Osniva se Komora medicinskih sestara, babica i tehnicara
ZA MOGUCNOSTI KAO U EU
Osnivanje Komore medicinskih sestara, babica i tehnicara doprinijece poboljsanju uslova za obavljanje te profesije i unapredenju zdravstvene etike i kvaliteta zdravstvene zastite, porucio je ministar zdravlja Kenan Hrapovic.
On je kazao da je Ministarstvo zdravlja uvrstilo osnivanje Komore u Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zastiti, koji se nalazi na javnoj raspravi.
,,Osnivanje Komore doprinijece poboljsanju uslova za obavljanje profesije, zastiti profesionalnih interesa, unaprjedenju zdravstvene etike, a samim tim i unaprjedenju kvaliteta zdravstvene zastite”, rekao je Hrapovic, otvarajuci trecu Regionalnu konferenciju medicinskih sestara i babica, koja se danas i sjutra odrzava u Podgorici.
On je naveo da je utvrdena lista regulisanih profesija, sto ce omoguciti da crnogorske medicinske sestre i babice imaju iste mogucnosti kao i njihove kolege iz zemalja EU.
Kako je istakao, Ministarstvo zdravlja ce u saradnji sa Udruzenjem medicinskih sestara i tehnicara Crne Gore, nastojati da unaprijedi profesiju primjenom politike za dugorocno obezbijedenje zdravlja populacije.
,,Pored povecanja zarada, koje je obezbijedila Vlada, nastojacemo da svi zajedno boljom organizacijom rada, planiranjem, racionalnom potrosnjom sredstava, stvorimo mogucnost finansijskih preraspodjela u sistemu, koje ce se reinvestirati u razvoj tehnologije, ali i za poboljsanje materijalnog statusa zaposlenih”, kazao je Hrapovic.
Bez adekvatne zdravstvene njege, dodao je Hrapovic, nema unaprjedenja zdravlja, pravilne prevencije bolesti i brige o fizicki, mentalno i socijalno oboljelim licima svih uzrasta.
,,Posebnu vaznost sestre imaju u lijecenju onih koji su onesposobljeni, a jos znacajniju ulogu imaju u trenucima zivota kada nam je topla ljudska rijec najpotrebnija. Nase sestre su to shvatile, tako da je crnogorsko sestrinstvo krenulo krupnim koracima da razvija i unaprjeduje zdravstvenu njegu”, istakao je Hrapovic
Kako je kazao, sve ovo se moze postici samo adekvatnim obrazovanjem, nadogradnjom znanja i strucnim usavrsavanjem.
Prema rijecima Hrapovica, samo takva, najbrojnija populacija u zdravstvu, ima snage da iznese teret odgovornosti tokom reforme zdravstva u Crnoj Gori.
,,Crnogorske medicinske sestre i babice se u kontinuitetu usavrsavaju i konstantno unaprjeduju i dograduju svoje znanje i sposobnosti”, kazao je Hrapovic.
On je naglasio da ce drzava, pored poboljsanja zivotnog standarda, nastaviti da radi na obezbjedivanju optimalnih uslova za rad u zdravstvenim ustanovama, kroz rekonstrukciju i modernizaciju objekata i nabavku medicinske opreme.
Predsjednica Udruzenja medicinskih sestara i babica Crne Gore Nada Rondovic, istakla je da je kroz desetogodisnji rad ova nacionalna asocijacija stekla zavidno znanje i iskustvo vezano za izazove koji se namecu drzavama koje pristupaju Evropskoj uniji.
“Uredena sestrinstva u razvijenim zemljama su punopravne clanice medunarodnih strukovnih asocijacija i sa pravom kreiraju i razvijaju globalnu politiku sestrinstva i ravnopravno ucestvuju u zdravstvenim politikama”, kazala Rondovic.
Ona je ocijenila da danas sestrinstvo treba da ima jedinstvenu profesionalnu samostalnost, kako bi se iskazalo sve ono sto medicinske sestre kroz zdravstvenu njegu pruzaju pojedincu i cjelokupnom drustvu.
,,Medicinske sestre treba da ostanu fokusirane na modernizaciju osnovnih zdravstvenih usluga, stvaranje najboljeg modela i implementaciju nacionalnih klinickih programa zdravstvene njege, kao i na efikasnost i efektivnost u radu”, naglasila je Rondovic.
0 comments