RADNI DOKUMENT EK

U prvoj polovini 2019. Crna Gora je nastavila sa primjenom akcionih planova za poglavlja 23 i 24, ali je potreban vjerodostojan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor na nedavne navode o korupciji i ilegalnom finansiranju politickih stranaka. To se navodi u radnom dokumentu Evropske komisije o napretku Crne Gore u poglavljima 23 i 24, poznatom kao ,,Non paper” u koji je Pobjeda imala uvid.

“Vazno je da Crna Gora ne preokrene ranija dostignuca u reformi pravosuda i da nastavi dalje razvijati dosadasnje rezultate, posebno u borbi protiv korupcije, istovremeno osiguravajuci istinsku nezavisnost svih relevantnih institucija, ukljucujuci Agenciju za sprecavanje korupcije. Potreban je vjerodostojan, nezavisan i efikasan institucionalni odgovor na nedavne navode o korupciji i ilegalnom finansiranju politickih stranaka”, navodi se u dokumentu.

Razlozi zbog kojih je zabrinuta Evropska komisija, izmedu ostalih, su i to sto je predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica izabrana na tu funkciju treci put, iako, kako se navodi, Ustav predvida samo dva mandata.

Brisel brine i cinjenica da je brojnim clanovima sudstva i tuzilastva, ukljucujuci starije clanove, odobren stan ili kredit po povoljnim uslovima sto, kako je ocijenjeno u izvjestaju, otvara mnoga pitanja. Iako su kapaciteti Agencije za sprecavanje korupcije ojacani dodatnim zaposljavanjem, izazovi i kritike na racun nezavisnosti agencije ostaju.

“Nezavisnost agencije, postavljanje prioriteta, selektivni pristup, kontroverzno tumacenje i primjena zakonodavstva i kvalitet odluka, ostaju razlog za zabrinutost”, navodi se u dokumentu EK.

Brisel podsjeca i da je nekoliko odluka ASK u politicki osjetljivim slucajevima koji su doveli do otpustanja, na primjer, clana Savjeta ASK i clanova Savjeta RTCG ponistio Upravni sud.

Tuzilacki i Sudski savjet

Kada je u pitanju pravosude, u dokumentu se navodi da u sekretarijatima i Sudskog i Tuzilackog savjeta i dalje postoji odredeni broj slobodnih radnih mjesta. Sudski savjet, navodi se, trenutno zaposljava 42 od 54 planiranih, a Tuzilacki savjet 20 od 28, ali njihovi operativni kapaciteti se i dalje poboljsavaju.

“Potrebno je dalje jacanje sekretarijata oba savjeta i unapredenje profesionalnih kapaciteta clanova Savjeta. Zabrinutost ostaje u vezi sa vremenom i posvecenoscu clanova oba savjeta – a posebno clanova Sudskog savjeta i njihovim funkcijama. Oba savjeta tek treba da u potpunosti izvrse svoje funkcije upravljanja budzetom i finansijama, kako na centralnom tako i na sudskom nivou. U toku su tehnicke pripreme za postepeno prenosenje budzeta na sudove i tuzilastva tokom 2020. godine, dok Ministarstvo finansija jos uvijek nije priznalo sudove i tuzilastva kao budzetske jedinice”, pise u izvjestaju.

Brisel brine i cinjenica da je brojnim clanovima sudstva i tuzilastva, ukljucujuci starije clanove, odobren stan ili kredit po povoljnim uslovima sto, kako je ocijenjeno u izvjestaju, otvara mnoga pitanja. Iako su kapaciteti Agencije za sprecavanje korupcije ojacani dodatnim zaposljavanjem, izazovi i kritike na racun nezavisnosti agencije ostaju.

Razlog za zabrinutost su, kako se istice, i navodi sukoba interesa nekih clanova Sudskog savjeta u vezi sa odredenim kandidatima, sto ukazuje na preostale izazove u pogledu transparentnog i zaposljavanja zasnovanog na zaslugama sudije.

“Visoka imenovanja u pravosudu tokom 2019. godine, poput ponovnog imenovanja predsjednice Vrhovnog suda na treci mandat, uprkos ustavnom ogranicenju na dva mandata; i ponovna imenovanja predsjednika sudova koja su vec imala maksimalna dva mandata utvrdena Zakonom o Sudskom savjetu iz 2015. godine, izazivaju zabrinutost u pogledu tumacenja Ustava i vazeceg zakonodavstva od strane Sudijskog savjeta”, napominje se u izvjestaju.

Podaci o disciplinskim i etickim standardima za sudije i tuzioce i dalje su ograniceni, pise u izvjestaju.

“U prvih sest mjeseci 2019. godine pokrenut je i zavrsen jedan disciplinski postupak protiv sudije sto je za posljedicu imalo sankciju od 20 odsto smanjenja plata u periodu od tri mjeseca. Nije bilo novih disciplinskih postupaka protiv tuzilaca. U istom periodu bilo je osam izvjestaja o navodnim krsenjima etickog kodeksa za sudije, od kojih je sedam zavrseno, a u dva slucaja su utvrdena krsenja. Od sedam slucajeva krsenja etickog kodeksa tuzilaca, dva su zavrsena, a jedan prekrsaj je utvrden. U istom periodu pokrenut je disciplinski postupak protiv tri javna izvrsitelja koji jos uvijek traju”, navodi Brisel.

Nezavisnost ASK

Jacanje kapaciteta Agencije za borbu protiv korupcije je, isticu, nastavljeno dodatnim zaposljavanjem – cime je nivo osoblja popunjen na 56 od 60 predvidenih radnih mjesta – kao i kroz aktivnosti na izgradnji kapaciteta i tehnicke pomoci.

“Medutim, izazovi i kritike ostaju povezani sa nezavisnoscu agencije, postavljanjem prioriteta, selektivnim pristupom, kontroverznim tumacenjem i primjenom zakonodavstva i kvalitetom odluka. Nekoliko odluka u politicki osjetljivim slucajevima koji su doveli do otpustanja, na primjer, clana Savjeta ASK i clanova Savjeta RTCG ponistio je Upravni sud”, podsjecaju iz EK.

Kazna za DPS

Sto se tice kontrole i nadzora koji se odnose na finansiranje politickih stranaka i izbornih kampanja u maju 2019. godine, iz EK podsjecaju da je Demokratska partija socijalista prekrsila Zakon tokom izborne kampanje 2016. godine.

“U prvoj polovini 2019. godine u prekrsajnim postupcima koje je pokrenula ASK izrecene su novcane kazne u iznosu od 7.530 eura. U februaru 2019. ASK je utvrdila da je vladajuca stranka prekrsila zakon tokom parlamentarne izborne kampanje 2016. primajuci donaciju u iznosu od 47.500 eura koja nije uplacena putem bankovnog racuna stranke u kampanji. Naredeno je da se ovaj iznos uplati u drzavni budzet, izricuci stranci novcanu kaznu u iznosu od 20.000 eura, a slucaj je proslijeden tuzilastvu. Medutim, odluka jos nije donesena”, navodi se u izvjestaju.

Kada je u pitanju korupcija na visokom nivou, u izvjestaju se podsjeca da je krajem juna 2019. godine pokrenuta nova krivicna istraga u cetiri slucaja korupcije protiv osam pojedinaca i jednog pravnog lica. U istom periodu 20 lica i jedno pravno lice optuzeno je za korupciju na visokom nivou i zloupotrebu krivicnih djela u vezi sa krivicnim djelima.

– Sporazumi o priznanju krivice potpisani su sa sedam lica u slucaju utaje poreza, u budzet je vraceno 347.000 eura od nezakonitih primanja i 150.000 eura od naplacenih novcanih kazni – kaze se u dokumentu.

Iz Brisela podsjecaju i da je u toku ,,kriminalisticka istraga navodnih pokusaja podmicivanja tuzilastva u jednom vaznom slucaju”, kao i da je Crna Gora u aprilu 2019. uputila Srbiji zahtjev za izrucenje Svetozara Marovica.

Iz EK napominju da iako se finansijske istrage sada pokrecu u ranijim fazama krivicnih istraga nego ranije, one se i dalje ne pokrecu sistematski u svim slucajevima korupcije.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Osnažiti saradnju Crne Gore i Luksemburga, riješiti pitanje državljanstva
    on 11/05/2025 at 18:54

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, sastao se sa predsjednikom parlamenta Velikog Vojvodstva Luksemburg, Klodom Viselom, prilikom Konferencije predsjednika parlamenata zemalja članica Evropske unije koja se održava u Budimpešti. Tokom razgovora, Mandić je istakao važnost kontinuirane podrške Luksemburga Crnoj Gori na njenom putu ka Evropskoj uniji, naglašavajući da Luksemburg, sa pribliznim brojem stanovnika kao Crna Gora, predstavlja pravi primjer uspjeha i evropskog životnog standarda kome teži i Crna Gora.

  • Danilović: Respektujem vickasti napor Odžića, valjalo bi da prethodno istraži malo bolje Baju Knindžu
    on 11/05/2025 at 12:30

    Petar Odžić se, dalje od zavičaja, pročuo kada je mjesto predsjednika Skupštine Budva proslavio uz pjesmu Baje Malog Knindže “Svaka bi fukara da ubije vuka”, saopštio je lider Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović. On je reagovao nakon Odžićeve izjave da "revizija istorije, od strane ponavljača poput Danilovića, neće proći".

  • Politička volja ključna za antimafija zakon
    on 11/05/2025 at 12:16

    Iako je početkom godine započet rad na izmjenama takozvanog antimafija zakona, Ministarstvo pravde još ne izlazi u javnost s nacrtom tog akta. Pravnik Boris Marić za naš radio ocjenjuje da postoje grupe koje žele da opstruiraju donošenje takvog zakona.

  • "Zamjena je teza da dijalog o srpskom jeziku i dvojnom državljanstvu izaziva podjele"
    on 11/05/2025 at 11:23

    Narativ da je dijalog o srpskom jeziku i dvojnom drževljanstvu tema koja izaziva podjele u društvu, klasična je zamjena teza, sa jasnim elementima društvene neodgovornosti. Takvo pojednostavljivanje ima za  cilj očuvanje rigidnih diskriminatorskih tekovina prema najbrojnijoj jezičkoj zajednici koje su na žalost i dalje na snazi, saopštio je potpredsjednik Vlade Crne Gore i potpredsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milun Zogović.

  • Petrić: Nekada sam mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke
    on 11/05/2025 at 07:07

    Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dražen Petrić kaže da je kritičan prema sebi i drugima, međutim priznaje da je prije ulaska u politiku mnogo lakše kritikovao ljude koji donose odluke. Nije konfliktna osoba, svemu smireno pristupa, ali ne voli kada mu se oduzima riječ.

  • Odžić: Revizija istorije neće proći
    on 10/05/2025 at 21:24

    Čovjek koji ne zna odgovore na pitanja sa državnog ispita, ali se pravi da zna šta je bilo u ratu, naveo je na mreži X zamjenik predsjednika SDP i predstavnik Evropskog saveza Petar Odžić.

  • Marković: Izjava Nimanbegua nedopustiva, Ulcinj nije ničija prćija
    on 10/05/2025 at 18:18

    Izjava predsjednika Opštine Ulcinj Gencija Nimanbegua, u kojoj javno govori o mogućnosti da se premijer Crne Gore Milojko Spajić i ministarka javnih radova Majda Adžović proglase za "persona non grata“ u Ulcinju, predstavlja neviđeni institucionalni i politički presedan. Nedopustivo je da se bilo ko, a posebno predsjednik jedne opštine, na ovako uvredljiv, neodgovoran i destruktivan način obraća najvišim državnim funkcionerima, saopštila je poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Branka Marković. 

  • Ivanović: Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre Indije i Pakistana
    on 10/05/2025 at 17:36

    Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović, oglasio se povodom postignutog dogovora o trenutnom prekidu vatre između Indije i Pakistana, poručivši da Crna Gora pozdravlja sporazum o trenutnom prekidu vatre između te dvije zemlje.

  • CGO: Definisati nadležnosti i ukinuti pozicije bez jasnih mandata u izvršnoj vlasti
    on 10/05/2025 at 17:31

    Racionalno upravljanje javnim sredstvima zahtijeva da se Zakonom o Vladi precizno definišu nadležnosti članova izvršne vlasti i ukinu pozicije bez jasnih mandata, kao što je ministar bez portfelja, smatraju u Centru za građansko obrazovanje (CGO).

  • Zampeti: Crna Gora u najzahtjevnijoj fazi pregovora, potreban doprinos lokalnih vlasti
    on 10/05/2025 at 10:54

    Herceg Novi i Ulcinj obilježili su Dan Evrope kulturnom manifestacijom „Noć tvrđava“, realizovanu uz podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kroz inicijativu „Opštine za EU“. Zamjenica ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Laura Zampeti poručila je da je ovo kritičan trenutak kada je Crna Gora ušla u najzahtjevniju fazu pristipanja EU i kada su zemlji potrebni doprinos i podrška lokalnih vlasti i zajednica da bi krenula naprijed i u istom smjeru. Ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner poručio je da su investicije veoma važne i da treba da se sprovode na transparentan način za lokalno stanovništvo.