GODISNICA PADA AMBASADE

Na danasnji dan prije 40 godina iranski studenti su zaposeli americku ambasadu u Iranu, uzevsi 52 Amerikanca kao taoce. Talacka kriza je trajala 444 dana, a njene posljedice osjecaju se i danas.

Kako pise Dojce vele (Deutsche Welle – DW), raspolozenje u Teheranu ujutro 4. novembra 1979. bilo je napeto. Nije bilo proslo ni tri dana kako je voda revolucije ajatolah Ruhola Homeini svoje sljedbenike pozvao na akciju koja je cijelom svijetu trebalo jos jednom da pokaze da je Iran poslije uspjesne revolucije napokon postao Islamska Republika i da je persijski sah zauvijek svrgnut sa vlasti.

“Smrt Americi”, skandiarale su stotine studenata ispred americke ambasade. Kasno prepodne, nekoliko desetina njih su presli ogradu i nasilno usli u zgradu. Zarobili su 66 americkih gradana, od kojih su 52 zadrzali kao taoce – na uzas cijelog zapadnog svijeta.

Bliski saradnik Homeinija i kasnije drzavni sekretar Sadek Tabatabai rekao je da je u njihovim ocima diplomatska misija Vasingtona u Iranu bila steciste spijunaze.

“Da je americka ambasada u Teheranu zaista bila diplomatski centar i da su njene aktivnosti bile cisto prikupljanje informacija ili u okviru uobicajenog rada obavjestajnih sluzbi, onda bi se moglo govoriti i drugacije. Ali posto je dokazano da su ti ljudi u americkoj ambasadi poslije revolucije bili umijesani u mnoge nemire u zemlji, i cak ih planirali, onda se s pravom moze zakljuciti da to nije bio istinski centar diplomatije, nego centar spijunaze”, rekao je.

Zaposjedanje americke ambasade u Teheranu bilo je medunarodni skandal. Jer ni u vrijeme Drugog svjetskog rata nije se desilo da zemlja domacin napadne diplomatsku misiju neke zemlje i ljude u njoj izlozi agresiji.

Vladari u Iranu su ocigledno htjeli da svjetskoj javnosti nedvosmisleno pokazu da se u njihovoj zemlji s pobjedom islamske revolucije 11. februara 1979. dogodilo vise od uobicajene promjene vlasti. U njihovim ocima je pocelo novo doba. Po prvi put u istoriji uspostavljena je islamska republika pod vodstvom siitskog svestenstva, za koju se na referendumu 1. aprila izjasnilo vise od 90 odsto stanovnistva.

Homeini nije ni podrzao niti osudio akciju. Znao je da svakim danom talacke krize njegov autoritet raste, a time i pritisak na Vasington.

Posto su pregovori bili neuspjesni, americki predsjednik Dzimi Karter vidio je samo jedan izlaz. I tako je 24. aprila 1980. pokrenuo vojnu operaciju – sa pogubnim posljedicama, kako je sam morao da prizna.

“Nakon sto se, po mom naredenju, tim za oslobadenje talaca povukao, dva helikoptera sudarila su se na tlu poslije tocenja goriva u iranskoj pustinji. Nije bilo borbe, ali je poginulo osam clanova posade. Ali, necemo odustati”, rekao je.

Propala operacija spasavanja dovela je do pada Karterove popularnosti i u novembru 1980. je za novog predsjednika SAD izabran Ronald Regan.

Ali, bas kada je Regan preuzimao funkciju, Karter je jos jednom bio u centru paznje: tog 20. januara 1981. bivsi predsjednik SAD u Frankfurtu na Majni je docekao svoje sunarodnike – koji su pusteni na slobodu poslije tacno 444 dana.

“Zelim jasno da kazem da ce iranska vlada – svi odgovorni – za sva vremena biti prokleti zbog onoga sto su ucinili nasim sunarodnicima”, rekao je bivsi predsjednik.

Zaposedanje ambasade SAD 4. novembra 1979. ucinilo je da Vasington i Teheran, koji su blisko saradivali decenijama, postanu zestoki neprijatelji. Pritom, ta akcija nije bila planirana.

Trideset godina kasnije Abas Abdi, jedan od glavnih u toj akciji za nemacki radio je rekao da je zaposijedanje ambasade bilo spontana inicijativa.

“Nije bila planirana duza akcija. Razmisljali smo o kratkom protestu. Da je bilo tako, sve bi bilo zaboravljeno nakon nekog vremena. Jedan od razloga zbog kojeg je to trajalo toliko dugo je bila velika podrska akciji. To znaci da su u osnovi i potencijalno bile moguce slicne akcije. Zato ne mogu reci sta bi se dogodilo da to nijesmo uradili. Nesto bi se sigurno dogodilo, u nekom drugom obliku. Ali studenti definitivno nijesu imali namjeru da ostanu duze od pet dana i mislili su da napuste ambasadu nakon pet dana”, naveo je.

0 comments

You must be logged in to post a comment.

  • Tenderska komisija jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača za aerodrome - Vlada donosi odluku 17. jula
    on 06/07/2025 at 15:33

    Nakon što je Tenderska komisija za sprovođenje postupka dodjele koncesije za crnogorske aerodrome jednoglasno utvrdila rang listu ponuđača, Vlada bi Predlog odluke o izboru najpovoljnije ponude mogla da razmatra na sjednici 17. jula, to je nezvanično potvrđeno za Portal RTCG.

  • Energetski tajkuni profitiraju dok potrošači plaćaju račun
    on 06/07/2025 at 11:39

    Oko 95 miliona eura, bez uračunatog PDV-a, iznos je subvencionirane naknade koji je za oko deceniju, odnosno do avgusta prošle godine plaćen privatnim firmama koje uglavnom gazduju malim hidroelektranama (mHE) i vjetroelektranama (VE), saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu.

  • Odlilo se 134,67 miliona eura
    on 06/07/2025 at 10:28

    Ukupan priliv stranih direktnih investicija (SDI) u prva četiri mjeseca je iznosio 297,74 miliona EUR, dok se istovremeno iz zemlje odlilo 134,67 miliona EUR, pokazuju preliminarni podaci Centralne banke (CBCG).

  • Građani na udaru cijena: Akcija limitiranih marži stala, nove mjere kasne
    on 05/07/2025 at 18:44

    Od maja na policama prodavnica nema proizvoda na kojima je ograničena marža, pa su njihove cijene u prethodna dva mjeseca znatno veće. Tu razliku primjećuju i građani. Da li će i kada biti nastavljena akcija limitiranih cijena iz ministarstva ekonomskog razvoja nijesmo dobili odgovor,a Sindikat i analitičari saglasni su da je su te mjere imale kratkoročni efekat makar za najugroženije, te da bi ih trebalo nastaviti.

  • MF: Zakon se mora poštovati – jednaka zarada za jednak rad
    on 05/07/2025 at 16:14

    Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, kao i Vlada u cjelini uvijek su opredijeljeni su za konstruktivan dijalog, ali u pravnoj državi ne može biti kompromisa kada je u pitanju primjena propisa, saopšteno je iz Ministarstva finansija. Pojašnjavaju da cilj centralizovanog obračuna zarada nije smanjenje plata zaposlenima u prosvjeti, već dosljedno poštovanje zakona i uvođenje principa „jednaka zarada za jednak rad“.

  • Pad nezaposlenosti
    on 05/07/2025 at 15:00

    U Crnoj Gori je na kraju juna bilo 27,95 hiljada nezaposlenih, 2,9 odsto manje nego u maju, pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ).

  • Promet na berzi u junu 75,37 miliona eura
    on 05/07/2025 at 11:27

    Ukupan promet na Montenegroberzi u junu je iznosio 75,37 miliona eura.

  • Proizvedeno 1,62 miliona tona lignita
    on 04/07/2025 at 21:40

    Proizvodnja uglja u Crnoj Gori u prošloj godini iznosila je 1,62 miliona tona lignita, pokazuju preliminarni podaci Monstata.

  • Prihodi od igara na sreću u prvih šest mjeseci više od 18 miliona eura
    on 04/07/2025 at 21:21

    Ukupni prihodi od igara na sreću i nagradnih igara u prvih šest mjeseci 2025. godine dostigli su iznos od 18.081.245,75 eura, što predstavlja rast od 24,24 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, navodi se u saopštenju.

  • Đeljošaj: Analiziran izvještaj IFC-a, u utorak sjednica Tenderske komisije
    on 04/07/2025 at 17:44

    Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je naveo da su članovi Tenderske komisije za koncesije za aerodrome u Podgorici i Tivtu danas analizirali izvještaj IFC-a za finansijske ponude.