HERCEG NOVI

Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić i njegovi saradnici obišli su danas naselje Podi, gdje su sa predsjednikom te Mjesne zajednice, Jovicom Misinezovićem, obišli više lokacija na kojima se izvode radovi na izgradnji trotoara i kanalizacije i tamponiranju puta.

Kako je saopšteno iz Opštine, Katić je zadovoljan intenzitetom i načinom izvođenja radova, a posebno je čestitao Misinezoviću i njegovom timu, koji posvećeno i odgovorno rade za boljitak mjesne zajednice na čijem je čelu.

“Uradilo se zaista puno, a dosta toga i na inicijativu MZ Podi. Danas smo obišli radove na završetku izgradnje kanalizacije u naselju Topovi, radove na izgradnji trotoara, puta prema budućem domu za stare, kao i radove na tamponiranju dijela puta u zaseoku Crmnica. Vidno je da se u ovoj mjesnoj zajednici mnogo toga radi, kao što se radi i u ostalom dijelu grada. Trudimo se da imamo što je moguće više radova u svim mjesnim zajednicama kako bi imali ravnomjeran razvoj čitavog grada”, kazao je Katić neposredno nakon obilaska terena.

U projekat izgradnje sekundarne kanalizacije na Podima Opština Herceg Novi je uložila 300 hiljada eura.

Katić je najavio da to naselje uskoro očekuje realizacija kapitalne investicije – nova javna rasvjeta prostiraće se od kružnog toka u Meljinama do kuće Gudelja, kako je i predviđeno projektom za koji je izdata građevinska dozvola.

On je naglasio da će Podi, uz sve radove koji se sada izvode i koje tu mjesnu zajednicu očekuju u budućnosti, biti dosta kvalitetnije infrastrukturno opremljeno.

Predsjednik Mjesne zajednice Podi Jovica Misinezović je kazao da je u naselju Crmnica urađen put u dužini od 140 metara, kao i da se ovih dana izvode radovi na tamponiranju oko 330 metara puta. Nakon završetak tih radova, uslijediće spajanje sa Modrom pločom, čime će biti rasterećena Ustanička ulica. Uređenje puteva očekuje se i nakon završetka radova na izgradnji kanalizacije u naselju Topovi.

BERTOMEU POSLAO PISMO

Prvi čovjek Evrolge čestitao je Košarkaškom klubu Budućnost Voli trofej u Kupu Crne Gore.

Podgoričani su u finalu u Baru pobijedili domaći Mornar.

Bartomeu se pismom obratio predsjedniku Budućnosti Draganu Bokanu.

“Dragi predsjedniče, u ime Evrolige i čitavog kolektiva, želim da izrazim čestitke za osvajanje Kupa Crne Gore. Prenesite naše čestitke čitavom timu za njihovo sjajno izdanje. Srdačan pozdrav, Đordi Bartomeu”, napisao je Bartomeu.

BERTOMEU POSLAO PISMO

Prvi čovjek Evrolge čestitao je Košarkaškom klubu Budućnost Voli trofej u Kupu Crne Gore.

Podgoričani su u finalu u Baru pobijedili domaći Mornar.

Bartomeu se pismom obratio predsjedniku Budućnosti Draganu Bokanu.

“Dragi predsjedniče, u ime Evrolige i čitavog kolektiva, želim da izrazim čestitke za osvajanje Kupa Crne Gore. Prenesite naše čestitke čitavom timu za njihovo sjajno izdanje. Srdačan pozdrav, Đordi Bartomeu”, napisao je Bartomeu.

VEŠOVIĆ

Tinjajući sukob, između DF i Mitropolije, koji se vodi na temu čiji su protesti, i šta je njihov krajnji cilj, eskalirao je posljednjih dana, ocjenjuje Časlav Vešović, predsjednik Opštinskog odbora DPS Glavnog grada.

“Uvrede u rukavicama koje su razmijenili lideri Demokratskog fronta i Gojko Perović, rektor Cetinjske bogoslovije, samo su skrenule pažnju na već duže vrijeme jasnu činjenicu da ovi ulični protesti u formi litija, sve češće predstavljaju teren za odmjeravanje snaga Demokratskog fronta i sveštenstva okupljenog oko mitropolita Amfilohija. Iako se lideri DF-a javno trude da održe sliku o sebi kao dijelu vjernog naroda mitropolitu pokornom, te su se zarad tog imidža danas otvoreno miješali u uređivanje Javnog servisa, navodno braneći lik i djelo Amfilohija, očigledno je da se iza zavjese, na nekoliko frontova vodi bitka između Crkve i DF, o strateškom pravcu ovih protesta”, navodi se u saopštenju Vešovića.

Dodaje da Demokratski front, umoran od poraza, u litijama vidi svoju šansu.

““Sad ili nikad”, krilatica je koja najbolje opisuje poziciju lidera ovog saveza. Zato je Andrija Mandić nedavno otkrio svoje planove da se litije transformišu u crkveno šatorsko naselje u sred Podgorice. Blokiranje Glavnog grada mu se učinilo kao najbrži put za – zaštitu svetinja?! Jer, nadaleko je poznato da se svetinje najbolje štite tako što se Podgoričani maltretiraju, dok se od njihovog grada pravi vašarište, sa sve čuvenom barskom srbadijom i njihovim kulinarskim specijalitetima. Očekivano Mitropolija je oćutala ovu provokaciju lidera DF, ali je sada jasno da se poruka Gojka Perovića, odnosi na Mandića i sve Mandiće koji i ne mogu da dočekaju radikalizaciju protesta”, piše u saopštenju Vešovića.

Ocjenjuje da se njima, iz nekog razloga, jako žuri.

“Tako dok narod šeta i vjeruje da se bori za svetinje, koje mu uzgred niko i ne uzima, većina i ne sanja da su mnogi od njih statisti u političkoj igri moći, koja malo ima veze sa manastirima i crkvama”, zaključuje Vešović.

MVP

Crnogorski državljani Miloš Perišić evakuisan je iz kineske provincije Hubei, posebnim letom Vlade Ukrajine, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).

Kako su naveli, slijetanje aviona u Kijev se očekuje oko 05:00 h po istočno evropskom vremenu, nakon čega će putnici posebnim transportom biti prevezeni u medicinsku ustanovu ˶Medobori̋ koja se nalazi u gradu Konopkivka (423 km od Kijeva), regija Ternopil.

“Shodno zahtjevu ukrajinske strane i pisanoj saglasnosti crnogorskog državljanina, on će u ovoj medicinskoj ustanovi provesti obavezni karantin u trajanju od 14 dana, nakon čega će moći da nastavi put ka Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju MVP-a.

Na posebnom letu Vlade Ukrajine, pored ukrajinskih državljana, nalaze se i državljani Paname, Izraela, El Salvadora, Argentine, Kazakstana i Španije, kao i državljanin Crne Gore.

NA CETINJU

Crnu Goru i Francusku povezuje dugogodišnje prijateljstvo koje će ove godine biti krunisano proslavom jubileja – 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između dvije zemlje, kao i Dana državnosti Francuske, saopšteno je u toku susreta gradonačelnika Prijestonice Cetinje Aleksandra Kašćelana i ambasadorke Francuske u Crnoj Gori Kristin Tudik.

Gradonačelnik je sa ambasadorkom Tudik razgovarao o mogućnosti da proslava jubileja bude organizovana na Cetinju, kao i o konceptu obilježavanja.

“Cetinje je i vaš grad, jer je Francuska jedna od 12 država koje su u crnogorskoj Prijestonici imale svoja poslanstva”, rekao je gradonačelnik Kašćelan, prihvatajući inicijativu ambasadorke Tudik.

“Meni je Cetinje bilo prvi izbor za obilježavanje ovog jubileja”, kazala je ambasadorka, podsjećajući da ambasada Francuske dobro sarađuje sa Prijestonicom, te da namjerava da to čini i ubuduće.

Gradonačelnik i ambasadorka obišli su nekoliko lokacija u gradu gdje bi proslava na otvorenom mogla biti organizovana, kao i prostor nekadašnjeg francuskog poslanstva. Detalji proslave, kako je saopšteno u toku susreta, biće naknadno usaglašeni i dogovoreni.

Kašćelan je pozvao je ambasadorku Tudik da bude gošća centralne proslave obilježavanja 110 godina od obnove kraljevine Crne Gore, koja će krajem avgusta biti organizovana na Cetinju.

ODIGRALI VELIKU UTAKMICU

Atletiko je u prvom meču osmine finala protiv Liverpula pokazao da i dalje pripada vrhu evropskog fudbala. Prvak Evrope je pao u Madridu 1:0, odbranom je na briljantan način komandovao Stefan Savić, pa su Mane , Salah i Firmino bili skroz neprimjetni.

“Odigrali smo veliku utakmicu protiv velikog tima, koji ima izuzetnu sezonu. Navijači su nas nosili, bili su nevjerovatni, dali su nam energiju. Oni su najbolji u Evropi, sa njima možemo da ostvarimo velike stvari. Imali su i oni šanse, ali smo ih limitirali. Pripremili smo utakmicu, odigrali smo je onako kako smo željeli. Napravili su nam probleme prilikom iznošenja lopte, a možda nam je falilo malo brzine i odlučnosti u napadu. Možda smo mogli i do drugog gola”, kazao je naš reprezentativac.

Iapk, Savić je svjestan da je pred njegovom ekipom još uvijek puno posla, ukoliko želi da se plasira u četvrtfinale.

“Imamo iskustva iz prethodnih sezona, znamo šta se dogodilo Barseloni. Ostalo je još mnogo posla, biće teško u revanšu”, rekao je Savić.

Trijumf nad Liverpulom mogao bi da preokrene sezonu, Savić i drugovi se sada okreću prvenstvu.

“Sve je moguće u fudbalu. Jednog dana vam kažu da ste najgora ekipa u Španiji, a nakon ove utakmice smo nevjerovatan tim. Borba koju smo pružili protiv Liverpula, srce kakvo smo imali i energiju koju smo pokazali podsjećaju me na Atletiko iz prethodnih godina. Sada se okrećemo prvenstvu, u važnom smo trenutku, moramo u Ligu šampiona i naredne sezone”, rekao je Savić.

ODIGRALI VELIKU UTAKMICU

Atletiko je u prvom meču osmine finala protiv Liverpula pokazao da i dalje pripada vrhu evropskog fudbala. Prvak Evrope je pao u Madridu 1:0, odbranom je na briljantan način komandovao Stefan Savić, pa su Mane , Salah i Firmino bili skroz neprimjetni.

“Odigrali smo veliku utakmicu protiv velikog tima, koji ima izuzetnu sezonu. Navijači su nas nosili, bili su nevjerovatni, dali su nam energiju. Oni su najbolji u Evropi, sa njima možemo da ostvarimo velike stvari. Imali su i oni šanse, ali smo ih limitirali. Pripremili smo utakmicu, odigrali smo je onako kako smo željeli. Napravili su nam probleme prilikom iznošenja lopte, a možda nam je falilo malo brzine i odlučnosti u napadu. Možda smo mogli i do drugog gola”, kazao je naš reprezentativac.

Iapk, Savić je svjestan da je pred njegovom ekipom još uvijek puno posla, ukoliko želi da se plasira u četvrtfinale.

“Imamo iskustva iz prethodnih sezona, znamo šta se dogodilo Barseloni. Ostalo je još mnogo posla, biće teško u revanšu”, rekao je Savić.

Trijumf nad Liverpulom mogao bi da preokrene sezonu, Savić i drugovi se sada okreću prvenstvu.

“Sve je moguće u fudbalu. Jednog dana vam kažu da ste najgora ekipa u Španiji, a nakon ove utakmice smo nevjerovatan tim. Borba koju smo pružili protiv Liverpula, srce kakvo smo imali i energiju koju smo pokazali podsjećaju me na Atletiko iz prethodnih godina. Sada se okrećemo prvenstvu, u važnom smo trenutku, moramo u Ligu šampiona i naredne sezone”, rekao je Savić.

PREDLOŽILI IH SELEKTORI

Osam igrača koji nastupaju za kadetsku i omladinsku reprezentaciju biće stipendisti Ministarstva sporta i mladih tokom 2020. godine.

Fudbalski savez Crne Gore potpisao je ugovore o stipendiranju sa osam fudbalera koji su za stipendije predloženi od strane selektora mlađih nacionalnih selekcija. Stipendisti za 2020. godinu su Nikola Janjić (Sutjeska), Kristijan Ernec (Rudar), Nemanja Božović (Podgorica), Nikola Vukotić, Damjan Dakić, Đorđe Pešukić, Bogdan Obradović i Aleksa Ćetković (Budućnost).

Sredstva za stipendiranje perspektivnih fudbalera obezbijeđena su od strane Ministarstva sporta i mladih i raspodijeljena putem javnog konkursa za sufinansiranje sportskih organizacija za 2020. godinu.

Generalni sekretar FSCG Momir Đurđevac vjeruje da će stipendisti opravdati povjerenje koje su im odabirom ukazali selektori mlađih nacionalnih selekcija.

“Prije svega želim da vam čestitam potpisivanje ugovora o stipendijama i što ćete tokom 2020. godine imati statust stipendista Fudbalskog saveza Crne Gore i Ministarstva sporta i mladih. Selektori mlađih nacionalih selekcija, koji sa vama provode dosta vremena u radu i koji su upoznati sa kvalitetima svakog od vas pojedinačno, odabrali su vas za stipendiste Fudbalskog saveza na osnovu vašeg potencijala i igračkih kvaliteta. Vjerujem da vam povjerenje ukazano od strane selektora imponuje ali i da vas ujedno obavezuje da svojim radom, trudom i igrama budete primjer klupskim i reprezentativnim kolegama kako bi u narednom periodu svi zajedno imali bolje rezultate”, istakao je generalni sekretar FSCG.

Direktor direktorata za sport u Ministarstvu sporta i mladih Miloš Lalević, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora o stipendiranju, čestitao je stipendistima i istakao dobru saradnju Ministarstva i FSCG.

“U ime Ministarstva sporta i mladih želim da vam čestitam na stipendijama koje ste zaslužili vašim dosadašnjim radom i doprinosm koji dajete na terenu. Ministartstvo ima jako uspješnu saradnju sa Fudbalskim savezom na više projekata a jedan od njih je i stipendiranje perspektivnih sportista. Izuzetno nam je drago što Fudbalski savez svake godine vrlo odgovorno pristupa ovom projektu sa sve u cilju vaše dalje motivacije i stvaranja boljih uslova za bavljenje fudbalom za sve vas. Vaša je privilegija što pripadate Fudbalskom savezu, koji je prepoznat kao jedan od najboljih u zemlji, a posebna je privilegija što ste prepoznati u kontekstu ovih stipendija”, rekao je Miloš Lalević.

PREDLOŽILI IH SELEKTORI

Osam igrača koji nastupaju za kadetsku i omladinsku reprezentaciju biće stipendisti Ministarstva sporta i mladih tokom 2020. godine.

Fudbalski savez Crne Gore potpisao je ugovore o stipendiranju sa osam fudbalera koji su za stipendije predloženi od strane selektora mlađih nacionalnih selekcija. Stipendisti za 2020. godinu su Nikola Janjić (Sutjeska), Kristijan Ernec (Rudar), Nemanja Božović (Podgorica), Nikola Vukotić, Damjan Dakić, Đorđe Pešukić, Bogdan Obradović i Aleksa Ćetković (Budućnost).

Sredstva za stipendiranje perspektivnih fudbalera obezbijeđena su od strane Ministarstva sporta i mladih i raspodijeljena putem javnog konkursa za sufinansiranje sportskih organizacija za 2020. godinu.

Generalni sekretar FSCG Momir Đurđevac vjeruje da će stipendisti opravdati povjerenje koje su im odabirom ukazali selektori mlađih nacionalnih selekcija.

“Prije svega želim da vam čestitam potpisivanje ugovora o stipendijama i što ćete tokom 2020. godine imati statust stipendista Fudbalskog saveza Crne Gore i Ministarstva sporta i mladih. Selektori mlađih nacionalih selekcija, koji sa vama provode dosta vremena u radu i koji su upoznati sa kvalitetima svakog od vas pojedinačno, odabrali su vas za stipendiste Fudbalskog saveza na osnovu vašeg potencijala i igračkih kvaliteta. Vjerujem da vam povjerenje ukazano od strane selektora imponuje ali i da vas ujedno obavezuje da svojim radom, trudom i igrama budete primjer klupskim i reprezentativnim kolegama kako bi u narednom periodu svi zajedno imali bolje rezultate”, istakao je generalni sekretar FSCG.

Direktor direktorata za sport u Ministarstvu sporta i mladih Miloš Lalević, koji je prisustvovao potpisivanju ugovora o stipendiranju, čestitao je stipendistima i istakao dobru saradnju Ministarstva i FSCG.

“U ime Ministarstva sporta i mladih želim da vam čestitam na stipendijama koje ste zaslužili vašim dosadašnjim radom i doprinosm koji dajete na terenu. Ministartstvo ima jako uspješnu saradnju sa Fudbalskim savezom na više projekata a jedan od njih je i stipendiranje perspektivnih sportista. Izuzetno nam je drago što Fudbalski savez svake godine vrlo odgovorno pristupa ovom projektu sa sve u cilju vaše dalje motivacije i stvaranja boljih uslova za bavljenje fudbalom za sve vas. Vaša je privilegija što pripadate Fudbalskom savezu, koji je prepoznat kao jedan od najboljih u zemlji, a posebna je privilegija što ste prepoznati u kontekstu ovih stipendija”, rekao je Miloš Lalević.

  • Kako se upravlja u tri najveća crnogorska resorta: 190 miliona eura prihoda i 21 milion profita
    on 21/06/2026 at 10:34

    Tri kompanije koje upravljaju vodećim resortima u Crnoj Gori – Lušticom, Porto Montenegrom i Porto Novim – u 2025. su zabilježile rast prihoda i aktive, ali uz bitno različite trendove profitabilnosti, zaduženosti i zapošljavanja u odnosu na 2024. godinu.

  • Turković o povećanju penzija: 20 eura za deset godina i 268 eura za pet nije isto
    on 21/06/2026 at 10:15

    Komentarišući najnovije podatke Fonda PIO o rastu penzija, državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković je kazao da je u desetogodišnjem periodu od 2011. do 2021. godine prosječna penzija porasla za svega 20 eura, dok je u narednih pet godina povećana za 268 eura.

  • Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove
    on 21/06/2026 at 06:36

    Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike. 

  • VIDEO "Poglavlje 14 biće zatvoreno uskoro"
    on 20/06/2026 at 19:05

    Još jedan korak Crne Gore ka Evropskoj uniji biće zatvaranje poglavlja o saobraćaju u pregovorima o pristupanju.

  • CBCG: Platni promet 2,12 milijardi eura
    on 20/06/2026 at 14:38

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u maju iznosila je 2,12 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • BDP po stanovniku na 54 odsto prosjeka EU
    on 20/06/2026 at 10:37

    Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 54 odsto prosjeka EU, prema prvoj procjeni Eurostata.

  • Viši sud zamrznuo više od 6,8 miliona eura: Blokirano 58 računa u istragama SDT-a
    on 20/06/2026 at 10:11

    Rješenjima podgoričkog Višeg suda za oko pet i po mjeseci ove godine je stavljena zabrana privremenog raspolaganja na 58 računa u domaćim bankama, na kojima se nalazi preko 6,8 miliona eura, a u okviru istraga koje sprovodi Specijalno državno tužilaštvo (SDT), navodi Akcija za socijalnu pravdu.

  • Gubitak Luke Bar prošle godine 6,44 miliona
    on 20/06/2026 at 08:45

    Kompanija Luka Bar je prošlu godinu završila sa gubitkom od 6,44 miliona, što je 7,6 miliona lošiji od onog ostvarenog u 2024, kada je to barsko preduzeće u većinskom državnom vlasništvu poslovalo sa profitom od 1,17 miliona eura.  

  • Basani sa Vukovićem: Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera
    on 20/06/2026 at 07:39

    Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera u regionu, kazala je potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonela Basani na sastanku sa ministrom finansija Novicom Vukovićem, ističući da je naša država, kao najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, u posebnom fokusu ove međunarodne finansijske institucije.

  • Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi
    on 20/06/2026 at 07:07

    Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.