Jedno zaustavljanje na granici, bice otvorena za lokalce
CRNA GORA-SRBIJA
Zakljucivanjem i implementacijom sporazuma o granicnim prelazima i pogranicnom saobracaju, posebno uspostavljanjem zajednickih granicnih prelaza, obezbijedice se zajednicka granicna kontrola principom jednog zaustavljanja, saopsteno je na prvoj sjednici Mjesovite crnogorsko-srpske komisije za pracenje sprovodenja sporazuma izmedu Vlade Crne Gore i Vlade Republike Srbije o granicnim prelazima za medunarodni i pogranicni saobracaj.
Posebna paznja je posvecena regulisanju rezima pogranicnog saobracaja, kako bi se stanovnistvu nastanjenom u pogranicnim podrucjima obje drzave olaksalo kretanje i prelazenje zajednicke drzavne granice, u namjeri da razvijaju i unapreduju privrednu, obrazovnu, zdravstvenu, socijalnu, kulturnu, sportsku i druge vidove saradnje.
Na sastanku predstavnika ministarstava unutrasnjih poslova, Carine i inspekcijskih sluzbi Crne Gore i Republike Srbije konstituisana je Mjesovita crnogorsko-srpska komisija za pracenje sprovodenja sporazuma izmedu Vlade Crne Gore i Vlade Republike Srbije o granicnim prelazima za medunarodni i pogranicni saobracaj.
“Sastanak je bio prilika da se razmotri dinamika aktivnosti na implementaciji sporazuma o otvaranju granicnih prelaza Dobrakovo – Gostun, Rance – Jabuka, Dracenovac – Spiljani, Bijelo Polje – Vrbnica, odredivanje lokacija buducih zajednickih granicnih prelaza i tehnickih parametara, u Cemernu (Crna Gora) i Godovu (R.Srbija), izrada zajednickog projektnog zadatka za izradu projektne dokumentacije i dinamika izgradnje zajednickih granicnih prelaza”, saopsteno je iz Ministarstva unutrasnjih poslova
Teme sastanka bile su i aktivnosti na otvaranju granicnog prelaza za pogranicni saobracaj Vrbnica (R. Srbija), na putnom pravcu Sjenica – Bijelo Polje.
“Posebna paznja je posvecena regulisanju rezima pogranicnog saobracaja, kako bi se stanovnistvu nastanjenom u pogranicnim podrucjima obje drzave olaksalo kretanje i prelazenje zajednicke drzavne granice, u namjeri da razvijaju i unapreduju privrednu, obrazovnu, zdravstvenu, socijalnu, kulturnu, sportsku i druge vidove saradnje, uvazavajuci cinjenicu da je saradnja izmedu stanovnistva pogranicnih podrucja osnov dobre saradnje susjednih drzava”, navodi se u saopstenju.
Prilog Sporazuma o regulisanju rezima pogranicnog saobracaja su i 21 prelazno mjesto za prelazenje drzavne granice van sluzbeno otvorenih granicnih prelaza, u skladu sa potrebama lokalnog stanovnistva u pogranicnim opstinama Crne Gore – Pljevlja, Bijelo Polje, Petnjica i Rozaje i pogranicnim opstinama Republike Srbije – Priboj, Pljevlja, Sjenica, Tutin i Novi Pazar.
“! Gradani Crne Gore i Republike Srbije koji zive u ovom pogranicnom podrucju, imace mogucnost za prelazenje drzavne granice van zvanicno otvorenih granicnih prelaza u rezimu pogranicnog saobracaja”, navode iz MUP-a.
Zakljucivanjem i implementacijom sporazuma o granicnim prelazima i pogranicnom saobracaju, posebno uspostavljanjem zajednickih granicnih prelaza, obezbijedice se zajednicka granicna kontrola principom jednog zaustavljanja.
“Takode, dogovorena je dinamika izgradnje zajednickog granicnog prelaza Cemerno – Granica, u Cemernu (Crna Gora), na putnom pravcu Pljevlja – Priboj i izgradnja zajednickog granicnog prelaza Vuca – Godovo, u Godovu (R. Srbija), na putnom pravcu Rozaje – Tutin”, zakljucuje se u saopstenju.
0 comments