AFP

Marginalizovan i nepopularan poslije neplodnog boravka na čelu Rusije, bivši premijer Dmitrij Medvedev koji je danas napustio tu funkciju, nikada nije pokušavao da izađe iz sjenke svog mentora Vladimira Putina.

Dmitrij Medvedev (54) postepeno se povlačio sa političke scene tokom svojih osam godina na čelu Vlade.

Smatran jednim od vođa “liberalnog” krila, bio je marginalizovan usponom rivalskog klana “silovika” (vojne i bezbjednosne službe) i zauzimao položaj ograničen na tehnička pitanja.

Već nekoliko mjeseci podrška javnosti mu je opadala na ispod 30 odsto. Tokom 2017. godine, istraga opozicionara Alekseja Navaljnog o njegovom navodnom carstvu nekretnina čak je bila povod za demonstracije neočekivanih razmjera one opozicije koja je u njemu nekada vidjela “vektora promjene vlasti”.

Njegove mnoge verbalne greške donijele su mu odbojnost među Rusima. “Nema novca, ali čekajte”, rekao je, na primjer, 2016. penzionerima koji su se žalili na pad životnog standarda.

Politička karijera Dmitrija Medvedeva započela je kada je potisnut ka vrhu na mjesto predsjednika 2008. godine. Na početku, nasmiješen i mlad, nije se ustručavao da pokaže ukus za rok muziku, želio je da se prikaže kao savremen, vrlo različit od Putina.

Sljedbenik novih tehnologija, postavio je kao svoj lajtmotiv “modernizaciju Rusije”.

Njegova druga tema bila je korupcija, koja je krajnje endemska. Advokat po školovanju, Dmitrij Medvedev smijenio je nekoliko generala i visokih zvaničnika. On je 2011. priznao da je to “mali uspjeh”, rekavši to na kraju svog tadašnjeg mandata, dok ruska privreda nije uspijevala da se oslobodi svojih strukturnih problema.

Jedna od rijetkih prilika kada je odstupio od linije svog prethodnika, bila je 2011. godine, kada se uzdržao od ruskog veta na rezoluciju UN što je omogućilo NATO-u da sprovede vojnu intervenciju u Libiji. Ta odluka je kasnije široko kritikovana.

U kriznim vremenima, kao što je bio rat u avgustu 2008. godine protiv Gruzije ili kada je javno opominjao svoje podređene, Medvedev je nastavio da oponaša stil svog mentora, s promjenljivim uspjehom. Opozicija pod njegovim predsjedništvom više nije imala pravo govora, a televizija je ostala portparol vlasti.

Za mnoge je razočaranje bilo potpuno kada se dogovorio 2012. da se neće kandidovati za drugi mandat u Kremlju i zamijeniti svoje mjesto s Putinom, po unaprijed utvrđenom scenariju.

Rođen 1965. godine u Lenjingradu (sada Sankt Peterburgu) u porodici učitelja, Dmitrij Medvedev je odrastao u radničkom kvartu nekadašnje imperijalne prijestonice. Studirao je pravo prije no što je ušao u Odbor Opštine za spoljne odnose, na čijem čelu je tada bio javnosti nepoznati Vladimir Putin.

Njegova karijera izgrađena je pošto ga je taj bivši oficir KGB prebacio u Moskvu 1999. godine. Izabran za predsjednika 2000. godine, Vladimir Putin ga je ubrzo imenovao za šefa predsjedničke administracije.

Tokom 2005. godine iznenada je postao potpredsjednik Vlade, a smatralo se da je cilj te promocije bio da ga podigne u prvi plan prije no što bude upućen u Kremlj.

Dok je bio predsjednik, njegova popularnost nikada nije premašila popularnost premijera Vladimira Putina koji je preuzeo odgovornost za sve velike unutrašnje krize i nije oklijevao da govori o međunarodnoj politici.

Po povratku na mjesto premijera, Dmitrij Medvedev je nekoliko puta najavljivao odlazak, ali je ipak ostajao na svojoj funkciji, sve do danas. Uprkos tome trebalo bi da i dalje bude u najvišim krugovima vlasti gdje će, kako je najavljeno, biti potpredsjednik Ruskog savjeta bezbjednosti, što je mjesto formirano za njega.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Nikolić: Ostavka Irene Radović jedini racionalni potez
    on 19/05/2025 at 18:19

    Skupština nije danas izabrala Gordanu Kalezić i Milana Remikovića za viceguvernere Centralne banke (CBCG), jer nijedno od kandidata nije dobilo potrebnu podršku poslanika, a PR Demokratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić smatra da je to novi krah parlamentarne većine.

  • Najravnomjernije političko oglašavanje na TVCG1, nekima opomene
    on 19/05/2025 at 17:09

    Najveća ravnomjernost političkog oglašavanja tokom lokalnih izbora u Nikšiću i Herceg Novom 13. aprila bilježi se na Prvom programu Televizije Crne Gore, pokazalo je istraživanje Agencije za audiovizuelne medijske usluge.

  • Imenovan žiri za dodjelu Trinaestojulske nagrade
    on 19/05/2025 at 16:51

    Skupština je usvojila odluku o imenovanju predsjednika i šest članova žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade.

  • Milatović: Demokratija nije jednosmjerna ulica
    on 19/05/2025 at 16:43

    Demokratija nije jednosmjerna ulica – ona podrazumijeva aktivno učešće svih aktera društva, kako vlasti tako i građana u očuvanju i unapređenju sloboda i odgovornosti, to je i proces koji se ne podrazumijeva, već se svakodnevno izgrađuje, njeguje i brani, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

  • Spajić: Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja godine zajednički cilj
    on 19/05/2025 at 16:30

    Zatvaranje brojnih poglavlja do kraja ove godine zajednički je cilj Crne Gore i Danske, koja će predsjedavati Evropskom unijom (EU) u drugoj polovini godine, kazao je premijer Milojko Spajić.

  • Crna Gora kredibilan partner UN-a
    on 19/05/2025 at 16:15

    Crna Gora je kredibilan partner Ujedinjenih nacija (UN) i promoter vrijednosti multilateralizma, kazao je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović na sastanku sa visokim komesarom UN-a za ljudska prava Volkerom Turkom.

  • Mandić: Crna Gora apsolutni lider među zemljama kandidatima
    on 19/05/2025 at 15:58

    Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić sastao se danas sa predsjednicom Republike Moldavije, Nj. E. Majom Sandu i kazao joj da naša država danas predstavlja apsolutnog lidera među zemljama kandidatima i da želi da pomogne Moldaviji kako bi se što prije zajedno našli u porodici razvijenih evropskih zemalja.

  • Gorčević-Bjerre: Crna Gora ostaje najnapredniji kandidat i pouzdan partner EU
    on 19/05/2025 at 15:09

    Ministarka evropskih poslova Crne Gore Maida Gorčević poručila je da je ambicija Vlade da Crna Gora do kraja 2026. godine zatvori sva pregovaračka poglavlja. Ona je na sastanku sa ministarkom za evropske poslove Danske Marie Bjere kazala da su tri poglavlja koja su dostigla punu internu spremnost već u proceduri u institucijama EU, a da očekuje da se nađu na dnevnom redu narednih međuvladinih konferencija.

  • Đukanović: Bez dinamike na evropskom putu, vaskrsnu nacionalizmi koji ruše dobrosusjedske odnose
    on 19/05/2025 at 14:44

    Bivši predsjednik i premijer Crne Gore, kao i počasni predsjednik Demokratske partije socijalista, Milo Đukanović na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu je kazao da je danas stanje u regionu lošije nego što je bilo prije 10-ak godina, prenosi Avaz.ba.

  • Milatović: Ako dinamika u junu ne bude dobra, neko bi morao da snosi odgovornost
    on 19/05/2025 at 14:02

    Predsjednik Jakov Milatović je na konferenciji sa predsjednicom Moldavije Majom Sandu ponovio da Crna Gora ima cilj da postane 28. članica EU do 2028. Istakao je da Crna Gora nema vremena za gubljenje i da su potrebne odgovorne i ozbiljne politike koje neće skretati zemlju s evropskog puta. Ukoliko ne dođe do ubrzanja procesa, smatra da treba podvući crtu i da neko mora preuzeti političku odgovornost zbog loše dinamike.