Registrovana rijetka bolest – lajsmanioza
U CETIRI GRADA
Parazitsko oboljenje lajsmanioza, koju prenose komarci, u prethodnom periodu pojavilo se i u Kolasinu, ali je otkriveno i u Podgorici, Baru i Ulcinju
To oboljenje je smrtonosno za pse, koje je neophodno uspavati kada se otkrije bolest, a rizicne grupe kod ljudi su djeca i osobe sa losim imunitetom.
U opstini Kolasin vec duzi period prisutan je problem pasa lutalica, kao i u ostalim crnogorskim opstinama, sto moze dodatno da ubrza sirenje bolesti, iako bolest rijetko opstaje u hladnim podrucjima.
Bolest je, kako su kazali iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne bolesti, otkrivena i u Podgorici, Baru i Ulcinju.
Lokalni veterinar iz Kolasina Sasa Drljevic objasnjava da je u gradu na Tari bio jedan slucaj, ali da je rijec o psu iz Podgorice.
“Lajsmanioza je parazitsko oboljenje. Na infekciju je osjetljivo oko sedamdeset vrsta sisara (psi, macke, pacovi, divlje zivotinje…), ukljucujuci i covjeka. Ova bolest spada u grupu vektorskih bolesti koje prenose insekti, u ovom slucaju pjescana musica. Lajsmanioza se najcesce pojavljuje u toplijim krajevima u tropskim i suptropskim, u pustinjama i sumovitim predjelima, ima je u mediteranskim zemljama i nekim djelovima Afrike, Indije i Juzne Amerike. Rezervoar infekcije su glodari, sitni sisari i psi. Jos od pocetka XX vijeka, kad je bolest otkrivena, pas je predstavljen kao glavni rezervoar bolesti, posebno u zemljama Mediteranskog bazena, kome i Crna Gora pripada”, kazali su iz Uprave za bezbjednost hrane, veterine i fitosanitarne poslove.
Medutim, kako dalje objasnjavaju, za nastajanje, odrzavanje i sirenje bolesti osim prisustva uzrocnog agensa, neophodno je prisustvo pjescane musice koja sa inficiranog domacina prenosi ujedom razvojne oblike parazita na novog domacina.
Znaci, bolest se prenosi izmedu zivotinja i sa zivotinja na ljude pomocu pjescane musice, zbog cega se oboljenje javlja u toplijim krajevima.
“Klinicka slika bolesti kod pasa varira, od blagih simptoma na kozi, do vrlo ozbiljnih koji mogu dovesti do uginuca psa, ukoliko se bolest ne lijeci. Prvi znaci bolesti kod pasa su tromost, apaticnost, gubitak apetita i mrsavljenje. Kad se bolest razvije, zahvata prvo oci i kozu oko ociju, usiju i nosa, po kozi se stvaraju upalni plitki cvorici, cest je gubitak dlake oko ociju, na vratu i repu, a koza moze biti sa srebrnobijelim ljuspama. Bolest povremeno prati visoka temperatura. Ponekad se javljaju i problemi digestivnog trakta, koji najcesce dovedu do uginuca zivotinja. Nacin lijecenja je kompleksan i baziran na jacanju imuniteta. Kod pasa se najcesce i nakon dugotrajnog lijecenja bolest vraca jer, za sada, ne postoji lijek koji potpuno eliminise lajsmaniju iz organizma psa. Neophodni su redovni pregledi i kontrole zdravlja psa”, kazali su iz te uprave.
Za sada, kako navode, ne postoji potpuna zastita pasa. Vakcine i ljekovi za prevenciju infekcije ne postoje.
Za smanjenje rizika od prenosa uzrocnika lajsmanioze kod pasa potrebno je redovno zivotinje stititi od insekata adekvatnim sredstvima, tretirati, ukoliko je moguce, okolinu u kojoj boravi pas odgovarajucim insekcitidima, obezbijediti psu smjestaj u zatvorenom prostoru tokom noci i slicno.
U slucaju sumnje, kako kazu, obavezno se obratiti nadleznoj veterinarskoj ambulanti koja ce izvrsiti pregled i ispitivanje psa.
“S obzirom na karakter klime i posljedicnu mogucnost opstanka pjescane musice, bolest kod pasa je najprisutnija u Podgorici, Baru i Ulcinju. Prenosenje bolesti na ljude, kako smo vec naveli, moguc je ujedom pjescane musice. Imunodeficijentne osobe i djeca su rizicne kategorije za ovu bolest” kazali su Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne bolesti.
Sa druge strane, Drljevic smatra da je za oboljelog psa jedino rjesenje uspavljivanje, jer se bolest stalno vraca, te da je najbolje rjesenje uspavati oboljelog psa, jer je on izvor zaraze.
“Navodno, vrlo tesko se na covjeka kontaktom sa psa moze prenijeti. Tesko je ljudima objasniti da te zarazene pse treba uspavati, jer su oni zivi izvor zaraze. Najgora je stvar sto se sa zarazenog psa bolest prenosi na druge zivotinje”, kazao je Drljevic.
0 comments