Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1901. u Herceg Novom je umro Marko Miljanov Popović, znameniti crnogorski junak, vojskovođa, vojvoda i pisac. Rođen je na Medunu 1833. Rano se latio puške i istakao se ratnom hrabrošću i vještinom, posebno tokom pohoda Omer-paše Latasa na Crnu Goru. Od 1855. bio je u službi knjaza Danila, potom perjanik kralja Nikole. Godine 1874. imenovan je za senatora, a nakon oslobođenja Podgorice 1879. za njenog guvernera. Bio je jedan od zagovornika ograničenja vlasti kralja Nikole, zbog čega je došao u sukob s crnogorskim suverenom. Dao je ostavke na sve državne funkcije i nastavio život u samoizolaciji. Iako je prilično kasno počeo da piše, Marko Miljanov je ostavio značajna djela. Najpoznatija su: »Primjeri čojstva i junaštva«, »Pleme Kuči« i »Život i običaji Arbanasa«.

1963 – U Rimu je umro Pero Poček, najznačajnije ime s početka savremenog crnogorskog slikarstva. Bio je među najdarovitijim mladićima koje je crnogorski Dvor poslao na umjetničke škole. Pero Poček je predstavljao oličenje težnji Crne Gore toga vremena – da u kulturi i umjetnosti uhvati korak sa savremenim svijetom.

Ostali datumi: 1594. umro je italijanski kompozitor Đovani Pjerluiđi da Palestrina, jedan od najznačajnijih predstavnika polifone renesansne muzike. Komponovao je više od 100 misa i oko 250 duhovnih i svjetovnih moteta, madrigale.

1709 – Škotski mornar Aleksander Selkirk izbavljen je s pustog pacifičkog ostrva na koje je 1704. prispio poslije brodoloma. Njegova priča inspirisala je Danijela Defoa da napiše roman »Robinson Kruso«.

1808 – Napoleonove trupe okupirale su Rim nakon što je papa Pije VII odbio da prizna Napuljsko kraljevstvo pod francuskom vlašću i da se pridruži alijansi protiv Velike Britanije. Napoleon je potom 1809. odveo papu u zatočeništvo u Fontenblo. Papska država restaurisana je poslije Napoleonovog pada 1814.

1871 – Rođen je Savo Vuletić, prosvjetni radnik, publicista i političar. Bio je jedan od članova uprave Cetinjske čitaonice, ministar u vladi Kraljevine Crne Gore i jedan od prvaka umjerenije i blaže struje u Crnogorskoj federalističkoj stranci. Umro je 1945.

1876 – Oko dvije stotine vasojevićkih ustanika, pod komandom Panta Pešića, u cjelodnevnoj borbi, odbranilo je od turske vojske manastir Đurđevi stupovi kod Berana.

1907 – Umro je ruski hemičar Dmitrij Ivanovič Mendeljejev, jedan od najistaknutijih naučnika svoga vremena, pronalazač periodičnog sistema hemijskih elemenata 1869. prema kome svojstva hemijskih elemenata zavise od njihove atomske težine.

1916 – Naredbom austrougarske vrhovne komande, na Cetinju je uspostavljena komanda austrougarskih posadnih trupa u Crnoj Gori. Za komndanta je imenovan Filip Braun, a za načelnika štaba major Gustav Hupke, bivši austrougarski vojni ataše na Cetinju.

1924 – Umro je srpski pisac Aleksa Šantić, autor antologijskih pjesama »Ostajte ovdje«, »Emina«, »Veče na školju«. Pripadao je mostarskom krugu oko književnog lista »Zora«, koji je pokrenuo s Jovanom Dučićem i Svetozarom Ćorovićem.

1943 – Kod Staljingrada (Volgograd) sovjetska Crvena armija poslije šestomjesečnih borbi prisilila je njemačku Šestu armiju na kapitulaciju. Time je završena jedna od ključnih bitaka u Drugom svjetskom ratu. U Volgogradu, koji je od 1925. do 1961. nosio ime Staljingrad, 2. februara 2013. obilježena je 70-godišnjica bitke koja je preokrenula tok Drugog svjetskog rata i u kojoj je stradalo oko dva miliona ljudi. Obraćajući se tom prilikom veteranima, predsjednik Rusije Vladimir Putin kazao je da je Staljingradska bitka »jedan od najvećih primjera svjetskog heroizma«.

1970 – U 97. godini umro je engleski filozof, matematičar i pisac Bertrand Rasel, jedan od rodonačelnika analitičke filozofije, osnivač i predsjednik Međunarodnog suda za  utvrđivanje ratnih zločina u Vijetnamskom ratu. Bio je angažovan u borbi za mir i razoružanje zbog čega je dva puta hapšen. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1950.

1996 – Umro je američki filmski glumac i igrač Džin Keli, zvijezda holivudskih mjuzikla, od kojih najpoznatiji: »Amerikanac u Parizu« i »Ples na kiši«.      

2007 – Izaslanik Ujedinjenih nacija Marti Ahtisari predstavio je u Prištini plan za Kosovo, koji su kosovski Albanci pozdravili, a Srbija odbacila. Prema tom planu Kosovo je imalo pravo da sklapa međunarodne ugovore i da zatraži članstvo u međunarodnim organizacijama; da uspostavi  sopstvene nacionalne simbole, uključujući zastavu i himnu, kao i tzv. lake oružane snage i kontrolu svojih granica,  dok su kao zvanični jezici bili predviđeni albanski i srpski. Srpskom i drugom nealbanskom stanovništvu plan je  pružao široka prava i zažtitne mehanizme, uključujući garantovana mjesta u parlamentu i vladi, policiji i javnoj upravi, a opštinama u kojima preovladavaju Srbi  široku samoupravu i pravo na transparentnu finansijsku podršku Beograda. Za vjerske objekte Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, Ahtisarijev plan predviđao je stvaranje posebnih zona zaštite i poreske olakšice za crkvu.       

2007 –  Svjetski naučnici  upozorili su da je za globalno zagrijavanje kriv ljudski faktor i podstakli pozive na hitne akcije svjetskih vlada na čelu s vladom Sjedinjenih Američkih Država u cilju sprečavanja velike i nepopravljive štete od rastućih temperatura. Naučnici su istakli  da treba učiniti daleko više nego dosad u smanjenju emisije gasova koji proizvode efekat staklene bašte, a koji nastaju sagorijevanjem fosilnog goriva u termoelektranama, fabrikama i automobilima. U novom izvještaju panela Ujedinjenih Nacija o klimatskim promjenama, navedeno je da će usljed globalnog zagrijavanja nivo mora do 2100. najvjerovatnije porasti između 18 i 59 santimetara i da će doći do znatnog otapanja glečera na Grenlandu i Antarktiku.

2008 – Škole u Berllinu odlučile su da u nastavu uključe strip o nacizmu zato što mladi, kako je ocijenjeno, nedovoljno poznaju svoju nacionalnu istoriju. Strip „Pretraga“, u izdanju Centra „Ana Frank“, sa sjedištem u Holandiji, obuhvatio je period uspona Adolfa Hitlera i srljanje nacističke Njemačke u varvarstvo.

2010 – U Ministarstvu odbrane Crne Gore priređen je ispraćaj za kapetana Ivicu Samardžića i poručnika fregate Radosava Nikolića, prve crnogorske oficire u mirovnoj misiji u Avganistanu.

2011 – Evropski pokret u Srbiji ogradio se od stavova iz publikacije „Spoljna politika Srbije – strategija i dokumenti“, u izdanju Pokreta, u kojoj se negira crnogorski nacionalni identitet. U publikaciji je, između ostalog,  napisano da Crna Gora za Srbiju nije i ne može biti samo najnoviji, kako je kazano, susjed; te da je Crna Gora imala srpski etnički karakter i da je zato Srbija dužna da se bori za punu zaštitu nacionalnih prava stanovnika te republike koji se deklarišu kao Srbi. Predsjednik Evropskog pokreta u Srbiji, bivši ugledni diplomata nekadašnje SFR Jugoslavije, Živorad Kovačević objavio je, tim povodom, otvoreno pismo šefu crnogorskog parlamenta Ranku Krivokapiću u kojem je saopštio da dokument „Spoljna politika Srbije – strategija i dokumenti“ ne odražava u cjelosti stavove Evropskog pokreta.

2014 – U Njujorku je, u 46. godini, od posljedica predoziranja narkoticima umro američki glumac, oskarovac Filip Simor Hofman. Važio je za jednog od najpouzdanijih i najprepoznatljivijih holivudskih karakternih glumaca. Pored glume bavio se i režijom, a Oskara za najbolju mušku ulogu u filmu „Kapote“ dobio je 2005. U filmu je glumio slavnog američkog pisca Trumana Kapotija. Od brojnih filmova u kojima je glumio poznati su „Miris žene“, „Kralj pornića“, „Veliki Lebovski“, „Magnolija“, „Talentovani gospodin Ripli“ i drugi. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

1536 – Španski istraživač Pedro de Mendosa osnovao je na ušću rijeke La Plata grad Buenos Ajres, glavni grad Argentine od 1880.

1986 – U kneževini Lihtenštajn žene su prvi put glasale na parlamentarnim izborima.

2006 – Na putu iz Saudijske Arabije za Egipat potonuo je egipatski brod “Al Salam 98” sa 1.315 putnika i 105 članova posade. U nesreći su stradale 972 osobe.

2008 – Hiljade ljudi protestovalo je u Ankari protiv plana turske vlade  da dozvoli studentkinjama da na univerzitetima nose muslimansku maramu, što je shvaćeno kao uvođenje radikalnijeg oblika islama.

2009 – Počeo je da radi prvi privatni penzioni fond u Crnoj Gori „Penzija plus“, kojim upravlja Atlas grupacija biznismena Duška Kneževića.

2009 – Libijski lider Moamer el Gadafi, izabran je za predsjedavajućeg Afričke unije. Gadafi je godinama zagovarao projekat jedinstvene afričke vlade, kao jedini način da se afričke zemlje izbore sa siromaštvom i riješe konflikte bez miješanja Zapada.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Ibrahimović u Kairu: Jačanje političkog dijaloga i ekonomske saradnje
    on 06/05/2025 at 15:01

    Crna Gora i Egipat žele da dalje unaprjeđuju saradnju, za šta postoji izuzetan potencijal, ocijenjeno je na sastanku potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića sa ministrom vanjskih ministrom vanjskih poslova, emigracije i egipatskih iseljenika Badr Abdelatijem.

  • Spajić: Zadovoljan sam odgovorom EK, Vlada bila u pravu
    on 06/05/2025 at 13:40

    Premijer Milojko Spajić komentarisao je mišljenje Evropske komisije na Sporazume sa UAE, i kazao da je prezadovoljan njihovim odgovorom, te da ne vidi problem da na ponovnom glasanju 81 poslanik podrži sporazum "koji će da podigne ekonomiju Crne Gore".

  • Nimanbegu: Kos poslala važnu poruku svim građanima Crne Gore
    on 06/05/2025 at 12:51

    Predjednika Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu poručio je da spremnost komesarke Evropske komisije za proširenje, Marte Kos, da stane u zaštitu principa transparentnosti, zakonitosti i javnog interesa predstavlja važnu poruku svim građanima Crne Gore.

  • Spajić: Ne podržavam izjave koje imaju potencijal da pojačaju podjele
    on 06/05/2025 at 12:21

    Premijer Milojko Spajić kazao je ne podržava izjave koje imaju potencijal da pojačaju već izražene podjele u državi i da im nije mjesto u modernoj Crnoj Gori.

  • Šaranović: Mafijaškim ubistvima dirigovao vrh UP
    on 06/05/2025 at 12:17

    U toku je sjednica Supštine Crne Gore. Na poslanička pitanja odgovara Danilo Šaranović, ministar unutrašnjih poslova.

  • Ivanović: Stav Vlade o usklađenosti sporazuma potvrđen od strane Evropske komisije
    on 06/05/2025 at 12:10

    Pismo komesarke za proširenje Evropske unije, gospođe Marte Kos, u kom se eksplicitno potvrđuje da Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata, u svojoj formi i biti, ne sadrži odredbe koje bi bile u suprotnosti sa pravnom tekovinom EU, predstavlja potvrdu onoga što sam jasno saopštio na sjednici Spoljnopolitičkog odbora (AFET) Evropskog parlamenta, saopštio je potpredsjendik Vlade Filip Ivanović.

  • Ivanović: Ponosan na proslavu Dana crnogorske diplomatije
    on 06/05/2025 at 10:49

    Potpredsjednik Vlade Filip Ivanović saopštio je da je ponosan što je na njegov predlog, Vlada uspostavila 6. maj kao Dan crnogorske diplomatije, u znak počasti kontinuitetu naše diplomatske službe i priznanja ljudima koji je s ponosom nose.

  • Mandić održao bilateralne sastanke tokom 5. Konferencije Grupe za Put svile
    on 06/05/2025 at 09:34

    Predsjednik Andrija Mandić održao je sastanke sa specijalnim predstavnikom za Jugoistočnu Evropu i potpredsjednikom Parlamentarne Skupštine OEBS-a, predsjednikom Grupe za Put svile i predsjednikom Odbora za međunarodne odnose.

  • Kos: Sporazum ne sadrži detaljne odredbe suprotne pravu EU
    on 06/05/2025 at 09:11

    Sporazum o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina prima facie ne sadrži dovoljno detaljne odredbe koje bi same po sebi bile u suprotnosti sa pravom EU, navodi se u mišljenju Evropske komisije u vezi sa Sporazumima o ekonomskoj saradnji i o saradnji u turizmu i razvoju nekretnina, zaključenim 28. marta 2025. godine između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).

  • Milatović: Vlada da u saradnji sa UAE unaprijedi tekst postojećeg Sporazuma
    on 06/05/2025 at 08:49

    Predsjednik Crne Gore Jakov Miltović saopštio je da mišljenje Evropske komisije o Sporazumu između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potvrđuje ono na šta je od očetka ukazivao, da je sadržina spornog Sporazuma takva da njegovo sprovođenje ne bi bilo u skladu sa pravnom tekovinom EU, te da je o ovom Sporazumu bilo neophodno sprovesti temeljnu javnu raspravu unutar Crne Gore i ex-ante konsultovati Evropsku uniju.

  • Fokus na ekonomskoj diplomatiji
    on 06/05/2025 at 12:26

    Guvernerka Centralne banke (CBCG), Irena Radović, sastala se danas sa budućim ambasadorom Crne Gore u Varšavi, Veljkom Milonjićem, sa kojim je razgovarala o pravcima saradnje dvije zemlje, posebno u oblasti ekonomije.

  • Vujović: Usvajanjem Sporazuma sa UAE, vlast i formalno postaje antievropska  
    on 06/05/2025 at 12:18

    Usvajanjem Sporazuma sa UAE, kontra stava EU, vlast i formalno postaje antievropska, ocijenio je predsjednik SDP i jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović.  

  • URA pisala EU poslanicima: Sporazum sa UAE prijetnja evropskoj budućnosti CG
    on 06/05/2025 at 09:23

    Građanski pokret URA obratio se poslanicima Evropskog parlamenta povodom najavljenog ponovnog glasanja o Zakonu o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U pismu se upozorava na ozbiljne posljedice koje bi usvajanje ovog sporazuma moglo imati po pravni poredak, ekološke standarde i evropski put Crne Gore.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.