POČINJE NOKAUT FAZA LŠ

Prvim utakmicama osmine finala između Atletika i Liverpula, te Dortmunda i PSŽ-a nastavlja se sezona u Ligi šampiona. Oba meča počinju u 21 sat.

Aktuelni prvak Liverpul već na početku nokaut faze ima izuzetno zahtjevnog protivnika budući da Atletiko u svom sastavu ima nekoliko kvalitetnih igrača i već godinama igra u samom vrhu evropskog fudbala.

Trener “Redsa” Jirgen Klop rekao je danas da forma njegove ekipe iz Premijer lige neće biti važna u osmini finala Lige šampiona.

Liverpul u utakmicu ulazi kao neporažena ekipa u Premijer ligi sa 25 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Mančester siti. Za razliku od engleskog, madridski klub nije u dobroj situaciji u prvenstvu, zauzima četvrto mjesto sa 13 bodova zaostatka za Real Madridom.

Klop je rekao da njegova ekipa ne smije da se opusti, pošto je Atletiko “prava mašina” za postizanje rezultata, bez obzira ko joj je protivnik.

“Igranje protiv Atletika je jedna od najtežih stvari u fudbalu. Oni su zaista veoma dobro organizovani i ne daju vam poklone. Ako ima jedan tim protiv kojeg moraš da budeš najbolji u svim segmentima igre, to je Atletiko”, rekao je Klop.

Liverpul se vraća na Vanda Metropolitano stadion prvi put otkako je prošlog juna u finalu pobijedio Totenhem i postao prvak Evrope.

Trener Pari Sen Žermena Tomas Tuhel najavio je da će Nejmar, koji je zbog povrede rebra propustio četiri posljednje utakmice, igrati protiv Borusije iz Dortmunda u prvom meču osmine finala Lige šampiona.

“On je dobro, treniraće i igraće u utorak, osim ako mu se ništa ne bude dogodilo. To mijenja gotovo sve za nas”, rekao je Tuhel na konferenciji za novinare.

Nejmar prošle godine nije igrao u nokaut fazi Lige šampiona zbog povrede stopala.

“Ima samopouzdanje, kvalitet i sposobnost za odlučujuće stvari. To sve mijenja njegovim saigračima, za Kilijana (Mbapea)… To mi daje mnogo samopouzdanja, kao i cijelom timu”, naveo je trener pariskog kluba.

Utakmicu protiv Amijena (4:4) u subotu osim Nejmara, propustili su Kilijan Mbape, Tomas Menije, Presnel Kimpembe, Leven Kurzava i Pablo Sarabija, ali su svi u ekipi za meč u Njemačkoj.

Prošle godine PSŽ je u istoj fazi takmičenja izgubio od Mančester Junajteda, iako je na Old Trafordu slavio sa 2:0.

“Poslije te utakmice sam rekao timu da sam siguran da ćemo se vratiti. Ali ja sam bio mentalno mrtav. Ipak, ovo je takmičenje. Pred nama je ponovo težak zadatak. Moramo da uživamo, borimo se i nadamo pobjedi. Treba da pokažemo da smo naučili nešto iz prethodnog iskustva”.

POČINJE NOKAUT FAZA LŠ

Prvim utakmicama osmine finala između Atletika i Liverpula, te Dortmunda i PSŽ-a nastavlja se sezona u Ligi šampiona. Oba meča počinju u 21 sat.

Aktuelni prvak Liverpul već na početku nokaut faze ima izuzetno zahtjevnog protivnika budući da Atletiko u svom sastavu ima nekoliko kvalitetnih igrača i već godinama igra u samom vrhu evropskog fudbala.

Trener “Redsa” Jirgen Klop rekao je danas da forma njegove ekipe iz Premijer lige neće biti važna u osmini finala Lige šampiona.

Liverpul u utakmicu ulazi kao neporažena ekipa u Premijer ligi sa 25 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Mančester siti. Za razliku od engleskog, madridski klub nije u dobroj situaciji u prvenstvu, zauzima četvrto mjesto sa 13 bodova zaostatka za Real Madridom.

Klop je rekao da njegova ekipa ne smije da se opusti, pošto je Atletiko “prava mašina” za postizanje rezultata, bez obzira ko joj je protivnik.

“Igranje protiv Atletika je jedna od najtežih stvari u fudbalu. Oni su zaista veoma dobro organizovani i ne daju vam poklone. Ako ima jedan tim protiv kojeg moraš da budeš najbolji u svim segmentima igre, to je Atletiko”, rekao je Klop.

Liverpul se vraća na Vanda Metropolitano stadion prvi put otkako je prošlog juna u finalu pobijedio Totenhem i postao prvak Evrope.

Trener Pari Sen Žermena Tomas Tuhel najavio je da će Nejmar, koji je zbog povrede rebra propustio četiri posljednje utakmice, igrati protiv Borusije iz Dortmunda u prvom meču osmine finala Lige šampiona.

“On je dobro, treniraće i igraće u utorak, osim ako mu se ništa ne bude dogodilo. To mijenja gotovo sve za nas”, rekao je Tuhel na konferenciji za novinare.

Nejmar prošle godine nije igrao u nokaut fazi Lige šampiona zbog povrede stopala.

“Ima samopouzdanje, kvalitet i sposobnost za odlučujuće stvari. To sve mijenja njegovim saigračima, za Kilijana (Mbapea)… To mi daje mnogo samopouzdanja, kao i cijelom timu”, naveo je trener pariskog kluba.

Utakmicu protiv Amijena (4:4) u subotu osim Nejmara, propustili su Kilijan Mbape, Tomas Menije, Presnel Kimpembe, Leven Kurzava i Pablo Sarabija, ali su svi u ekipi za meč u Njemačkoj.

Prošle godine PSŽ je u istoj fazi takmičenja izgubio od Mančester Junajteda, iako je na Old Trafordu slavio sa 2:0.

“Poslije te utakmice sam rekao timu da sam siguran da ćemo se vratiti. Ali ja sam bio mentalno mrtav. Ipak, ovo je takmičenje. Pred nama je ponovo težak zadatak. Moramo da uživamo, borimo se i nadamo pobjedi. Treba da pokažemo da smo naučili nešto iz prethodnog iskustva”.

ODLUKA DIREKTORICE

Učiteljica barske OŠ “Jugoslavija” Rada Višnjić, koja je učenicima na času zadala da crtaju trobojku, kažnjena je uslovnim prestankom radnog odnosa, sa mogućnošću prestanka radnog odnosa, ako u periodu od šest mjeseci od dana izrečene mjere učini težu povredu radne obaveze.

To je saopštila direktorica te obrazovne ustanove Biljana Vukmanović.

Ona je istakla da je postupak utvrđivanja odgovornosti učiteljice sproveden profesionalno i nepristrasno, iako su, kako je kazala, “u proteklih 20 dana bili svjedoci brojnih neistina, ali i neprimjerenih, proizvoljnih i činjenično neutemeljenih izjava”.

“Nakon okončanog postupka, kao direktor škole shodno zakonskim odredbama i težini povrede radne obaveze, donijela sam Odluku kojom se Radi Višnjić, zaposlenoj na radnom mjestu nastavnik razredne nastave u OŠ ‘Jugoslavija’ iz Bara, izriče mjera Uslovni prestanak radnog odnosa, sa mogućnošću prestanka radnog odnosa, ako zaposlena u periodu od šest mjeseci od dana izrečene mjere učini težu povredu radne obaveze. Istovremeno, rješenje o privremenom udaljenju – suspenziji, prestaje da važi, jer je postupak utvrđivanja odgovornosti okončan donošenjem Odluke”, saopštila je Vukmanović.

Ona je istakla da je Školski odbor, ali i Savjet roditelja OŠ “Jugoslavija”, u međuvremenu, poslao jasnu poruku “da učionica nije i ne smije da bude mjesto za bilo kakvu vrstu političkog djelovanja, kao i da je misija svakog prosvjetnog radnika da djecu obrazuje, vaspitava i prosvećuje, uz uvažavanje ličnosti djeteta i poštovanje različitosti”.

“OŠ ‘Jugoslavija’, kao i do sad, ostaje na temeljima baštinjenja znanja, vještina, etičkih i kulturnih vrijednosti, multietničkog sklada i multikonfesionalnosti, uz svoju najvažniju ulogu: da se djeca u njoj osjećaju prijatno, dobrodošlo i da uspomene za svoju školu vežu samo za lijepe trenutke. Na to imaju pravo a mi, zaposleni u školi, imamo obavezu da im ostvarenje tog prava i omogućimo”, navodi direktorica škole.

Ukazala je na “ogromnu potrebu razumijevanja između zaposlenih u vaspitno-obrazovnim ustanovama i roditelja”.

“Samo skupa, udruženi, zajedničkim naporima i saradnjom, djecu možemo izvesti na put kojim treba da hodi svaki mladi čovjek 21. vijeka. Naša je obaveza da im pružimo ruku, kako bi sjutra postali humanisti, obrazovani i emancipovani ljudi, spremni da odgovore izazovima novog, savremenog doba koje zhtijeva kulturnog, odgovornog i svestranog pojedinca, sa razvijenim osjećajem empatije, poštovanja različitosti i željom da u svakom smislu unaprijedi okruženje u kojem živi i stvara, u nasljeđe generacijama koje dolaze. Iskreno vjerujem da će naša zajednička misija opravdati viziju koju sada imamo. Jer – to dugujemo djeci”, istakla je Vukmanović.

ODLUKA DIREKTORICE

Učiteljica barske OŠ “Jugoslavija” Rada Višnjić, koja je učenicima na času zadala da crtaju trobojku, kažnjena je uslovnim prestankom radnog odnosa, sa mogućnošću prestanka radnog odnosa, ako u periodu od šest mjeseci od dana izrečene mjere učini težu povredu radne obaveze.

To je saopštila direktorica te obrazovne ustanove Biljana Vukmanović.

Ona je istakla da je postupak utvrđivanja odgovornosti učiteljice sproveden profesionalno i nepristrasno, iako su, kako je kazala, “u proteklih 20 dana bili svjedoci brojnih neistina, ali i neprimjerenih, proizvoljnih i činjenično neutemeljenih izjava”.

“Nakon okončanog postupka, kao direktor škole shodno zakonskim odredbama i težini povrede radne obaveze, donijela sam Odluku kojom se Radi Višnjić, zaposlenoj na radnom mjestu nastavnik razredne nastave u OŠ ‘Jugoslavija’ iz Bara, izriče mjera Uslovni prestanak radnog odnosa, sa mogućnošću prestanka radnog odnosa, ako zaposlena u periodu od šest mjeseci od dana izrečene mjere učini težu povredu radne obaveze. Istovremeno, rješenje o privremenom udaljenju – suspenziji, prestaje da važi, jer je postupak utvrđivanja odgovornosti okončan donošenjem Odluke”, saopštila je Vukmanović.

Ona je istakla da je Školski odbor, ali i Savjet roditelja OŠ “Jugoslavija”, u međuvremenu, poslao jasnu poruku “da učionica nije i ne smije da bude mjesto za bilo kakvu vrstu političkog djelovanja, kao i da je misija svakog prosvjetnog radnika da djecu obrazuje, vaspitava i prosvećuje, uz uvažavanje ličnosti djeteta i poštovanje različitosti”.

“OŠ ‘Jugoslavija’, kao i do sad, ostaje na temeljima baštinjenja znanja, vještina, etičkih i kulturnih vrijednosti, multietničkog sklada i multikonfesionalnosti, uz svoju najvažniju ulogu: da se djeca u njoj osjećaju prijatno, dobrodošlo i da uspomene za svoju školu vežu samo za lijepe trenutke. Na to imaju pravo a mi, zaposleni u školi, imamo obavezu da im ostvarenje tog prava i omogućimo”, navodi direktorica škole.

Ukazala je na “ogromnu potrebu razumijevanja između zaposlenih u vaspitno-obrazovnim ustanovama i roditelja”.

“Samo skupa, udruženi, zajedničkim naporima i saradnjom, djecu možemo izvesti na put kojim treba da hodi svaki mladi čovjek 21. vijeka. Naša je obaveza da im pružimo ruku, kako bi sjutra postali humanisti, obrazovani i emancipovani ljudi, spremni da odgovore izazovima novog, savremenog doba koje zhtijeva kulturnog, odgovornog i svestranog pojedinca, sa razvijenim osjećajem empatije, poštovanja različitosti i željom da u svakom smislu unaprijedi okruženje u kojem živi i stvara, u nasljeđe generacijama koje dolaze. Iskreno vjerujem da će naša zajednička misija opravdati viziju koju sada imamo. Jer – to dugujemo djeci”, istakla je Vukmanović.

LAKUŠIĆ ZAHTJEVA

Odbornik u Skupštini Glavnog grada i član Predsjedništva DNP-a Zoran Lakušić traži od gradonačelnika Ivana Vukovića da objasni građanima Podgorice ko je naredio da se, kako se navodi, nasilnim putem uklanja crnogorska trobojka na zidu kod pasarele na Zlatici i komunalnoj policiji “da sjedi u automobilu i gleda u bijeli zid 24 sata”.

 

On navodi da je grupa mladih Podgoričana žejela da iskaže protest “zbog protjerivanja njegoševske Crne Gore”, te da je sloboda izražavanja važna u svakoj demokratiji.

“Naravno, imali su pravo da šalju poruke, između ostalog, i kroz crtanje grafita. Pritom su to iskazivali na miran način i bez ugrožavanja drugih”, navodi se u saopštenju.

Zidovi su, kaže Lakušić, posljednjih decenija bili simboli promjena političkih okolnosti.

“Za razliku od ovih zidova, zid kod pasarele na Zlatici je simbol sramote današnje Podgorice, jer se na njemu kršena temeljna ljudska prava podgoričke omladine”, navodi se u saopštenju.

Lakušić smatra da gradonačelnik Vuković mora prestati da, kako je rekao,  prikazuje svoje mlade sugrađane, kao neprijatelje države, samo zbog toga što koriste svoje pravo na izražavanje mišljenja.

“Gradonačelnik Vuković treba da objasni građanima Podgorice koje naredio da se nasilnim putem uklanja crnogorska trobojka na zidu kod pasarele na Zlatici i komunalnoj policiji koju plaćaju građani Podgorice, da sjedi u automobilu i gleda u bijeli zid 24 sata. I zašto nije sprovedena približna reakcija komunalne policije na brojne grafite sa puno skaradnosti, nemoralnosti i sa šovinističkim porukama na javnim površinama u glavnom gradu”, zaključuje se u saopštenju Lakušića.

LAKUŠIĆ ZAHTJEVA

Odbornik u Skupštini Glavnog grada i član Predsjedništva DNP-a Zoran Lakušić traži od gradonačelnika Ivana Vukovića da objasni građanima Podgorice ko je naredio da se, kako se navodi, nasilnim putem uklanja crnogorska trobojka na zidu kod pasarele na Zlatici i komunalnoj policiji “da sjedi u automobilu i gleda u bijeli zid 24 sata”.

 

On navodi da je grupa mladih Podgoričana žejela da iskaže protest “zbog protjerivanja njegoševske Crne Gore”, te da je sloboda izražavanja važna u svakoj demokratiji.

“Naravno, imali su pravo da šalju poruke, između ostalog, i kroz crtanje grafita. Pritom su to iskazivali na miran način i bez ugrožavanja drugih”, navodi se u saopštenju.

Zidovi su, kaže Lakušić, posljednjih decenija bili simboli promjena političkih okolnosti.

“Za razliku od ovih zidova, zid kod pasarele na Zlatici je simbol sramote današnje Podgorice, jer se na njemu kršena temeljna ljudska prava podgoričke omladine”, navodi se u saopštenju.

Lakušić smatra da gradonačelnik Vuković mora prestati da, kako je rekao,  prikazuje svoje mlade sugrađane, kao neprijatelje države, samo zbog toga što koriste svoje pravo na izražavanje mišljenja.

“Gradonačelnik Vuković treba da objasni građanima Podgorice koje naredio da se nasilnim putem uklanja crnogorska trobojka na zidu kod pasarele na Zlatici i komunalnoj policiji koju plaćaju građani Podgorice, da sjedi u automobilu i gleda u bijeli zid 24 sata. I zašto nije sprovedena približna reakcija komunalne policije na brojne grafite sa puno skaradnosti, nemoralnosti i sa šovinističkim porukama na javnim površinama u glavnom gradu”, zaključuje se u saopštenju Lakušića.

AMFILOHIJEV DIJALOG (6)

Za Amfilohija četiri “S” su vasionska uva. Za Bećkovića, vlastita glava je radio prijemnik. Već više od deceniju oni po Crnoj Gori prenose poruke iz dubine svemira.

Piše: Branko Vojičić

Povodom najnovih događaja u Crnoj Gori, evo članka kako je Amfilohije kadio, iz 2004:

Tokom svojih silnih hodočašća na Cetinje, Novak Kilibarda je jednom u odajama mitropolita vidio Amfilohija sa crnogorskom kapom. Sada se ne sjeća da li je imala četiri ocila na vrhu. Pomislio je: da Amfilohije zna kako mu ružno stoji, nikad je ne bi stavio. I zaključio iz iskustva: “Crnogorska kapa jednostavno definiše čovjeka kakav je. I može nekome izuzetno lijepo da stoji, a nekome izuzetno ružno, nekome tužno”.

Amfilohiju ružno, a Momiru Bulatoviću, bivšem predsjedniku Crne Gore – tužno. Ista kapa, ona sa četiri ocila, koje Amfilohijevi popovi po Crnoj Gori tumače kao četiri “S”: “Samo sloga Srbina spasava”. Iako je u radu “Crnogorska muška kapa”, autora Z. Radulović, nepobitno dokazano da se krst i ocila na njoj prvi put javljaju 1919, poslije srpske okupacije Crne Gore.

Sveznajući Amfilohije možda je baš i zbog toga za Petrovdan 1991. na Cetinju, kada je došlo do sudara između velikosrpskog i crnogorskog barjaka, prolivena “bratska krv” između narodnjaka i liberala, prvi put, na Manastiru raširio zastavu sa ocilima. Na Manastiru kome je prethodno preimenovao naziv u srpski manastir na Cetinju, a onda iznajmio Arkana (milljenika patrijarha Pavla) i njegove specijalce da ga brane od Crnogoraca.

Taj takav Amfilohije prije neki dan održao je koncert za četiri ocila ispred hrama Hristovog vaskrenja. Povod je nađen u podizanju zlatnih krstova na hram, Vidovdanu i dvije stotine godina od Prvog srpskog ustanka. Četiri ocila, po Amfilohiju su – svetosavski znak. “Simbol četiri jevanđelja, urađena od umjetnika kao četiri uva vasionska, osluškuju jevanđelisti nebeske tajne i prenose ih nama na zemlji. Prenose tajne na sve strane svijeta, jer to upravo jeste časni krst koji ih obasjava”.

Ako je Amfilohije bio stavio na glavu crnogorsku kapu sa četiri ocila, ispada da je tada uz svoja dva dodao još četiri vasionska uva kao prijemnike. No, ovom duhovniku i to bi malo: uz super uši bog mu je dao i super vid: on vidi ono što drugi ne vide. Veče je posvetio Vidovdanu – “našem očinjem vidu kojim vidimo ono što drugi ne vide”!

Srpskom akademiku Matiji Bećkoviću nijesu potrebna četiri ocila. Njemu glava od rane mladosti služi kao radio aparat za prenos tajni. Na dodjeli Njegoševe nagrade na Cetinju (čiji je novčani dio, kao i Ćosić, priložio Amfilohiju za rušenje Meštrovićevog mauzoleja), besjedio je da je bio od one djece koja se ne pokrivaju po glavi. Ni u vrijeme najveće hladnoće. Nikakvom kapom; pogotovo ne crnogorskom.

“Terali su nas rano na spavanje, a ujutro se oko nas okupljaju da čuju šta smo sanjali. Dečje glave su bile jedini radio aparati, a snovi jedine vesti i nada da će jednom svanuti. Dečji snovi su istiniti, jer po narodnom verovanju ‘deci šapuću anđeli'”.

Bećković je, saznali smo kad je odrastao, intenzivno sanjao svetosavske snove. Snove bliske svome voždu za koga je govorio da njegovo ime i prezime čine dvije za Srbe svete i slatke riječi “Sloboda” i “Miloš”, a ta simbolika sve kazuje. Kad se nakon Amfilohija obratio okupljenima, otkrio je da i poslije dva vijeka “što je početo nije završeno niti su zadati ciljevi ostvareni”.

Ali, “ako bude sreće i opet će” Srbi ratovati. Jer, Bećković ne gudi uzalud: “Ćeraćemo se još”! Na žicu nedovršenog rata. Pošto vaskrsenja ne biva bez smrti, kako je agitovao Amfilohije početkom devedesetih i kuražio Crnogorce da idu u rat.

Bogdan Bogdanović, poznati arhitekta, upozoravao je da Bećković opet priziva još “jedan traljav, drljav i vrlo krvav rat za dovršavanje nedovršene istorije – još jednu ostvarenu životnu čežnju, još jedno ostvareno životno djelo Dobrice Ćosića – jedan starački rat, u koji će biti odašiljani mladi ljudi, doprineće da se samouniženje, pa možda i samouništenje Srbije obavi besprekorno i neopozivo. A da stvar bude još gora – ne odjednom, već na mučne i krvave rate”.

Sve teče, sve se mijenja. Osim misije svetosavskog dvojca: Amfilohije -Bećković. Gdje jedan tu i drugi. Jedino se statisti mijenjaju. Jednom je to Kilibarda, drugi put Karadžić, pa neko treći…Kad je Amfilohije ustoličen na Cetinju, tu su bili srpski patrijarh Pavle i crnogorski predsjednik Bulatović. A u lijevom dijelu prepunog manastira stajali su:Matija Bećković, Radovan Karadžić i njegova supruga Ljilja, te Nivak Kilibarda.

Povodom činodejstva, Bećković će izjaviti:”Ja se nadam da će Srpska crkva u Crnoj Gori, dolaskom dr Amfilohija, zauzeti ponovo ono mesto u životu Crne Gore koje je imala kroz vekove. Prvu kuću u Crnoj Gori ozidali su episkopi. U toj kući sada stanuje sin Ćira Radovića iz Morače i ja najviše na ovaj veliki dan žalim što ovaj dan nije doživio njegov otac, koji je sina poslao u bogosloviju, onda kada su drugi očevi slali sinove u miliciju”.

Poslije ustoličenja, duo Amfilohije-Bećković veoma je aktivan u obnavljanju i dogradnji crkava, osvještavanju objekata, presahranjivanju četnika, huškanju na rat, jurišanju na Mauzolej na Lovćenu…Bećković stiže i da prisustvuje osnivačkoj skupštini Kilibardine Narodne stranke, da na prvom njenom mitingu 1990, u Titogradu, “ukine” crnogorsku naciju. Na tom mitingu srpski bard je izgovorio ćuvenu rečenicu, da je rođen prije crnogorske nacije i da se nada da će je nadživjeti!?

Žal za karađorđevićkom kapelom, odnosno srpskim imperijalnim pečatom na vrhu Crne Gore , izražen u specijalnom Pobjedinom izdanju “Vapaj Lovćena”, odjekuje i dan-danas. U ovom izdanju s početka 1991, Amfilohije vapi:”Hram mora da bude vraćen. Mora biti vraćen krov Crnoj Gori”. A Bećković zna: “Da je kapela bila bogomolja bilo koje vere, uveren sam da ne bi bila srušena. Srušena je jer je pripadala Srpskoj pravoslavnoj crkvi”.

Zajedno sa njima za vraćanje kapele i rušenje Mauzoleja vape srpski patrijarh Pavle, otac nacije Dobrica Ćosić, ovdašnji akademik Dragutin Vukotić, Novak Kilibarda,dr Veselin Đuretić, književnici Desanka Maksimović, Miodrag Bulatović, dr Rastislav Petrović, akademici Pavle Ivic, Dejan Medaković, Vlado Strugar, filozofi Nikola Milošević, Ljubomir Tadić, psihijatar Jovan Striković, ratni zločinac Radovan Karadžić i drugi.

Da je bol neprebolan potvrdio je simpozijum “Njegoš, naš savremenik”, održan u Nikšiću pod pokroviteljstvom Amfilohijeve mitropolije i Šijakovićevog saveznog ministra vjera, maja 2001. Kakvom su se naukom bavili objelodanio je Velibor DŽomić, paroh zetsko-dukljanski(?!):”…otuda je ovaj simpozijum o Njegoševoj kapeli veoma ozbiljan duhovni i nacionalni iskorak poslije skoro šezdeset godina mraka i haosa”.

Bećković je razgolitio čitavu stvar:”Rušenjem grobne kapele nije srušena ona , nego je srušen Lovćen, srušena je cela planina do temelja”.

Publicista Rajko Cerović primjećuje: “ Nigdje srpski klerofašizam i prije krvavog raspada bivše Jugoslavije nije bio tako vidljiv i toliko eksplicitno ogoljen kao u slučaju Meštrovićevog mauzoleja. Da je ostala Aleksandrova kapela, de facto posvećena ne Njegošu nego prestolonasljedniku Petru Karađorđeviću, vjera pravoslavna bi do sada pritisla svu planetu uključujući i teritorije nekih sitnih jeresi kao budizam, islam, judaizam ili katoličanstvo”.

Prvi uskršnji sabor u Crnoj Gori nakon pet decenija, onaj iz 1991, nije mogao da prođe bez svečane Amfilohijeve liturgije i Bećkovićeve duhovne akademije. To je bio povod da se oglasi ratna “Pobjeda” i sve doživi kao početak vraćanja Crne Gore i cjelokupnog srpskog naroda svom istorijskom i nacionalnom biću. “Na slavnoj pozornici najvećeg srpskog plemena, kako u svojoj besjedi reče naš poznati pjesnik Matija Bećković, pred andrijevačkom crkvom na Knjaževcu u čiji je temelj svoju sjenku ugradio potonji crnogorski kralj, ovogodišnja proslava najvećeg hrišćanskog praznika označila je ne samo vaskrsnuće roda Vasojevog, nego i celokupnog našeg naroda”.

Proteklih četrnaest godina tandem Amfilohije-Bećković neumorno pohodi Crnu Goru. I organizuje “duhovne akademije”, obilježava godišnjice ukidanja crnogorske državnosti.

Zar Bećković u svom ostroškom govoru 2000.nije prizivao krv u Crnoj Gori, kada mu nije pošlo za rukom da preobrati Đukanovića za svoju stvar. “Srpski narod je jedini narod koji se latinčio, turčio, crnogorćio. Turčenje se završilo istragom poturica, opevanoj u ‘Gorskom vijencu’, mada istorija za takav događaj ne zna. Da li će crnogorčenje završiti istragom posrbica, ili srbeži, kako nas zovu, i kako nam prete ideolozi genocida?”

Ko je, ustvari, pravi Bećković? Prenosilac onoga što mu “reče jedan čoek”, onaj koji ne umije drugačije da zbori nego u sentencijama. Rugalica, izazivač,narcis? “Glasoviti pjesnik, akademik srpski, zvijezda posmrtnih svečanosti, prigodničar na skupovima kad treba potpiriti rodoljublje ili ratnicima podići moral,’najumnija srpska glava’, kako ga u ovome poretku izokrenutih vrijednosti i posve degradiranog ukusa doživljavaju njegovi sunarodnici”? (Mirko Kovač). “Bećković u svoj govor vazda unese prizvuk seoske tužbalice i leleka crnogorskoga. Zato je nezamjenjiv nekrologičar na sahranama u Rovcima, Moarači, Kolašinu” (Novak Kilibarda).

“Stari je on glumac i odavno je ispekao zavodnički zanat na književnim večerima i u govorima nad otvorenim grobovima. Propinje se na prste, juriša na govornicu, steže vilice, pravi dugu ‘psihološku pauzu’, mami aplauz na aplauz i dogoni stvar do krešenda. Jedino još ne umije da digne desnicu u pozdrav pod četrdeset pet stepeni i da podvrisne gromko ‘Heil’. Ali, savladaće se i to brzo, jer preša je.” (Dr milenko A. Perović)

A Amfilohije Radović? Pokojni akademik Pavle Mijović: “On se preporučio duhovnom pastiru nesvojstvenom vještinom: dvosmislenošću, čak i kad tumači svoje ime ‘kao dva voda vojske’. Ako bi se o ličnosti moglo govoriti po imenu koje nosi, semantici njegovog grčkog (paganskog koliko i hrišćanskog) imena bi odgovaralo tumačenje amphi-logos-a kao: protivrječan, dvojstven, dvostruk, nesiguran (v.Oxford.gr.dict.s.v) A Crnogorci, pretpostavljam u većini, ipak smatraju da 0na dvostrukost ni mislit ne treba’ (Gorski vijenac, st.853)”.

Ko je pravi Amfilohije, pita se i Ranko Krivokapić, predsjednik crnogorskog parlamenta: “Onaj koji zavađa braću pred Cetinjskim manastirom i gura ih da prolivaju krv ili onaj koji priča o bratstvu-ekumenizmu po bijelom svijetu. Onaj ko ruži zapadnu civilizaciju na proslavi starokalendarske nove godine ili onaj koji ljubi ruku papi Jovanu Pavlu II. Onaj koji sjedi na uzurpiranom tronu crnogorskih mitropolita ili onaj koji proba zatrijeti njihovu crnogorsku baštinu”.

Amfilohije i Bećković vole da se porede sa Njegošem, prvi da sjedi na tronu sv. Petra Cetinjskog, drugi da je pjesnik njemu ravan. Obojica znaju za Njegošev sud: “najgore je zlo domaće”. A Kilibarda tek sada vidi: “Trojica ljudi koji se nijesu formirali u crnoj Gori , nanijeli su joj grdne štete: Amfilohije, Matija Bećković, Momir Bulatović”. Iako se on tu formirao, i Kilibarda im je pravio društvo neko vrijeme.

(Monitor, jul 2004)

OGORČEN NA SUDIJE

Trener fudbalera Čelsija Frenk Lampard rekao je da VAR uništava dušu navijačima i izrazio je negodovanje pojedinim sudijskim odlukama u porazu od Mančester junajteda.

“Pogledao sam to opet i VAR je tu baš za to, a oni nijesu uradili dobar posao. Megvajer je trebalo da bude isključen, to je jasno, i to je očigledno promijenilo tok utakmice”, rekao je Lampard britanskim medijima.

Čelsi je u ponedjeljak uveče poražen na svom stadionu od Mančester junajteda sa 2:0 u Premijer ligi.

Lampardovom timu su poništena dva gola, čime je Čelsi postao tek druga ekipa kojoj se to desilo u engleskom prvenstvu, poslije Šefilda protiv Brajtona u decembru.

Zvaničnik VAR-a Kris Kavanag takođe nije mislio da je Hari Megvajer zaslužio crveni karton zbog udaranja Mičija Batšuaija.

“Sudija u VAR sobi nije uradio dobar posao”, ocijenio je Lampard.

Sam Megvajer je kazao da misli da je donijeta ispravna odluka.

“Znam da sam ga uhvatio i osjećao sam da će pasti na mene, a moja prirodna reakcija je bila da ispravim nogu kako bih ga zaustavio. To nije bio udarac i nije bila namjera. Mislim da je odluka ispravna. Izvinio sam mu se i bilo je lijepo što je sudija shvatio situaciju”, rekao je Megvajer.

Lampardu se nije dopala i odluka o poništenom golu Kurta Zume, zbog toga što je Sezar Aspilikueta gurnuo Brendona Vilijamsa.

“Aspilikueta je gurnut sa leđa”, naveo je Lampard.

Aspilikueta je naveo da je sudija pogriješio.

“Naravno, gurnuo sam Vilijamsa, ali sam i ja prethodno bio gurnut. Najmanje što možete da uradite jeste da pogledate snimak, traje 30 sekundi. Sudija na terenu treba da bude taj koji donosi odluke”, rekao je španski fudbaler.

Trener Junajteda Ole Gunar Solskjer je izjavio da nije vidio prekršaj Freda nad Aspilikuetom.

Drugi poništeni gol Čelsija bio je zbog ofsajda Olivijea Žirua.

“VAR služi za to i odluka je odluka, makar se nama ne dopadala. Pomalo se uništava duša navijačima”, kazao je Lampard.

Mančester junajted je prvi put od sezone 1987/88. pobijedio Čelsi u obje utakmice.

OGORČEN NA SUDIJE

Trener fudbalera Čelsija Frenk Lampard rekao je da VAR uništava dušu navijačima i izrazio je negodovanje pojedinim sudijskim odlukama u porazu od Mančester junajteda.

“Pogledao sam to opet i VAR je tu baš za to, a oni nijesu uradili dobar posao. Megvajer je trebalo da bude isključen, to je jasno, i to je očigledno promijenilo tok utakmice”, rekao je Lampard britanskim medijima.

Čelsi je u ponedjeljak uveče poražen na svom stadionu od Mančester junajteda sa 2:0 u Premijer ligi.

Lampardovom timu su poništena dva gola, čime je Čelsi postao tek druga ekipa kojoj se to desilo u engleskom prvenstvu, poslije Šefilda protiv Brajtona u decembru.

Zvaničnik VAR-a Kris Kavanag takođe nije mislio da je Hari Megvajer zaslužio crveni karton zbog udaranja Mičija Batšuaija.

“Sudija u VAR sobi nije uradio dobar posao”, ocijenio je Lampard.

Sam Megvajer je kazao da misli da je donijeta ispravna odluka.

“Znam da sam ga uhvatio i osjećao sam da će pasti na mene, a moja prirodna reakcija je bila da ispravim nogu kako bih ga zaustavio. To nije bio udarac i nije bila namjera. Mislim da je odluka ispravna. Izvinio sam mu se i bilo je lijepo što je sudija shvatio situaciju”, rekao je Megvajer.

Lampardu se nije dopala i odluka o poništenom golu Kurta Zume, zbog toga što je Sezar Aspilikueta gurnuo Brendona Vilijamsa.

“Aspilikueta je gurnut sa leđa”, naveo je Lampard.

Aspilikueta je naveo da je sudija pogriješio.

“Naravno, gurnuo sam Vilijamsa, ali sam i ja prethodno bio gurnut. Najmanje što možete da uradite jeste da pogledate snimak, traje 30 sekundi. Sudija na terenu treba da bude taj koji donosi odluke”, rekao je španski fudbaler.

Trener Junajteda Ole Gunar Solskjer je izjavio da nije vidio prekršaj Freda nad Aspilikuetom.

Drugi poništeni gol Čelsija bio je zbog ofsajda Olivijea Žirua.

“VAR služi za to i odluka je odluka, makar se nama ne dopadala. Pomalo se uništava duša navijačima”, kazao je Lampard.

Mančester junajted je prvi put od sezone 1987/88. pobijedio Čelsi u obje utakmice.

U PAKISTANU

U curenju toksičnog gasa devet osoba do sada je umrlo u pakistanskom gradu Karačiju, a stotine je oboljelo, saopštila je danas policija. Vlastima još nepoznato koji je gas u pitanju i odakle curi.

Nova četiri smrtna slučaja kojima je broj umrlih povećan na devetoro izazvala su paniku u Karačiju i zabrinutost da je situacija van kontrole gradskih vlasti koje nijesu uspjele da identifikuju izvor curenja, niti vrstu gasa, iako zvaničnici odbacuju sumnje na sabotažu.

Stotine ljudi je oboljelo od nedjelje uveče kada je naselje Kamari na obali, prvi put bilo zahvaćeno gasom bez mirisa koji izaziva ozbiljne probleme s disanjem, a ljudi su odjednom počeli da se javljaju u lokalne bolnice.

Vlasti su saopštile da su namjeravale da do utorka uveče evakuišu stanovnike Kamarija koji je najbliži glavnoj luci u Karačiju.

Šef lokalne policije Adil Malik rekao je da se oko 150 ljudi javilo u bolnicu do ponedjeljka uveče sa istim simptomima, a od ujutru kada je bilo prijavljeno pet smrtnih slučajeva, do večeri je taj broj povećan na devet.

Iz bolnice je saopšteno da je više od 650 osoba dobilo pomoć, a svi oboljeli su stanovnici Kamarija. Nije bilo prijavljenih slučajeva trovanja u samoj luci.

Zvaničnici luke u Karačiju tvrde da nije bilo nikakvog curenja gasa iz njihovih postrojenja.

Karači je najveći grad u Pakistanu i trgovački centar te zemlje. U blizini ima rafineriju nafte, a tu je takođe smješteni glavni objekat pakistanske ratne mornarice.

  • Jokić: Sramotan odnos lokalne vlasti prema Gavru Vukoviću
    on 23/06/2026 at 14:14

    Predsjednik Kluba odbornika Demokratske partije socijalista u Beranama, Branislav Jokić, kazao je da činjenica da Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“ ove godine neće biti održana u tom gradu predstavlja poraz zdravog razuma i da lokalna uprava na čelu sa Đolem Lutovcem unižava beransku tradiciju.

  • Spajić i Ćijang: Odobreno 13 miliona eura novih kineskih donacija Crnoj Gori
    on 23/06/2026 at 13:57

    Tokom boravka u Dalijanu u okviru učešća na Ljetnjem Davosu, sastao sam se sa premijerom Kine Li Ćijangom koji me je obavijestio da je upravo odobrio 13 miliona eura novih donacija Crnoj Gori, rekao je premijer Milojko Spajić. 

  • Mandić: Crnu Goru i Izrael povezuje iskreno i trajno prijateljstvo
    on 23/06/2026 at 13:26

    Crnu Goru i Izrael povezuje snažno, iskreno i trajno prijateljstvo, zasnovano na međusobnom poštovanju, povjerenju i uvjerenju da dvije države mogu još snažnije razvijati saradnju u interesu građana, poručio je predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić.

  • Novaković Đurović pozvala parlamentarnu većinu da se izjasni o otvorenim listama
    on 23/06/2026 at 13:08

    Potpredsjednica Građanskog pokreta URA Ana Novaković Đurović pozvala je partije parlamentarne većine da jasno saopšte stav o predlogu za uvođenje otvorenih lista, koji je ta partija predala u skupštinsku proceduru. Ocijenila je da građani imaju pravo da znaju ko podržava veći uticaj birača u izbornom procesu, a ko izbjegava izjašnjenje.

  • Živković na proslavi 35 godina DPS: Dolazi kraj i ovom čudu, naredne godine okončaćemo agoniju 
    on 23/06/2026 at 12:41

    Demokratska partija socijalista nije nastala da bi trajala zbog sebe. Trajala je i opstajala zato što je bila uz Crnu Goru onda kada su se donosile najvažnije odluke. Politička generacija koja je stvarala i vodila DPS ispisala je istoriju moderne i savremene Crne Gore, rekao je predsjednik DPS Danijel Živković na proslavi 35 godina političkog djelovanja stranke.

  • Knežević: Hrvatska stavila Ranka Milića na crnu listu zbog izjava o Dubrovniku, protjerati hrvatskog ambasadora
    on 23/06/2026 at 12:29

    Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević rekao je na konferenciji za medije u parlamentu da je dobio informaciju da je, nakon nedavne sjednice podgoričkog parlamenta, na kojoj je odbornik Ranko Milić kazao da je ponosan što je bio učesnik dubrovačkog ratišta i što je branio državu, taj odbornik ekspresno stavljen na hrvatsku crnu listu.

  • Šarec podržao reforme Šaranovića: Crna Gora napreduje ka zatvaranju poglavlja 23 i 24
    on 23/06/2026 at 12:17

    Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović razgovarao je u Briselu sa evropskim poslanikom i stalnim izvjestiocem za Crnu Goru Marjanom Šarecom o reformama u sektoru bezbjednosti, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, uz ocjenu da su jačanje institucija i rezultati u vladavini prava ključni za nastavak evropskih integracija.

  • Imovinu će prijavljivati i članovi komisija za privatizacije i koncesije
    on 23/06/2026 at 12:04

    Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije dodatno se jačaju preventivni mehanizmi za borbu protiv te pojave i unapređuje transparentnost u postupcima koji nose povećan rizik od koruptivnih radnji, saopštio je ministar pravde Bojan Božović. On je u Skupštini Crne Gore, obrazlažući predložene izmjene, kazao da je riječ o manje složenim i obimom manjim izmjenama u odnosu na reformska rješenja koja Ministarstvo pravde intenzivno usaglašava sa Evropskom komisijom (EK).

  • NSD: Odluka MVP-a primjer selektivnog odnosa prema istoriji, tradiciji i državnim simbolima
    on 22/06/2026 at 21:05

    Odluka Ministarstva vanjskih poslova da otvaranje Ljetnje škole za mlade diplomate „Gavro Vuković“ izmjesti iz Berana na Cetinje predstavlja još jedan primjer selektivnog odnosa državnih institucija prema istoriji, tradiciji i simbolima Crne Gore, saopšteno je iz Opštinskog odbora Nove srpske demokratije u Beranama.

  • DNP: Trobojka nije simbol podjela, već istorijskog nasljeđa Crne Gore
    on 22/06/2026 at 20:40

    Iz Opštinskog odbora Demokratske narodne partije u Beranama reagovali su na odluku Ministarstva vanjskih poslova, prema kojoj je održavanje Ljetnje škole diplomatije „Gavro Vuković“ premješteno iz tog grada na Cetinje. Oni su pozvali ministra vanjskih poslova, Ervina Ibrahimovića, da kao predsjednik Bošnjačke stranke, pokaže dodatni senzibilitet prema osjećanjima i identitetu svih drugih naroda i zajednica.