PODACI NASA

Prema podacima NASA, tokom proteklih godinu dana Zemlji se priblizilo oko hiljadu asteroida, ali su svi prosli pored planete na bezbjednom rastojanju.

Godisnje, u prosjeku, sedam svemirskih tijela stigne do Zemljine povrsine. Ona ne izazivaju ozbiljna razaranja, ali mogu da izazovu strah, kao u slucaju Celjabinskog meteorita. Tokom nama poznate geoloske istorije, bilo je manje od deset katastrofalnih sudara Zemlje sa asteroidima.

Pod ledenim pokrovom Antarktika, u oblasti Vilksove zemlje, nalazi se ogroman krater precnika oko 500 kilometara. Americki naucnici su 2009. godine, na osnovu analize podataka sa satelita “Grejs”, zakljucili da je rijec o krateru koji se obrazovao u sudaru svemirskog tijela i Zemlje, pise Sputnjik.

Prema procjenama strucnjaka, to se dogodilo prije oko 250 miliona godina, sto se poklapa sa najvecim masovnim pomorom na Zemlji – permskim (poslednji period paleozoika).

Tada je nestalo 96 odsto morskih i 73 odsto kopnenih kicmenjaka. To je jedini put u istoriji nase planete kada je doslo i do masovnog izumiranja insekata: nestalo je gotovo 83 odsto vrsta iz te klase.

Zivotinje, medutim, nisu uginule momentalno. Prema istrazivanju Masacusetskog univerziteta, izumiranje je trajalo oko 60.000 godina.

Kineski naucnici, ipak, smatraju da je taj period bio znatno kraci i da je 90 odsto vrsta nestalo tokom nekoliko hiljada godina. Uzroci su bili vulkanska zima, efekat staklene baste i povecanje kiselosti okeanske vode – rezultat naglog povecanja vulkanske aktivnosti na teritoriji danasnjeg Sibira.

Postoje, naravno, i alternativne teorije o masovnom izumiranju tokom perma: iznenadna eksplozija metana, promena hemijskog sastava morske vode, pa cak i pad drugog asteroida – na teritoriji danasnje Australije.

Nestanak dinosaurusa

Mnoge vrste dinosaurusa takode su mogle da nestanu sa Zemlje zbog ogromnog asteroida koji je pao prije 66 miliona godina na poluostrvo Jukatan, u savremenom Meksiku. Tada je na tom mjestu bilo more duboko najmanje 30 metara.

Prema istrazivanju medunarodne grupe naucnika, udar asteroida o morsko dno bio je uporediv sa eksplozijom deset atomskih bombi. Mocni cunamiji visoki po nekoliko stotina metara pogodili su kopno. Zapalile su se sume, a pozari su se sirili hiljadama kilometara.

Iz stena u koje je udario asteroid isparili su minerali koji sadrze sumpor, zbog cega se u atmosferi naslo najmanje 325 milijardi tona te supstance. To je izazvalo globalno zahladenje.

Dinosaurusi, leteci gusteri, brojni mekusci i mnoge druge zivotinjske vrste nisu prezivjele tu kataklizmu. Uginulo je 16 odsto porodica morskih zivotinja, kao i 18 odsto porodica kopnenih kicmenjaka.

Pre oko 34 miliona godina planeta je ostala bez 15 odsto svih vrsta zivotinja. U okeanu je izumrlo najvise drevnih vrsta kitova, a na kopnu je katastrofa najvise pogodila kopitare.

U knjizi Sergeja Visnjevskog iz Instituta za mineralogiju i petrografiju Ruske akademije nauka navedena je hipoteza o tome da je izumiranje bilo rezultat naglog zahladenja, izazvanog padom dva asteroida odjednom: u Sjevernoj Americi i u Sibiru.

Analiza stijena iz tog geoloskog perioda je pokazala da su u pocetku srednje godisnje temperature rasle, a da je zatim doslo do jakog zahladenja. Vremenski se ono poklapa sa padom asteroida.

Prema misljenju geologa sa univerziteta u Kaliforniji i Teksasu, poslije udara nebeskih tijela o Zemlju, zbog ogromne kolicine prasine, atmosfera je postala manje prozracna za sunceve zrake, zbog cega je doslo do globalnog zahladenja. Nisu sve zivotinje mogle da se prilagode nagloj promeni klime, sto je dovelo do njihovog izumiranja.

Nebeska platina

Jedno od posljednjih velikih izumiranja dogodilo se prije oko 13.000 godina. Tada je planeta zauvjek ostala bez mamuta, velikih bizona i gigantskih lenjivaca. Jedan od razloga je ledeno doba, za koje se zna na osnovu analize ledenih jezgara Grenlanda.

Americki naucnici su 2007. godine iznijeli hipotezu da je ledeno doba rezultat pada asteroida ili komete na Zemlju. Dvanaest godina kasnije to je potvrdeno, i to na osnovu proucavanja koncentracije platine na nekoliko tacaka planete. Stvar je u tome sto ovaj metal u velikim kolicinama sadrze meteoriti: ako ga ima mnogo u stenama, moze se govoriti o kosmickom udaru.

Strucnjaci su pronasli sloj sa povisenim sadrzajem platine u Juznoj Africi, na Grenlandu, u Zapadnoj Aziji, Juznoj i Sjevernoj Americi i u Evropi. Svi slojevi su datirani na isti period — prije 12.680 godina.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Bolji prinos pšenice nego prošle godine
    on 07/07/2025 at 06:08

    U toku je žetva pšenice. Na području zetske nizije pšenica je dobro rodila u odnosu na prošlu godinu. Poljoprivrednici zadovoljni sa 5 tona hljebnog žita po hektaru. Loše je to što nijesmo povećali površine pod žitom.

  • Uživo na Portalu RTCG: Stanje na graničnim prelazima, naplatnim rampama i kretanje gradskog prevoza u Podgorici
    on 07/07/2025 at 05:56

    Ukoliko idete na put, važno je da pogledate da li ima gužve i kakvo je stanje na graničnim prelazima, tunelu Sozina i auto-putu Princeza Ksenija. Pripremili smo za vas linkove na kojima možete uživo pratiti video snimke sa svih najprometnijih tačaka u zemlji.

  • Pripadnici Boko Harama ubili su devet i ranili četiri osobe na sjeveroistoku Nigerije
    on 07/07/2025 at 05:50

    Islamski ekstremisti iz Boko Harama ubili su devet ljudi i ranili četiri u državi Borno na sjeveroistoku Nigerije, saopštile su vlasti.

  • Crna Gora treba više da ulaže u domaću proizvodnju
    on 07/07/2025 at 05:41

    Crna Gora na svaki euro koji zaradi izvozom skoro sedam potroši na uvoz robe, saopšteno je iz Uprave za statistiku - Monstat. Taj podatak, ocjenjuje za Radio Crne Gore ekonomski analitičar Mirza Mulešković, očekivan je i još jednom pokazuje da su nam potrebne politike koje će diverzifikovati našu privredu. Takođe ističe, neophodno je dodatno ulaganje u domaću proizvodnju te investicije u taj, a ne sektor nekretnina. 

  • Prostorni plan donosi promjene u planiranju gradnje na Jelovici 
    on 07/07/2025 at 05:30

    Novi prostorni plan Crne Gore predvidio je znatne promjene u dijelu planiranja gradnje na beranskoj strani planine Jelovice koje će pozitivno uticati na mogućnost turističkog razvoja ove sjeverne opštine i njenih prirodnih resursa.

  • Na Kosovu udvostručen uvoz robe iz Srbije
    on 06/07/2025 at 21:58

    Po podacima Carine Kosova roba iz Srbije se ove godine snažno vratila na kosovsko tržište poslije pada prethodnih godina, tako da je Kosovo ove godine čak udvostručilo uvoz proizvoda iz Srbije u poređenju sa prnim mjesecima 2024. godine.

  • Čovjek uhapšen u Australiji optužen za paljenje sinagoge
    on 06/07/2025 at 21:52

    Australijska policija je danas objavila hapšenje čovjeka optuženog za paljenje sinagoge u kopjoj su vjernici večerali u subotu.

  • Tivat: Manje turista u odnosu na prošlu godinu
    on 06/07/2025 at 21:41

    U Tivtu boravi 6,99 hiljada turista, što je pet odsto manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazali su posljednji podaci.

  • Lav napao čovjeka u Turskoj
    on 06/07/2025 at 21:31

    Lav je danas napao i teško povrijedio jednog poljoprivrednika na jugu Turske.

  • Prvi Sajam ljekovitog i aromatičnog bilja održan u Nikšiću
    on 06/07/2025 at 20:44

    Prvi Sajam ljekovitog i aromatičnog bilja EKOS održan je proteklog vikenda u Nikšiću, u selu Orah na domaćinstvu "Ðed Radoš". Okupilo se oko trideset izlagača iz Nikšića, Pljevalja, Podgorice i Tuzi, a na štandovima su se mogli naći visokokvalitetni proizvodi od ljekovitog bilja iz čiste prirode, kao i druge gastronomske delicije. Posjetioci su bili u prilici i da posmatraju i proces destilacije etarskog ulja sa jedne od plantaža.

  • Crna Gora treba više da ulaže u domaću proizvodnju
    on 07/07/2025 at 05:41

    Crna Gora na svaki euro koji zaradi izvozom skoro sedam potroši na uvoz robe, saopšteno je iz Uprave za statistiku - Monstat. Taj podatak, ocjenjuje za Radio Crne Gore ekonomski analitičar Mirza Mulešković, očekivan je i još jednom pokazuje da su nam potrebne politike koje će diverzifikovati našu privredu. Takođe ističe, neophodno je dodatno ulaganje u domaću proizvodnju te investicije u taj, a ne sektor nekretnina. 

  • Đeljošaj: Ministarstvo najranije 25. jula može Vladi dostaviti odluku o najpovoljnijoj ponudi za koncesije
    on 06/07/2025 at 19:10

    Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj naglasio da su podaci u vezi sa Tenderskom komisijom za dodjelu koncesije za crnogorske aerodrome netačni.

  • Aerodromi tokom sezone očekuju rekordna tri miliona putnika
    on 06/07/2025 at 18:38

    Prihodi Aerodroma Crne Gore za prvih pet mjeseci ove godine značajno su veći u odnosu na isti period lani. Izvršni direktor Roko Tolić kaže da su se dobro pripremili za sezonu tokom koje očekuju da dosegnu tri miliona putnika što bi bio rekord u crnogorskoj avijaciji. Osim o sezoni, Tolić za TVCG govori i o novoj liniji Tivat-Barselona, otkazivanju letova iz Izraela, kao i o koncesiji Aerodroma.

  • Tenderska komisija jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača za aerodrome - Vlada donosi odluku 17. jula
    on 06/07/2025 at 15:33

    Nakon što je Tenderska komisija za sprovođenje postupka dodjele koncesije za crnogorske aerodrome jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača, Vlada bi Predlog odluke o izboru najpovoljnije ponude mogla da razmatra na sjednici 17. jula, to je nezvanično potvrđeno za Portal RTCG.

  • Energetski tajkuni profitiraju dok potrošači plaćaju račun
    on 06/07/2025 at 11:39

    Oko 95 miliona eura, bez uračunatog PDV-a, iznos je subvencionirane naknade koji je za oko deceniju, odnosno do avgusta prošle godine plaćen privatnim firmama koje uglavnom gazduju malim hidroelektranama (mHE) i vjetroelektranama (VE), saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu.

  • Odlilo se 134,67 miliona eura
    on 06/07/2025 at 10:28

    Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u prva četiri mjeseca je iznosio 297,74 miliona EUR, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 134,67 miliona EUR, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

  • Građani na udaru cijena: Akcija limitiranih marži stala, nove mjere kasne
    on 05/07/2025 at 18:44

    Od maja na policama prodavnica nema proizvoda na kojima je ograničena marža, pa su njihove cijene u prethodna dva mjeseca znatno veće. Tu razliku primjećuju i građani. Da li će i kada biti nastavljena akcija limitiranih cijena iz ministarstva ekonomskog razvoja nijesmo dobili odgovor,a Sindikat i analitičari saglasni su da je su te mjere imale kratkoročni efekat makar za najugroženije, te da bi ih trebalo nastaviti.

  • MF: Zakon se mora poštovati – jednaka zarada za jednak rad
    on 05/07/2025 at 16:14

    Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kao i Vlada u cjelini uvijek su opredijeljeni su za konstruktivan dijalog, ali u pravnoj državi ne može biti kompromisa kada je u pitanju primjena propisa, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Pojašnjavaju da cilj centralizovanog obračuna zarada nije smanjenje plata zaposlenima u prosvjeti, već dosljedno poštovanje zakona i uvođenje principa „jednaka zarada za jednak rad“.

  • Pad nezaposlenosti
    on 05/07/2025 at 15:00

    U Crnoj Gori je na kraju juna bilo 27,95 hiljada nezaposlenih, 2,9 odsto manje nego u maju, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Promet na berzi u junu 75,37 miliona eura
    on 05/07/2025 at 11:27

    Ukupan promet na Montenegroberzi u junu je iznosio 75,37 miliona eura.