Drzava da ima empatije i za svoje gradane koliko i za azilante
BANKA HRANE
U Crnoj Gori se trenutno nalazi vise hiljada migranata, kojima drzava obezbjeduje smjestaj i hranu, a drzava bi trebala da ima vise empatije i prema svojim gradanima koji su socijalno ugrozeni, pa da i njih smjesti, makar im plati zakupninu prostora u kojem zive, isticu u Banci hrane.
Kako dodaju, polovini trazilaca azila prispjelih u nasu drzavu se placa privatan smjestaj i hrana, a druga polovina je u Sklonistu za azilante.
“Ono sto je neprihvatljivo je da drzava Crna Gora nema empatiju niti zakonsku obavezu da socijalno ugrozene porodice koje zive u Crnoj Gori smjesti – plati im zakupninu prostora u kojem zive. Najveci broj njih placa stanarinu od male socijalne pomoci koja iznosi od 63.50 do 120.70 eura. Cesto je stanarina i veca od socijalnog primanja. Veliki je broj i onih koji primaju minimalnu zaradu, a ima i dosta penzionera kojima je kirija najveca troskovna stavka. Besplatan obrok u Narodnim kuhinjama moze dobiti samo mali broj nasih porodica. Oni nemaju, kao sto to imaju azilanti ni besplatnu struju, obucu, odjecu”, napominju u ovoh humanitarnoj organizaciji.
Skoro tri mjeseca, kako isticu, se azilanti pojavljuju na biro rada kako bi stekli pravo da dobiju i socijalnu pomoc i sva druga prava koja imaju socijalno ugrozeni gradani u Crnoj Gori.
“Jos u decembru 2014. godine UN Komitet za ekonomska, kulturna i socijalna prava preporucio je Crnoj Gori da poveca iznose socijalnih davanja i tako obezbijedi odgovarajuci zivotni standard socijalno ugrozenim osobama i porodicama, posebno nezaposlenima, starijima i osobama s invaliditetom. Od 2010. socijalna pomoc se povecala svega sedam eura i kao opravdanje se navodio nedostatak novca. Da li sada imamo vise novca, pa mozemo dati i azilatima socijalnu pomoc? AKo je tako zasto ne povecamo socjalnu pomoc i nasim socijalno i materijalno ugrozenima”, zapitali su u Banci hrane.
Dodaju da je djeciji dodatak uskracen mnogim porodicama u Crnoj Gori. Mogu ga dobiti samo korisnici socijalne pomoci i to za najvise troje djece. Djeciji dodatak djeci nije dovoljan ni za osnovne potrebe, bez obzira u kojem su uzrastu, jer iznosi svega 24 eura.
“Ni za to povecanje nemamo novca. Ukinuli smo Skloniste za beskucnike, jer je, kako rece jedan zvanicnik, ekonomski neisplativo. Smatramo da je drzava duzna da pomaze socijalno ugrozenima zato sto drzava tome sluzi, da olaksa zivot svojim gradanima, da ih unaprijedi kao pojedince i da im pomogne da se staraju sami o sebi i na taj nacin doprinesu sistemu u cjelini. Nista od toga nije u fokusu premijera i njegovih ministara”, navodi se u saopstenju Banke hrane.
Kako se dodaje, politicar izabran na neku funkciju predstavlja sve gradane, bez obzira na to da li su glasali za njega/nju, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku pripadnost, seksualno opredjeljenje, sindikalnu aktivnost ili bilo koju drugu licnu karakteristiku.
“Da li nas brine kao drzavu sto sve veci broj gradana Crne Gore zeli da se iseli iz nje, imamo li strategiju da ljude zadrzimo i ponudimo im bolje uslove za zivot i rad”, zapitali su se u Banci hrane.
0 comments