Izbor i priprema: Č. Đurđić

Na današnji dan 1581. engleska kraljica Elizabeta I proglasila je za viteza Frensisa Drejka, gusara, potom admirala – prvog Engleza koji je oplovio svijet.

 

1617 – Umro je škotski matematičar Džon Neper koji je pronašao i sastavio logaritamske tablice i dao uputstvo o njihovom sastavljanju.

1744 – U  Veneciju je s crnogorskom delegacijom otputovao vladika Vasilije, na pregovore o normalizaciji odnosa sa susjedima i o rješavanju spornih pitanja. Na taj put vladika Vasilije krenuo je  u odsustvu vladike Save (čiji je bio koađutor) i bez njegove saglasnosti, ali je uspješna posjeta, tada još arhimandrita Vasilija, učinila da se vladika Sava ubrzo dobrovoljno povuče s državnog i crkvenog trona i ustupi mjesto Vasiliju.

 

1765 – U Petrogradu je umro Mihail Vasiljevič Lomonosov, ruski naučnik, pjesnik i akademik, enciklopedista svjetskog glasa. Autor je prve ruske gramatike i osnivač Moskovskog univerziteta 1755, koji  i danas nosi njegovo ime.

1770 – Skadarski vezir Mehmed paša Bušatlija ubio je na prevaru crnogorskog vojvodu Iliju Drekalovića i njegova dva pratioca. Drekalović je sredinom 18. vijeka u Kučima više puta organizovao borbe protiv Turaka, a u Skadar je domamljen na pregovore o oslobađanju talaca.

 

1825 – U Novom Sadu je rođen srpski naučnik i filolog Đura Daničić. Podržavao je Vuka Karadžića u borbi za reformu srpskog jezika i pravopisa. Bio je sekretar Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, gdje je 1880. pokrenuo izradu «Rečnika hrvatskog ili srpskog jezika». S latinskog je preveo Stari zavjet.

1860 – U Beogradu je rođen Vojislav Ilić, pjesnik koji se smatra osnivačem moderne poezije u srpskoj književnosti i tvorcem verističkog izraza. Poznata djela: «Zimska idila», «Jesen», «Ja ništa više ne vjerujem», «Tamara», «Istok».

1922 – Snimljen je u Italiji i prikazan u Rimu prvi dugometražni igrani film s crnogorskom tematikom: “Vaskrsenja ne biva bez smrti”. Film je snimljen u produkciji “Sangro filma” u Rimu, po scenariju Vladimira Đ. Popovića. Iako ga je gledala publika u Španiji, Francuskoj, Australiji i Egiptu, film nikada  nije prikazan u Kraljevini Jugoslaviji zbog sadržaja koji je pokazivao zasluge i borbe Crnogoraca u Prvom svjetskom ratu, kao i nepravde koje su saveznici nanijeli Crnoj Gori i dinastiji Petrović poslije rata.

 

1936 – Ubijen je u studentskim protestima na Beogradskom univerzitetu crnogorski student Žarko Marinović. To ubistvo izvršeno  od strane režima, ubrzalo je u Crnoj Gori takozvane belvederske događaje.

1958 – Izvedena je prva crnogorska salonska drama “Ukradeno proljeće”, tekst Sretena Perovića, u režiji Ilije Nikolića Dode. Dramu, za koju je muziku komponovao Cvjetko Ivanović, a scenografiju uradio slikar Vojislav Žižić, izveo je ansambl Narodnog pozorišta u Titogradu (današnja Podgorica). Uloge su tumačili: Ana Nikolić – Kačanik, Dušanka Rajčić, Marko Martinović, Petar Perišić, Danilo Radulović i drugi. “Ukradeno proljeće” je prvo književno ogledanje u dramskom žanru dvadesetpetogodišnjeg, već afirmisanog pjesnika Sretena Perovića, koje je od publike i kritike propraćeno pohvalama. O dramskom prvijencu mladog Perovića pisali su književnici i književni kritičari Sreten Asanović, Radoslav Rotković, Božo Bulatović, Milorad Stojović… “Rijetko je kad na našoj pozornici postignuta tako harmonična stilizacija režije, scenografije i muzike na jednoj, i teksta na drugoj strani”, zapisao je književni kritičar Milorad Stojović o Perovićevoj, kako je kazao “pozorišnoj lirskoj poemi”, odnosno univerzalnoj “odi ljubavi”, kako je “Ukradeno proljeće” imenovao Sreten Asanović. Poznati crnogorski književnik, jedan od najstarijih teatrologa, kulturolog i prevodilac, akademik Sreten Perović nije samo autor prve crnogorske salonske drame i brojnih knjiga poezije, već se više od šest i po decenija kontinuirano bavi kritikom i istorijom teatra u Crnoj Gori. O Perovićevom predanom praćenju pozorišnog stvaranja i razvoja u Crnoj Gori, ali i u regionu, svjedoči uz ostala ostvarenja i njegova dvotomna knjiga “Darovi scene” (1986).

 

1968 – U Memfisu, u američkoj saveznoj državi Tenesi, ubijen je Martin Luter King, borac za građanska prava i mir. U borbi za ravnopravnost crnaca u Sjedinjenim Američkim Državama služio se Gandijevim metodama nenasilja i građanske neposlušnosti. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 1946. godine.

1969 – U Hjustonu, američka država Teksas, izvršena je prva operacija ugrađivanja vještačkog srca u ljudski organizam. Prvi pacijent s ugrađenim vještačkim srcem živio je samo četiri dana.

2007 – Ambasadorka Crne Gore u Francuskoj Milica Pejanović- Đurišić predala je akreditivna pisma generalnom direktoru UNESCO-a Koićiru Macuri, čime je zvanično ustanovljena Stalna misija Crne Gore pri toj organizaciji.

2008 – Posljednjeg dana Samita sjevernoatlantskog saveza u Bukureštu, lideri zemalja članica NATO-a pozdravili su u zajedničkoj Deklaraciji, kako je kazano, “ambiciozne i suštinske” napore Crne Gore u evroatlantskim integracijama, uz ocjenu da je postignut značajan napredak na tom putu. Nakon završetka NATO Samita, na kojem su Hrvatska i Albanija pozvane u Savez, predsjednik SAD Džordž Buš doputovao je u posjetu Hrvatskoj.

2009 – Na Samitu šefova država i vlada, članica NATO-a u Strazburu pozdravljen je napredak Crne Gore u brojnim oblastima od značaja za evroatlantske integracije.

2012 – Grčki penzioner, bivši farmaceut, izvršio je samoubistvo ispred parlamenta u Atini jer, kako je kazao u oproštajnoj poruci, nije htio da kopa po smeću tražeći hranu. Mjere koje su od početka dužničke krize krajem 2009. nametnuli međunarodni kreditori Grčkoj u zamjenu za zajmove, doprinijele su porastu stope kriminaliteta u toj zemlji za 125 procenata, dok se broj beskućnika povećao za 30 odsto.

2014 – Američki kongresmeni  Eliot El Angel i Majkl Tarner zatražili su u ime demokrata i republikanaca od američkog državnog sekretara Džona Kerija da podrži zahtjev Crne Gore i Makedonije da dobiju poziv za članstvo u NATO na samitu u Velsu. Četrdeset kongresmena pismom je zatražilo da SAD podrže i primjenu akcionog  plana za članstvo Bosne i Hercegovine i akcioni plan za članstvo Gruzije, kao i da Kosovo postane partner programa za mir.

2014 – Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović organizovao  je sastanak s grupom crnogorskih intelektualaca i javnih ličnosti na kojem su razmijenjena mišljenja o strateškim pravcima daljeg razvoja Crne Gore, „posebno u kontekstu  njenog državnog, nacionalnog, ekonomskog, i kulturnog identiteta“. Za razliku od ranijih okupljanja, sastanku nije prisustvovao predsjednik parlamenta i lider SDP-a Ranko Krivokapić. 

Na današnji dan dogodilo se i sljedeće:

2008 – Crna Gora i Ujedinjeni Arapski Emirati uspostavili su diplomatske odnose na ambasadorskom nivou.

2010 – Prvi put je u novijoj istoriji promijenjen ritual papske uskršnje mise kada se prije pape vjernicima obratio uticajni kardinal Anđelo Sodan.

2010 – Rukometašice Crne Gore savladale su reprezentaciju Slovačke 32:27 i prvi put izborile plasman na Evropsko prvenstvo.

2011 – U Šapcu je uhapšen ratni gradonačelnik Trebinja Božidar Vučurević, optužen od strane Hrvatske za ratne zločine u Dubrovniku.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Podgorica i Tivat među najbrže rastućim aerodromima u regionu
    on 05/05/2025 at 19:34

    Aerodromi u Podgorici i Tivtu bilježe snažan rast u drugom kvartalu 2025. godine, pozicionirajući se među deset najbrže rastućih u bivšoj Jugoslaviji, pokazuju podaci koje je objavio specijalizovani sajt ExYu Aviation News.

  • Započeta tehnička misija MMF-a: Stresno testiranje bilansa stanja CBCG
    on 05/05/2025 at 14:46

    U Centralnoj banci Crne Gore danas je započeta realizacija tehničke pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), u oblasti stresnog testiranja bilansa stanja CBCG, saopštili su iz Centralne banke. Misija će biti realizovana od 5. do 16. maja 2025, kroz neposredan rad eksperata MMF-a i timova Centralne banke Crne Gore, a u okviru podrške MMF-ovog Odjeljenja za monetarna i tržišta kapitala (MCM).

  • "Jedinici za autoput 750 hiljada, promjene ministara bile promjene i članova"
    on 05/05/2025 at 14:28

    Ministarstvo saobraćaja je 11 godina plaćalo posebnu Jedinicu za implementaciju projekta autoputa Bar Boljare, koju su uglavnom činili njeni uposleni, a što je do februara ove godine ukupno koštalo preko 750 hiljada eura, pri čemu ne postoje jasni kriterijumi za imenovanje članova, a dolazak svakog novog ministra u taj resor po pravilu je značio i promjenu dijela članova te Jedinice, navode iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

  • Cijene goriva ostaju iste narednih 15 dana
    on 05/05/2025 at 11:17

    Cijene svih vrsta goriva ostaju iste i u narednih 15 dana, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

  • "Manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija"
    on 05/05/2025 at 05:48

    Budžetski prihodi za prva tri mjeseca niži od planiranih za 13 miliona eura. Ekonomski analitičar Predrag Zečević ocjenjuje da je to zabrinjavajuće, te da je manjak prihoda posljedica nedostatka stranih direktnih investicija.

  • Poslije pet godina kapije autobuske stanice u Beranama uskoro se otvaraju
    on 04/05/2025 at 11:24

    Kapije autobuske stanice u Beranama napokon će biti otvorene narednih dana, saopštio je za Radio Crne Gore predsjednik opštine Đole Lutovac. Odustalo se od ranije ideje da se osnuje opštinsko preduzeće koje će gazdovati stanicom o davanju u zakup ili javno-privatnom partnerstvu, što im je savjetovano, navodi Lutovac, pregovara se sa dva zainteresovana pravna lica.

  • Za hranu ide trećina primanja, a za dostojanstven život potrebno 2.000 eura mjesečno
    on 04/05/2025 at 10:09

    Prema analizi Demostata u Crnoj Gori se za hranu izdvaja oko 30 odsto primanja. Kad je riječ o regionu, ista analiza pokazuje da u prosječnoj potrošnji najveći udio troškovi ishrane imaju u Srbiji, više od 40 odsto. U Sloveniji se za hranu izdvaja 18,8 odsto primanja, u Hrvatskoj 27.

  • Jugopetrolu i druga pumpa na auto-putu
    on 04/05/2025 at 08:48

    Državni Monteput je na tenderu za dugoročni zakup državne imovine i izgradnju benzinske pumpe na odmorištu Gornje Mrke na auto-putu Smokovac-Mateševo, izabrao ponudu kompanije Jugopetrol.

  • Rudnik uglja zakupio asfaltnu bazu bivše Vektre Jakić
    on 04/05/2025 at 06:15

    Otvaranjem novih pogona u pljevaljskom Rudniku uglja nastojaće da što bezbolnije prevaziđu predstojeći proces pravedne tranzicije koji ih očekuje nakon zatvaranja Termoelektrane Pljevlja. Poslovnom transformacijom kompanije predviđeno je nekoliko sasvim novih djelatnosti, a koristiće se sopstvena radna snaga.

  • Svakog mjeseca na bolovanju oko 15 odsto ukupnog broja radnika
    on 03/05/2025 at 18:44

    Prošle godine je za refundaciju bolovanja iz državnog budžeta isplaćeno 9 i po miliona eura. Kako na bolovanje ne bi mogao da ide ko poželi, bez stvarne potrebe, Fond za zdravstveno osiguranje od nedavno je izmijenio pravilnik, pa će svi osiguranici ubuduće moći retroaktivno da otvore bolovanje u roku od pet, umjesto dosadašnjih tri dana.