz Demosa kažu da bi doprinos predsjednika države klimi dijaloga i elementarnih normi demokratije bio odgovor “da li je uoči Nove godine na privatnom putu za Majami koristio državni avion”.

“Ako je predsjedniku države iz nekog razloga teško da uvaži pitanja javnosti – biće dovoljno da predsjednikov kabinet, makar i kratko odgovori na postavljeno javno pitanje”, rekli su iz Demosa.

Ako i dalje izostane odgovor, naveli su iz Demosa, “građanima će biti jasni razlozi”. 

EPCG

Prosječan januarski račun za električnu energiju za domaćinstva na nivou Crne Gore iznosi 41,96 eura.

Domaćinstva u Beranama bilježe najnižu prosječnu potrošnju od 22,75 eura, dok je najveća prosječna potrošnja prethodnog mjeseca očitana u Kotoru gdje su domaćinstva u prosjeku potrošila električne energije u vrijednosti od 53,24 eura.

“Domaćinstva su u januaru 2020. godine potrošila 134.493.551 kWh (kilovatsati) električne energije, što je 9,6 odsto više u odnosu na potrošnju ostvarenu u decembru 2019. godine, odnosno 7,7 odsto manje u odnosu na potrošnju ostvarenu tokom januara 2019. Godine”, navodi se u saopštenju EPCG.

Čak 56,38 odsto domaćinstava dobiće račun u vrijednosti do 30 eura, a od 30 do 50 eura 15,35 odsto potrošača, od 50 do 100 eura 19,37 odsto kupaca, dok je potrošnja preko 100 eura očitana kod 8,9 odsto kupaca.

“Januarske račune umanjene za iznos popusta za redovne platiše dobiće čak 56,4 odsto domaćinstava u Crnoj Gori, odnosno 202.050 kupaca”, navodi se u saopštenju.

Svi kupci iz kategorije domaćinstva koji su postali članovi Zlatnog tima automatski će se naći u bazi za izvlačenje vrijednih nagrada u nagradnoj igri “Zlatni tim: Energija koja pokreće”.

“Izvlačenje je 20. februara, a nagradni fond čine: automobil Opel Astra 4DR Enjoy 103 kW, 1354 cm3, Euro 6; 7 telefona SAMSUNG Galaxy S10 RAM 8+ HD 128GB CPU octa core;  7 tableta APPLE 10.2INCH IPAD   7 Wi-Fi RAM 3GB HD  32GB i 10 električnih skutera Xiaomi MI, snaga motora 250W – specijalna nagrada za sve članove Zlatnog tima koji račune dobijaju putem mejla”, podsjećaju iz EPCG.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.

  • Pregovori sa Spajićem oko novog OKU-a nijesu održani
    on 24/06/2026 at 07:35

    Vanredna sjednica Socijalnog savjeta, koja je trebalo da se održi u ponedjeljak, odložena je zbog službenog odsustva ministarke rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naide Nišić i članova Vlade, saopštio je predsjednik Socijalnog savjeta, Željko Burić.

  • Slobodan petak jednom mjesečno: Dobitak ili gubitak?
    on 24/06/2026 at 05:30

    Predlog dopuna Zakona o radu, koje podrazumijevaju da posljednji petak u mjesecu bude neradan, imao bi benefite i za zaposlene i za poslodavce, poručuje ispred predlagača poslanik Demokratske Crne Gore Duško Stjepović. I dok se sindikati i poslodavci ne oglašavaju, ekonomski analitičar Davor Dokić za RTCG kaže da bi takvo rješenje bilo udar, naročito na privatni sektor.

  • Striković: Ako primirje potraje 60 dana, gorivo bi moglo dodatno da pojeftini
    on 23/06/2026 at 19:09

    Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Draško Striković kaže da se može očekivati postepeno snižavanje cijena goriva do nivoa koji je prethodio ratu SAD-a, Izraela i Irana, ukoliko primirje potraje najmanje dva mjeseca.