UNESCO podrucja zasluzuju posebnu strategiju
IZ OZONA PORUCILI
Ekoloski pokret “Ozon” smatra da je potrebno oformiti medusektorku, multidisciplinarnu ekspertsku grupu, koja ce analizirati uskladenost Vladinih strateskih politika sa ocuvanjem, odnosno procjenom rizika za UNESCO zasticena podrucja u Crnoj Gori, koja je i planirana u okviru revizije postojeceg Menadzent plana.
“Imajuci u vidu kljucne razvojne Vladine strateske razvojne politike, koje su u pojedinim oblastima suprostavljene, pritisak masovnog turizma na prirodno i kulturno-istorijsko podrucje Kotora, narocito kada su kruzeri u pitanju, infrastrukturne projekte poput auto-puta ili plana razvoja skijalista, u kontekstu uticaja na Nacionalni park Durmitor i basen rijeke Tare, kao i globalne trendove kakve su klimatske promjene, vjerujemo da je od sustinskog znacaja spovesti i javne konsultacije sirom Crne Gore, kako bi se gradani upoznali sa ovom problematikom, jer se tako postuje garantovano pravo na ucesce u procesu donosenja odluka”, isticu u “Ozonu”.
Iz te NVO upozoravaju da bi nastavak nekontrolisanih opterecenja na podrucja svjetske bastine, uzrokovao nesagledive ekonomske stete, mnogo vece od prihoda od kruzing turizma i skijalista.
“Zabrinjuje da se recimo iz Nacionalnih parkova Crne Gore hvale povecanjem broja posjetilaca u NP ‘Durmitor’, umjesto da u prvi plan stave informisanje javnosti o broju jedinki ugrozenih vrsta, sto je ukoliko ima pozitivnih pomaka najbolji pokazatelj kvaliteta upravljanja. Isti slucaj je i sa evidencijom kruzer turista i statistickim manipulacijama oko uspjesnosti turisticke djelatnosti, dok javnost nema saznanja o uzorkovanju morske vode na mjestima gdje se iz tih ‘plutajucih gradova’, ispustaju otpadne vode, jer je to veoma vazno za zivi svijet u Jadranskom moru”, napominju u Ozonu.
Kako dodaju, u odredenim podrucjima sa UNESCO zastitom uvedena su organicenja broja posjetilaca, kako bi se opterecenja svela na prihvatljiva, shodno postojecoj infrastrukturi. Takode, u kontekstu broja smanjenja dana sa snijeznim padavinama, preporucuje se stratesko usmjeravanje ka odrzvom razvoju, gdje se sezonski prisutne privredne djelatnosti i lokalna ekonomija podsticu na prilagodavanje djelatnosti sa potrebama i trendovima, sto je nemoguce bez ozbiljnog pristupa i podrske krovnih donosilaca odluka.
“Nacionalno brendiranje Crne Gore kao ekoloske drzave ima ogroman razvojni potencijal, a UNESCO zasticena podrucja jesu velika prednost koja nas najbolje promovisu na globalnom nivou, naravno uz pretpostavku da se njima odrzivo i odgovorno upravlja, sto se ne smije dovoditi u pitanje”, zakljucuje se u saopstenju Ozona koje je potpisao Aleksandar Perovic.
0 comments