Mali broj identifikovanih zrtava trgovine ljudima
NUHODZIC OCIJENIO
U Crnoj Gori pored pune institucionalne spremnosti za suocavanje sa trgovinom ljudima i dalje je mali broj identifikovanih zrtava tog krivicnog djela, saopsteno je na medunarodnoj konferenciji posvecenoj borbi protiv trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu.
Ministar unutrasnjih poslova Mevludin Nuhodzic kazao je da su ove godine, zbog izvrsenja krivicnog djela trgovina ljudima na stetu pet osoba, procesuirane tri osobe.
“U odnosu na cetiri zrtve u toku je postupak pred sudom, dok je u odnosu na jednu, u aprilu ove godine, Visi sud u Podgorici donio presudu protiv dva ucinioca”, kazao je Nuhodzic na konferenciji “Borba protiv trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu”.
Nuhodzic je naveo da je tom presudom jedna osoba osudena na zatvorsku kaznu od 17 godina, a druga u trajanju od 15 godina.
Kako je dodao, osim ta dva predmeta postoji jos devet predmeta, koje je evidentirao Operativi tim za borbu protiv trgovine ljudima.
Nuhodzic je kazao da postoje jake veze izmedu trgovine ljudima i drugih oblika prekogranicog kriminala. Crna Gora je ove godine presjekla pet lanaca krijumcarskih mreza i razbila cetiri organizovane kriminalne grupe, koje su imale 51 clana.
“Iako je u izvjestaju Evropske komisije za Crnu Goru i nedavno objavljenom radnom dokumentu o stanju u poglavljima 23 i 24 konstatovan napredak u dijelu borbe protiv organizovanog kriminala, svjesni smo da je potrebno uloziti dodatne napore”, rekao je Nuhodzic.
Prema njegovim rijecima, Vlada je kroz Strategiju za borbu protiv trgovine ljudima od 2019-2024. godine pokazala snazu politicku opredijeljenost da unaprijedi institucionalne kapacitete za sistemtski odgovor drzave i drustva na taj problem.
“Strategija pokazuje nasu odlucnost da se uhvatimo u kostac sa svim aspektima trgovine ljudima, a posebno sa trgovinom u svrhu seksualne eksploatacije, ugovorenim brakovima pripadnika romske i egipcanske populacije, kao i prosjacenjem djece”, naveo je Nuhodzic.
On je kazao da je posebno znacajno sto je unaprijedeno zajednicko djelovanje svih institucija na nacionalnom i lokalnom nivou.
Govoreci o saradnji sa civilnim sektorom, on je naveo da je Ministarstvo unutrasnjih poslova opredijelio 80 hiljada eura za finansiranje projekata nevladinih organizacija u cijem fokusu je borba protiv trgovine ljudima.
Predsjednik Skupstine Ivan Brajovic kazao je da je u Crnoj Gori i pored pune institucionalne spremnosti za suocavanje sa trgovinom ljudima i dalje mali broj identifikovanih zrtava.
On je naveo da je na globalnom nivou u posljednjih 13 godina identifikovano 225 hiljada zrtava trgovine ljudima, od cega su 50 odsto zene, 21 odsto muskarci,a 29 odsto djeca.
Kako je dodao Brajovic, evidentno je da su zene i djevojcice najcesce bile zrtve seksulane eksploatacije, a muskarci i djecaci radne.
“Prisutni su i ostali oblici iskoriscavanja, poput eksploatacije djece u svrhu prosjacenja, vrsenja kriminalne aktivnosti i njihovog koriscenja u oruzanim sukobima”, kazao je Brajovic.
Kako je naveo, ni Crna Gora nije postedena trgovine ljudima, a zrtve seksualne eksploatacije su primarno zene i djevojke iz Crne Gore i susjednih balkanskih drzava, a prislinog prosjacenja uglavnom djeca iz manjinskih etnickih grupa, primarno tokom turisticke sezone.
Brajovic je rekao da je Crna Gora rano pristupila izgradnji sistema suzbijanja trgovine ljudima i da je drzava ratifikovala najvaznije medunarodne dokumente na tom planu.
“Trgovina ljudima je zlocin koji najvise pogada nestabilne regione i eskalira u vremenima kriza, ali je to problem svjetskih razmjera”, kazao je Brajovic.
Predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak kazala je da je skoro svaka zemlja pogodena trgovinom ljudima.
“Borba protiv trgovine ljudima iziskuje da radimo zajedno kako bi sprijecili zlocin i zastitili zrtve”, navela je Drobnjak.
Konferenciju je organizovao Odbor za rodnu ravnopravnost Skupstine, u saradnji sa Ministarstvom unutrasnjih poslova i Generalnim sekretarijatom NATO-a za zene, mir i bezbjednost.
0 comments