Otvorena postavka buduceg Muzeja RTCG
U SUSRET JUBILEJU
Planirani Muzej Radio Televizije Crne Gore omogucice uvid u razvoj naseg politickog zivota, ekonomije, kulture i sporta, jer sve sto ce u njemu moci da se vidi predstavlja nezaobilaznu znacenjsku, a nerijetko i prekretnicku tacku u hronologiji nase novije istorije, istakao je ministar kulture Aleksandar Bogdanovic na otvaranju. Urednica programskog arhiva Snezana Rakonjac istakla je da su u zbirci izlozeni mikrofoni i kamere pred kojima su stajali ucesnici Mojovacke bitke, heroji Drugog svjetskog rata, udarnici, drzavnici, naucnici, filmske zvijezde i nasi sugradani iz svih krajeva Crne Gore.
Prvu postavku buduceg Muzeja RTCG su svecano otvorili ministar kulture Aleksandar Bogdanovic i generalni direktor RTCG Bozidar Sundic.
“Postavka buduceg Muzeja RTCG nece pricati pricu malom broju ljudi, vec ce biti vrijedna paznje sire drustvene zajednice”, saopstio je Bogdanovic.
On je naglasio da je potreba savremenog covjeka da cuva sve iz dinamicne proslosti. “Postavka nece pricati pricu malom broju ljudi, vec ce biti vrijedna paznje sire drustvene zajednice”, rekao je ministar.
Kako je istakao ministar, o znacaju medija, kroz vrijeme, nije potrebno govoriti, naglasivsi da su radio, pa televizija, “od Volujice do danas, za naseg covjeka, imali posebnu tezinu”.
Urednica programskog arhiva Snezana Rakonjac je istakla da je ideja vodilja bila da sacuvamo od zaborava, zastitimo i prezentujemo dio vrijednog nasljeda nastalog tokom visedecenijskog rada dva najstarija elektronska medija u Crnoj Gori.
“Kao i da u godini jubileja i na ovaj nacin iskazemo postovanje i zahvalnost svima koji su stvarali istoriju nase kuce, a time i medijsku istoriju nase drzave. Nasu postavku, koju cini vise stotina eksponata, poceli smo Volujicom, odnosno sjecanjem da je u najmanjoj balkanskoj knjazevini 1904. izgradena prva bezicna stanica u ovom dijelu Evrope, koja je radiotelegrafskim signalom Crnu Goru povezala sa svijetom”, istakla je ona.
Rakonjac je napomenula da se posredstvom predajnika na Lovcenu redovan televizijski program ovdje gledao prije nego u Sarajevu, Beogradu, Skoplju i vecini jugoslovenskih gradova.
“U zbirci tehnickih uredaja, koja svedoci o cestim tehnoloskim mijenama i specificnostima Radija i Televizije kao fenomena 20. vijeka. Izlozeni su i mikrofoni i kamere pred kojima su stajali ucesnici Mojovacke bitke, heroji Drugog svjetskog rata, udarnici, drzavnici, naucnici, filmske zvijezde i nasi sugradani iz svih krajeva Crne Gore”, porucila je urednica programskog arhiva.
Naglasila je da je s druge strane tih uredaja bila brojna stvaralacka porodica razlicitih profesionalnih profila, koja je tokom 75 radijskih i 55 televizijskih godina iz dana u dan biljezila zivot i istoriju Crne Gore.
“Njima je posvecena jos uvijek nepotpuna galerija fotografija, a njihovom djelu – programska hronologija, koja svjedoci o snazi kreativnosti i neprolaznoj umjetnickoj i istorijskog vrijednosti medijske bastine Radija i Televizije Crne Gore. Dio ovih neprocjenjivo vrijednih zapisa bio bi zauvijek izgubljen da Ministarstvo kulture, Direktorat za kulturnu bastinu i Crnogorska kinoteka nijesu zdusno pomogli nasu misiju spasavanja najugrozenijih televizijskih zbirki. Koristim priliku da jos jednom zahvalim nasim saveznicima u borbi za ocuvanje crnogorskog audio-vizuelnog nasljeda”, istakla je Rakonjac.
0 comments