PODACI NASA

Prema podacima NASA, tokom proteklih godinu dana Zemlji se priblizilo oko hiljadu asteroida, ali su svi prosli pored planete na bezbjednom rastojanju.

Godisnje, u prosjeku, sedam svemirskih tijela stigne do Zemljine povrsine. Ona ne izazivaju ozbiljna razaranja, ali mogu da izazovu strah, kao u slucaju Celjabinskog meteorita. Tokom nama poznate geoloske istorije, bilo je manje od deset katastrofalnih sudara Zemlje sa asteroidima.

Pod ledenim pokrovom Antarktika, u oblasti Vilksove zemlje, nalazi se ogroman krater precnika oko 500 kilometara. Americki naucnici su 2009. godine, na osnovu analize podataka sa satelita “Grejs”, zakljucili da je rijec o krateru koji se obrazovao u sudaru svemirskog tijela i Zemlje, pise Sputnjik.

Prema procjenama strucnjaka, to se dogodilo prije oko 250 miliona godina, sto se poklapa sa najvecim masovnim pomorom na Zemlji – permskim (poslednji period paleozoika).

Tada je nestalo 96 odsto morskih i 73 odsto kopnenih kicmenjaka. To je jedini put u istoriji nase planete kada je doslo i do masovnog izumiranja insekata: nestalo je gotovo 83 odsto vrsta iz te klase.

Zivotinje, medutim, nisu uginule momentalno. Prema istrazivanju Masacusetskog univerziteta, izumiranje je trajalo oko 60.000 godina.

Kineski naucnici, ipak, smatraju da je taj period bio znatno kraci i da je 90 odsto vrsta nestalo tokom nekoliko hiljada godina. Uzroci su bili vulkanska zima, efekat staklene baste i povecanje kiselosti okeanske vode – rezultat naglog povecanja vulkanske aktivnosti na teritoriji danasnjeg Sibira.

Postoje, naravno, i alternativne teorije o masovnom izumiranju tokom perma: iznenadna eksplozija metana, promena hemijskog sastava morske vode, pa cak i pad drugog asteroida – na teritoriji danasnje Australije.

Nestanak dinosaurusa

Mnoge vrste dinosaurusa takode su mogle da nestanu sa Zemlje zbog ogromnog asteroida koji je pao prije 66 miliona godina na poluostrvo Jukatan, u savremenom Meksiku. Tada je na tom mjestu bilo more duboko najmanje 30 metara.

Prema istrazivanju medunarodne grupe naucnika, udar asteroida o morsko dno bio je uporediv sa eksplozijom deset atomskih bombi. Mocni cunamiji visoki po nekoliko stotina metara pogodili su kopno. Zapalile su se sume, a pozari su se sirili hiljadama kilometara.

Iz stena u koje je udario asteroid isparili su minerali koji sadrze sumpor, zbog cega se u atmosferi naslo najmanje 325 milijardi tona te supstance. To je izazvalo globalno zahladenje.

Dinosaurusi, leteci gusteri, brojni mekusci i mnoge druge zivotinjske vrste nisu prezivjele tu kataklizmu. Uginulo je 16 odsto porodica morskih zivotinja, kao i 18 odsto porodica kopnenih kicmenjaka.

Pre oko 34 miliona godina planeta je ostala bez 15 odsto svih vrsta zivotinja. U okeanu je izumrlo najvise drevnih vrsta kitova, a na kopnu je katastrofa najvise pogodila kopitare.

U knjizi Sergeja Visnjevskog iz Instituta za mineralogiju i petrografiju Ruske akademije nauka navedena je hipoteza o tome da je izumiranje bilo rezultat naglog zahladenja, izazvanog padom dva asteroida odjednom: u Sjevernoj Americi i u Sibiru.

Analiza stijena iz tog geoloskog perioda je pokazala da su u pocetku srednje godisnje temperature rasle, a da je zatim doslo do jakog zahladenja. Vremenski se ono poklapa sa padom asteroida.

Prema misljenju geologa sa univerziteta u Kaliforniji i Teksasu, poslije udara nebeskih tijela o Zemlju, zbog ogromne kolicine prasine, atmosfera je postala manje prozracna za sunceve zrake, zbog cega je doslo do globalnog zahladenja. Nisu sve zivotinje mogle da se prilagode nagloj promeni klime, sto je dovelo do njihovog izumiranja.

Nebeska platina

Jedno od posljednjih velikih izumiranja dogodilo se prije oko 13.000 godina. Tada je planeta zauvjek ostala bez mamuta, velikih bizona i gigantskih lenjivaca. Jedan od razloga je ledeno doba, za koje se zna na osnovu analize ledenih jezgara Grenlanda.

Americki naucnici su 2007. godine iznijeli hipotezu da je ledeno doba rezultat pada asteroida ili komete na Zemlju. Dvanaest godina kasnije to je potvrdeno, i to na osnovu proucavanja koncentracije platine na nekoliko tacaka planete. Stvar je u tome sto ovaj metal u velikim kolicinama sadrze meteoriti: ako ga ima mnogo u stenama, moze se govoriti o kosmickom udaru.

Strucnjaci su pronasli sloj sa povisenim sadrzajem platine u Juznoj Africi, na Grenlandu, u Zapadnoj Aziji, Juznoj i Sjevernoj Americi i u Evropi. Svi slojevi su datirani na isti period — prije 12.680 godina.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Vlada još jednom pokazala neodgovoran odnos prema državnim interesima
    on 20/09/2024 at 11:35

    Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ističe da je Vlada još jednom pokazala neodgovoran odnos prema državnim interesima, kada je premijer u posljednjem trenutku otkazao prisustvo sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

  • Joković u utorak na sastanku ministara poljoprivrede u Skoplju
    on 20/09/2024 at 10:40

    Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, učestvovaće u utorak u Skoplju na 18. godišnjem radnom sastanku ministara poljoprivrede zemalja jugoistočne Evrope.

  • Vlada donijela Odluku o upozorenju Skupštini opštine Berane
    on 20/09/2024 at 09:44

    Vlada je na telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, donijela Odluku o upozorenju Skupštini opštine Berane i usvojila Informaciju o prestanku vršenja funkcije Odbora povjerenika u Opštini Andrijevica.

  • Berane: Nije održana sjednica o skraćenju mandata
    on 20/09/2024 at 09:37

    Predsjednik SO Berane Milun Rmuš (Demokrate), koji je sazvao današnju sjednicu, nije se pojavio navodno iz zdravstvenih razloga, tako da sjednica nije održana. On do jutros nije najavio odsustvo, a u sali SO bilo je dovoljno odbornika da se skrati mandat. Rmuš je jutros u 9.39 uputio mejl Skupštini Opštine da je primljen na interno odjeljenje.

  • "Kampanju u Podgorici obilježila zloupotreba resursa"
    on 20/09/2024 at 09:20

    Dosadašnji tok kampanje za izbore u Podgorici obilježila je zloupotreba javnih resursa od partija koje su u lokalnoj vlasti i većine političkih subjekata koji čine vlast na državnom nivou i ćutanje Agencije za sprečavanje korupcije (ASK).

  • "Pravni presedan, posljedice dugoročne"
    on 20/09/2024 at 08:38

    Saglasnost Vlade Crne Gore za podizanje spomenika mitropolitu Srpske pravoslavne crkve Amfilohiju Radoviću u Beranama predstavlja pravni presedan, čije pravne posljedice mogu dugoročno proizvesti negativnu atmosferu u crnogorskom društvu, saopštio je predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović.

  • Beranski parlament danas skraćuje mandat
    on 20/09/2024 at 05:28

    Na današnjoj sjednici lokalnog parlamenta biće kvoruma i većine koja će skratiti mandat Skupštine opštine Berane i time prekinuti višemjesečnu političku agoniju u ovom gradu, koja je dovela do kolapsa funkcionisanja opštinskih organa.

  • Knežević da ne miješa Islamsku zajednicu u rasprave sa koalicionim partnerima
    on 19/09/2024 at 19:49

    Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić reagovao je na izjavu lidera DNP-a Milana Kneževića, i zamolio ga da ne miješa tu vjersku zajednicu u raspravu sa svojim koalicionim partnerima.

  • "Zatvaranje poglavlja biće sljedeća velika vijest za Crnu Goru"
    on 19/09/2024 at 18:56

    Posvećenost Crne Gore u EU integracijama transformiše čitav proces proširenja zaključeno je tokom sastanka u Briselu predsjednika Vlade Milojka Spajića i generalnog direktora Direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju, Herta Jana Kopmana.

  • Suočavanje s prošlošću i presude za ratne zločine ključni za put Crne Gore ka EU
    on 19/09/2024 at 18:46

    Bitni preduslovi za članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji su i suočavanje s prošlošću i presude za ratne zločine, kazao je u intrevjuu za Televiziju Crne Gore glavni tužilac Međunarodnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc. Primjećuje političku volju da se svi odgovorni privedu pravdi, što je, kaže, pozitivna promjena u odnosu na prije pet godina, kada je posjetio Podgorici.