OPOZICIJA

Skupstina je raspravljala o Zakonu o javno-privatnom partnerstvu kojim bi se ta oblast prvi put zakonski regulisala, a kompletnu nadleznost oko buducih investicija preuzela Agencija za investicije. Dok u vlasti smatraju da je rijec o odlicnom zakonskom rjesenju koje ce dovesti do povecanja ulaganja u javna dobra, u opoziciji tvrde da zakon dovodi u opasnost rasprodaju drzavnu imovinu, a Skupstinu iskljucuje iz odlucivanja o onome sto je vlasnistvo drzave.

Poslanici su danas zavrsili raspravu o Predlogu zakona o javno-privatnom partnerstvu (JPP), koji, prema rijecima predlagaca, kreira sistemski pristup za vodenje cjelokupnog investicionog paketa politika, dok opozicioni poslanici smatraju da se njime derogira uloga Skupstine.

Generalna direktorica Direktorata za politiku javnih nabavki u Ministarstvu finansija, Jelena Jovetic, kazala je da Predlog zakona o JPP donosi novi okvir za investicionu politiku u Crnoj Gori, odnosno da se kreira sistemski pristup za vodenje cjelokupnog investicionog paketa politika.

“Zakon donosi novi model ugovora o JPP i prepoznaje one institute koje imaju zemlje clanice Evropske unije (EU), a to su koncesije na javne radove i usluge”, rekla je Jovetic tokom skupstinske rasprave.

Predlogom zakona se, kako je objasnila, sada razdvaja oblast primjene, pri cemu ce se javni ugovori koji se zakljucuju u oblastima koje su predvidene zakonskim rjesenjem biti regulisane propisom na temeljan i sistemski nacin, sto otvara dodatni prostor za nove investicije.

“Sa privatnim partnerom dobijamo nove vrijednosti koje podrazumijevaju znacajno znanje i vjestine koje donosi privatni sektor sa sobom”, navela je Jovetic.

Prema njenim rijecima, Predlog zakona donosi sistemsko uredenje politike za ugovore koji su koncesije na javne radove i usluge, ali i druge oblike JPP.

“Intencija predlagaca je da se ovim zakonom dodatno pruzi prostor za ulaganja u saobracaju, obrazovanju, zdravstvu ali i u dijelu komunalne infrastrukture na lokalnom nivou”, precizirala je Jovetic.

Zakon, kako je kazala, pruza sirinu i za ulaganja u drugim oblastima koje je do sada realizovala drzava, a koncept je krajnje poboljsanje usluga za gradane.

Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP), Draginja Vuksanovic Stankovic, podsjetila je da je na Zakonodavnom odboru izdvojila misljenje u odnosu na predlozeni zakon, jer smatra da su njegove pojedine odredbe u suprotnosti sa sistemskim Zakonom o drzavnoj imovini.

Ona je kazala da se u predlozenom zakonu o JPP navodi da se pod javnim partnerima smatraju Vlada, nadlezni organ lokalne samouprave, privredno drusvo i pravno lice koje obavlja djelatnost od javnog interesa.

U Zakonu o drzavnoj imovini se, kako je podsjetila, definise da je organ nadlezan za poslove raspolaganja, pored samih nadleznih organa lokalne samouprave, i Skupstina.

Vuksanovic Stankovic je saopstila da u Zakonu o drzavnoj imovini decidno pise da o raspolaganju stvarima i drugim dobrima u drzavnoj imovini iznad vrijednosti od 150 miliona EUR odlucuje Skupstina.

,,Sustina price je da kada govorimo o zakljucenju ugovora koji se odnosi na realizaciju JPP, a s obzirom na cinjenicu da su predmet tog ugovora dobra od opsteg interesa, dolazimo do toga da se ovim zakonom, uz izmjene Zakona o koncesijama, na mala vrata stavlja po strani odluka Skupstine o najvaznijim resursima drzave”, rekla je Vukasnovic Stankovic.

Ona je dodala da to znaci da ce o resursima kao sto su aerodromi i luke odlucivati Vlada, a da se Skupstina nece pitati.

,,Sustina je da se ovim zakonom Skupstina potpuno izoluje. Kada su u pitanju najvazniji resursi, o tome se mora odlucivati u Skupstini”, kazala je Vuksanovic Stankovic.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Predrag Sekulic, smatra da je dobro sto ce dobiti cjelovit i lako citljiv zakon koji na dobar i kvalitetan nacin rjesava model JPP.

“Ovim zakonom postoji jasno utvrdena i transparentna procedura. Ne moze niko nista da radi iza leda gradanima Crne Gore niti da otuduje bilo koje dobro drzave”, ocijenio je Sekulic.

On je objasnio da tim zakonom niko nista ne prodaje, vec se uvodi JPP kao pravni pojam u onom dijelu u kojem je moguce partnerstvo izmedu drzave i pruzaoca usluga.

“Ovo je dobar nacin da se angazuje privatni kapital, koji je negdje zarobljen. Tu govorimo o nekih dvije ili tri milijarde EUR u depozitima banaka, koji mogu da na dobar nacin pomognu gradanima da imaju ili bolje usluge”, rekao je Sekulic.

On je saopstio da je mozda jedina zamjerka sto je zakon trebalo da bude ranije pred poslanicima u Skupstini.

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Branko Radulovic, kazao je da se radi o izuzetno vaznom zakonu, ali i da bi on u predlozenom obliku mogao donijeti veliko zlo.

,,Da se ne bi desilo da javno prede u privatne dzepove, trazimo da se ovaj zakon povuce i da ga zajednicki pravimo”, rekao je Radulovic.

Nezavisni poslanik Aleksandar Damjanovic, smatra da je sustina u tome da se JPP potpuno izvlaci iz parlamenta.

,,I ono malo nadleznosti sto je parlament imao, sada prelazi u ruke jedne nazovi superagencije, koja treba da naslijedi poslove dvije agencije koje su se preklapale i tehnicke sluzbe Savjeta za provatizaciju. Cilj je da imamo, uslovno receno, pravila i da imamo jedan jasan nivo raspodjele odgovornosti kako bi to buduci potencijalni partneri prepoznali i usli u projekte”, saopstio je Damjanovic.

On je kazao da misli da je bilo potrebe da se na sveobuhvatan nacin regulise oblast JPP, kao i koncesija.

,,Mislim da je bilo potrebe da parlament pokaze vise senzibiliteta u odnosu na sopstvene obaveze i nad kontrolom onih projekata JPP koji se uveliko realizuju”, rekao je Damjanovic.

Poslanik Liberalne partije (LP), Andrija Popovic, kazao je da u Crnoj Gori oblast JPP jos nije do kraja zakonski definisana.

,,Nacrt zakona o JPP pusten je na javnu raspravu cak 2015. godine i do danas nije usvojen”, rekao je Popovic.

Prema njegovim rijecima, transparentnost je jedan od glavnih problema u praksi u oblasti JPP i koncesija u Crnoj Gori.

,,Koncept novog zakona baziran je na tome da prvi put prepoznamo i sistemski rijesimo pitanja koja se odnose na ugovorno ulaganje izmedu privatnog i javnog parntera. Ovaj zakon donosi i cjelokupnu proceduru zakljucivanja ugovora o JPP”, saopstio je Popovic.

On je podsjetio da se u Crnoj Gori planira nastavak izgradnje druge dionice auto-puta Bar-Boljare od Mateseva do Andrijevice i pitao da li ce se ovaj zakon odnositi na taj projekat.

Poslanica DF-a, Marina Jocic, kazala je da predlozeno zakonsko rjesenje za taj politicki savez predstavlja zavrsnu fazu pljacke Crne Gore.

“Sve sto do sada nije opljackano i upropasteno, odnosno aerodromi, plaze, luke i hoteli, ovim zakonom pokusava da se privatizuje”, smatra Jocic.

Prema njenim rijecima, agencija koja ce se formirati tim zakonom imace vise ingerencija nego Vlada.

“Zakonom se nastavlja ponizavanje Skupstine koja je postala jedno mjesto gdje niko nema potrebe da dode da polaze racune gradanima”, ocijenila je Jocic.

Jovetic je objasnila da ugovor o JPP nije zakup drzavne imovine, niti njena prodaja i privatizacija, vec dugorocan odnos koji podrazumijeva da ono sto drzava posjeduje i dalje ostane u njenom posjedu.

,,Ugovor o JPP ne podrazumijeva samo finansiranje tog projekta koji je dominantno uvijek na strani privatnog partnera, niti drzavi pruza mehanizam da na ovaj nacin obrezbijedi finansijsku stranu projekta, vec sa privatnim partnerom dobijamo odredena znajna i vjestine”, rekla je Jovetic.

Ona je kazala da se stalno isticu tajne aktivnosti koje prate ugovor o JPP.

,,To u osnovi nije tacno”, porucila je Jovetic.

Ona je dodala i da ni u kom smislu nije bila intencija Vlade da se u procesu dodjele ugovora o JPP-u zaobide uloga Skupstine.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Poljoprivrednici traže da im država dodijeli pet odsto budžeta
    on 26/03/2025 at 16:19

    Crnogorski poljoprivrednici zahtjevaju da se poljoprivredi dodjeli pet odsto državnog budžeta bez čega nema, kako su poručili sa drugog Nacionalnog foruma o poljoprivredi, budućnosti, bezbjednosti hrane i prosperiteta.

  • CBCG i Švajcarska: Saradnja na jačanju institucionalnih kapaciteta
    on 26/03/2025 at 14:02

    Centralna banka Crne Gore otvorena je za saradnju sa švajcarskim institucijama kako bi ojačala svoje institucionalne kapacitete u procesu pristupanja Evropskom sistemu centralnih banaka.

  • Krivokapić: Crna Gora nije na prodaju
    on 26/03/2025 at 13:35

    Bivši premijer Zdravko Krivokapić poručio je da državnom imovinom moraju da upravljaju građani - direktna demokratija, a ne pojedinci i partije.

  • Abazović: Namjera Spajića da budemo narod bez zemlje
    on 26/03/2025 at 11:56

    Namjera premijera Milojka Spajića, koji planira da potpiše sporazum sa Vladom Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), je da svi koji žive u Crnoj Gori budu narod bez zemlje, saopštio je predsjednik Građanskog pokreta URA, Dritan Abazović.

  • Efekti sporazuma sa UAE biće jasniji nakon objavljivanja dokumenta
    on 26/03/2025 at 11:37

    Da bismo mogli da sagledamo efekte međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji je juče utvrdila Vlada, taj dokument najprije treba učiniti javnim, saglasni su analitičar Oleg Filipović i turizmolog Ivo Županović. Do tada, Filipović ističe da je umjesto međudržavnih sporazuma više pristalica konkurencije, dok Županović upozorava da bi megalomanski projekti koji bi eventualno narušili identitet destinacije, bili kontraproduktivni.

  • EBRD: Stabilan rast crnogorske ekonomije
    on 26/03/2025 at 11:31

    Crnogorska ekonomija nastavlja stabilan rast, prema Izvještaju o tranziciji, s godišnjim rastom od 3,4% u prvoj polovini 2024. godine, podstaknutim povećanom potrošnjom i investicijama.

  • Sjutra vanredna sjednica SO Ulcinj: Neće podržati projekat za Veliku plažu
    on 26/03/2025 at 08:41

    Nova vanredna sjednica Skupštine opštine Ulcinj u vezi sa milionskom investicijom arapske kompanije biznismena Mohameda Alabara  na prostoru Velike plaže zakazana je za sjutra.

  • MF: Cijena zaduživanja konkurentnija, pokazano povjerenje investitora
    on 25/03/2025 at 18:39

    Ministarstvo finansija emitovalo je danas 850 miliona eura vrijedne državne obveznice, po kamatnoj stopi od 4,87 odsto, saopšteno je iz tog Vladinog resora. Iz Ministarstva su kazali da se i danas pokazalo veliko povjerenje investitora u Crnu Goru.

  • Anđušić: Srećno novo zaduženje, vode nas u dužničko ropstvo
    on 25/03/2025 at 15:37

    Zaduženja koja se realizuju najvećim intezitetom i obimom u istoriji crnogorske ekonomije, radi finansiranja nekontrolisane javne potrošnje i populizma, vode nas u ozbiljno dužničko ropstvo, kazao je poslanik DPS-a Mihailo Anđušić komentarišući Vladino zaduženje od 850 miliona eura putem obveznica.

  • Vlada se zadužila 850 miliona eura putem obveznica
    on 25/03/2025 at 15:06

    Vlada Crne Gore i Ministarstvo finansija zadužili su Crnu Goru 850 miliona eura putem emisije obveznica, saznaje Portal RTCG nezvanično iz Vlade.