Demokrate napustile sjednicu Odbora
IZBORNI ZAKONI
Poslanici Demokratske Crne Gore napustili su sjednicu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva i potvrdili da nece ucestvovati u radu tog tijela, dok iz skupstinske procedure ne bude povucen Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti.
Poslanik Demokrata, Momo Koprivica, kazao je da su koordinatori radnih odbora iz reda opozicije zavrsili posao u utvrdenom roku i definisanom obimu i tako pokazali snaznu zainteresovanost, kao i rijesenost da u Crnoj Gori dode do sveobuhvatne reforme izbornog zakonodavstva.
“To isto se ne moze reci za koordinatore radnih odbora iz reda Demokratske partije socijalista (DPS)”, naveo je Koprivica.
Prema njegovim rijecima, clanovi Odbora iz reda opozicije do sada su dostavili 200 institucionalnih i zakonskih rjesenja za reformu izbornog i drugog zakonodavstva i 16 zakonskih projekata.
“To je dokaz da je opozicija snazno zainteresovana za reformu izbornog zakonodavstva kako bi gradani napokon dobili postene i fer izbore”, rekao je Koprivica.
On je istakao da je opozicija posao zavrsila i prije isteka roka.
Koprivica je optuzio DPS da se bavi produkovanjem novih podjela i svada.
“Demokrate nece ucestvovati u radu Odbora za izborne reforme dok se ne povuce neustavni Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti. Pozivamo pripadnike svih vjera i nacija na zajednistvo, slogu i mir”, naveo je Koprivica.
“Zakon o slobodi vjeroispovijesti nije predmet Odbora”
Poslanik DPS-a, Andrija Nikolic, rekao je da bi volio da mu je neko iz Demokrata objasnio kakve veze ima Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti sa izbornim zakonodavstvom i procesom.
On je pitao da li u Odboru razgovaraju jezikom ultimatuma, politke ili jezikom funkcionalnosti izbornog procesa.
Nikolic je istakao da zakon o slobodi vjeroispovijesti nije predmet Odbora za izborne reforme.
“Odlucili su da pribjegnu novoj politickoj strategiji, napustili su ono za sta smo se svi zalagali i na sta smo se obavezali pred nasim partnerima iz medunarodne zajednice”, rekao je Nikolic.
Predsjednik Odbora za izborne reforme Branimir Gvozdenovic kazao je da je bilo dosta raznih uslovljavanja.
DPS, kako je naveo, pokazala je maksimalnu toleranciju, u interesu unapredenja izbornog zakonodavstva.
Koordinator radnog odbora 2, Genci Nimanbegu, kazao je da mu je zao sto rad Odbora za izborne reforme na kraju dobija ovakvu dimenziju.
“Vidi se da je gotovo nemoguce zavrsiti posao do 18. decembra. Poraz je ako u Crnoj Gori nemamo politicki dijalog”, rekao je Nimanbegu.
“Atmosfera povjerenja preduslov za dogovor”
Koordinator radnog odbora 4, Nedeljko Rudovic, kazao je da je razocaran raspletom situacije i da u ovom trenutku ne postoji nijedan zakonski akt koji je vazniji od izbornog zakonodavstva i dogovora o izbornim uslovima.
“Koliko god neko mislio, to nije ni zakon o slobodi vjeroispovijesti”, naveo je Rudovic.
Kako je dodao, prema njegovim informacijama, predstavnici vladajuce vecine bili su upoznati sa tim da bi stavljanje na dnevni red Predloga zakona o slobodi vjeroispovijesti, sa obzirom na tenzije koje se desavaju u odredenom dijelu politicke scene, moglo da izazove upravo ovo sto se desilo na danasnjoj sjednici Odbora.
Rudovic je apelovao na kljucne politicke aktere da pokusaju da prevazidu ovu situaciju.
“Nista se nece promijeniti ni ako Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti bude na dnevnom redu u januaru ili februaru”, kazao je Rudovic.
Poslanik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapic kazao je da je atmosfera povjerenja preduslov za dogovor.
“Iz ovakve atmosfere nece biti nikakvog dogovora”, smatra Krivokapic.
Koordinatorka radnog odbora 1, Marta Scepanovic, kazala je da je taj radni odbor postigao ozbiljan napredak.
“Danas kada smo prakticno na korak od rjesenja i usaglasavanja prekida se rad zbog zakona koji nema nikakve veze sa izbornim procesima i zakonodavstvom”, rekla je Scepanovic.
Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugosa saglasan je da Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti nema nikakve veze sa predmetom rada Odbora za izborne reforme.
“Gradani taoci politickog licemjerstva”
,,Zelim da uputim veliko izvinjenje gradanima Crne Gore sto su taoci jednog politickog licemjerstva. Ne znam kako drugo da nazovem odredeno ponasanje u Odboru za izborne reforme. Nema ucjenjivanja. Za razgovor i kompromis uvijek, za ucjenjivanje – nikad”, zakljucio je Mugosa.
Clanovi Odbora za izborne reforme na danasnjoj sjednici trebalo je da razmatraju predloge i nacrte zakona i drugih akata koje su pripremili radni odbori.
0 comments