PANEL DISKUSIJA

Vladavina prava ne zavisi samo od Evropske unije (EU), vec pocinje od drzava Zapadnog Balkana, koje bi trebalo da je pokrenu sa mrtve tacke i da se zajednickim pristupom razlicitih dijelova drustva, zalazu za njeno postojanje, saopsteno je na panel diskusiji “Sta mozemo da uradimo za vladavinu prava na Zapadnom Balkanu u 2020?”, koju je organizovala Politikon mreza.

Izvrsna direktorka Politikon mreze, Jovana Marovic, kazala je da i Evropska unija (EU) i zemlje Zapadnog Balkana moraju da razmisljaju kako da ponovo pokrenu vladavinu prava sa mrtve tacke, ,,buduci da vladavina prava dugi niz godina stagnira”.

,,Okvir pregovora sa EU u Srbiji i Crnoj Gori, a integracije u ostalim zemljama ne pomazu vladavini prava. Moramo razmisljati na koji nacin da unaprijedimo vladavinu prava, koji je to zadovoljavajuci okvir i sta svi mi u tom smjeru mozemo da uradimo”, rekla je Marovic.

Novo je, kako navela, da je nakon odluke EU da ne pocne pregovore sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom, poceo citav niz prijedloga, inicijativa, od kojih je najznacajniji francuski non-paper u kojem se predvida novi model pristupanja sa vise faza i na potpuno drugim osnovama i principima.

,,Potpuno je nerealno ocekivati da ce postojati dvije razlicite metodologije za razlicite zemlje kandidate. I ako nova metodologija bude usvojena ona ce se primjenjivati na sve zemlje Zapadnog Balkana”, smatra Marovic.

Visi istrazivac Austrijskog centra za medunarodne poslove Univerziteta u Becu, Vedran Dzihic, ocijenio je da je odluka da se ne otvore pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom cinican cin EU.

,,To je cin koji nije dosljedan niti principa EU, niti odgovara metodologiji i principima koje je EU sama definisala za ovaj proces. A kada je rijec o francuskom prijedlogu, cini mi se da je ovo tehnokratski oblik tog cinizma sa kojim se na neki nacin pokusava opravdati ono sto je poslato kao poruka. Izmisljamo novu metodologiju, obecavamo perespektivu, a u principu prolongiramo Dan mrmota u nedogled”, smatra Dzihic.

On je kazao da ne vidi nijedan momenat koji upucuje na to da ce postojati drugacije polazne pretpostavke i da se ,,nalazimo na putu ka promjeni ovih duboko iscrtanih kordinata nase politicke i drustvene zbilje, ali naravno postoje alternative”.

Direktor Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku, Igor Bandovic, kazao je da mu djeluje da je citav proces evropskih integracija neka vrsta trgovine zemalja Zapadnog Balkana sa EU, gdje ,,mi dajemo nesto, a zauzvrat dobijamo sredstva”.

,,Ali ne vidimo da ta vladavina prava i proces uredenja drzava u regionu pocinje od nas. Mislim da je jako dobar momenat da mi kazemo da mnogo stvari zavisi od nas, a ne od EU. EU mozda nekada radi neke stvari, koje nisu najkorisnije za drustva u kojima mi zivimo i u tom smislu, sve prijedloge, pa i francuski prijedlog treba shvatiti oprezno. On nije razraden i ne zna se tacno kako bi to izgledalo u praksi”, pojasnio je Bandovic.

Odluka da ne pocnu pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom je, kako smatra, vijest, a francuski prijedlog je pokusaj opravdanja te odluke.

,,Ako se budemo ponasali kao da je EU neki cup novca, i da je posmatramo na nivou kako da se najbolje priblizimo da dobijemo pare, a zanemarimo neke vrijednosti, bojim se da cemo imati neku vrstu necega sto imamo danas, a to je neko polupridruzivanje”, pojasnio je Bandovic.

Rukovodilac Centra za evropske integracije u Institutu za demokratiju ‘Societas Civilis’ u Sjevernoj Makedoniji, Zoran Necev, kazao je da je stvoren vakum, period neizvjesnosti u kojem niko ne zna sta da radi, ni zemlje Zapadnog Balkana, ni EU.

,,Reforme treba da pokazu rezultate, ne znaci ako ne postoje odredeni uslovi da ne treba da radimo nista”, rekao je Necev.

On smatra da domace institucije moraju da se pozabave vladavinom prava, jer se ,,radi o nasim gradanima”.

,,Na institucijama je da imaju jasnu viziju sta zelimo za nase gradane. Nekada trka ka EU moze biti stetna. Ne mogu iz EU dati rjesenja koja ce funkcionisati svuda. EU je tu da pokaze kako treba da pristupimo vrijednostima koje njeguju clanice EU”, rekao je Necev.

Visa istrazivacica iz CRTA-e, Tara Tepavac, rekla je da postoji veliki problem a to je da u drustvu ne postoji osnovni konsenzus ,,sta je to vladavina prava za nas i da li je to pravac u kojem zelimo da idemo”.

,,I taj konsenzus bi onda podrazumijevao da gradani, nevezano za to da li je to preduslov za clanstvo u EU ili nije, znaju da su vrijednosti za koje se zalazemo demokratske, da je vladavina prava to sto trazimo, da znamo kako ona treba da izgleda i da onda imamo jedan zajednicki nastup razlicitih dijelova drustva, koji treba da se zalazu za to da vladavina prava postoji”, pojasnila je Tepavac.

Druga stvar koja nedostaje je, kako smatra, dijalog.

,,Mi imamo jedan veliki pluralizam monologa razlicitih aktera i imamo sustinski nedostatak politickog dijaloga, ili bilo kakvog drugog dijaloga u drustvu, gdje se bilo kakvo kriticko misljenje shvata kao napad. Dakle, moramo da znamo sta hocemo, u kakvom drustvu zelimo da zivimo i da imamo dijalog”, rekla je Tepavac.

Dzihic smatra da je prva stvar koja je potrebna izgovaranje istine o sebi i okruzenju.

,,Potrebno je izgovarati istinu i tako stvarati prave prostore za dijalog. U tom procesu nam, cini se, treba mnogo vise hrabrosti. Izgovarati istinu je nesto sto iziskuje hrabrost. A onda moramo traziti saveznike za to izgovaranje istine i praviti mreze tih saveznika”, rekao je Dzihic.

Tepavac takode smatra da je potrebno graditi alijansu istine.

,,Kao civilno drustvo i generalno kao odgovorni gradani, mozemo da se borimo da se ta istina cuje. Pored mnogih problema sa kojima se borimo, kod nas postoji mnogo laznih vijesti i veliki nedostatak bilo kakve informisanosti na osnovu cinjenica”, kazala je Tepavac.

Marovic smatra da je potrebno vise organizacija koje rade sa gradanima i da kultura zakonitosti ne moze biti izgradena preko noci i ,,ja vidim vaznu ulogu organizacija civilnog drustva u tome”.

Bandovic je kazao da postoje individualni cinovi gradanske hrabrosti, koji uz adekvatnu podrsku i razumijevanje medunarodnih partnera mogu na neki nacin da uticu da se kultura nekaznjivosti, nepotizma, korupcije u odredenoj mjeri sprijeci.

Necev je kazao da oni koji se bave evropskim integracijama moraju biti pozitivni.

,,Sta je pozitivno kod najnovije odluke? Politika prosirenja je prestala da bude spoljna politika EU i postala je interno pitanje. Ovo pitanje moramo uciniti vise internim”, ocijenio je Necev.

Panel diskusija je organizovana u okviru projekta “Vladavina prava na Zapadnom Balkanu: (Raz)otkrivanje pravila igre”, koji sprovodi Politikon mreza u saradnji sa Crtom i Tim institutom, uz podrsku Evropskog fonda za Balkan (EFB).

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Građani na udaru cijena: Akcija limitiranih marži stala, nove mjere kasne
    on 05/07/2025 at 18:44

    Od maja na policama prodavnica nema proizvoda na kojima je ograničena marža, pa su njihove cijene u prethodna dva mjeseca znatno veće. Tu razliku primjećuju i građani. Da li će i kada biti nastavljena akcija limitiranih cijena iz ministarstva ekonomskog razvoja nijesmo dobili odgovor,a Sindikat i analitičari saglasni su da je su te mjere imale kratkoročni efekat makar za najugroženije, te da bi ih trebalo nastaviti.

  • MF: Zakon se mora poštovati – jednaka zarada za jednak rad
    on 05/07/2025 at 16:14

    Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kao i Vlada u cjelini uvijek su opredijeljeni su za konstruktivan dijalog, ali u pravnoj državi ne može biti kompromisa kada je u pitanju primjena propisa, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Pojašnjavaju da cilj centralizovanog obračuna zarada nije smanjenje plata zaposlenima u prosvjeti, već dosljedno poštovanje zakona i uvođenje principa „jednaka zarada za jednak rad“.

  • Pad nezaposlenosti
    on 05/07/2025 at 15:00

    U Crnoj Gori je na kraju juna bilo 27,95 hiljada nezaposlenih, 2,9 odsto manje nego u maju, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Promet na berzi u junu 75,37 miliona eura
    on 05/07/2025 at 11:27

    Ukupan promet na Montenegroberzi u junu je iznosio 75,37 miliona eura.

  • Proizvedeno 1,62 miliona tona lignita
    on 04/07/2025 at 21:40

    Proizvodnja uglja u Crnoj Gori u prošloj godini iznosila je 1,62 miliona tona lignita, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Prihodi od igara na sreću u prvih šest mjeseci više od 18 miliona eura
    on 04/07/2025 at 21:21

    Ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prvih šest mjeseci 2025. godine dostigli su iznos od 18.081.245,75 eura, što predstavlja rast od 24,24 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, navodi se u saopštenju.

  • Đeljošaj: Analiziran izvještaj IFC-a, u utorak sjednica Tenderske komisije
    on 04/07/2025 at 17:44

    Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je naveo da su članovi Tenderske komisije za koncesije za aerodrome u Podgorici i Tivtu danas analizirali izvještaj IFC-a za finansijske ponude.

  • Crna Gora pouzdan partner Svjetske banke
    on 04/07/2025 at 15:34

    Potpredsjednica Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju Antonela Basani čestitala je Crnoj Gori na konstantnom progresu na putu EU članstva, akcentujući skorašnje zatvaranje poglavlja 5 - Javne nabavke i dodajući da joj je zadovoljstvo da je Svjetska banka malim dijelom dio tog uspjeha, te da će nastaviti da učestvuje u projektima čiji je cilj ekonomski napredak.

  • Čađenović reizabran na funkciju predsjednika Odbora direktora CEDIS-a
    on 04/07/2025 at 13:47

    Novi Odbor direktora Crnogorskog elektrodistributivnog sistema je danas, na konstitutivnoj sjednici, izabrao Vladimira Čađenovića za predsjednika tog tijela.

  • Milutin Đukanović dobitnik nagrade "Evropski najmenadžer"
    on 04/07/2025 at 11:02

    Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Milutin Đukanović, nagrađen je "Zlatnom plaketom – Evropski najmenadžer & najkompanija - super šampioni biznisa", jedno od najvažnijih priznanja na regionalnom i evropskom nivou za menadžerske i organizacione uspjehe.