Kodifikacija izbornog zakonodavstva zahtjeva vrijeme
SEKULOVIC SMATRA
Kodifikacija izbornog zakonodavstva, koju su predlozili Demokrate, Demos i nezavisni poslanik Nedeljko Rudovic, zahtjeva vrijeme, kazao je analiticar Sergej Sekulovic, navodeci da nije siguran koliko je ta ideja realno ostvariva.
Na zajednickoj konferencije za novinare Demokrata, Demosa i Rudovica, koja je odrzana u utorak, poruceno je da bi kodifikacija izbornog zakonodavstva predstavljala krunu sveobuhvatne reforme i omogucila cjelovitu zastitu izbornih prava.
Prezentovana rjesenja bice upucena Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva.
Komentarisuci taj predlog, Sekulovic je agenciji MINA kazao da se radi o zahvatu koji trazi vrijeme i da nije siguran koliko je iznesena ideja realno ostvariva.
“Eventualno postignuce bi bilo u tome sto bi se citav set zakona, sada kao kodifikovani tekst, uslovno “zakucao”, odnosno bila bi potrebna dvotrecinska vecina za njegove dalje izmjene i dopune”, kazao je Sekulovic.
Upitan da li smatra da ce zakoni i drugi akti koje pripremaju radna tijela Odbora za izborne reforme biti gotovi do 18. decembra, on je naveo da na to u ovom trenutku nije moguce dati jasan odgovor, ali da je pozitivan scenario moguc jer Odbor u kontinuitetu funkcionise.
“Medutim, dio oko implementacije potencijalnih dogovorenih rjesenja lebdeceg je karaktera, odnosno parlamentarni i izvrsni model nadzora su teme oko kojih ne postoji bilo kakav pomak. Bar u javnosti nije kao takav predstavljen”, rekao je Sekulovic.
Kako je naveo, treba sacekati politicke poruke koje ce uslijediti nakon kongresa Demokratske partije socijalista (DPS) i reakciju opozicije na njih.
“Moguce je da ce zakoni biti spremni, ali to ne znaci da ce biti usvojeni”, dodao je Sekulovic.
On je kazao da je tesko prognozirati da li ce opozicija i vlast postignuti kompromis oko zakona i drugih akata kojima se bave u Odboru za izborne reforme.
“Mislim da je ulog veliki. Radi se o komlikovanom politickom procesu koji se vodi takticki i strateski, jer su izbori i daleko i blizu. Tesko je dati prognozu, ali bar cemo ubrzo vidjeti epilog”, naveo je Sekulovic.
Komentarisuci mogucnost izmjene izbornih zakona u izbornoj godini, Sekulovic je kazao da ne postoji formalno-pravna obaveza u tom pravcu.
On je objasnio da je izborno zakonodavstvo kao i svako drugo, ali da je dobra demokratska praksa da se izborni zakoni ne mijenjaju u izbornoj godini.
“Tu se osim nepisane zabrane postavlja i problem njihove primjene, a u vezi sa kratkocom rokova. Nemam nikakvu dilemu da bi bilo dobro da se relevantno zakonodavstvo usvoji u ovoj godini”, zakljucio je Sekulovic.
0 comments