Izabran konzorcijum za eko rekonstrukciju TE
EPCG
Komisija Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) izabrala je konzorcijum Dec International-Bemax-BB Solar-Permonte za izvodenje radova na ekonoloskoj rekonstrukciji prvog bloka Termoelektrane Pljevlja.
“Komisija EPCG za izbor najpovoljnije ponude na tenderu za izvodenje radova na ekoloskoj rekonstrukciji prvog bloka termoelektrane Pljevlja donijela je odluku da je najpovoljnija ponuda za taj projekat konzorcijuma Dec International-Bemax-Bb Solar-Permonte”, saopstila je kompanija.
Ovaj konzorciju dostavio je najpovoljniju ponudu od 54,4 miliona eura, za razlika od kompanija Shangai Electric Group Co.Ltd. (97.922.683 eura) i Hamon – Rudis (72.539.500 eura).
Podsjecaju iz EPCG da je tenderska dokumentacija za otvoreni postupak javne nabavke radova na ekoloskoj rekonstrukciji TE Pljevlja – Blok 1 objavljena 11. jula 2019, nakon sto je Odbor direktora EPCG donio Odluku o realizaciji te investicije, cija je vrijednost procijenjena na 45 miliona eura bez uracunatog PDV-a odnosno 54.450.000 sa PDV-om. P
“Procijenjena vrijednost ponude donesena je na osnovu Idejnog projekata koji je uradila renomirana kompanija Steag Energy Services GmbH iz Njemacke. Shodno Zakonu, rok za zalbu je 10 dana od dana primanja odluke o izboru ponudaca”, navode iz EPCG.
Projekat ekoloske rekonstrukcije postojeceg bloka TE Pljevlja trebalo bi da bude realizovan do 2021. godine i omogucice nastavak rada termoenergetskog kompleksa u Pljevljima u narednih 20 do 30 godina.
Uporedo sa ekoloskom rekonstrukcijom, u roku od 12 mjeseci od potpisivanja ugovora, obezbjedice se i izvor toplotne energije za toplifikaciju Pljevalja.
“Ekoloskom rekonstrukcijom, sve emisije i produkti sagorijevanja uglja i hemijskih procesa koji se odvijaju prilikom proizvodnje elektricne energije, bice svedeni na granice ispod dozvoljenih, a sve u skladu sa zakonskom regulativom nase drzave i evropskim direktivama o emisijama iz termo izvora na ugalj. Termoenergetski kompleks u Pljevljima, Termoelektrana Pljevlja – Rudnik uglja, jedan je od kljucnih djelova elektroenergetskog sistema Crne Gore i od ogromnog je znacaja za njegovu stabilnost”, navode iz EPCG.
0 comments