BRAJOVIĆ

Crna Gora doživljava Tursku kao važnog partnera, naš je saveznik u NATO-u i na tom putu su nam u svim fazama dali nesebičnu podršku, proučio je predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović, koji na poziv predsjednika Velike narodne skupštine Mustafe Šentopa boravi u zvaničnoj posjeti Republici Turskoj.

Prvog dana posjete Brajović se sastao sa ministrom vanjskih poslova Mevlutom Čavušogluom. Tokom susreta zajednički je konstatovano da su posjete na najvišem nivou između dvije države česte i sadržajne što je jedan od pokazatelja odličnih odnosa između dvije prijateljske zemlje, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

“Sarađujemo na brojnim poljima i važno je istaći da su odlični politički odnosi dobar osnov za dalje snaženje svih vidova ekonomske saradnje”, ocijenio je Brajović.

Dodao je da je Turska jedan od najznačajnijih investicionih i spoljnotrgovinskih partnera Crne Gore.

“Crna Gora je primjer kako se štite prava manjina i kako različiti narodi žive zajedno. Na tom polju možete poslužiti kao model drugima”, istakao je turski ministar Čavušoglu.

Dodao je da je prijateljskim i sadržajnim odnosima koje zemlje imaju u velikoj mjeri doprinijela aktivnost i intenzivna komunikacija poslanika Velike narodne skupštine Republike Turske i Skupštine Crne Gore.

Tokom susreta sa predsjednikom Odbora za međunarodne odnose Volkanom Bozkirom naglašena je važnost regionalne saradnje i održavanja dobrosusjedskih odnosa na principu međusobnog poštovanja i uvažavanja.

“Parlamentarna saradnja, naročito na nivou radnih tijela, usmjerna na konkretne projekte odličan je model za dalje unaprjeđenje odnosa između država. Crna Gora i Turska su svakako primjer za to i vjerujem da će ta saradnja u narednom periodu biti još konkretnija i sadržajnija”, istakao je Brajović. 

Brajović će sjutra nastaviti posjetu ceromonijom polaganja vijenca na Ataturkovom mauzoleju i susretima sa drugim zvaničnicima Republike Turske, kao i predstavnicima crnogorskih udruženja iseljenika u Istanbulu.

Delegaciju Crne Gore čine potpredsjednik Skupštine Crne Gore i predsjednik grupe prijateljstva sa Velikom narodnom skupštinom Turske Genci Nimanbegu i poslanici Branka Tanasijević i Suad Numanović.

ZBOG TRAMPOVIH TVITOVA

Glavni američki državni tužilac Vilijam Bar razmišlja o napuštanju svoje funkcije zbog tvitova predsjednika Donalda Trampa o istragama Ministarstva pravosuđa.

Bar je to najavio osobama bliskima Trampu, ali ne i predsjedniku lično, piše Vašington post.

On bi mogao da podijeli svoja razmišljanja s ljudima bliskima Trampu u nadi da će predsjednik dobiti poruku i prestati da tvituje o istragama Ministarstva pravosuđa, dodaje list.

Bijela kuća i Ministarstvo pravosuđa nijesu odmah odgovorili na upit Vašington posta za komentar.

Tramp je juče kazao da ima potpuno povjerenje u Bara, koji je prošle nedjelje u intervjuu rekao da mu postaje nemoguće da radi posao uz Trampov običaj tvitovanja.

“Otežavam mu posao… s tim se slažem. Državni tužilac je čovjek velikog integriteta”, rekao je Tramp novinarima.

“Vrijeme je da se zaustavi tvitanje o kaznenim predmetima Ministarstva pravosuđa. Ne mogu da radim svoj posao s konstantnim komentarima koji me potkopavaju”, kazao je Bar za ABC News.

Iako je dao podršku Baru, Tramp je takođe pozitivno govorio o tvitovanju.

“Društveni mediji su mi jako važni, jer mi daju glas”, kazao je.

Prošle nedjelje tužioci koji su vodili slučaj protiv Trampovog prijatelja Rodžera Stouna, koji je prošle godine proglašen krivim za ometanje pravde, zastrašivanje svjedoka i laganje Kongresu, predložili su sudu da Stounu odredi kaznu zatvora u trajanju od sedam do devet godina.

Tramp je na svom Tviteru napao takvu odluku, te kazao kako je ona nepoštena, a dan kasnije Bar i ostali visoki zvaničnici ministarstva, ujedno i glavnog državnog tužilaštva, odbili su preporuku četvoro tužilaca, jer bi ona, kako su utvrdili, bila neprimjerena.

BICIKLIZAM

Član podgoričkog kluba Džada, Danilo Vukčević najbolji je biciklista Crne Gore u konkurenciji seniora, na drumu, u tradicionalnom izboru Biciklističkog saveza.

U konkurenciji biciklista do 23 godine najbolji je njegov klupski drug Miloš Vračar.

U montibajk kategoriji, disciplina XCO, najbolji seniori su Ana Petrović iz Peruna i član Tempa, Demir Mulić.

U kategoriji do 23 godine najbolji je Miloš Vračar iz Džade. Najbolji junior je Nikola Grupković (Perun), dok je u konkurenciji kadeta priznanje pripalo Lazaru Savićeviću (Perun).

U konkurenciji mlađih kadeta za najbolje proglašeni su članovi Peruna, Jovan Vukčević i Nina Vujičić.

Najbolji pionir je Ognjen Vučetić (Peruna), a dok je u kategoriji masters nagrađen Saša Jovović (Perun).

Saopšteno je da će Biciklistički savez stipendirati osam biciklista.

Stipendije će primati kadet Jovan Vučković (Perun), junior Nikola Grupković (Perun) i seniori Aleksandar Radunović (Džada), Sloibodan Milonjić (Džada), Dragan Jašović (Tempo), Radosav Bezmarović (Džada), Demir Murić (Tempo) i Danilo Vukčević (Džada).

Predsjednik Biciklističkog saveza, Dejan Popović
kazao je da su konstituenti i osnivači te asocijacije Džada, Perun, Budva, Lovćen i Tempo.

On je istakao da su se naknadno priključila i dva novoformirana kluba – Fleš iz Nikšića i Plejvlja.

“Za godinu od osnivanja pokrenuli smo Crnogorsku biciklistzičku ligu na drumu i mautinbajku, organizovali smo državne šampionate u obje discipline, formirali crnogorsklu reprezentaciju koja je nastupila na Balkanskom prvenstvu. Organizovali smo i višednevnu drumsku etapnu trku Tur of Montenegro, koja je okupila oko 70 takmičara iz Evrope. Trka se izdvojila kao sportsko-turistički proizvod Crne Gore”, kazao je Popović.

On je istakao da su afirmacija i popularizacija bicilizma, omasovljenje, stvaranje stručne baze, rad sa mladima, uspostavljanje sistema takmičenja i liga, nastupi reprezentacije, ulaganje u najperspektivnbije sportiosti biti u fokusu rada savaza.

On je naglasio da su postavili ambiciozan plan i da već ui martu, poslije zimskih priprema, crnogorske reprezentativce očekuju prve trke u inostranstvu.

“U aprilu organizovaćemo edukatiovne seminare za nedostajuća zanimanja – sudije, treneri, mehaničari. U maju startuju lige, koje smo ove godine, pored druma i mautinbajka, proširili i na daunhil disciplinu, kao i šampionati Crne Gore u sve tri discipline. Centralno mjesto u kalendaru zauzima Tur of Montenegro, od 2. do 4. oktobra, u okviru kojeg će biti održano i Balkansko prvenstvo”, rekao je Popović.

Direktor direktortata za sport u Ministarstvu sporta i mladih, Miloš Lalević kazao je da se biciklizam zahvaljujući entuzijazmu klubova i biciklista vraća na pravi put.

“Vlada i Ministarstvo povećavali su, odnosno osnažili, budžet nacionalnih sportsklih saveza, izdvajanjem za spšort preko četiri i po miliona EUR. Time smo najbolje potvrdili da se sport nalazi visoko u agendi Vlade. Ove godine imamo rekordan broj stiperndista – 276, a posebno mi je drago što se među njima nalaze i biciklisti”, kazao je Lalević.

Najbolji crnogorski biciklista, Danilo Vukčević naglasio je da su naporan rad i treninzi dali rezultat.

“Nijesam sanjao da ću biti u ovoj poziciji da budem najbolji biciklista Crne Gore. Dobrim radom novog saveza sve je došlo na svoje mjesto. Rukovodstvo saveza predanim radom biciklizam je vratilo na mjesto koje mu pripada. Nadam se da će 2020. godina biti još bolja. Planovi su postavljeni, nadam se da ćemo opravdati ukazano povjerenje”, rekao je Vukčević.

Savez je u znak zahvalnosti za doprinos afirmaciji biciklizma nagradio Mionistarstvo sporta i mladih, Fond za razvoj Kuča Marko Miljanov i kompaniju Aerodromi Crne Gore.

BICIKLIZAM

Član podgoričkog kluba Džada, Danilo Vukčević najbolji je biciklista Crne Gore u konkurenciji seniora, na drumu, u tradicionalnom izboru Biciklističkog saveza.

U konkurenciji biciklista do 23 godine najbolji je njegov klupski drug Miloš Vračar.

U montibajk kategoriji, disciplina XCO, najbolji seniori su Ana Petrović iz Peruna i član Tempa, Demir Mulić.

U kategoriji do 23 godine najbolji je Miloš Vračar iz Džade. Najbolji junior je Nikola Grupković (Perun), dok je u konkurenciji kadeta priznanje pripalo Lazaru Savićeviću (Perun).

U konkurenciji mlađih kadeta za najbolje proglašeni su članovi Peruna, Jovan Vukčević i Nina Vujičić.

Najbolji pionir je Ognjen Vučetić (Peruna), a dok je u kategoriji masters nagrađen Saša Jovović (Perun).

Saopšteno je da će Biciklistički savez stipendirati osam biciklista.

Stipendije će primati kadet Jovan Vučković (Perun), junior Nikola Grupković (Perun) i seniori Aleksandar Radunović (Džada), Sloibodan Milonjić (Džada), Dragan Jašović (Tempo), Radosav Bezmarović (Džada), Demir Murić (Tempo) i Danilo Vukčević (Džada).

Predsjednik Biciklističkog saveza, Dejan Popović
kazao je da su konstituenti i osnivači te asocijacije Džada, Perun, Budva, Lovćen i Tempo.

On je istakao da su se naknadno priključila i dva novoformirana kluba – Fleš iz Nikšića i Plejvlja.

“Za godinu od osnivanja pokrenuli smo Crnogorsku biciklistzičku ligu na drumu i mautinbajku, organizovali smo državne šampionate u obje discipline, formirali crnogorsklu reprezentaciju koja je nastupila na Balkanskom prvenstvu. Organizovali smo i višednevnu drumsku etapnu trku Tur of Montenegro, koja je okupila oko 70 takmičara iz Evrope. Trka se izdvojila kao sportsko-turistički proizvod Crne Gore”, kazao je Popović.

On je istakao da su afirmacija i popularizacija bicilizma, omasovljenje, stvaranje stručne baze, rad sa mladima, uspostavljanje sistema takmičenja i liga, nastupi reprezentacije, ulaganje u najperspektivnbije sportiosti biti u fokusu rada savaza.

On je naglasio da su postavili ambiciozan plan i da već ui martu, poslije zimskih priprema, crnogorske reprezentativce očekuju prve trke u inostranstvu.

“U aprilu organizovaćemo edukatiovne seminare za nedostajuća zanimanja – sudije, treneri, mehaničari. U maju startuju lige, koje smo ove godine, pored druma i mautinbajka, proširili i na daunhil disciplinu, kao i šampionati Crne Gore u sve tri discipline. Centralno mjesto u kalendaru zauzima Tur of Montenegro, od 2. do 4. oktobra, u okviru kojeg će biti održano i Balkansko prvenstvo”, rekao je Popović.

Direktor direktortata za sport u Ministarstvu sporta i mladih, Miloš Lalević kazao je da se biciklizam zahvaljujući entuzijazmu klubova i biciklista vraća na pravi put.

“Vlada i Ministarstvo povećavali su, odnosno osnažili, budžet nacionalnih sportsklih saveza, izdvajanjem za spšort preko četiri i po miliona EUR. Time smo najbolje potvrdili da se sport nalazi visoko u agendi Vlade. Ove godine imamo rekordan broj stiperndista – 276, a posebno mi je drago što se među njima nalaze i biciklisti”, kazao je Lalević.

Najbolji crnogorski biciklista, Danilo Vukčević naglasio je da su naporan rad i treninzi dali rezultat.

“Nijesam sanjao da ću biti u ovoj poziciji da budem najbolji biciklista Crne Gore. Dobrim radom novog saveza sve je došlo na svoje mjesto. Rukovodstvo saveza predanim radom biciklizam je vratilo na mjesto koje mu pripada. Nadam se da će 2020. godina biti još bolja. Planovi su postavljeni, nadam se da ćemo opravdati ukazano povjerenje”, rekao je Vukčević.

Savez je u znak zahvalnosti za doprinos afirmaciji biciklizma nagradio Mionistarstvo sporta i mladih, Fond za razvoj Kuča Marko Miljanov i kompaniju Aerodromi Crne Gore.

BRAJOVIĆ PORUČIO

Dijalog između Vlade i Mitropolije crnogorsko primorske potreban je i koristan, ocijenio je predsjednik Socijaldemokrata Ivan Brajović, navodeći da je dobro što su litije koje se održavaju u Crnoj Gori mirne.

Brajović je to rekao u Herceg Novom gdje je održana opštinska izborna konvencija Socijaldemokrata te opštine, na kojoj su izabrani delegati za drugi Kongres partije i kandidati za članove Glavnog odbora (GO).

“Zakonom o slobodi vjeroispovijesti niko ne uređuje kako ćemo mi da vjerujemo. On se odnosi na to da svi moramo da poštujemo zakone države i da u Crnoj Gori ne postoji država u državi”, kazao je Brajović, saopšteno je iz SD-a.

On je istakao da je, na svakom mjestu gdje jedan Socijaldemokrat pokriva neku funkciju, pokazan ozbiljan, odgovoran i profesionalan rad.

“Mi radimo, za dobro svih, i postižemo konkretne i mjerljive rezultate u oblastima za koje smo mi odgovorni”, poručio je Brajović.

Brajović je rekao da u Herceg Novom podrška socijaldemokratskoj ideji raste, što se i vidjelo na poslednjim lokalnim izborima.

On je naglasio da je Crnoj Gori potrebna odgovornost, odlučnost i pristojnost, jer je to ono što, u vremenu kada neki pokušavaju da nametnu politički primitivizam, svima treba.

“A upravo to Socijaldemokrate nude građanima Crne Gore”, istakao je Brajović.

Potpredsjednik SD-a Damir Šehović ocijenio je da Socijaldemokrate sprovode onu politiku koja okuplja, a ne dijeli ljude.

“Svima nama, nezavisno od toga kako se zovemo i na koji način se Bogu molimo, najveća svetinja mora biti Crna Gora. Građanska Crna Gora. Država svih nas”, rekao je Šehović.

Prema njegovim riječima, građanski karakter Crne Gore na ispitu je, mora biti sačuvan i oko takvih vrijednosti moraju se okupiti svi, bez izuzetka.

“Između budućnosti koju predstavljamo mi, i proslošti koju predstavlja naša konkurencija, izbor je sasvim jasan”, zaključio je Šehović.

Predsjednica Opštinskog odbora SD Herceg Novi, Tatjana Fanfani, rekla je da je rezultat koji je ostvaren na lokalnim izborima u tom gradu veoma značajan i da je on obavezujući za sve članove partije.

Iako, kako je kazala, nije lako, kao partija vlasti na državnom nivou, funkcionisati u opštini koja je tradicionalno opoziciona, Fanfani smatra da su u proteklom vremenskom periodu bili konstruktivan politički subjekt koji je predlagao rješenja za koja su vjerovali da su u najboljem interesu građana Herceg Novog.

Na sjednici je poručeno da svi, a posebno Socijaldemokrate, treba da budu svjesni da najveća svetinja treba da nam bude građanska država Crna Gora.

MARKOVIĆ SA PREDSTAVNICIMA NVO

Predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković razgovarao je danas sa predstavnicima Centra za demokratsku tranziciju (CDT) i Građanske alijanse (GA), u okviru dijaloga i inicijative “Savez za Evropu”, kroz koju se želi postići konsenzus o pitanjima važnim za prevazilažinje podjela i dinamičniji put ka Evropskoj uniji.

Kako se navodi u saopštenju Vlade, u veoma konstruktivnom, kvalitetnom i sadržajnom razgovoru sa predstavnicima CDT-a, predvođenim direktorom Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Draganom Koprivicom, premijer i predstavnici Vlade su dobili više prijedloga i inicijativa u cilju jačanja kredibiliteta institucija i povjeranja javnosti u njihov rad, kao i snaženja izbornog sistema.

“Podsjećamo da je Vlada pokrenula širok dijalog sa relevantnim društvenim akterima u cilju unapređenja integracionog procesa kao ključnog cilja državne politike, te završetka procesa sveobuhvatnih reformi i ukupnog napretka društva. Vlada Crne Gore će odgovorno i sa pažnjom razmotriti sve sugestije koje je dobila na današnjem sastanku od CDT-a i u odnosu na njih se odrediti u toku ili na kraju cijelog procesa”, poručeno je u saopštenju.

Koprivica je kazao da su slobodni izbori i izgradnja nezavisnih institucija suština razgovora između predstavnika Vlade i Centra za demokratsku tranziciju.

“Naša sugestija je bila da se nakraju ovog procesa napravi neka vrsta paketa, odnosno, ideja, što bi to trebalo uraditi da bi značajni društveni akteri prihvatili to kao način za izlazak iz sadašnje situacije”, kazao je izvršni direktor CDT-a nakon sastanka.

Dijalog u okviru Saveza za Evropu, premijer i članovi Vlade danas su imali i sa predstavnicima Građanske alijanse, predvođenim programskim direktorom Borisom Raonićem, tokom kojeg je otvoreno razgovarano o izazovima na putu evropskih integracija i jačanja vladavine prava. 

Iz Vlade su dodali da su predstavnici Građanske alijanse, predvođeni programskim direktorom Borisom Raonićem, dali više konstruktivnih predloga u cilju jačanja administrativnih kapaciteta i potencijala, uz ocjenu da je potrebno snažiti institucije koje bi trebalo da efikasnije rade na pitanjima vladavine prava.

“Predstavnici ove NVO su takođe ukazali na potrebu unapređenja principa odgovornosti na nivou institucija, kako državne uprave tako i pravosuđa, čime bi se doprinijelo kvalitetnijoj zaštiti interesa i potreba svih građana”, navode iz Vlade.

Dodaju da je na sastanku vođen širi dijalog o pitanjima važnim za proces evropske integracije i sveukupan društveni razvoj.

Poručuju da će Vlada pažljivo razmotriti sve dobijene predloge i sugestije i zauzeti konkretne stavove u odnosu na njih.

Stepen razumijevanja između političkih i društvenih aktera moguće je podići na maksimalan nivo kako bi došlo do relaksacije odnosa unutar Crne Gore, koji su došli do usijanja, ocijenio je predsjednik Građanske alijanse (GA), Boris Raonić.

On je, nakon sastanka sa premijerom Duškom Markovićem agenciji MINA kazao da su zadovoljni i da su prepoznali iskrenost Vlade da uđe u koštac sa brojnim problemima u funkcionisanju sistema.

“Na mnoge probleme smo ukazali i oni su skoro sve prepoznali kao problematične i saglasili su se sa potrebom da u što hitnijem roku oni budu riješeni. U ovom trenutku mislim da se stepen razumijevanja može podići na maksimalan nivo kako bismo relaksirali odnose unutar Crne Gore, koji su došli do usijanja”, rekao je Raonić.

Kako je naveo, kroz dijalog se ne može doći do saglasnosti oko svih pitanja i ostaće ona o kojima će se razgovarati i tokom izborne kampanje.

“Apelujemo na sve ostale subjekte koji su pozvani da se uključe u dijalog i da se dođe do rješenja”, kazao je Raonić.  

Iz Vlade su kazali da su predstavnici GA dali više konstruktivnih predloga u cilju jačanja administrativnih kapaciteta i potencijala i da će pažljivo razmotriti sve dobijene predloge i sugestije i zauzeti konkretne stavove u odnosu na njih.

Predstavnici GA, kako je saopšteno, ocijenili su da je potrebno snažiti institucije koje bi trebalo da efikasnije rade na pitanjima vladavine prava.

“Predstavnici te nevladine organizacije takođe su ukazali na potrebu unapređenja principa odgovornosti na nivou institucija, kako državne uprave, tako i pravosuđa, čime bi se doprinijelo kvalitetnijoj zaštiti interesa i potreba svih građana”, naveli su iz Vlade.

Kako su dodali, na sastanku je vođen širi dijalog o pitanjima važnim za proces evropske integracije i sveukupan društveni razvoj. 

Sastancima su prisustvovali potpredsjednik Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku Zoran Pažin, ministarka javne uprave Suzana Pribilović i glavni pregovarač sa EU Aleksandar Drljević.

POSJETILI SKLONIŠTE

Kao odgovorno društvo moramo pružiti adekvatnu zaštitu i pomoć žrtavama trgovine ljudima, poručio je ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić, koji je danas sa minstrom rada i socijalnog staranja Kemalom Purišićem i ambasadorkom Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke posjetio Sklonište za žrtve trgovine ljudima, kojim rukovodi NVO „Institut za socijalnu i obrazovnu politiku“.

Nuhodžić je naveo da funkcionisanje ovog Skloništa predstavlja dobar primjer saradnje  državnih institucija i civilnog sektora i i rеzultat je odgovornе politikе koju sprovodi Vlada Crne Gore. On je  podsjetio na nedavnu akciju Uprave policije i Specijalnog državnog tužilaštva, kada je u Crnoj Gori presječen najveći lanac trgovine ljudima na Balkanu.

“U jednom trenutku smo se našli pred nemalim brojem žrtava trgovine ljudima, ali su državne institucije i civilni sektor sinergijom uspjeli da adekvatno odgovore na ovaj izazov”, dodao je Nuhodžić. Ukazao je na značaj Tima za formalnu identifikaciju žrtava trgovine ljudima u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, koji je za veoma kratko vrijeme ostvario značajne rezultate.

“MUP će, kao i do sada, posvećeno i odgovorno nastaviti da pruža  podršku sistemu zaštite žrtava. To je obaveza svih nas, nadležnih organa, civilnog sektora, medija i građana. Država i institucije sistema će još snažnije progoniti sve one koji se bave trgovinom ljudima”, kazao je  ministar unutrašnjih poslova.

Takođe, Nuhodžić je izrazio zahvalnost ambasadorki SAD-a na kontinuiranoj podršci koju pruža državnim institucijama i civilnom sektoru, kada je u pitanju trgovina ljudima. 

Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić kazao je da su kroz Javni poziv odabrali „Institut za socijalnu i obrazovnu politiku“ da razvije socijalnu uslugu pružanje smještaja žrtvama trgovine ljudima za 2020. godinu i da će Ministarstvo rada i socijalnog staranja ovu uslugu finansirati u iznosu od 40.000 eura.

Nakon obilaska skloništa izrazio je zadovoljstvo razvojem ove socijalne usluge, uslovima koje sklonište pruža, kao i posvećenošću osoblja koje žrtvama trgovine ljudima pomaže pri lakšem oporavku od trauma i lakšem integrisanju u zajednicu.

“Želim da kažem da Centar za socijalni rad pruža ovom skloništu sve potrebne usluge i podršku kako bi se lakše izborili sa onim što je očekivano i što je politika Vlade u ovoj oblasti. Zahvaljujem se kolegama iz Vlade, posebno iz Ministarstva unutrašnjih poslova na posvećenom otkrivanju potencijalnih žrtava trgovine ljudima i svakako Ambasadi SAD i ambasadorki lično, koji su uvijek tu da nam pomognu da pronađemo najbolja rješenja i odgovore , da se izborimo sa ovim izazovima, i da nam pruže svu drugu logistiku”.

Ministar Purišić je rekao da je Vlada Crne Gore obezbijedila potrebna sredstva da se ovaj servis kontinuirano finansira i dodatna sredstva u iznosu od 250 eura da se po korisniku participira u troškovima održavanja ovog skloništa.  

Takođe, ministar je kazao da postoji spremnost za širenje kapaciteta ove vrste podrške i u drugim gradovima i specijalizovano za druge vidove podrške.

Ambasadorka Rajnke je iskazala zadovoljstvo što je danas pozvana da posjeti Sklonište i upozna se sa radom i naporom koji ulažu pojedinci u pružanje neophodne njege žrtavama trgovine ljudima.

Ambasadorka SAD-a je izjavila da je Vlada SAD-a pomogla napore u borbi protiv trgovine ljudima, stvaranju međuresorne radne grupe koja se bori protiv trgovine ljudima, jačanju kapaciteta organa za sprovođenje zakona i da se Vlada SAD-a obavezala da će nastaviti podršku u ovom smjeru u budućnosti.

NEOPHODNA PODRŠKA VLADE

Bulevar Majka Tereza, valorizacija Štoja kroz izgradnju aerodroma i mogućnost izgradnje marine neki su od projekata koji bi bili značajni za Opštinu Ulcinj, ocijenjeno je na sastnaku njenih predstavnika i ministra saobraćaja i pomorstva, Osmana Nurkovića.

Nurković se danas, tokom radne posjete Opštini Ulcinj, sastao sa njenim predsjednikom Lorom Nrekićem.

“Na sastanku su razmotrene mogućnosti izgradnje i unapređenja putne infrastrukture, sa posebnim akcentom na realizaciju projekta bulevara Majka Tereza, valorizaciju Štoja kroz izgradnju aerodroma i mogućnost izgradnje marine”, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ulcinjske Opštine.

Nrekić je Nurkovića upoznao sa prioritetnim projektima Opštine, za čiju je realizaciju neophodna podrška Ministarstva.

Nurković je rekao da je zadovoljan današnjom posjetom, ocijenivši da su slični razgovori neophodni kako bi se predočile teme koje su od zajedničkog interesa i na kojima se može raditi u cilju donošenja konkretnih rješenja.

PORODICE INFICIRANIH BEBA

U bjelopoljskom Višem sudu, u ponovljenom postupku koji se vodi protiv četvoro bjelopoljskih ljekara, danas su saslušane oštećene porodice pet inficiranih beba od kojih je jedna preminula. Roditelji su ponovili detalje iz novembra 2014. godine, pročitani su zapisi o iskazima svjedoka na kojima se temelje ranije donesene presude.

SINDIKAT POMORSKOG SAOBRAĆAJA

Nezavisni sindikat Pomorskog saobraćaja DOO i Unija slobodnih sindikata Crne Gore organizovali su protestni skup ispred upravne zgrade kompanije u Kamenarima.

Poručili su da su protest organizovali zbog, kako tvrde, nezakonitih otkaza predsjedniku i članovima rukovodstva sindikalne organizacije, neadekvatnog postupanja nadležnih institucija, posebno inspekcije o radu, te bahatog ponašanja bivšeg poslodavca.

Poručili su da neće odustati od borbe za svoja prava, kao i krivičnih prijava protiv poslovodstva zbog antisindikalne diskriminacije.

Iz menadžmenta Pomorskog saobraćaja odbijaju da se bilo ko miješa u njihovu kadrovsku politiku.

“Svaki zaposleni koji bude zloupotrebljavo sredstva kompanije, djelovao suprotno statutarnim ovlašćenjima i interesima kompanije i spavao na poslu zasigurno, i ubuduće, neće biti dio poslovnog tima Pomorskog saobraćaja”, kazali su Radiju Jadran iz te kompanije.

  • Kako se upravlja u tri najveća crnogorska resorta: 190 miliona eura prihoda i 21 milion profita
    on 21/06/2026 at 10:34

    Tri kompanije koje upravljaju vodećim resortima u Crnoj Gori – Lušticom, Porto Montenegrom i Porto Novim – u 2025. su zabilježile rast prihoda i aktive, ali uz bitno različite trendove profitabilnosti, zaduženosti i zapošljavanja u odnosu na 2024. godinu.

  • Turković o povećanju penzija: 20 eura za deset godina i 268 eura za pet nije isto
    on 21/06/2026 at 10:15

    Komentarišući najnovije podatke Fonda PIO o rastu penzija, državni sekretar u Ministarstvu finansija Tarik Turković je kazao da je u desetogodišnjem periodu od 2011. do 2021. godine prosječna penzija porasla za svega 20 eura, dok je u narednih pet godina povećana za 268 eura.

  • Otvara se tržište od 500 miliona ljudi: Crna Gora mora iskoristiti EU fondove
    on 21/06/2026 at 06:36

    Crna Gora pretpristupni period ulaska u Evropsku uniju mora iskoristiti za postizanje što bolje startne pozicije svojih preduzeća. Mogućnosti korišćenja evropskih fondova su velike i tu šansu treba iskoristiti prije ulaska na evropsko bezcarinsko tržište od 500 miliona, kaže ekspert iz Hrvatske, Krešimir Budiša, koji je bio predavač na skupovima koje je Privredna komora organizovala za domaće poljoprivrednike i preduzetnike. 

  • VIDEO "Poglavlje 14 biće zatvoreno uskoro"
    on 20/06/2026 at 19:05

    Još jedan korak Crne Gore ka Evropskoj uniji biće zatvaranje poglavlja o saobraćaju u pregovorima o pristupanju.

  • CBCG: Platni promet 2,12 milijardi eura
    on 20/06/2026 at 14:38

    Vrijednost realizovanog platnog prometa za 31 radni dan u maju iznosila je 2,12 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG).

  • BDP po stanovniku na 54 odsto prosjeka EU
    on 20/06/2026 at 10:37

    Bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, prema standardu kupovne moći, u Crnoj Gori je u prošloj godini iznosio 54 odsto prosjeka EU, prema prvoj procjeni Eurostata.

  • Viši sud zamrznuo više od 6,8 miliona eura: Blokirano 58 računa u istragama SDT-a
    on 20/06/2026 at 10:11

    Rješenjima podgoričkog Višeg suda za oko pet i po mjeseci ove godine je stavljena zabrana privremenog raspolaganja na 58 računa u domaćim bankama, na kojima se nalazi preko 6,8 miliona eura, a u okviru istraga koje sprovodi Specijalno državno tužilaštvo (SDT), navodi Akcija za socijalnu pravdu.

  • Gubitak Luke Bar prošle godine 6,44 miliona
    on 20/06/2026 at 08:45

    Kompanija Luka Bar je prošlu godinu završila sa gubitkom od 6,44 miliona, što je 7,6 miliona lošiji od onog ostvarenog u 2024, kada je to barsko preduzeće u većinskom državnom vlasništvu poslovalo sa profitom od 1,17 miliona eura.  

  • Basani sa Vukovićem: Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera
    on 20/06/2026 at 07:39

    Svjetska banka Crnu Goru vidi kao jednog od svojih ključnih partnera u regionu, kazala je potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonela Basani na sastanku sa ministrom finansija Novicom Vukovićem, ističući da je naša država, kao najnapredniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, u posebnom fokusu ove međunarodne finansijske institucije.

  • Dizel od utorka jeftiniji minimum deset centi
    on 20/06/2026 at 07:07

    Cijene goriva od utorka će biti manje za od sedam do 12 centi, što će biti prvo veće smanjenje cijena goriva nakon marta, od kada su cijene naftnih derivata počele da rastu zbog sukoba između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana.