OEBS: Svaka deseta anketirana zena dozivjela nasilje
KAMPANJA POKRENI CUTNJU
Organizacija za evropsku saradnju i bezbjednost (OEBS) pokrenula je, u jugoistocnoj i istocnoj Evropi, kampanju protiv nasilja nad zenama, pod nazivom Prekini cutnju.
Kampanja, koju je podrzala i Misija OEBS-a u Crnoj Gori, zasnovana je na rezultatima Studije o dobrobiti i bezbjednosti zena, koju je ta medunarodna organizacija sprovela prosle godine.
Iz Misije su povodom obiljezavanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, pokrenuli kampanju u jugoistocnoj i istocnoj Evropi pod nazivom Prekini cutnju, zasnovanu na rezultatima OEBS-ove Studije o dobrobiti i bezbjednosti zena, sprovedene prosle godine.
“OEBS-ova studija intervjuisala je vise od 15 hiljada zena i obuhvatila Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Srbiju, Moldaviju i Ukrajinu. Istrazivanje je sprovedeno i na Kosovu”, istice se u saopstenju.
Kako su naveli, u Crnoj Gori je u istrazivanju ucestvovalo vise od 1,2 hiljade zena, gdje je anketom utvrdeno da su zene svih uzrasta i krajeva dozivjele ili fizicko ili psihicko nasilje.
“Skoro svaka deseta anketirana zena kazala je da je od svoje 15. godine dozivjela fizicko i/ili seksualno nasilje od nekoga ko nije njihov partner, a skoro svaka peta zena dozivjela je fizicko i/ili seksualno nasilje od strane intimnog partnera”, kaze se u saopstenju.
Podaci anketa, kako su dodali, pokazuju i da je psiholosko nasilje od strane partnera od njih pet iskusilo vise od dvije zene.
“Iako je vecina zena upoznata sa postojanjem posebnih servisa za zene koje su pretrpjele nasilje, malo njih je pristupilo koriscenju takvih servisa ili prijavilo nasilje policiji. Sramota, ekonomska zavisnost, strah od odmazde pocinioca i nepovjerenje u servise neke su od glavnih prepreka za prijavljivanje”, navodi se u saopstenju.
Podaci iz istrazivanja nijesu samo za politicare i zakonodavce, vec i za gradane, institucije koje sprovode zakone i nevladine organizacije.
“Misija je posvecena radu sa Parlamentom, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i opstinama u cilju promovisanja rodne ravnopravnosti i spremna je da nastavi takvu saradnju”, dodaje su u saopstenju.
Iz Misije su kazali da je vazno podrzati zene kojima je pomoc potrebna.
“Koristite telefonske linije – javite se i prekinite cutnju. Pozovite 080 111 111”, zakljucuje se u saopstenju.
0 comments