Bosanski jezik realna i statisticka norma u CG
PROMOVISAN RJECNIK
U organizaciji Bosnjackog vijeca Crne Gore u Podgorici promovisan Rjecnik bosanskog jezika, autora prof. dr Dzevada Jahica.
Publici su predstavljene edicije 8. i 9. toma enciklopedijskog Rjecnika bosanskog jezika.
Govoreci o Rjecniku bosanskog jezika, profesor knjizevnosti Suljo Mustafic kazao je da je jezik sredstvo povezivanja svih pripadnika jednog naroda.
“Jezicka kultura svakog pojedinca predstavlja ogledalo njegove kulture. Jezik nije privatno blago, vec opste dobro. On mora biti razumljiv svima i iznad je svakog pojedinca. Temeljnu izgradnju jezika predstavljaju rjecnici. Bosanski jezik je danas realna, popisna, statisticka norma u Crnoj Gori. Nakon obnove nezavisnosti Crne Gore, tokom 2007. je donesen Ustav, a u clanu 13 Ustava se navodi da je u upotrebi i bosanski jezik. Ukupan broj pripadnika ove jezicke zajednice u Crnoj Gori je 37.000, koliko se iskazalo da govore na ovom jeziku”, kazao je Mustafic.
Da se postojanje jednog jezika ne moze negirati kao sto se to radi danas, kazao je Emir Zlatar.
“Prvi pisani dokument na bosanskom jeziku je Povelja Kulina bana, a cak su i njega pokusali predstaviti da je hrvatski, srpski. To je dokument napisan 1189. godine. Imate naroda bez drzava, ali nema naroda bez jezika”, kazao je Zlatar.
Autor izdanja Rjecnika bosanskog jezika Dzevad Jahic, kazao je da je nad svim principima jezika, princip jezickih sloboda, prava na vlastitu rijec, prava na svoj kulturni identitet.
“Jezik je od svih svojih osobina, prije svega, istorijska pojava, on u sebi cuva i pohranjuje u sebi ono sto je bilo prije stotinu, dvije stotine ili hiljadu godina. Meni je posebno drago da smo u Podgorici u situaciji da promovisemo rjecnik, bogatstvo jednog jezika. Mi ne mozemo nazvati svoj jezik tudim imenom. To je naucni pristup, i to je pristup ljudi koji istrazuju pojave”, kazao je Jahic.
O rjecniku je govorila i profesorica Tatjana Durisic-Becanovic.
Vecerasnjem skupu prisustvovao je veliki broj zainteresovane publike. Prisustvovali su i izmedu ostalih Rafet Husovic, potpredsjednik Vlade Crne Gore, Ramiz Salkic, potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska, Branimir Jukic, ambasador BiH u Crnoj Gori, Osman Nurkovic, ministar saobracaja i pomorstva Vlade Crne Gore, Mirsad Dzudzevic, predsjednik Bosnjackog vijeca Crne Gore, brojni poslanici, predstavnici akademske zajednice, javne licnosti.
0 comments