SOS linija, timovi za borbu protiv nasilja, veca odgovornost direktora
NOVE MJERE U SKOLAMA
Ministarstvo prosvjete uz podrsku udruzenja “Roditelji” pokrenulo je novi sistem borbe protiv nasilja u skolama. Otvorena je linija za prijavu nasilja u skolama, formiran nacionalni tim, u toku je formiranje i skolskih timova za borbu protiv nasilja, a u jednom broju skola bice angazovani i zastitari.
Ministar prosvjete Damir Sehovic, je saopstio da ce disciplinske mjere protiv ucenika biti izmijenjene, a direktori ce snositi mnogo vecu odgovornost ako ne reaguju adekvatno na vrsnjacko nasilje.
Sve navedene mjere samo su dio Programa za suzbijanje nasilja i vandalizma u skolama koje je ministar prosvjete danas predstavio direktorima skola i javnosti.
Jedna od poruka svih prisutnih bila je i da roditelji moraju preuzeti odgovornost za ponasanje djece, kao i svi ostali nadlezni organi mjere iz svoje nadleznosti.
“Ocekujemo po ovom pitanju u narednom periodu mnogo od skola, i smatracemo je odgovornom za oglusivanje o ovaj problem koji moze da ostavi trajne posljedice na dijete. Isto tako, skola nije ostrvo i zahtijevamo da se roditelj odazove kad je pozvan u skolu zbog vrsnjackog nasilja ciji je vinovnik njegovo dijete. Ocekujemo da Centar za socijalni rad isprati do kraja ambijent u kome se krecu djeca koja su u riziku od socijalno neprihvatljivog ponasanja. Vjerujemo da ce policija, kao i uvijek do sada, odraditi svoj dio posla. I u toj situaciji, kada svako radi svoj dio, skoli je mnogo lakse da reaguje. A i Ministarstvu, ukoliko se skola oglusi o svoje obaveze”, porucio je Sehovic.
Direktorica Udruzenja “Roditelji” Kristina Mihailovic kazala je da drzavni organi i nevladine organizacije mogu ozbiljno i kvalitetno da saraduju.
“Udruzenje ‘Roditelji’ se vrsnjackim nasiljem bavi posljednjih godina, a sa Ministarstvom prosvjete od pocetka 2018. godine. Zajednicki smo sprovodili niz aktivnosti, koje su dovele i do ovog programa koji se danas predstavlja, ali i do Nacionalnog akcionog plana djelovanja protiv vrsnjackog nasilja, koji cemo uskoro predstaviti. Nase zalaganje i dalje ce biti usmjereno i na roditelje i njihovu odgovornost, odnosno sistemski cemo obezbjedivati podrsku roditeljima kada ne umiju sami, ali se moramo baviti situacijama bjezanja od odgovornosti od strane roditelja”, kazala je Mihailovic.
Program je, kako je receno na sastanku, bio predviden za predstavljanje naredne godine, uz kampanju koja je planirana takode od naredne godine, ali je, u svijetlu nekoliko nedavnih slucajeva nasilja, odluceno da bude predstavljen danas.
Program je orocen na period od 2019. do 2021. godine. U skladu sa tim dokumentom, pri Ministarstvu prosvjete formiran je trajni tim za pracenje pojave nasilja i vandalizma, koji ce se sastajati kvartalno ili po potrebi. Zadatak tima je da kontinuirano analizira podatke o pojavama nasilja, predlaze i preduzima odgovarajuce aktivnosti, a clanovi su kako predstavnici Zavoda za skolstvo, Ministarstva rada i socijalnog staranja, tako i predstavnici Udruzenja “Roditelji”.
Dodatno, u svim skolama u toku je formiranje tima za bezbjednost. Do sada su timovi postojali u dijelu skola, a do kraja godine u svim.
Otvorena je i SOS linija direktno u Ministarstvu prosvjete, a zaduzena je i osoba koja ce primati pozive. Takode, imenovana je i osoba u Zavodu za skolstvo koja ce se baviti upravo vrsnjackim nasiljem. Broj telefona ce biti promovisan Kampanjom od januara.
Do kraja ove godine obaveza skola bice da u informacioni MEIS sistem unose informacije o slucajevima nasilja i pocinjenim stetama, kao i preduzetim mjerama. Time se kreira znacajno azurnija evidencija nego sto je to bilo ranije, kada su skole podatke dostavljale mailom. Takode, novi sistem ce omoguciti automatski pristup Ministarstva podacima koje skole unesu u MEIS.
Bice izmijenjeni statuti skola, a kojima ce se pojacati odgovornost direktora u slucajevima neadekvatne reakcije na vrsnjacko nasilje. Preciznije, to ce biti jedan od uslova za razrjesenje.
Ono sto je znacajna novina jeste i cinjenica da je u toku naredne godine planirano angazovanje 30 osoba koja ce se baviti suzbijanjem vandalizma i nasilja u skola u onim skolama koje, uslovno receno, mozemo nazvati kriticnim zbog samog broja ucenika ili drugih rizicnih faktora. Vec su pokrenute procedure razvijanja posebne kvalifikacije za njih, jer su to ljudi koji osim fizicke zastite objekata rade u blizini djece i samim tim moraju imati posebne vjestine.
U toku su i izmjene pravilnika u koji se odnosi na vaspitne mjere ucenicima. Kako je istaknuto, Ministarstvo je sklono rjesenjima da se snimanje neprimjerenog materijala u skoli i njegovo distribuiranje kvalifikuje tezom povredom duznosti ucenika. Detalji ce se, kako je navedeno, znati narednih dana, ali je naglaseno da nije zaboravljen ni digitalni aspekt ovog problema.
Dodatno, cas odjeljenjske zajednice (COZ) se realizuje jednom sedmicno za ucenike od cetvrtog razreda osnovne skole do cetvrtog razreda srednje skole. Na ovim casovima, odjeljenjski starjesina, izmedu ostalog, analizira vaspitne i nastavne rezultate odjeljenja, brine se o rjesavanju vaspitnih i drugih problema pojedinih ucenika. Upravo su teme iz oblasti nasilja i vandalizma date kao teme za COZ u inoviranom upustvu na ovu temu, koje ce biti poslasto skolama.
“Statisticki gledano vrsnjacko nasilje je, prema posljednjim istrazivanjima, u padu. Medutim, posljednji slucajevi kojima smo svjedocili, salju nam jasnu poruku: drustvo nam je pred velikim ispitom, na kome ne smijemo pasti. A ako svi preuzmemo odgovornost, a Ministarstvo to cini, nadam se i da necemo”, zakljucio je Sehovic.
0 comments