U CETIRI GRADA

Parazitsko oboljenje lajsmanioza, koju prenose komarci, u prethodnom periodu pojavilo se i u Kolasinu, ali je otkriveno i u Podgorici, Baru i Ulcinju

To oboljenje je smrtonosno za pse, koje je neophodno uspavati kada se otkrije bolest, a rizicne grupe kod ljudi su djeca i osobe sa losim imunitetom.

U opstini Kolasin vec duzi period prisutan je problem pasa lutalica, kao i u ostalim crnogorskim opstinama, sto moze dodatno da ubrza sirenje bolesti, iako bolest rijetko opstaje u hladnim podrucjima.

Bolest je, kako su kazali iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne bolesti, otkrivena i u Podgorici, Baru i Ulcinju.

Lokalni veterinar iz Kolasina Sasa Drljevic objasnjava da je u gradu na Tari bio jedan slucaj, ali da je rijec o psu iz Podgorice.

“Lajsmanioza je parazitsko oboljenje. Na infekciju je osjetljivo oko sedamdeset vrsta sisara (psi, macke, pacovi, divlje zivotinje…), ukljucujuci i covjeka. Ova bolest spada u grupu vektorskih bolesti koje prenose insekti, u ovom slucaju pjescana musica. Lajsmanioza se najcesce pojavljuje u toplijim krajevima u tropskim i suptropskim, u pustinjama i sumovitim predjelima, ima je u mediteranskim zemljama i nekim djelovima Afrike, Indije i Juzne Amerike. Rezervoar infekcije su glodari, sitni sisari i psi. Jos od pocetka XX vijeka, kad je bolest otkrivena, pas je predstavljen kao glavni rezervoar bolesti, posebno u zemljama Mediteranskog bazena, kome i Crna Gora pripada”, kazali su iz Uprave za bezbjednost hrane, veterine i fitosanitarne poslove.

Medutim, kako dalje objasnjavaju, za nastajanje, odrzavanje i sirenje bolesti osim prisustva uzrocnog agensa, neophodno je prisustvo pjescane musice koja sa inficiranog domacina prenosi ujedom razvojne oblike parazita na novog domacina.

Znaci, bolest se prenosi izmedu zivotinja i sa zivotinja na ljude pomocu pjescane musice, zbog cega se oboljenje javlja u toplijim krajevima.

“Klinicka slika bolesti kod pasa varira, od blagih simptoma na kozi, do vrlo ozbiljnih koji mogu dovesti do uginuca psa, ukoliko se bolest ne lijeci. Prvi znaci bolesti kod pasa su tromost, apaticnost, gubitak apetita i mrsavljenje. Kad se bolest razvije, zahvata prvo oci i kozu oko ociju, usiju i nosa, po kozi se stvaraju upalni plitki cvorici, cest je gubitak dlake oko ociju, na vratu i repu, a koza moze biti sa srebrnobijelim ljuspama. Bolest povremeno prati visoka temperatura. Ponekad se javljaju i problemi digestivnog trakta, koji najcesce dovedu do uginuca zivotinja. Nacin lijecenja je kompleksan i baziran na jacanju imuniteta. Kod pasa se najcesce i nakon dugotrajnog lijecenja bolest vraca jer, za sada, ne postoji lijek koji potpuno eliminise lajsmaniju iz organizma psa. Neophodni su redovni pregledi i kontrole zdravlja psa”, kazali su iz te uprave.

Za sada, kako navode, ne postoji potpuna zastita pasa. Vakcine i ljekovi za prevenciju infekcije ne postoje.

Za smanjenje rizika od prenosa uzrocnika lajsmanioze kod pasa potrebno je redovno zivotinje stititi od insekata adekvatnim sredstvima, tretirati, ukoliko je moguce, okolinu u kojoj boravi pas odgovarajucim insekcitidima, obezbijediti psu smjestaj u zatvorenom prostoru tokom noci i slicno.

U slucaju sumnje, kako kazu, obavezno se obratiti nadleznoj veterinarskoj ambulanti koja ce izvrsiti pregled i ispitivanje psa.

“S obzirom na karakter klime i posljedicnu mogucnost opstanka pjescane musice, bolest kod pasa je najprisutnija u Podgorici, Baru i Ulcinju. Prenosenje bolesti na ljude, kako smo vec naveli, moguc je ujedom pjescane musice. Imunodeficijentne osobe i djeca su rizicne kategorije za ovu bolest” kazali su Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne bolesti.

Sa druge strane, Drljevic smatra da je za oboljelog psa jedino rjesenje uspavljivanje, jer se bolest stalno vraca, te da je najbolje rjesenje uspavati oboljelog psa, jer je on izvor zaraze.

“Navodno, vrlo tesko se na covjeka kontaktom sa psa moze prenijeti. Tesko je ljudima objasniti da te zarazene pse treba uspavati, jer su oni zivi izvor zaraze. Najgora je stvar sto se sa zarazenog psa bolest prenosi na druge zivotinje”, kazao je Drljevic.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Crna Gora treba više da ulaže u domaću proizvodnju
    on 07/07/2025 at 05:41

    Crna Gora na svaki euro koji zaradi izvozom skoro sedam potroši na uvoz robe, saopšteno je iz Uprave za statistiku - Monstat. Taj podatak, ocjenjuje za Radio Crne Gore ekonomski analitičar Mirza Mulešković, očekivan je i još jednom pokazuje da su nam potrebne politike koje će diverzifikovati našu privredu. Takođe ističe, neophodno je dodatno ulaganje u domaću proizvodnju te investicije u taj, a ne sektor nekretnina. 

  • Đeljošaj: Ministarstvo najranije 25. jula može Vladi dostaviti odluku o najpovoljnijoj ponudi za koncesije
    on 06/07/2025 at 19:10

    Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj naglasio da su podaci u vezi sa Tenderskom komisijom za dodjelu koncesije za crnogorske aerodrome netačni.

  • Aerodromi tokom sezone očekuju rekordna tri miliona putnika
    on 06/07/2025 at 18:38

    Prihodi Aerodroma Crne Gore za prvih pet mjeseci ove godine značajno su veći u odnosu na isti period lani. Izvršni direktor Roko Tolić kaže da su se dobro pripremili za sezonu tokom koje očekuju da dosegnu tri miliona putnika što bi bio rekord u crnogorskoj avijaciji. Osim o sezoni, Tolić za TVCG govori i o novoj liniji Tivat-Barselona, otkazivanju letova iz Izraela, kao i o koncesiji Aerodroma.

  • Tenderska komisija jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača za aerodrome - Vlada donosi odluku 17. jula
    on 06/07/2025 at 15:33

    Nakon što je Tenderska komisija za sprovođenje postupka dodjele koncesije za crnogorske aerodrome jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača, Vlada bi Predlog odluke o izboru najpovoljnije ponude mogla da razmatra na sjednici 17. jula, to je nezvanično potvrđeno za Portal RTCG.

  • Energetski tajkuni profitiraju dok potrošači plaćaju račun
    on 06/07/2025 at 11:39

    Oko 95 miliona eura, bez uračunatog PDV-a, iznos je subvencionirane naknade koji je za oko deceniju, odnosno do avgusta prošle godine plaćen privatnim firmama koje uglavnom gazduju malim hidroelektranama (mHE) i vjetroelektranama (VE), saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu.

  • Odlilo se 134,67 miliona eura
    on 06/07/2025 at 10:28

    Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u prva četiri mjeseca je iznosio 297,74 miliona EUR, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 134,67 miliona EUR, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

  • Građani na udaru cijena: Akcija limitiranih marži stala, nove mjere kasne
    on 05/07/2025 at 18:44

    Od maja na policama prodavnica nema proizvoda na kojima je ograničena marža, pa su njihove cijene u prethodna dva mjeseca znatno veće. Tu razliku primjećuju i građani. Da li će i kada biti nastavljena akcija limitiranih cijena iz ministarstva ekonomskog razvoja nijesmo dobili odgovor,a Sindikat i analitičari saglasni su da je su te mjere imale kratkoročni efekat makar za najugroženije, te da bi ih trebalo nastaviti.

  • MF: Zakon se mora poštovati – jednaka zarada za jednak rad
    on 05/07/2025 at 16:14

    Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kao i Vlada u cjelini uvijek su opredijeljeni su za konstruktivan dijalog, ali u pravnoj državi ne može biti kompromisa kada je u pitanju primjena propisa, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Pojašnjavaju da cilj centralizovanog obračuna zarada nije smanjenje plata zaposlenima u prosvjeti, već dosljedno poštovanje zakona i uvođenje principa „jednaka zarada za jednak rad“.

  • Pad nezaposlenosti
    on 05/07/2025 at 15:00

    U Crnoj Gori je na kraju juna bilo 27,95 hiljada nezaposlenih, 2,9 odsto manje nego u maju, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Promet na berzi u junu 75,37 miliona eura
    on 05/07/2025 at 11:27

    Ukupan promet na Montenegroberzi u junu je iznosio 75,37 miliona eura.