SINDIKAT KUTURE

Osnovni cilj Samostalnog sindikata kulture koji je formiran u okviru SSCG, biće kvalitetno i transparetno zastupanje zaposlenih u djelatnosti kulture i poboljšanje ekonomskog i socijalnog položaja, saopštio je predsjednik Nebojša Radović.

Radović i generalni sekretar Saveza sindikata Crne Gore Duška Zarubice sastali su se sa ministrom kulture Aleksandrom Bogdanovićem sa kojim su dogovorili dalju saradnju i rješavanje problematike zaposlenih u oblasti kulture.

Na sastanku koji je održan u kabinetu ministra kulture, Bogdanović je upoznat da je formiran i registrovan Samostalni sindikat kulture koji djeluje u okviru SSCG.

“Takođe, je upoznat sa činjenicom da se svakodnevno radi na omasovljavanju sindikata, da svakodnevno članstvo raste i da će u narednom periodu zatražiti dokazivanje reprezentativnosti”, navodi se u saopštenju.

Predsjednik Samostalnog sindikata kulture Radović upoznao je Bogdanovića sa zaključcima sa glavnog odbora.

“On je istakao da će njihov osnovni cilj biti kvalitetno  i transparetno zastupanje zaposlenih u djelatnosti kulture i poboljšanje ekonomskog i socijalnog položaja”, saopšteno je iz SSCG.

Posebno interesovanje je pokazano za rješavanje stambene problematike u ovoj djelatnosti i koja očekivanja zaposlenih treba da imaju.

“Ministar Bogdanović je kazao da je za rješavanje stambene problematike za 2017. i 2018. godinu izdvojeno 600.000 eura. Takođe su zajednički konstatovali da su ta sredstva izdvojena za rješavanje stambenog pitanja za sve zaposlene u kulturi, a ne kako se to pokušava plasirati za članove samo jednog ili drugog sindikata”, navodi se u saopštenju.

Na kraju, izražena je spremnost za međusobnu saradnju na rješavanju pitanja iz oblasti materijalnog položaja, oblasti rada i stambene politike zaposlenih.

CG NA ČELU CEI

Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom predsjedavanja Centralno-evropskom inicijativom (CEI) su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije, kazao je generalni direktor za multilateralne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Veljko Milonjić.

Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom predsjedavanja Centralno-evropskom  inicijativom (CEI) su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije, kazao je generalni direktor za multilateralne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Veljko Milonjić.

Milonjić je kazao da će Crna Gora na sastanku nacionalnih koordinatora iz 17 članica, koji se održava u srijedu, predstaviti plan predsjedavanja ovom Inicijativom.

“Crna Gora je 1. januara počela jednogodišnje predsjedavanje CEI, najvećom i najstarijom regionalnom organizacijom na prostoru Centralne i Jugoistočne Evrope.  CEI ima za cilj stvaranje boljih preduslova za društveno-ekonomski razvoj regiona i njegovu povezanost, te otvaranje tema koje su preduslov daljim evropskim integracijama”, kazao je Milonjić.

On je naglasio da će tokom predsjedavanja Crna Gora organizovati Samit predsjednika Vlada, sastanke ministara vanjskih poslova, političkih direktora, te nacionalnih koordinatora, ali i druge skupove od interesa za CEI i njene države članice.

“Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom 2020. godine su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije. Takođe,  radićemo na unapređenju saradnje između parlamenata zemalja članica CEI, kao i na jačanju biznis dimenzije, promovišući ekonomske potencijale i vrijednosti regiona”, kazao je Milonjić.

Istakao je da Crna Gora drugi put predsjedava ovom inicijativom čime potvrđuje ulogu dokazanog, aktivnog i pouzdanog regionalnog aktera, posvećenog dobrosusjedskim odnosima i saradnji, ali i zemlje koja kao prvi naredni član EU može da podijeli iskustva sa drugim državama.

Osim CEI, ove godine, kako je rekao, Crna Gora predsjedava sa još četiri regionalne inicijative.

“Riječ je o velikom i izazovnom poslu, ali poslu koji pruža satisfakciju, jer potvrđuje da je Crna Gora zavrijedila da bude značajan akter koji doprinosi jačanju i promociji vrijednosti i politika koje dijeli danas u okviru multilateralnih organizacija kakve su UN, OEBS, SE, NATO, a sjutra i u okviru EU”,  kazao je Milonjić.

CG NA ČELU CEI

Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom predsjedavanja Centralno-evropskom inicijativom (CEI) su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije, kazao je generalni direktor za multilateralne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Veljko Milonjić.

Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom predsjedavanja Centralno-evropskom  inicijativom (CEI) su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije, kazao je generalni direktor za multilateralne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Veljko Milonjić.

Milonjić je kazao da će Crna Gora na sastanku nacionalnih koordinatora iz 17 članica, koji se održava u srijedu, predstaviti plan predsjedavanja ovom Inicijativom.

“Crna Gora je 1. januara počela jednogodišnje predsjedavanje CEI, najvećom i najstarijom regionalnom organizacijom na prostoru Centralne i Jugoistočne Evrope.  CEI ima za cilj stvaranje boljih preduslova za društveno-ekonomski razvoj regiona i njegovu povezanost, te otvaranje tema koje su preduslov daljim evropskim integracijama”, kazao je Milonjić.

On je naglasio da će tokom predsjedavanja Crna Gora organizovati Samit predsjednika Vlada, sastanke ministara vanjskih poslova, političkih direktora, te nacionalnih koordinatora, ali i druge skupove od interesa za CEI i njene države članice.

“Prioriteti koje će Crna Gora promovisati tokom 2020. godine su naučna diplomatija, zaštita životne sredine, povezanost, reforma javne uprave i kreativne i kulturne indutrije. Takođe,  radićemo na unapređenju saradnje između parlamenata zemalja članica CEI, kao i na jačanju biznis dimenzije, promovišući ekonomske potencijale i vrijednosti regiona”, kazao je Milonjić.

Istakao je da Crna Gora drugi put predsjedava ovom inicijativom čime potvrđuje ulogu dokazanog, aktivnog i pouzdanog regionalnog aktera, posvećenog dobrosusjedskim odnosima i saradnji, ali i zemlje koja kao prvi naredni član EU može da podijeli iskustva sa drugim državama.

Osim CEI, ove godine, kako je rekao, Crna Gora predsjedava sa još četiri regionalne inicijative.

“Riječ je o velikom i izazovnom poslu, ali poslu koji pruža satisfakciju, jer potvrđuje da je Crna Gora zavrijedila da bude značajan akter koji doprinosi jačanju i promociji vrijednosti i politika koje dijeli danas u okviru multilateralnih organizacija kakve su UN, OEBS, SE, NATO, a sjutra i u okviru EU”,  kazao je Milonjić.

CRNOGORSKI ZBOR

Litije, koje se organizuju širom Crne Gore, predstavljaju demonstriranje moći Srpske pravoslavne crkve (SPC), a imaju za cilj da naštete državi i njenom ugledu na međunarodnoj sceni i da naprave više razdora u samom biću Crne Gore, ocijenili su iz Nevladinog udruženja Crnogorski zbor.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, Nikola Belada, je na pres konferenciji, istakao da su ciljevi Udruženja zaštita crnogorskog nacionalnog, državnog, kulturnog, crkvenog, vjerskog, istorijskog, umjetničkog identiteta i crnogorske istorije, jezika, tradicije, običaja, morala i folklora.

“Ciljevi koje moramo ostvariti u narednom periodu su da zboru priđe što veći broj građana, da izgradimo infrastrukturu, u ovom trenutku, bar u nekoliko važnijih centara Crne Gore. Organizovaćemo javne tribine, po mogućnosti na otvorenom. U ovom trenutku namjeravamo da održimo tribine u Herceg Novom, Budvi, Nikšiću, Podgorici i Rožajama”, kazao je Belada.

On je istakao da im je namjera da crnogorsku javnost u najskorije vrijeme upoznaju sa svim, kako je rekao, nezakonitim radnjama koje je Srpska pravoslavna crkva uradila na spomenicima kulture u Crnoj Gori i “čijim radnjama su spomeničke vrijednosti dovedene u pitanje”.

“Imamo gupu stručnih ljudi, obilje dokaznog materijala. Neko će morati odgovarati za radnje koje su preduzete svjesno sa ciljem da nestane biće, postojanje crnogorskog naroda”, rekao je Belada.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, Božidar Jaredić, kazao je da se u posljednje vrijeme ponavljaju događanja iz devedesetih.

“Čini mi se da je obaveza svakog zdravomislećeg čovjeka u Crnoj Gori da ustane, da digne glas za pravdu, istinu, odbranu interesa Crne Gore i njeno pravo da može sama, slobodno uređivati svoje odnose u svojoj državi”, rekao je Jaredić.

On je kazao da je poplava “orkestriranih, podmetnutih, izmišljenih lažnih informacija”, koje, kako smatra, imaju za cilj da naštete Crnoj Gori i njenom ugledu na međunarodnoj sceni i da naprave više razdora u samom biću Crne Gore.

Prema njegovim riječima, na političkim skupovima i litijama se stalno govori da su Srbi obespravljeni u Crnoj Gori i da im se uskraćuju mnoga prava.

“Međutim, da se vratimo na izbore 1991. godine u Crnoj Gori i Srbiji. Te godine u Crnoj Gori je bilo svega sedam, osam odsto Srba, a njih danas ima blizu 30 odsto. Kako je to moguće? A u Srbiji sa pokrajinima je 1991. godine bilo 139.754 Crnogorca, a 2001. godine oni su spali na svega 30 i nešto hiljada. Bojim se, sa ovakvim stavovima koji se sada u Srbiji izražavaju prema Crnogorcima koji tamo žive, da mi na narednom popisu nećemo imati Crnogoraca u Srbiji. Zato pitam sve vas, gdje su ti pritisci veći u Crnoj Gori ili u Srbiji”, upitao je Jaredić.

On je podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da se nikada iz Srbije nije pokušavala rušiti vlast u Crnoj Gori, a da se iz Crne Gore pokušavala rušiti vlast u Srbiji.

“Ja ću podsjetiti da se vlast u Crnoj Gori rušila još prije Prvog svjetskog rata, kada je neviđeni odijum bio protiv Kralja Nikole i njegove porodice. Devedesetih godina je bilo rušenje vlasti i države Crne Gore od strane Miloševićevog nacionalizma. I Vućić se bez imalo stida obraća crnogorskim vlastima i kaže “lažete”. Meni je žao da jedan plemenit, pošten, hrabar, visokouman srpski narod ima za predsjednika čovjeka koji može tako javno da istupa”, kazao je Jaredić.

On smatra da su se ujedinili opozicija, Srpska pravoslavna crkva sa velikom podrškom Srbije, a “nijesam siguran da iza toga ne stoji i velika Rusija”.

“Oni pokušavaju da nanesu veliku štetu Crnoj Gori na međunarodnom planu i ona je već napravljena. Crna Gora želi da sa Srbijom ima najbolje prijateljske i bratske odnose. Tako i treba, jer su ta dva naroda prožeta religijom, kulturom, porodičnim vezama. Ali zašto smeta da živimo jedni pored drugih? Poznata je poslovica “Brate, ako mi nećeš pomoći, nemoj mi odmagati”. I mi ne trežimo ništa drugo, nego da nam ne odmažu u tome što želimo da gradimo svoju, prosperitetnu zemlju, gdje će biti široko i slobodno za sve njene građane, sa željom da što prije postanemo članica Evropske zajednice”, rekao je Jaredić.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, dr Vukić Pulević, istakao je da je sada novo doba, ali da je zanimljivo da se, poslije toliko vremena, ponovo postavlja pitanje egzistencije Crne Gore.

“Naš zadatak će biti da valorizujemo istorijsko naslijeđe i da ono bude potpuno pristupačno Crnogorcima, jer se najviše luta preko neznanja. Takođe će nam biti zadatak da valorizujemo i prirodnu baštinu Crne Gore, koju Crnogorci ne poznaju. Zato što nisu poznavali svoje prirodne resurse, oni su se proglašavali siromašnim. Sa porastom znanja, sve više se ta dobra valorizuju i danas vidimo da su potencijali privrednog razvoja Crne Gore veliki”, rekao je Pulević.

Pitanje prosvjete je, kako smatra, najveći crnogorski problem.

“U prosvjeti rade nastavnici i ljudi koji su sticali neka epska znanja, neke lude istorijske zanose i nikako ne mogu da prihvate nova znanja i nove kategorije. Mi ćemo da utičemo na državne institucije i nevladine organizacije, na pojedince da se napravi veliki iskorak u tome pravcu”, najavio je Pulević.

On smatra da narod ništa ne “zaluđuje”, kao nepoznavanje crnogorske istorije.

“Ovo je dugoročni posao, koji ćemo mi da radimo strpljivo, temeljito, odgovorno sa velikom obavezom prema ovoj najstarijoj instituciji Crnogorskom zboru, koji je bio najspecifičniji parlament u Evropi svoga doba”, rekao je Pulević.

Na pitanje novinara smatraju li da litije treba zabraniti, Belada je odgovorio da litije doživljava isključivo kao demonstriranje političke i vojne moći od strane Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

“Zakon o slobodi vjeroispovijesti se može samo riješiti na način da o njegovoj valjanosti odluči Ustavni sud i niko više i niko manje. To što ja smatram da je dobar je irelevantno, irelevantno je i šta smatraju drugi. Bitno je ono što odluči Ustavni sud”, rekao je Belada.

On je smatra da ne misli da treba zabraniti bilo kome prava koja su predviđena Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, ali kako je dodao, svak mora voditi računa da nisu povrijeđena prava drugih.

Jaredić smatra da je sloboda okupljanja građana ustavna kategorija i da niko nema prava da nekome zabrani da i na taj način izražava svoju volju, ali “pod uslovom da ta okupljanja ne prelaze granice gdje se ugrožavaju interesi drugih”.

“Ako znamo da su okupljanja organizovana u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Demokratskim frontom, ne može se izbjeći pomisao da se ne radi i na velikom pritisku, na rušenju vlasti u Crnoj Gori. Međutim, sve dok oni mirno izražavaju svoja uvjerenja, mislim da ih ne treba zabranjivati. Ali ja im ne vjerujem da se bore za Crnu Goru”, poručio je Jaredić.

Upitani da li će učestvovati na kontra skupu koji je na Cetinju zakazala Crnogorska kulturna mreža, Belada je rekao da neće.

“Mislim da nema potrebe na Cetinju organizovati takav skup. Oni koji smatraju da treba, neka razmisle o tome da organizuju skup u Budvi, Baru, Beranama, Bijelom Polju”, rekao je Belada.

Odgovarajući na pitanje novinara, istakao je da Zavod za zaštitu spomenika, sadašnja Uprava za zaštitu kulturnih dobara u posljednjih 30 godina nije radila svoj posao.

“Apsolutno nisu radili svoj posao, jer da su radili ne bi došli do ovoga do čega je došlo. A to je da su na 80 odsto spomenika kulture izvršene nedozvoljene radnje od strane Srpske pravoslavne crkve. I svi ti vjerski objekti su izgubili spomeničku vrijednost. Dakle, odgovornost nije na Srpskoj crkvi, nego na tadašnjem Zavodu za zaštitu spomenika, odnosno na sadašnjoj Upravi za zaštitu kulturnih dobara”, rekao je Belada.

CRNOGORSKI ZBOR

Litije, koje se organizuju širom Crne Gore, predstavljaju demonstriranje moći Srpske pravoslavne crkve (SPC), a imaju za cilj da naštete državi i njenom ugledu na međunarodnoj sceni i da naprave više razdora u samom biću Crne Gore, ocijenili su iz Nevladinog udruženja Crnogorski zbor.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, Nikola Belada, je na pres konferenciji, istakao da su ciljevi Udruženja zaštita crnogorskog nacionalnog, državnog, kulturnog, crkvenog, vjerskog, istorijskog, umjetničkog identiteta i crnogorske istorije, jezika, tradicije, običaja, morala i folklora.

“Ciljevi koje moramo ostvariti u narednom periodu su da zboru priđe što veći broj građana, da izgradimo infrastrukturu, u ovom trenutku, bar u nekoliko važnijih centara Crne Gore. Organizovaćemo javne tribine, po mogućnosti na otvorenom. U ovom trenutku namjeravamo da održimo tribine u Herceg Novom, Budvi, Nikšiću, Podgorici i Rožajama”, kazao je Belada.

On je istakao da im je namjera da crnogorsku javnost u najskorije vrijeme upoznaju sa svim, kako je rekao, nezakonitim radnjama koje je Srpska pravoslavna crkva uradila na spomenicima kulture u Crnoj Gori i “čijim radnjama su spomeničke vrijednosti dovedene u pitanje”.

“Imamo gupu stručnih ljudi, obilje dokaznog materijala. Neko će morati odgovarati za radnje koje su preduzete svjesno sa ciljem da nestane biće, postojanje crnogorskog naroda”, rekao je Belada.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, Božidar Jaredić, kazao je da se u posljednje vrijeme ponavljaju događanja iz devedesetih.

“Čini mi se da je obaveza svakog zdravomislećeg čovjeka u Crnoj Gori da ustane, da digne glas za pravdu, istinu, odbranu interesa Crne Gore i njeno pravo da može sama, slobodno uređivati svoje odnose u svojoj državi”, rekao je Jaredić.

On je kazao da je poplava “orkestriranih, podmetnutih, izmišljenih lažnih informacija”, koje, kako smatra, imaju za cilj da naštete Crnoj Gori i njenom ugledu na međunarodnoj sceni i da naprave više razdora u samom biću Crne Gore.

Prema njegovim riječima, na političkim skupovima i litijama se stalno govori da su Srbi obespravljeni u Crnoj Gori i da im se uskraćuju mnoga prava.

“Međutim, da se vratimo na izbore 1991. godine u Crnoj Gori i Srbiji. Te godine u Crnoj Gori je bilo svega sedam, osam odsto Srba, a njih danas ima blizu 30 odsto. Kako je to moguće? A u Srbiji sa pokrajinima je 1991. godine bilo 139.754 Crnogorca, a 2001. godine oni su spali na svega 30 i nešto hiljada. Bojim se, sa ovakvim stavovima koji se sada u Srbiji izražavaju prema Crnogorcima koji tamo žive, da mi na narednom popisu nećemo imati Crnogoraca u Srbiji. Zato pitam sve vas, gdje su ti pritisci veći u Crnoj Gori ili u Srbiji”, upitao je Jaredić.

On je podsjetio da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da se nikada iz Srbije nije pokušavala rušiti vlast u Crnoj Gori, a da se iz Crne Gore pokušavala rušiti vlast u Srbiji.

“Ja ću podsjetiti da se vlast u Crnoj Gori rušila još prije Prvog svjetskog rata, kada je neviđeni odijum bio protiv Kralja Nikole i njegove porodice. Devedesetih godina je bilo rušenje vlasti i države Crne Gore od strane Miloševićevog nacionalizma. I Vućić se bez imalo stida obraća crnogorskim vlastima i kaže “lažete”. Meni je žao da jedan plemenit, pošten, hrabar, visokouman srpski narod ima za predsjednika čovjeka koji može tako javno da istupa”, kazao je Jaredić.

On smatra da su se ujedinili opozicija, Srpska pravoslavna crkva sa velikom podrškom Srbije, a “nijesam siguran da iza toga ne stoji i velika Rusija”.

“Oni pokušavaju da nanesu veliku štetu Crnoj Gori na međunarodnom planu i ona je već napravljena. Crna Gora želi da sa Srbijom ima najbolje prijateljske i bratske odnose. Tako i treba, jer su ta dva naroda prožeta religijom, kulturom, porodičnim vezama. Ali zašto smeta da živimo jedni pored drugih? Poznata je poslovica “Brate, ako mi nećeš pomoći, nemoj mi odmagati”. I mi ne trežimo ništa drugo, nego da nam ne odmažu u tome što želimo da gradimo svoju, prosperitetnu zemlju, gdje će biti široko i slobodno za sve njene građane, sa željom da što prije postanemo članica Evropske zajednice”, rekao je Jaredić.

Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, dr Vukić Pulević, istakao je da je sada novo doba, ali da je zanimljivo da se, poslije toliko vremena, ponovo postavlja pitanje egzistencije Crne Gore.

“Naš zadatak će biti da valorizujemo istorijsko naslijeđe i da ono bude potpuno pristupačno Crnogorcima, jer se najviše luta preko neznanja. Takođe će nam biti zadatak da valorizujemo i prirodnu baštinu Crne Gore, koju Crnogorci ne poznaju. Zato što nisu poznavali svoje prirodne resurse, oni su se proglašavali siromašnim. Sa porastom znanja, sve više se ta dobra valorizuju i danas vidimo da su potencijali privrednog razvoja Crne Gore veliki”, rekao je Pulević.

Pitanje prosvjete je, kako smatra, najveći crnogorski problem.

“U prosvjeti rade nastavnici i ljudi koji su sticali neka epska znanja, neke lude istorijske zanose i nikako ne mogu da prihvate nova znanja i nove kategorije. Mi ćemo da utičemo na državne institucije i nevladine organizacije, na pojedince da se napravi veliki iskorak u tome pravcu”, najavio je Pulević.

On smatra da narod ništa ne “zaluđuje”, kao nepoznavanje crnogorske istorije.

“Ovo je dugoročni posao, koji ćemo mi da radimo strpljivo, temeljito, odgovorno sa velikom obavezom prema ovoj najstarijoj instituciji Crnogorskom zboru, koji je bio najspecifičniji parlament u Evropi svoga doba”, rekao je Pulević.

Na pitanje novinara smatraju li da litije treba zabraniti, Belada je odgovorio da litije doživljava isključivo kao demonstriranje političke i vojne moći od strane Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

“Zakon o slobodi vjeroispovijesti se može samo riješiti na način da o njegovoj valjanosti odluči Ustavni sud i niko više i niko manje. To što ja smatram da je dobar je irelevantno, irelevantno je i šta smatraju drugi. Bitno je ono što odluči Ustavni sud”, rekao je Belada.

On je smatra da ne misli da treba zabraniti bilo kome prava koja su predviđena Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, ali kako je dodao, svak mora voditi računa da nisu povrijeđena prava drugih.

Jaredić smatra da je sloboda okupljanja građana ustavna kategorija i da niko nema prava da nekome zabrani da i na taj način izražava svoju volju, ali “pod uslovom da ta okupljanja ne prelaze granice gdje se ugrožavaju interesi drugih”.

“Ako znamo da su okupljanja organizovana u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Demokratskim frontom, ne može se izbjeći pomisao da se ne radi i na velikom pritisku, na rušenju vlasti u Crnoj Gori. Međutim, sve dok oni mirno izražavaju svoja uvjerenja, mislim da ih ne treba zabranjivati. Ali ja im ne vjerujem da se bore za Crnu Goru”, poručio je Jaredić.

Upitani da li će učestvovati na kontra skupu koji je na Cetinju zakazala Crnogorska kulturna mreža, Belada je rekao da neće.

“Mislim da nema potrebe na Cetinju organizovati takav skup. Oni koji smatraju da treba, neka razmisle o tome da organizuju skup u Budvi, Baru, Beranama, Bijelom Polju”, rekao je Belada.

Odgovarajući na pitanje novinara, istakao je da Zavod za zaštitu spomenika, sadašnja Uprava za zaštitu kulturnih dobara u posljednjih 30 godina nije radila svoj posao.

“Apsolutno nisu radili svoj posao, jer da su radili ne bi došli do ovoga do čega je došlo. A to je da su na 80 odsto spomenika kulture izvršene nedozvoljene radnje od strane Srpske pravoslavne crkve. I svi ti vjerski objekti su izgubili spomeničku vrijednost. Dakle, odgovornost nije na Srpskoj crkvi, nego na tadašnjem Zavodu za zaštitu spomenika, odnosno na sadašnjoj Upravi za zaštitu kulturnih dobara”, rekao je Belada.

U KIC-U

Retrospektiva dugogodišnjeg profesionalnog i umjetničkog djelovanja Vesele Mišković biće predstavljena kroz izložbu fotografija pod nazivom “Nasmijani cvijet.me”, koja će biti otvorena neuobičajenim multimedijalnim performansom u Velikoj sali KIC-a u srijedu, 12. februara u 20 sati.

Drugu samostalnu izložbu radova autorke otvoriće direktorica KIC-a Snežana Burzan, a uz osvrt i recenziju Milutina Obradovića, poznatog crnogorskog slikara, nastupiće podgorički pjevači: Esad Merulić, Tamara Pavićević i Edo Abdović.

Izložbu čine najuspješnija ostvarenja, kao i selekcija još neobjavljenih fotografija.

Vesela Mišković umjetničkom fotografijom se bavi više od 10 godina, a dio njenog opusa su ambijentalne i fotografije poznatih, kao i foto-reportaže. Živi u Podgorici i trenutno aktivno sarađuje sa renomiranom ilustrovanom revijom “Gracija” i magazinom kompanije “Voli”.

SD KONJEVIĆU

Socijaldemokrate Crne Gore (SD) pozvale su Socijaldemokratsku partiju Crne Gore (SDP) da, kako su kazali, izađu iz antidržavnog voza i raskinu koaliciju sa onima čija ih politika asocira na fašizam, pa tek onda, kako su kazali, drže političke pridike. Sve suprotno se, kako navode, zove cinizam i lov u mutnom.

Današnju izjavu potredsjednika SDP-a Raška Konjevića, iz SD-a vide kao najbolje moguće priznanje o, kako su kazali, promašenosti politike koju ta partija vodi od 2016. godine.

“Jer upravo te koji pale Skupštinu njegov počasni predsjednik naziva uglednim parlamentarcima, sa kojima je htio, a hoće i dalje nego mu ne može biti, da mijenja Crnu Goru na bolje”, navodi se u saopštenju.

Podsjećamo, poslanik SDP-a Raško Konjević kazao je da je ta partija uvijek bila i biće za dijalog, ali da u ujedinjenu opoziciju ne vjeruje i da na to ne treba trošiti vrijeme.

I javnost se, kako su kazali iz SD-a, isto kao i Konjević, pita šta partija “navodne građanske i evropske integracije, kako sebi u SDP-u i dalje laskaju, radi u čvrstom koalicionom zagrljaju sa Demokratskim frontom u nekoliko crnogorskih gradova”.

“Ne možemo a da se ne zapitamo da li i šačici njihovih malobrojnih funkcionera na lokalnom nivou u Herceg Novom i Budvi smeta ono što navodno ispade da naprasno zasmeta Konjeviću, a to su pozivi „uglednog parlamentarca“ Andrije Mandića upućeni svojim ratnim drugovima da iskopaju oružje? Jeste li konačno gospodo iz SDP-a postali svjesni da ste vodili naopaku politiku u posljednjih nekoliko godina? Je li vam postalo jasno zašto vam građani Crne Gore nijesu dozvolili da Crnu Goru izdate crnogorskim glasovima, i zašto su vas ostavili ispod cenzusa u većini opština na kojima ste samostalno nastupali, pa čak i u Podgorici, gdje ste bili u trojnoj koaliciji sa DEMOS-om i „nezavisnim građanima“, sa sve Konjevićem koji je bio na čelu odbora njegove vanparlamentarne partije?”, pitali su iz SD-a.

Mudriji su, navode, kazali da „kad uđeš u pogrešan voz, svaka sljedeća stanica je pogrešna”.

“Vi ste, gospodo iz SDP-a, u taj voz ušli 2016. godine, zbog čega ste svakim danom sve dalje od državotvorne politike na koju se često pozivate”, kazali su iz SD-a.

Pozivaju SDP da, kao su kazali, “izađu iz tog pogrešnog antidržavnog voza”.

“I vi i ostale tzv. ‘građanske opozicione snage’ koje pominjete. Raskinite koaliciju sa onima čija politika vas asocira na fašizam, pa tek onda držite politčke pridike. Sve suprotno se zove cinizam i lov u mutnom, a to su naši građani, kad ste vi u pitanju odavno prozreli, zbog čega vam je izborni cenzus sve dalji”, navodi se u saopštenju.

U SD-u zaključuju da će i bez njih SDP-a građanska, antifašistička i multietnička Crna Gora, kojoj oni pripadaju nastaviti da se stabilno kreće evropskim putem.

“I naći će način da prevaziđe sve prepreke koje joj na tom putu postavljaju one retrogradne snage sa kojima ste upravo vi iz SDP-a u koaliciji”, zaključuje se u saopštenju SD-a.

SD KONJEVIĆU

Socijaldemokrate Crne Gore (SD) pozvale su Socijaldemokratsku partiju Crne Gore (SDP) da, kako su kazali, izađu iz antidržavnog voza i raskinu koaliciju sa onima čija ih politika asocira na fašizam, pa tek onda, kako su kazali, drže političke pridike. Sve suprotno se, kako navode, zove cinizam i lov u mutnom.

Današnju izjavu potredsjednika SDP-a Raška Konjevića, iz SD-a vide kao najbolje moguće priznanje o, kako su kazali, promašenosti politike koju ta partija vodi od 2016. godine.

“Jer upravo te koji pale Skupštinu njegov počasni predsjednik naziva uglednim parlamentarcima, sa kojima je htio, a hoće i dalje nego mu ne može biti, da mijenja Crnu Goru na bolje”, navodi se u saopštenju.

Podsjećamo, poslanik SDP-a Raško Konjević kazao je da je ta partija uvijek bila i biće za dijalog, ali da u ujedinjenu opoziciju ne vjeruje i da na to ne treba trošiti vrijeme.

I javnost se, kako su kazali iz SD-a, isto kao i Konjević, pita šta partija “navodne građanske i evropske integracije, kako sebi u SDP-u i dalje laskaju, radi u čvrstom koalicionom zagrljaju sa Demokratskim frontom u nekoliko crnogorskih gradova”.

“Ne možemo a da se ne zapitamo da li i šačici njihovih malobrojnih funkcionera na lokalnom nivou u Herceg Novom i Budvi smeta ono što navodno ispade da naprasno zasmeta Konjeviću, a to su pozivi „uglednog parlamentarca“ Andrije Mandića upućeni svojim ratnim drugovima da iskopaju oružje? Jeste li konačno gospodo iz SDP-a postali svjesni da ste vodili naopaku politiku u posljednjih nekoliko godina? Je li vam postalo jasno zašto vam građani Crne Gore nijesu dozvolili da Crnu Goru izdate crnogorskim glasovima, i zašto su vas ostavili ispod cenzusa u većini opština na kojima ste samostalno nastupali, pa čak i u Podgorici, gdje ste bili u trojnoj koaliciji sa DEMOS-om i „nezavisnim građanima“, sa sve Konjevićem koji je bio na čelu odbora njegove vanparlamentarne partije?”, pitali su iz SD-a.

Mudriji su, navode, kazali da „kad uđeš u pogrešan voz, svaka sljedeća stanica je pogrešna”.

“Vi ste, gospodo iz SDP-a, u taj voz ušli 2016. godine, zbog čega ste svakim danom sve dalje od državotvorne politike na koju se često pozivate”, kazali su iz SD-a.

Pozivaju SDP da, kao su kazali, “izađu iz tog pogrešnog antidržavnog voza”.

“I vi i ostale tzv. ‘građanske opozicione snage’ koje pominjete. Raskinite koaliciju sa onima čija politika vas asocira na fašizam, pa tek onda držite politčke pridike. Sve suprotno se zove cinizam i lov u mutnom, a to su naši građani, kad ste vi u pitanju odavno prozreli, zbog čega vam je izborni cenzus sve dalji”, navodi se u saopštenju.

U SD-u zaključuju da će i bez njih SDP-a građanska, antifašistička i multietnička Crna Gora, kojoj oni pripadaju nastaviti da se stabilno kreće evropskim putem.

“I naći će način da prevaziđe sve prepreke koje joj na tom putu postavljaju one retrogradne snage sa kojima ste upravo vi iz SDP-a u koaliciji”, zaključuje se u saopštenju SD-a.

WTA LISTA

Najbolja crnogorska teniserka Danka Kovinić i dalje se nalazi na 88. poziciji sa 714 bodova na danas objavljenoj WTA listi.

Među najboljih deset na svijetu nije bilo promjena. Australijanka Ešli Barti je i dalje prva sa 8.367 bodova, dok su iza nje Simona Halep i Karolina Pliškova.

Do desete pozicije su još Elina Svitolina, Belinda Benčić i Bjanka Andresku, Sofija Kenin, Kiki Bertens, Serena Vilijams i Naomi Osaka.

WTA LISTA

Najbolja crnogorska teniserka Danka Kovinić i dalje se nalazi na 88. poziciji sa 714 bodova na danas objavljenoj WTA listi.

Među najboljih deset na svijetu nije bilo promjena. Australijanka Ešli Barti je i dalje prva sa 8.367 bodova, dok su iza nje Simona Halep i Karolina Pliškova.

Do desete pozicije su još Elina Svitolina, Belinda Benčić i Bjanka Andresku, Sofija Kenin, Kiki Bertens, Serena Vilijams i Naomi Osaka.

  • Cijena potrošnih dobara i usluga na 66 odsto prosjeka EU
    on 25/06/2026 at 18:24

    Nivo cijena potrošnih dobara i usluga u Crnoj Gori tokom prošle godine dostigao je 66 odsto prosjeka Evropske unije (EU), pokazali su novi podaci Eurostata.

  • OŠ "Vladislav Ribnikar" u novom ruhu: "Energetska obnova za generacije koje dolaze"
    on 25/06/2026 at 18:10

    Osnovna škola „Vladislav Ribnikar“ u Bijelom Polju dobila je unaprijeđene uslove za boravak i rad učenika i nastavnog osoblja nakon uspješno okončane energetske rekonstrukcije objekta, realizovane u okviru projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), koji sprovodi Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore.

  • Naredna Međuvladina konferencija 14. jula
    on 25/06/2026 at 17:57

    Naredna Međuvladina konferencija između Crne Gore i Evropske unije (EU) biće održana 14. jula, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova (MEP).

  • Njemački ljekar na suđenju priznao ubistvo 12 pacijenata
    on 25/06/2026 at 17:52

    Njemački ljekar koji se predstavlja kao Johanes M. priznao je u četvrtak ubistvo 12 pacijenata, gotovo godinu dana nakon početka suđenja pred Regionalnim sudom u Berlinu.

  • Istraživanje: Većina evropskih građana pogrešno povezuje nikotin sa bolestima izazvanim pušenjem
    on 25/06/2026 at 17:35

    Prema rezultatima istraživanja „Javno razumijevanje nikotina u Evropi 2026“, čak 78 odsto ispitanika smatra da je dobro informisano o nikotinu i njegovim zdravstvenim efektima. Međutim, više od dvije trećine ispitanika (77 odsto) pogrešno vjeruje da nikotin izaziva bolesti koje se uobičajeno povezuju sa pušenjem.

  • Za Crnu Goru kao buduću članicu 3,2 milijarde eura
    on 25/06/2026 at 17:30

    Evropska komsija uskoro će predstaviti nacrt finansijskog paketa za Crnu Goru, koji je vrijedan 3,2 milijarde eura, saznaje TVCG u Briselu. Riječ je o finansijskoj projekciji zasnovanoj na pretpostavci članstva Crne Gore u EU od 2028 godine.

  • U KCCG za dan 1,6 hiljada pregleda
    on 25/06/2026 at 17:23

    U Poliklinici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), u posljednja 24 sata, obavljena su 1.673 ambulantna pregleda, od čega 232 u Institutu za bolesti djece (IBD).

  • Šćepanović i Meken u Baru: Nastavak uspješne bezbjednosne saradnje Crne Gore i UK
    on 25/06/2026 at 17:09

    Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken posjetili su Pomorsku informativnu jedinicu u Baru, gdje je potvrđena nastavak snažne saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti, borbe protiv organizovanog kriminala i unapređenja kapaciteta crnogorskih institucija. Posebno je istaknuta podrška Ujedinjenog Kraljevstva u uspostavljanju pomorskog centra za obuku i razvoju operativnih kapaciteta.

  • Spasioci krenuli u akciju: Dvoje Poljaka zaglavljeno kod Krošnjinih vrata na Prokletijama
    on 25/06/2026 at 16:43

    Pripadnici Gorske službe spašavanja Crne Gore pokrenuli su spasilačku akciju u rejonu Krošnjinih vrata na Prokletijama, nakon poziva za pomoć dvoje državljana Poljske koji su ostali zaglavljeni na tom području. Akciju dodatno otežavaju nepovoljni vremenski uslovi, jaka kiša i grmljavina.

  • Milatović zakazao sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost
    on 25/06/2026 at 16:37

    Predsjednik Crne Gore i predsjedavajući Savjeta za odbranu i bezbjednost, Jakov Milatović sazvao je 41. sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost, koja će biti održana u petak, 26. juna u 11 sati u Vili „Gorica“ u Podgorici. Kako je saopšteno iz Kabineta predsjednika, na sjednici će članovi Savjeta razmatrati pitanja iz oblasti odbrane i bezbjednosti, uključujući izvještaje o stanju u Vojsci Crne Gore za 2025. godinu, angažovanju pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnim misijama i aktivnostima u inostranstvu, kao i učešću Vojske na međunarodnim vježbama i obukama tokom prethodne godine.

  • Naredna Međuvladina konferencija 14. jula
    on 25/06/2026 at 17:57

    Naredna Međuvladina konferencija između Crne Gore i Evropske unije (EU) biće održana 14. jula, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova (MEP).

  • Za Crnu Goru kao buduću članicu 3,2 milijarde eura
    on 25/06/2026 at 17:30

    Evropska komsija uskoro će predstaviti nacrt finansijskog paketa za Crnu Goru, koji je vrijedan 3,2 milijarde eura, saznaje TVCG u Briselu. Riječ je o finansijskoj projekciji zasnovanoj na pretpostavci članstva Crne Gore u EU od 2028 godine.

  • Šćepanović i Meken u Baru: Nastavak uspješne bezbjednosne saradnje Crne Gore i UK
    on 25/06/2026 at 17:09

    Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i britanska ambasadorka u Crnoj Gori Don Meken posjetili su Pomorsku informativnu jedinicu u Baru, gdje je potvrđena nastavak snažne saradnje dvije zemlje u oblasti bezbjednosti, borbe protiv organizovanog kriminala i unapređenja kapaciteta crnogorskih institucija. Posebno je istaknuta podrška Ujedinjenog Kraljevstva u uspostavljanju pomorskog centra za obuku i razvoju operativnih kapaciteta.

  • Delegacija DNP u Pekingu: Proces ulaska u EU ne treba da isključuje dobre odnose sa Kinom
    on 25/06/2026 at 15:28

    Crna Gora kao prva buduća članica EU treba da dodatno unapređuje odnose sa Narodnom republikom Kinom jer ta dva procesa ne smiju isključivati jedan drugi, saopšteno je tokom posjete delegacije DNP-a Kini.

  • DNP Pljevlja: PES odbio inicijativu o Kosovu, građani će dati odgovor na izborima
    on 25/06/2026 at 13:53

    Iz pljevaljskog odbora DNP-a ističu da je PES odbijanjem da potpišu inicijativu za zakazivanje sjednice Skupštine opštine Pljevlja na kojoj bi se poništila sramna odluka Vlade Crne Gore o priznanju takozvanog Kosova, najbolje pokazao kako podržavaju i štite interese građana koji su ih birali, te da će se vrlo brzo suočiti sa stavom građana Pljevalja i na lokalnim i parlamentarnim izborima.

  • Šaranović: Nikada nije postojala veća prijetnja po Novovića, Šukovića i Šćepanovića
    on 25/06/2026 at 13:49

    Rezultati u sektorima odbrane i bezbjednosti jasno su vidljivi i u državi i na međunarodnom nivou, poručeno je na današnjoj sjednici Skupštine. Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i ministar odbrane Dragan Krapović odgovarali su na pitanja poslanika. Oko 12.25 časova, sjednica je nakratko prekinuta i data je pauza, zbog žestokog verbalnog sukoba između Krapovića i poslanika SD-a. Do sukoba je došlo tokom polemike između Nikole Zirojevića (SD) i Krapovića, a reagovao je i Boris Mugoša iz SD.

  • Konatar: Zahtjevi sindikata za povećanjem plata opravdani, što prije potpisati OKU
    on 25/06/2026 at 10:29

    Građanski pokret URA podržava zahtjeve sindikata i smatra da je potrebno što prije postići dogovor i potpisati Opšti kolektivni ugovor, saopštio je poslanik URA Miloš Konatar.

  • Kako vaša tišina postaje tuđa moć
    on 25/06/2026 at 10:04

    Kad se kod nas broje glasovi, govori se samo o onima koji su izašli. O onima koji nijesu ćuti se, kao da ih nema. A baš u toj tišini se krije jedno od najvažnijih pitanja: ko odlučuje umjesto nas onda kada mi odlučimo da ćutimo.

  • Đurović: Trobojka će se uskoro vijoriti ispred Skupštine Crne Gore
    on 24/06/2026 at 19:22

    Šef poslaničkog kluba Nove srpske demokratije, Dejan Đurović, poručio je da će se uskoro ispred Skupštine vijoriti trobojka.

  • Podrška više od 50 evropskih parlamentaraca za Crnu Goru
    on 24/06/2026 at 18:35

    Crna Gora naporno radi da zatvori sva poglavlja do kraja godine, a podrška stiže od više od 50 parlamentaraca iz zemalja članica Evropske unije. Sa sastanka Međuparlamentarnog odbora o proširenju, čiji je domaćin bio Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta, između ostalog je poručeno da nacionalni parlamenti imaju veoma važnu ulogu u animiranju javnih diskusija o budućnosti Evropske unije i geopolitičkom značaju proširenja.

  • Cijena potrošnih dobara i usluga na 66 odsto prosjeka EU
    on 25/06/2026 at 18:24

    Nivo cijena potrošnih dobara i usluga u Crnoj Gori tokom prošle godine dostigao je 66 odsto prosjeka Evropske unije (EU), pokazali su novi podaci Eurostata.

  • Milović: Evropske cijene, a balkanski standard
    on 25/06/2026 at 12:30

    Generalni sekretar i poslanik DPS-a Nikola Milović ističe da najnoviji podaci EUROSTAT-a pokazuju ono što građani Crne Gore odavno osjećaju na svojoj koži, da mnoge osnovne potrebe plaćaju gotovo isto kao građani razvijenijih evropskih država, a da je standard balkanski i da primanja ne mogu pratiti rast troškova života.

  • Udruženje prevoznika najavljuje novi protest
    on 25/06/2026 at 06:11

    Predsjednik Udruženja prevoznika Đorđe Lješnjak najavio je da će zbog dugotrajnih problema u radu Uprave carina koji ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika podnijeti prijavu Upravi policije za novi protest, a ne isključuje ni štrajk. Iz Udruženja Sjeverne Makedonije kazali su nam da procedure sa zemljama regiona i njima stvaraju probleme i smatraju da bi države Zapadnog Balkana trebalo da prošire granične prelaze.

  • Dragaš: EPCG kroz snažan investicioni ciklus predvodi energetsku tranziciju Crne Gore
    on 24/06/2026 at 13:48

    Elektroprivreda (EPCG) realizuje najdinamičniji investicioni ciklus u svojoj istoriji, usmjeren na razvoj obnovljivih izvora energije, modernizaciju elektroenergetskog sistema i jačanje energetske sigurnosti zemlje, saopštio je izvršni direktor te kompanije, Zdravko Dragaš.

  • U petak početak pripremnih radova na dionici auto-puta Mateševo–Andrijevica
    on 24/06/2026 at 13:36

    Ceremonija povodom početka pripremnih radova na izgradnji druge dionice auto-puta Bar–Boljare, od Mateševa do Andrijevice, biće održana u petak u Mateševu, sa početkom u 18 sati.

  • Keković: Vlada planira da poveća zarade pred izbore
    on 24/06/2026 at 12:35

    Unija slobodnih sindikata (USSCG) organizovaće sjutra protest ispred zgrade Vlade, u cilju radikalizacije borbe za preko 100 hiljada radnika koji su ostali bez osnovnih prava koja je garantovao Opšti kolektivni ugovor (OKU), saopštili su predstavnici te sindikalne organizacije.

  • Crnogorske organizacije dio sedam LIFE projekata vrijednih gotovo milion eura
    on 24/06/2026 at 11:43

    Kroz LIFE program Evropske unije za životnu sredinu i klimatske akcije obezbijeđeno je gotovo milion eura za sedam projekata u kojima učestvuju crnogorske organizacije. Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštilo je da rezultati potvrđuju sve veće kapacitete domaćih institucija i organizacija za učešće u konkurentnim evropskim programima.

  • Miholjska prevlaka dobila sportski teren i dječije igralište
    on 24/06/2026 at 08:50

    Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore završilo je radove na izgradnji sportskog terena i dječijeg igrališta na Miholjskoj prevlaci (Ostrvu cvijeća), vrijedne oko 80.000 eura, čime su građani Tivta dobili nove sadržaje za rekreaciju, igru i druženje.

  • Udruženje prevoznika: Problemi u carini ugrožavaju poslovanje, moguća obustava rada
    on 24/06/2026 at 08:28

    Udruženje prevoznika Crne Gore upozorilo je da dugotrajni problemi u radu Uprave carina, uključujući kvarove informacionih sistema, spore procedure i nedostatak službenika, ozbiljno ugrožavaju poslovanje domaćih prevoznika. Posebno ukazuju na zastoje na graničnom prelazu Debeli Brijeg i traže hitne mjere, uz najavu mogućnosti obustave rada ukoliko ne dođe do rješavanja problema.

  • MMF završio misiju u Crnoj Gori: Preporuke za jačanje fiskalne stabilnosti i budžetskog okvira
    on 24/06/2026 at 08:08

    Ministar finansija Novica Vuković sa saradnicima održao je završni sastanak sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), čime je okončana jednonedjeljna ekspertska misija posvećena analizi fiskalnih pravila i pripremi preporuka za dalje jačanje fiskalnog okvira Crne Gore.