MEDITERANSKO PRVENSTVO

Muška kadetska rukometna reprezentacija Crne Gore pobijedila je danas Tursku 23:16, u trećem kolu B grupe Mediteranskog prvenstva u Atini.

Crnogorski kadeti upisali su treći trijumf, nakon što su juče, prvog takmičarskog dana, savladali Maroko 20:14 i Hrvatsku 22:16.

Selekcija trenera Brana Božovića za trijumf protiv Turske dobila je maksimalnih pet, a nakon tri kola ima 13,5 bodova.

Prema propozicijama, na Mediteranskom šampionatu utakmice se igraju u okviru tri trećine, koje traju po 15 minuta.

Reprezentacija koja dobije trećinu osvaja bod, a trijumf na kraju meča donosi dva boda.

Neriješen rezultat u trećini boduje se pola boda, dok remi na kraju donosi objema ekipama po bod.

Najefikasniji u crnogorskoj selekciji bio je Luka Vukićević sa sedam, Vojislav Vukić je dodao šest, gol manje Arsenije Dragašević.

Crnogorski kadeti danas će igrati i protiv Španije, dok će posljednjeg dana grupne faze, odmjeriti snage protiv Sjeverne Makedonije i Tunisa.

SLABA PRIJAVA GOSTIJU

Prijava gostiju u domaćem smještaju tokom Praznika mimoze u Herceg Novom je slaba i vjerovatno će izostati dobar dio prihoda od boravišne takse, saopšteno je iz hercegnovske Turističke organizacije (TO).

Direktor TO Pavle Obradović kazao je Radiju Jadran da je prijava u privatnom smještaju loša, a da je bilo dosta gostiju.

“Mada, izdavaoci po zakonu ne moraju da prijave goste ako odu u roku od 24 sata. Bilo bi korisno za Turističku organizaciju, koja organizuje sve koncerte i druge programe Praznika mimoze da izdavaoci budu fer i prijave goste”, rekao je Obradović.

Radio Jadran prenosi da su tokom proteklog vikenda svi hoteli u Herceg Novom bili puni, kao i da su neki hotelijeri tražili za goste alternativni smještaj kod stanodavaca. Takođe, na jubilarni Međunarodni plivački miting nije došao najavljeni broj učesnika, jer u hotelima nije bilo dovoljno mjesta.

Obradović je rekao da Novljani nemaju naviku ili kulturu da zimi prijavljuju goste koji borave u apartmanima.

“To je velika greška, protivzakonito, a bilo bi korektno da, s obzirom na to da je dosta uloženo u Praznik mimoze za jednomjesečni program, izdavaoci to učine, tim prije što boravišnu taksu plaća gost”, saopštio je Obradović.

On je dodao da su duž rivijere otvoreni info biroi, ali da je prijava boravka neznatna.

TO će pred turističku sezonu predstaviti podsticajne mjere. U niskoj sezoni, odnosno aprilu, maju i junu će obezbjeđivati poklon – izlete za goste hotelijera i izdavalaca smještaja koji budu ušli u marketinšku kampanju na sajtu TO.

“Plus, svaki hotel i apartman će moći da uloži određeni budžet u marketing kampanju svog objekta kroz Facebook i Instagram. Turistička organizacija će onda isto toliko uložiti u kampanju na društvenim mrežama sajta TO, gdje će svi objekti biti prezentovani”, kazao je Obradović.

Na taj način se, kako je objasnio, mogu popuniti kapaciteti u periodu niske sezone.

“Pokazali smo i da u februaru i martu može biti dobra popunjenost kada se napravi dobar program u gradu”, dodao je Obradović.

Iz TO su pozvali sve stanodavce i hotelijere da se uključe u zajedničku marketinšku kampanju, kao i da nastoje tokom narednih dana Praznika mimoze da uredno prijavljuju goste.

SLABA PRIJAVA GOSTIJU

Prijava gostiju u domaćem smještaju tokom Praznika mimoze u Herceg Novom je slaba i vjerovatno će izostati dobar dio prihoda od boravišne takse, saopšteno je iz hercegnovske Turističke organizacije (TO).

Direktor TO Pavle Obradović kazao je Radiju Jadran da je prijava u privatnom smještaju loša, a da je bilo dosta gostiju.

“Mada, izdavaoci po zakonu ne moraju da prijave goste ako odu u roku od 24 sata. Bilo bi korisno za Turističku organizaciju, koja organizuje sve koncerte i druge programe Praznika mimoze da izdavaoci budu fer i prijave goste”, rekao je Obradović.

Radio Jadran prenosi da su tokom proteklog vikenda svi hoteli u Herceg Novom bili puni, kao i da su neki hotelijeri tražili za goste alternativni smještaj kod stanodavaca. Takođe, na jubilarni Međunarodni plivački miting nije došao najavljeni broj učesnika, jer u hotelima nije bilo dovoljno mjesta.

Obradović je rekao da Novljani nemaju naviku ili kulturu da zimi prijavljuju goste koji borave u apartmanima.

“To je velika greška, protivzakonito, a bilo bi korektno da, s obzirom na to da je dosta uloženo u Praznik mimoze za jednomjesečni program, izdavaoci to učine, tim prije što boravišnu taksu plaća gost”, saopštio je Obradović.

On je dodao da su duž rivijere otvoreni info biroi, ali da je prijava boravka neznatna.

TO će pred turističku sezonu predstaviti podsticajne mjere. U niskoj sezoni, odnosno aprilu, maju i junu će obezbjeđivati poklon – izlete za goste hotelijera i izdavalaca smještaja koji budu ušli u marketinšku kampanju na sajtu TO.

“Plus, svaki hotel i apartman će moći da uloži određeni budžet u marketing kampanju svog objekta kroz Facebook i Instagram. Turistička organizacija će onda isto toliko uložiti u kampanju na društvenim mrežama sajta TO, gdje će svi objekti biti prezentovani”, kazao je Obradović.

Na taj način se, kako je objasnio, mogu popuniti kapaciteti u periodu niske sezone.

“Pokazali smo i da u februaru i martu može biti dobra popunjenost kada se napravi dobar program u gradu”, dodao je Obradović.

Iz TO su pozvali sve stanodavce i hotelijere da se uključe u zajedničku marketinšku kampanju, kao i da nastoje tokom narednih dana Praznika mimoze da uredno prijavljuju goste.

PODGORICA

Vrlo brzo će se zatvoriti za saobraćaj ulica koja se nalazi ispred same Gimnazije “Slobodan Škerović” u Podgorici i na neki način integrisati dvije velike zelene površine – samo dvorište Gimnazije i novi park, i na taj način dobiti zelenu oazu u samom srcu Podgorice, kazao je gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković.

Vuković je sa saradnicima danas obišao završne radove na izgradnji parka u neposrednoj blizini JU Gimnazija „Slobodan Škerović“.

Kako je saopšteno iz PG biroa, Vuković je kazao da je Podgorica dobila još jednu uređenu zelenu površinu u okviru Projekta Mikro 020, priče koja je krenua sa Zabjela, iz Ulice Princeze Ksenije preko Oktobarske revolucije. On je dodadao da je priveden kraju i ovaj projekat koji je najveći do sada i, najavio da se tu neće zaustaviti.

“Mi ćemo vrlo brzo zatvoriti za saobraćaj i ulicu koja se nalazi ispred same Gimnazije i taj prostor ćemo rekonstruisati, rekultivisati u prirodni nastavak ove zelene površine i na neki način integrisati dvije velike zelene površine – samo dvorište Gimnzaije i novi park, i na taj način dobiti zelenu oazu u samom srcu Podgorice“, istakao je Vuković.

Gradonačelnik je ovom prilikom upravi i učenicima čestitao dan Gimnazije, koja je simbol glavnog grada, škole na koju su svi izuzetno ponosni.

“Imajući u vidu šta ona znači za identitet Podgorice, gradska uprava je odlučila da prostor ispred Gimnazije koji se dugo vremena nalazio u prilično lošem stanju i koji je bio zapušten, privede namjeni, rekonstruiše, kultiviše i da na ovom mjestu dobijemo uređenu zelenu površinu, dodatno oplemenjenu, budući da smo u susret 19. decembru na ovoj lokaciji otkrili i spomenik Ivanu Crnojeviću. Danas možemo da konstatujemo da je pred nama još par dana posla, ali sve ukupno možemo da se uvjerimo kako park izgleda na preko 2.000 m2, vrlo interesantan projekat i originalno arhitektonsko rješenje”, zaključio je Vuković.

Glavni projektant Sonja Radović Jelovac istakla je da je spomenik bio generator razvoja prostora.

„Došli smo do zaključka da bi ga trebalo blago dislocirai da bude u sjenci, a u večernim satima lijepo osvijetliti i da se cijeli prostor veže za Gimnaziju. Planirali smo da učenici Gimnazije u međuprostorima ovog parka imaju javne performanse. Bitan je protok učenika, imamo prohodnu liniju čiji je dio i spomenik. Sad smo na 70% radova, ostali su fini radovi, klupe od drveta po betonskom omotaču, kao i drugi parkovski mobilijar, treba da se podigne još jedan sloj štampanog betona, a čitavom dužinom od 50 metara prema Hitnoj pomoći interaktivni zid kao mala instalacija koja će vuzelno da odvoji ovaj prostor. Ovo će biti svojevrsna art instalacija, a svaki učenik će moći da ostavi svoju poruku na interaktivnom zidu. Nalaizirali smo i šeme – sjedenje prije i poslije podne, analizirai smo pozicije sunca. Sve u svemu, kontura parka je tu, mogu se vidjeti ključne stvari. Vegetacija je urađena na način da se iskoristi postojeće zelenilo i da se duž klupa formira vegetacija koja budi i estetska i senzorna čula – ruzmarin itd“, istakla je Radović Jelovac.

Glavni gradski arhitekta Filip Aleksić naglasio je da su u fokusu projekta bili gimnazijalci, a projekat je, kakao je kazao, bio okrenut upravo njima.

“Cilj je bio da se ovaj prostor što bolje koristi, budući da je Gimnazija izgubila pripadujući prostor iza samog objekta škole. Projekat je napravljen tako da je cetralni dio parka direktna veza sa Gimnazijom”, kazao je Aleksić.

Direktorica gimnazije Zoja Lalović Bojanić se zahvalila upravi Glavnog grada što prepoznaje značaj te obrazovne institucije i što upravo ovakvim projektima skreće pažnju svima da ne smiju zaboraviti da je gimnazija ne samo simbol i obrazovna institucija već i svojevrsni kulturno-istorijski spomenik.

NIKŠIĆ

Nikšićka policija podnijela je krivičnu i prekršajnu prijavu protiv dvadesetčetvrogdišnjeg sugrađanina D.B. zbog sumnje da je u novembru prošle i januaru ove godine oskrnavio dva spomen obilježja u Petrovićima.

Načelnik CB Nikšić Tihomir Goranović je, za Javni servis, kazao da je D.B. na saslušanju priznao krivično djelo koje mu se stavlja na teret.

D.B. je, kako se sumnja, sa spomen obilježja na putu Nikšić-Bileća uklonio mermerni krst, dok je sa spomen obilježja podignutom u slavu NOR-a u mjestu Petrovići uklonio zvijezvu petokraku, dok je na ploči sa imenima poginulih boraca ispisao grafite vulgarne sadržine.

Iz policije poručuju da će i u narednom periodu preduzimati sve potrebne mjere kako bi spriječili i sankcionisali slična krivična djela.

NIKŠIĆ

Nikšićka policija podnijela je krivičnu i prekršajnu prijavu protiv dvadesetčetvrogdišnjeg sugrađanina D.B. zbog sumnje da je u novembru prošle i januaru ove godine oskrnavio dva spomen obilježja u Petrovićima.

Načelnik CB Nikšić Tihomir Goranović je, za Javni servis, kazao da je D.B. na saslušanju priznao krivično djelo koje mu se stavlja na teret.

D.B. je, kako se sumnja, sa spomen obilježja na putu Nikšić-Bileća uklonio mermerni krst, dok je sa spomen obilježja podignutom u slavu NOR-a u mjestu Petrovići uklonio zvijezvu petokraku, dok je na ploči sa imenima poginulih boraca ispisao grafite vulgarne sadržine.

Iz policije poručuju da će i u narednom periodu preduzimati sve potrebne mjere kako bi spriječili i sankcionisali slična krivična djela.

DEMOKRATE OCJENJUJU

Pad industrijke proizvodnje od 3 do 34 odsto zabilježen u osam privrednih grana, kako smatraju Demokrate, ukazuje na pogubnu ekonomsku politiku vlasti.

“Industrija je privredna grana na koju je nekada u velikom obimu bila oslonjena crnogorska ekonomija. Od dolaska na vlast Demokratske partije socijalista, ta grana je potpuno devastirana pogubnom politikom zasnovanoj na pljačkaškim privatizacijama koje su rezultirale otpuštanjem desetina hiljada radnika”, navodi se u saopštenju.

Taj podatak, kako kažu Demokrate, još dramatičnijim čini činjenica da je pad od 3 do 34 odsto zabilježen u čak osam privrednih grana.

“Industrijska proizvodnja pala je za 6,3 odsto, dok je zabilježen pad proizvodnje osnovnih metala za 9,7 odsto. Takođe, prerađivačka industrija bilježi pad od 10odsto u odnosu na prošlu godinu što govori o dodatnom posrtanju nekadašnjih privrednih giganata”, navode Demokrate.

Najdramatičniji podaci, kako je saopšteno, odnose se na sektor proizvodnje i snabdijevanja elektirčnom energijom u kojem je zabilježen pad od 7,1 odsto.

“Najveći problem kod pada proizvodnje u ovoj indistrijskoj oblasti, jeste što je direktno sibvencionišu građani uporedo sa tim plaćajući najskuplje račune za struju u regionu”, navodi se u saopštenju.

DEMOKRATE OCJENJUJU

Pad industrijke proizvodnje od 3 do 34 odsto zabilježen u osam privrednih grana, kako smatraju Demokrate, ukazuje na pogubnu ekonomsku politiku vlasti.

“Industrija je privredna grana na koju je nekada u velikom obimu bila oslonjena crnogorska ekonomija. Od dolaska na vlast Demokratske partije socijalista, ta grana je potpuno devastirana pogubnom politikom zasnovanoj na pljačkaškim privatizacijama koje su rezultirale otpuštanjem desetina hiljada radnika”, navodi se u saopštenju.

Taj podatak, kako kažu Demokrate, još dramatičnijim čini činjenica da je pad od 3 do 34 odsto zabilježen u čak osam privrednih grana.

“Industrijska proizvodnja pala je za 6,3 odsto, dok je zabilježen pad proizvodnje osnovnih metala za 9,7 odsto. Takođe, prerađivačka industrija bilježi pad od 10odsto u odnosu na prošlu godinu što govori o dodatnom posrtanju nekadašnjih privrednih giganata”, navode Demokrate.

Najdramatičniji podaci, kako je saopšteno, odnose se na sektor proizvodnje i snabdijevanja elektirčnom energijom u kojem je zabilježen pad od 7,1 odsto.

“Najveći problem kod pada proizvodnje u ovoj indistrijskoj oblasti, jeste što je direktno sibvencionišu građani uporedo sa tim plaćajući najskuplje račune za struju u regionu”, navodi se u saopštenju.

ODT KOTOR

Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru odredilo je zadržavanje od 72 sata osumnjičenima za paljenje državne zastave Crne Gore u Budvi.

Ranije danas policija je uhapsila tri osobe, koje se sumnjiče da su na Slovenskoj plaži zapalile zastavu Crne Gore.

“Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru odredilo je zadržavanje tri lica (R.I, Š.N. i Š.M), zbog postojanja osnova sumnje da su 16. februara u Budvi zapalili državnu zastavu Crne Gore. Osumnjičenima se stavlja na teret izvršenje krivičnog djela Povreda ugleda Crne Gore”, saopštilo je Osnovno državno tužilaštvo iz Kotora.

Rukovodilac Jedinice za opšti kriminalitet u Centru bezbjednosti Budva Vesko Nedović kazao je da je budvanski CB pola sata nakon ponoći, 16. februara, obaviješten da je zapaljena zastava države Crne Gore, koja je bila istaknuta na jarbolu na šetalištu Slovenska obala u blizini rta Zavala.

“Odmah po prijemu obavještenja na lice mjesta su izašli službenici Centra bezbjednosti Budva koji su ustanovili da je zastava spuštena sa jarbola i zapaljena”, rekao je Nedović. 

Kazao je da su odmah nakon izrvšenog uviđaja službenici Centra bezbjednosti Budva preduzeli niz operativno taktičkih mjera i radnji u cilju identifikacije i pronalaska izvršilaca predmetenog događaja.

“Pomenute mjere i radnje koje su preduzimali službenici CB Budva rezultirale su identifikacijom osumnjičenih lica, a radi se o licima I.R. (30) iz Plava, N.Š. (26) godina iz Andrijevice, i M.Š. (25) godina iz Danilovgrada”, kazao je Nedović.

Inače, ovo nije prvi put da se skrnave crnogorski simboli.

Nedavno je na druđtvenim mrežama objavljen snimak na kojem se vidi kako djeca u dvorištu jedne osnovne škole u Podgorici cijepaju zastavu Crne Gore.

SUD U KOTORU

Zbog paljenja crnogorske zastave u Budvi uhapšene su tri osobe, kojima je nakon saslušanja u kotorskom Osnovnom sudu, određen pritvor do 30 dana. Oni su osumnjičeni da su počinili krivično djelo povreda ugleda Crne Gore.

Crnogorsku zastavu, koja je bila istaknuta na jarbolu na šetalištu Slovenska obala, zapalili su kako se sumnja, M.Š, N.Š. i I.R. 

“Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru odredilo je zadržavanje tri lica (R.I, Š.N. i Š.M), zbog postojanja osnova sumnje da su 16. februara u Budvi zapalili državnu zastavu Crne Gore. Osumnjičenima se stavlja na teret izvršenje krivičnog djela Povreda ugleda Crne Gore”, saopštilo je Osnovno državno tužilaštvo iz Kotora.

Rukovodilac Jedinice za opšti kriminalitet u Centru bezbjednosti Budva Vesko Nedović kazao je da je budvanski CB pola sata nakon ponoći, 16. februara, obaviješten da je zapaljena zastava države Crne Gore, koja je bila istaknuta na jarbolu na šetalištu Slovenska obala u blizini rta Zavala.

“Odmah po prijemu obavještenja na lice mjesta su izašli službenici Centra bezbjednosti Budva koji su ustanovili da je zastava spuštena sa jarbola i zapaljena”, rekao je Nedović. 

Kazao je da su odmah nakon izrvšenog uviđaja službenici Centra bezbjednosti Budva preduzeli niz operativno taktičkih mjera i radnji u cilju identifikacije i pronalaska izvršilaca predmetenog događaja.

“Pomenute mjere i radnje koje su preduzimali službenici CB Budva rezultirale su identifikacijom osumnjičenih lica, a radi se o licima I.R. (30) iz Plava, N.Š. (26) godina iz Andrijevice, i M.Š. (25) godina iz Danilovgrada”, kazao je Nedović.

Inače, ovo nije prvi put da se skrnave crnogorski simboli.

Nedavno je na druđtvenim mrežama objavljen snimak na kojem se vidi kako djeca u dvorištu jedne osnovne škole u Podgorici cijepaju zastavu Crne Gore.