ODLUKA U JANUARU

Devet zemalja clanica Evropske unije iznijelo je zajednicki predlog za novu metodologiju prosirenja clanstva EU, o cemu ce Evropska komisija, po najavama, odluciti do kraja januara iduce godine.

Radio Slobodna Evropa je imao uvid u takozvani “non-pejper” koji su potpisale Austrija, Ceska, Estonija, Italija, Latvija, Litvanija, Malta, Poljska i Slovenija kao doprinos buducoj metodologiji u pristupnim pregovorima sa zemljama Zapadnog Balkana.

Uz naznaku “Nasa vrata ostaju otvorena”, u dokumentu devet drzava podvlaci da “ojacani pristup pridruzivanju” treba “nadograditi na postojeci konsenzus o prosirenju” na osnovu sljedecih principa: “punopravno clanstvo u EU kao krajnji cilj; prvo osnove; pristup zasnovan na zaslugama; strogo ali posteno uslovljavanje; podsticanje regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa; kompatibilnost sa vec postojecim pregovarackim okvirom”.

Devet drzava clanica trazi od Evropske komisije da u buducoj metodologiji pregovaracka poglavlja budu grupisana po glavnim oblastima i da se otvaraju paralelno, umjesto uzastopno. Te zemlje smatraju da bi time, meduvladine konferencije EU i zemalja-kandidata za prijem postale “politicki relevantnije i interaktivnije”.

Posebnu paznju, devet drzava clanica EU posvetilo je pregivarackim poglavljima 23 i 24, o vladavini prava.

Te drzave traze da se vladavini prava pristupi putem prioriteta, jasnih preporuka, i vremenskih rokova.

One smatraju da EU i drzave clanice treba da “pruze vecu podrsku implementaciji evropske pravne tekovine”, posebno suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala.

One ukazuju da bi razmatranje zakona drzava-kandidata koji se odnose na ta dva poglavlja trebalo da pocne u trenutku odobravanja kandidatskog statusa.

Drzave potpisnice predloga predlazu, kao politicki podsticaj, godisnje susrete EU i Zapadnog Balkana na nivou lidera, kao i vece ucesce predstavnika tog regiona na neformalnim sastancima Evropskog saveta (samita EU).

Takode se predlaze “efikasni i ciljani finansijski podsticaj” koji “nagraduje i olaksava napredak”.

Pominju se “poboljsanje koordinacije finansijske podrske za region” i “povecana saradnja sa medunarodnim finansijskim institucijama, s ciljem povecanja investicija”.

Austrija, Ceska, Estonija, Italija, Latvija, Litvanija, Malta, Poljska i Slovenija smatraju da treba poboljsati i procjenu napretka reformskog procesa uzimajuci u obzir stvarni uticaj reformskih mjera na terenu. U to bi, po njihovom dokumentu, trebalo ukljuciti civilno drustvo, poslanike, lokalne vlasti.

Takode se predlaze godisnje odrzavanje “Evropske konferencije” na Zapadnom Balkanu, radi “konsultacija i promovisanja dijaloga”.

Devet drzava smatra da bi novim “ojacanim pristupom” doslo do jacanja kredibiliteta cjelokupnog pregovarackog procesa i do poboljsanja meduinstitucionalne saradnje.

“Napredak u reformama, posebno u oblasti vladavine zakona, trebalo bi da se odrzi i ubrza”, pise devet drzava EU u “non-pejperu”.

One smatraju da bi njihovi predlozi doprinijeli da proces bude sveobuhvatniji i manje fragmentisan, te da bi pregovori omogucili efikasniju pripremu za clanstvo u EU, i time bi donijeli “opipljivu korist za gradane tokom cijelog procesa”.

Taj “non-pejper” je jos jedan doprinos izradi nove metodologije koju priprema Evropska komisija, nadovezujuci se na predlog Francuske koja je sredinom novembra iznijela svoje predloge o “obnovljenom i ojacanom pristupu” procesu pregovora o prijemu u clanstvo.

Evropski komesar za prosirenje Oliver Varheji je potvrdio da ce u januaru Evropska komisija na osnovu svih doprinosa clanica utvrditi nov predlog izmjene metodologije procesa prijema.

Taj “obnovljeni pristup” pregovorima o prijemu je neophodan da bi Francuska dozvolila otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom, sto bi se moglo ocekivati na evropskom samitu u martu 2020. godine, pod uslovom da nova metodologija dobije neophodnu podrsku svih zemalja clanica, pise Radio Slobodna Evropa.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • RE:D: Aviodostupnost ključ napretka, ugledajmo se na dobre prakse u regionu
    on 15/05/2025 at 18:18

    Budućnost crnogorskog turizma i ekonomije u velikoj mjeri uslovljena je aviodostupnošću. Ulaganja u aerodrome, reforme u vazdušnom saobraćaju, stabilna politika i volja da se slijede uspješni primjeri iz regiona – predstavljaju ključne uslove za razvoj. Crnoj Gori predstoje hitne odluke: da li će infrastruktura ostati u državnim rukama ili će biti prepuštena privatnom sektoru, i kada će to pitanje konačno biti riješeno, ocijenjeno je na panel diskusiji “Planovi razvoja avio-saobraćaja ka glavnim destinacijama Crne Gore” u okviru prve RE:D konferencije u Crnoj Gori.

  • Podržana zajednička izjava o radnim migracijama u cilju jačanja ekonomskog rasta
    on 15/05/2025 at 16:42

    Na Zapadnom Balkanu, gdje se tradicionalni migracioni tokovi prepliću sa savremenim globalnim trendovima, zajedničko i strateško djelovanje neophodno je da bi se zadržala radna snaga i osigurala održiva budućnost za sve građane, smatra ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić.

  • Usvojen plan restrukturiranja Instituta Igalo, manjiski akcionari će biti aktivno uključeni
    on 15/05/2025 at 15:44

    Vlada je danas usvojila Plan restrukturiranja Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju „Dr Simo Milošević“ Igalo. Plan predstavlja detaljan strateški dokument koji definiše konkretne mjere potrebne za dugoročnu održivost Instituta Igalo i njegovo dalje poslovanje u skladu sa savremenim ekonomskim i zdravstvenim standardima.

  • Investicije bez infrastrukture ostaju nerealizovane ambicije
    on 15/05/2025 at 14:54

    U okviru prve crnogorske RE:D (Real Estate Development) konferencije, održan je panel pod nazivom „Razvoj infrastrukture u službi razvoja projekata“, koji je okupio predstavnike institucija, poslovne zajednice i međunarodnih investitora kako bi otvoreno razgovarali o ulozi infrastrukture u ekonomskom razvoju Crne Gore.

  • EK: Plan rasta obezbjeđuje postepen pristup jedinstvenom tržištu
    on 15/05/2025 at 14:02

    Evropska komisija (EK) je danas procesuirala kreditni dio predfinansiranja za Crnu Goru u okviru Plana rasta. Iznos od 12,5 miliona eura isplaćen je Trezoru Crne Gore, potvrđeno je TVCG u Briselu.

  • Spajić: Crnoj Gori uplaćeno skoro 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:38

    EU je Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta, saopštio je na društvenoj mreži "X" premijer Milojko Spajić.

  • Gorčević: EU Crnoj Gori uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta
    on 15/05/2025 at 12:10

    Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević saopštila je na mreži X da je Evropska unija (EU) Crnoj Gori upravo uplatila gotovo 27 miliona eura iz Plana rasta. Time je, kako je navela, prepoznata vrijednost reformske agende koju je Vlada kandidovala prošle godine.

  • Vuković: Vlada posvećena evropskim integracijama i održivom ekonomskom razvoju
    on 15/05/2025 at 12:00

    Prioriteti Crne Gore kao države podudaraju se sa prioritetima EBRD-a, a to su unapređenje ekonomskog upravljanja, razvoj zelene ekonomije i ulaganje u ljudske resurse, uključujući rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, poručio je ministar  Novica Vuković na Godišnjem sastanku Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koji se održava u Londonu.

  • Opština Tivat: Plaže neuređene jer postupci zakupa nijesu okončani
    on 15/05/2025 at 11:29

    Neuređenost plaža u Tivtu i činjenica da postupci zakupa još nisu okončani što buduće zakupce onemogućava da pristupe uređenju plaža – najveći je izazov na pragu ljetnje sezone u Tivtu, saopšteno je iz te opštine.

  • Alabar: Ne preuzimam plaže, one su javno dobro kome svi treba da imaju pristup
    on 15/05/2025 at 09:32

    Osnivač i izvršni direktor kompanija Emaar Properties i Eagle Hills, Mohamed Alabar istakao je da djeluje u skladu sa pravilima i da je posvećen održivim i transparentnim investicijama. Glavni je govornik na RE:D konferenciji (Real Estate Developmenta) danas i sjutra u hotelu Hilton u Podgorici. Kako je naglasio, ne preuzima plaže jer su one javno dobro i pripadaju svima.