Erste banka i Glavni grad nagradili drustvene biznise
NAGRADE 3.000 EURA
Drustveni biznisi Nova sansa iz Herceg Novog, Seljak.me i Happy paws iz Podgorice, dobitnici su tri odvojene nagrade za najodrziviji, najinovativniji i projekat sa najvise uticaja ovogodisnjeg Foruma Akademije za preduzetnistvo.
Sponzori nagradnog fonda od tri hiljade eura su Erste banka i Glavni grad Podgorica.
Nagrade su urucili direktor Direkcije za poslovanje s mikro klijentima u Erste banci, Albert Jacovic i sekretar Sekretarijata za preduzetnistvo Glavnog grada Kemal Grbovic.
Forum Akademije za preduzetnistvo odrzan je danas u u hotelu CentreVille u organizaciji Centra za ekonomski prosperitet i slobodu (CEPS).
,,Drustveni biznis Nova sansa iz Herceg Novog vec dugo godina ima odrzivu digiralnu stampariju u kojoj se radno integrisu osobe s invaliditetom, a registrovan je kao NVO. Od skoro se bave i reciklazom”, navodi se u saopstenju.
Seljak.me je platforma za umrezavanje i podrsku poljoprivrednim proizvodacima u Crnoj Gori, posluju kao preduzece i nevladina organizacija (NVO).
Happy paws je NVO koja ima i svoje preduzece i bavi se brigom i zastitom zivotinja, ima pansion za kucne ljubimce, u procesu je otvaranja velikog sklonista za bezdomne zivotinje, a otvorili su i salon za sisanje kucnih ljubimaca, dok je u testnoj fazi proizvodnja slatkisa za kucne ljubimce.
Uz nagradene ideje, na Forumu su se predstavili i drustveni biznisi Bona Fide, koji se bavi ekonomskim osnazivanjem zena zrtava nasilja iz Pljevalja, radionice za proizvodnju vunenih proizvoda, posluju kao kooperativa, kao i Zracak nade, koji je digitalna stamparija u Pljevljima za radnu integraciju osoba sa invaliditetom, posluju kao NVO.
Na Forumu su se predstavili NVO Centar za ravnopravnost, integraciju i imigraciju koji je ekonomsko osnazivanje romske populacije i bivsih zavisnika u Podgorici i Beranama, u procesu registracije DOO za bavljenje tregovinom i reciklazom, kao i preduzece Zvaka, odnosno stamparija LAPIS koja zaposljava osobe sa invaliditetom.
Program Razvoj socijalnih preduzeca razvili su CEPS i Akademija za preduzetnistvo Evropskog fonda za jugoistocnu Evropu (EFSE) u cilju podrske preduzetnicima da svoj biznis iz pocetne dovedu u fazu rasta i razvoja.
,,Program je kreiran kako bi procijenio postojece poslovne modele i osnazio preduzeca da u svojoj ranoj fazi implementiraju osnovne principe poslovnog planiranja i redovno procjenjuju kratkorocne operativne poslovne planove, zasnovane na kljucnim indikatorima poslovanja, kao i da unaprijede menadzerska znanja i vjestine kljucnog osoblja. Na taj nacin zele podrzati drustvene preduzetnike da ostvare uticaj i kreiraju znacajne promjene u zajednicama u kojima posluju”, navodi se u saopstenju.
Akademija za preduzetnistvo je inicijativa EFSE Development Facility, obuhvata niz programa za podrsku startup-ovima u cijelom EFSE ciljnom regionu.
“Radeci zajedno sa lokalnim organizacijama koje pokrecu projekte inkubacije i akceleracije, Akademija za preduzetnistvo pruza preduzetnicima i njihovim novim biznisima usmjeravanje, resurse, mentorstvo i mogucnosti umrezavanja, sto povecava sansu da dobiju finansijsku podrsku i druga sredstva neophodna za pretvaranje dobrih ideja u uspjesna preduzeca”, dodaje se u saopstenju.
Na taj nacin, Akademija za preduzetnistvo i njeni partneri pomazu u stvaranju okruzenja u kojem preduzetnici mogu uspjeti – podsticuci duh EFSE-a kao Fond za preduzetnistvo.
0 comments